Chystáte se do obchodu pro máslo, sýr, zmrzlinu nebo jinou z oblíbených potravin? Vyzkoušejte si je pro změnu připravit doma. Svou lahodnou chutí vás překvapí, složením naopak nezaskočí. Připravíte si je pokaždé z čerstvých a kvalitních surovin a ochutíte podle své fantazie. Na závěr však malé varování: jakmile vyzkoušíte chuť vlastnoručně vyrobených potravin, jen těžko se budete vracet k těm kupovaným.
Nedělejte si hlavu s rostoucími cenami a klesající kvalitou másla a připravte si doma své vlastní. Domácí máslo chutná lépe než kupované a jeho příprava je překvapivě snadná.
Šlehačka by neměla být příliš studená, proto ji chvíli před zpracováním vyndejte z ledničky. Šlehačku pak vlijte do vysoké nádoby a pusťte se do šlehání. Po několika minutách šlehačka začne tuhnout a promění se v klasickou hustou pěnu, kterou tolik milujeme na dortech a zákuscích. Ve chvíli, kdy se šlehačka začne srážet a tuk se oddělí od syrovátky, přichází na řadu cedník. Dejte pod něj nádobu, do které zachytíte syrovátku, a můžete začít cedit.
Nasaďte si rukavice a máslo rukama důkladně prohněťte, uvolní se z něj další syrovátka. Když už se vám tímto způsobem nedaří odstranit další tekutinu, přejděte s cedníkem pod co nejstudenější tekoucí vodu a snažte se pomocí hnětení odstranit poslední zbytky syrovátky. Důkladným vymytím másla prodloužíte jeho trvanlivost a zabráníte zhořknutí.
Výroba zmrzliny je tak trochu alchymií. Aby byla jemná a hladká vyžaduje během procesu tuhnutí časté promíchávání. To zabrání tvorbě krystalků a výsledná konzistence zmrzliny bude krásně krémová.
Pokud si chcete zmrzlinu vyrobit bez zbytečného úsilí, máte dvě možnosti přípravy:
Žloutky utřete s moučkovým a vanilkovým cukrem. Vanilkový lusk povařte v mléce smíchaném se smetanou. Žloutkovou směs přimíchejte do mléka s vanilkovým luskem a za stálého míchání vařte do zhoustnutí. Vychladlou směs nalijte do zmrzlinovače Tescoma. Připravíte v něm až 800 ml zmrzliny, a to již za 15 minut!
V mixéru rozmixujte ovoce společně s mléčnou složkou. Klíčem k úspěchu je použít co nejmenší objem tekutiny, mléko proto přilévejte postupně dle potřeby v takovém množství, aby se vám podařilo dosáhnout krémové konzistence. Na závěr zmrzlinu doslaďte moučkovým cukrem, banánem nebo stévií.
Českou kuchyni bez knedlíků si snad ani nelze představit. Bramborové a houskové není třeba představovat, ale co třeba takový polentový nebo pohankový knedlík? Pojďme si ukázat jeden recept na netradiční bezlepkový domácí knedlík.
Polentu namočíme ve vodě, nejméně hodinu a nejlépe noc před vařením. Ve stejné vodě ji poté na mírném plameni vaříme. Polentu při vaření pokud možno nemíchejte a vařit ji nechte 40 minut. Po vychladnutí směs přendejte do hrnečku, srnčího hřbetu nebo formy na knedlík a nechte ztuhnout.
Zkuste knedlík připravit ve formě na knedlíky Tescoma. Hodí se pro přípravu houskových, bramborových, vídeňských, ale také právě například i polentových. Uvařit je můžete nad párou nebo v mikrovlnné troubě. Díky praktické vysouvací lopatce domácí knedlík z formy lehce vysunete a podle vyznačené rysky nakrájíte na osm stejně širokých plátků.
Zavařujeme ovoce, zeleninu, ale také houby, maso, hotová jídla, štávy a mnoho dalšího. Výhodou zavařených potravin je jejich trvanlivost a u těch domácích také navíc 100% nezávadné složení. Co takhle si doma připravit zdravý jahodový džem, který nadchne děti i dospělé?
Postup přípravy v hrnci: Očištěné jahody za stálého míchání povaříme v hrnci. Až pustí šťávu přidáme k nim gelfix smíchaný se dvěma lžícemi cukru a chvíli povaříme. Přisypeme zbývající množství cukru a necháme džem 5 minut probublávat. Dlouhou lžící průběžně odebíráme z povrchu pěnu. Pro zvýraznění chuti ovoce můžeme přidat kyselinu citronovou. Jakmile jsme spokojeni s konzistencí, džem odstavíme z tepla. Horký ho plníme do připravených zavařovacích skleniček, které ihned uzavřeme a postavíme na víčko.
Postup přípravy v zavařovači: V zavařovacím hrnci od Tescomy můžete zavařovat rovnou ve sklenicích. Umožňuje použití s bežným nerezovým hrncem o průměru 24 cm. Praktický teploměr ukáže ideální teplotu pro zavařování a silikonová podložka chrání sklenice před příliš vysokou teplotou.
Müsli tyčinky by měly byt zdravé a dodat našemu tělu pořádnou porci energie. To se však bohužel nedá říct o řadě tyčinek z pultů našich obchodů. Zdravou variantou jsou domácí müsli tyčinky vyrobené z obilovin, oříšků a sušeného ovoce. Na následující recept vám stačí 5 ingrediencí a zvládnou ho i začátečníci.
Ovesné vločky opečte v troubě dozlatova. Oříšky nakrájejte na menší kousky a také opečte. Vločky a oříšky je lépe péct samostatně, protože vyžadují odlišné časy pečení. Sušené ovoce nakrájejte na menší kousky.
Suroviny budou pohromadě držet sladidlem, pro tento účel se hodí med nebo agávový či kukuřičný sirup. Vše smíchejte, přidejte špetku soli, a upěchujte do pekáčku vyloženého pečicím papírem. Pečte na 180 °C 20–25 minut. Po vyndání z trouby směs znovu upěchujte, nechte zchladnout a nakonec nakrájejte do tvaru müsli tyčinek.
Přípravu müsli tyčinek vám maximálně usnadní Tescoma lis na zdravé tyčinky. Směs na müsli tyčinky naplníte do formiček. Lis je důkladně upěchuje a vy se následně můžete rozhodnout, zda tyčinky upečete v troubě, nebo je pouze necháte ztuhnout v lednici.
Vyzkoušejte si připravit domácí sýr. Možná vás překvapí, jak snadná jeho příprava je. Podávejte ho s čerstvým pečivem nebo ho namažte na jednohubky. Domácí sýr si vás získá svou lahodnou chutí, kterou můžete podle své fantazie doplnit o bylinky, česnek nebo chilli.
Mléko a podmáslí smíchejte, osolte a dejte na mírný plyn vařit. Přibližně po 20 minutách se začne oddělovat syrovátka a směs se začne srážet. Směs vlijte na cedník vyložený plátnem nebo gázou a syrovátku nechte odtéct. (Podobně jako při přípravě másla můžete syrovátku zachytit do hrnce nebo mísy.) Cípy plátna zvedněte, zatočte a zbývající syrovátku vymačkejte – tím je sýr hotový. V lednici vydrží čerstvý přibližně 3 dny.
Připadá vám příprava sýra složitá? Značka Tescoma má ve své nabídce soupravu pro přípravu čerstvého sýru, která vám práci usnadní. S její pomocí sýr důkladně procedíte skrz přiložené plátno, upěchujete a máte hotovo. Souprava se dá navíc použít i na uchovávání sýra.
Doma připravená šťáva z čerstvého ovoce zachutná celé rodině. Je zdravější a chutnější než kupovaná a můžete si ji osladit podle svých představ.
Borůvky rozmačkáme, prosypeme cukrem a necháme louhovat. Vylisujeme šťávu, kterou osladíme doporučeným množství cukru, přidáme kyselinu citronovou a směs zahřejeme na 80 °C. Hotovou šťávu nalijeme do čistých a nahřátých lahví, které ihned uzavřeme korkovou zátkou a necháme vychladnout. Po zchladnutí zátku seřízneme a zalijeme voskem. Tím zajistíme šťávě dlouhou trvanlivost.
Rádi byste si šťávu připravili, ale obáváte se složitého postupu a znečištění kuchyně? S přípravou domácích šťáv, marmelád a želé vám pomůže souprava pro odšťavňování ovoce a zeleniny od Tescomy. Hodí se pro použití s jakýmkoliv nerezovým hrncem s průměrem 24 cm a pojme až 1 kg čerstvého nebo mraženého ovoce. Výslednou šťávu snadno a bez námahy stočíte do sklenic a lahví a můžete si domácí šťávu dopřát, kdykoliv se vám zachce.