Refresh the page

Jak na hydroponické pěstování rostlin

Aktualizováno

Proč je hydroponie neboli hydroponické pěstování rostlin stále populárnější a zajímají se o něj i úplní začátečníci? Hydroponický systém podporuje rostliny v rychlejším a mohutnějším růstu, vypěstovaná zelenina obsahuje více vitamínů, nebývá zasažena běžnými chorobami, a je tudíž čistá a bez plísní. Když k tomu přičteme i možnost v klidu si odjet i na delší dovolenou bez nutnosti řešit pravidelnou zálivku rostlin, není se čemu divit, že se hydroponické pěstování rostlin těší stále větší poptávce.

Hydroponie

Jak na hydroponické pěstování rostlin – OBSAH

Co je hydroponie a jaké výhody nabízí hydroponické pěstování?

Hydroponie neboli hydroponické pěstování rostlin představuje důmyslný způsob pěstování v živném roztoku, který rostlině dodává vše potřebné bez nutnosti jejího uchycení v půdě. Vystačíte si tak pouze s rostlinou, živným roztokem a pěstebním médiem pro uchycení rostliny v hydroponickém květináči. Kompletní hydroponický systém pak usnadňuje kultivaci bylinek i vybraných druhů zeleniny a ovoce vhodných pro hydroponické pěstování.

Hydroponické pěstování poskytuje rostlinám efektivní i kvalitní výživu, takže nikdy nestrádají a mohou se pochlubit i větším množství vitamínů a minerálů. Vaše rostliny nebude obtěžovat obrůstající plevel a také výskyt jinak běžných chorob je oproti klasickému pěstování v půdě minimální, jelikož používané sterilní substráty neobsahují zárodky chorob ani plevelů. Hydroponie vám umožní odcestovat na delší dobu, jelikož se o rostliny postará automatické zavlažování s časovačem. Postačí, když rostliny jen jednou čas fyzicky zalijete a doplníte jim živný roztok.

Hydroponie
Hydroponické pěstování rostlin se stává běžnou součástí moderních domácností.

Hlavní výhody hydroponie:

  • Pěstování s větší efektivitou vykazuje prokazatelně vyšší výnosy. Růst rostliny probíhá rychleji, zelenina vykazuje vyšší obsah vitamínů.
  • Rostliny jsou během celého pěstebního cyklu dobře vyživovány.
  • Hydroponické pěstování je velice čistá pěstební metoda, při které je mnohonásobně sníženo riziko výskytu škůdců i onemocnění rostlin.

Pro jaké rostliny je hydroponie vhodná?

Díky domácí hydroponii snadno vypěstujete bylinky, zeleninu i ovoce. Pokud se rozhodnete pro hydroponické pěstování bylinek, vsaďte na voňavou mátu, bazalku, šalvěj či tymián. Při pěstování zeleniny doporučujeme oblíbená cherry rajčátka nebo saláty, z ovoce pak určitě vyzkoušejte šťavnaté jahody.

Hydroponie se však nemusí týkat jen jedlých rostlinek. Jednoduše si díky ní vypěstujete i pokojovky. Okrasné rostliny vhodné pro hydroponii jsou například draceny, fíkovníky, diefenbachie nebo břečťany. Z kvetoucích rostlin se pro hydroponické pěstování nabízí africké fialky, některé druhy orchidejí, případně tulipány, narcisy i další cibuloviny.

Hydroponie
S hydroponickými květináči si vypěstujete vlastní cherry rajčátka a díky modernímu vzhledu zkrášlí také vaši domácnost.

Výbava pro hydroponické pěstování rostlin

Hydroponie pro začátečníky není nikterak složitá, stačí mít jen potřebnou výbavu a můžete se s chutí pustit do domácí hydroponie.

Hydroponické květináče

Hydroponické květináče jsou k dostání v různých velikostech i tvarech. Vyrobeny bývají nejčastěji z plastu, velké oblibě se těší i stylové kousky v nerezovém designu. Květináče na hydroponii se skládají ze dvou částí. Vnitřní část obsahuje na dně a bocích otvory pro prorůstání kořenů, vnější část poskytuje rostlině ochranu.

i

Milovníky smart domácnosti jistě potěší i chytré hydroponické květináče, které vynikají stylovým designem, můžete je ovládat prostřednictvím mobilní aplikace a jsou vhodné i pro začínající pěstitele. A taková šťavnatá cherry rajčátka v nich vypěstujete překvapivě rychle!

Pěstební médium

Rostlinku a její kořeny upevníte v květináči pomocí pěstebního média. Jde o materiál, který udržuje rostlinku na místě a zároveň jí poskytuje vhodný přístup k živinám i dostatek vzduchu. Nejčastěji se pro tyto účely používá kokosové vlákno, případně keramzit. Dražší, avšak dle odborníků nejlepší verze, je označovaná jako hydroton. Jde o jemnější materiál zbavený prachu, který vyniká speciálně upraveným pH pro růst a pěstování rostlin. Zvolit lze i dobře propustný perlit, písek, čedičovou vatu, pemzové kamínky nebo drcený polystyren.

Živný roztok

Hydroponická média neobsahují potřebné živiny, do vody je tedy musíte přidávat ve formě roztoků. Vždy vybírejte ze speciálních hnojiv na hydroponii podle konkrétního druhu pěstovaných rostlin. Živný roztok buď smícháte s vodou v doporučeném poměru, nebo si pořídíte automatický dávkovač. Ten neustále kontroluje a dle potřeby doplňuje optimální množství živin i vhodnou hodnotu pH v roztoku.

Jaké hydroponické systémy najdete v nabídce?

Hydroponie fungující pouze přes gravitaci z nádrže se nazývá pasivní. Při pěstování se nevyužívá elektřina, časové spínače ani čerpadla. Oproti tomu aktivní hydroponie pracuje s cirkulačním čerpadlem, které zajišťuje rostlině přísun živin až po několik dní.

  • Kapková hydroponie – systém se zabudovaným časovačem a čerpadlem. Zálivka rostliny probíhá po kapkách. 
  • Hydroponie NTF – jde o systém Nutrient Film Technique, který využívá speciální kostky a recirkulační čerpadlo. Dochází k pomalému pohybu živného roztoku okolo kořínků, což zajišťuje rostlině neustálý přísun kyslíku. Ta si odebírá jen potřebné množství vody a živin.
  • Funkční zavlažovací systémy – jedná se o univerzálně použitelný systém pro substráty.

Domácí hydroponické pěstování krok za krokem

Jak jsme již zmínili výše, k hydroponickému pěstování budete kromě rostlinky a květináče potřebovat vhodný materiál pro její uchycení a živný roztok pro hydroponii.

Nejlepší variantou je vypěstovat si rostlinku ze semínek, což se hodí například pro rajčata či papriky, dále pak pro bylinky, jako je bazalka, tymián, majoránka nebo pažitka. U druhů s delší dobou klíčení raději zakupte sazeničky, případně můžete použít i řízky dospělých rostlin. Pokud použijete mladší sazenice vypěstované v zemině, řádně jim propláchněte kořeny a odstraňte jejich poškozené části. Větší sazenice a starší rostliny zvyklé na zeminu není vhodné přesazovat do hydroponických nádob, nemusely by změnu zvládnout.

  1. Pro lepší vyklíčení uložte semínka před vysetím alespoň na dva dny do ledničky.
  2. Následně je ponechejte 12 až 24 hodin v nádobce s vodou, poté je uložte na savou podložku (ubrousek, vata), nebo pěstební substrát.
  3. Na semínka průběžně rozprašujte vodu pokojové teploty, do které můžete přidat vhodné hnojivo pro klíčení semen.
  4. Jakmile semínka naklíčí, přesaďte je do hydroponické nádoby.
Hydroponie
Hydroponické pěstování vám nezabere mnoho místa a můžete jím ozdobit například okenní parapet.

Hydroponie doma – jak se starat o rostliny?

Hydroponické květináče by měly být opatřeny ukazatelem vodní hladiny, kterou je třeba udržovat vždy na optimální hodnotě. Pokud doléváte vodu ručně, je vhodné ji doplnit přibližně po dvou týdnech u středních a větších nádob, u menších květináčů po týdnu. Voda na doplnění by neměla být dešťová, chlorovaná ani příliš tvrdá, ideální je použít odstátou vodu o přibližné teplotě 20 °C. Mnohem efektivnější i pohodlnější je pořídit si automatický zavlažovací systém, který bude doplňovat tekutiny ze svého zásobníku dle aktuální potřeby.

Dopřejte rostlinám dostatek světla, avšak nevystavujte je přímým slunečním paprskům. Pokud je máte přes léto umístěny na dobře osvětlených místech, vystačí si s denním světlem, ovšem přes zimu nebo na tmavších místech je třeba jim trochu přisvítit, ideálně úspornými LED panely. Pěstované rostliny nikdy neumísťujte do průvanu nebo do chladu.

Jak jste jistě pochopili z našeho článku, hydroponické pěstování rostlin není nikterak náročné, takže se do něho s chutí pusťte. Sklízejte vlastní bylinky, ochutnejte šťavnaté zeleninové či ovocné plody nebo se jen kochejte krásou rozkvetlých pokojových rostlin.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB13