Refresh the page

Jak vybrat centrální jednotku pro chytrou domácnost

Aktualizováno

Chytrá domácnost dokáže významně usnadnit život jejím obyvatelům. Lze do ní zapojit osvětlení, vytápění, zabezpečení, kamery, rolety, ale i některé chytré spotřebiče, a ty poté snadno ovládat. Srdcem chytré domácnosti je centrální jednotka, k níž se uživatel připojí chytrým telefonem, případně ovladačem. S jejich pomocí pak má celou chytrou domácnost pod kontrolou. Jak ale centrální jednotku vybrat a na co si dát pozor?

Jak vybrat centrální jednotku

Před výběrem centrální jednotky pro chytrou domácnost si odpovězte

  1. Která zařízení byste ve své chytré domácnosti chtěli mít?
  2. Preferujete ovládání telefonem s iOS, Androidem, nebo ovládání hlasem?
  3. Chcete chytrou domácnost sestavit po částech, nebo zakoupit celý set?

Nejdůležitější parametry pro výběr centrální jednotky

Komunikační protokol

Chytrá domácnost téměř výhradně využívá dva protokoly – ZigBee a Z-Wave. Oproti například WiFi má signál těchto protokolů mnohem větší dosah, a přitom nižší spotřebu, protože přeskakuje z jednoho zařízení chytré domácnosti na druhé.

Rozdíly mezi jednotlivými protokoly jsou pro běžného uživatele minimální a chybu neuděláte ani s jedním. Důležité však je, aby byl stejný napříč všemi zařízeními. Pokud byste totiž například koupili centrální jednotku s protokolem ZigBee, nebyla by kompatibilní s osvětlením Z-Wave.

Způsob ovládání

Centrální jednotka komunikuje se všemi prvky chytré domácnosti přes vlastní komunikační protokol. Jak ale můžete komunikovat vy s centrální jednotkou? Každá jednotka je jiná, zpravidla ale máte jednu ze dvou možností, často obě.

  • WiFi umožňuje komunikaci s centrální jednotkou kdekoliv, kam dosáhne vaše domácí síť.
  • Internet otevírá komunikační kanál mezi centrální jednotkou a vámi kdekoliv na světě. Můžete si tak například zapnout vytápění domu několik hodin před návratem z dovolené. U jednotlivých produktů je tato možnost značena podporou sítí 4G LTE, 5G apod.

Ovládací zařízení

Již víte, jak může centrální jednotka komunikovat s vámi a vaším zařízením. Pojďme si nyní říct něco o tom, jaké zařízení to vlastně může být.

  • Mobilní telefon je nejčastější a nejpohodlnější. Celou chytrou domácnost máte doslova pod palcem a ovládat ji můžete kdykoliv a kdekoliv.
  • Webový prohlížeč aneb ovládání přes internetovou stránku může být pro mnohé přehlednější, nicméně není tak časté ani tak univerzální.
  • Chytrá televize vám dává přehled nad celou chytrou domácností z pohodlí obývacího pokoje.

Pravděpodobně nejpohodlnější způsob ovládání je přes mobilní telefon. Dobrou zprávou je, že tuto možnost podporuje naprostá většina, ne-li všechny centrální jednotky. Ovládání přes prohlížeč a chytrou televizi je na druhou stranu poměrně vzácné a zpravidla jde pouze o alternativu právě k mobilnímu telefonu.

Rozšiřitelnost

Základním konceptem chytré domácnosti je možnost propojení desítek různých zařízení do jednoho uceleného systému. Při výběru je ale dobré zvážit otevřenost systému.

Otevřené systémy umožňují propojení různých zařízení nezávisle na značce. Jedinou podmínkou pro kompatibilitu je tak komunikační protokol. Otevřený systém přijde vhod, chcete-li si sestavit chytrou domácnost po částech sami.

Uzavřené systémy nebudou komunikovat se zařízeními jiné značky, a to i kdyby měly stejný komunikační protokol. To může na jednu stranu komplikovat skládání vaší chytré domácnosti, na druhou stranu to znamená, že se do systému nedostanou žádná cizí, potenciálně škodlivá zařízení. Toto řešení je tak velmi vhodné i do firem a institucí.

Z hlediska zabezpečení je na tom jistě lépe uzavřený systém. Neznamená to ale, že s otevřeným systémem byste byli v nějakém ohrožení. Zabezpečení začíná být relevantní především u firem, které mohou mít na systém připojena i různá datová úložiště či bezpečnostní systémy. Právě tam má vyšší bezpečnost smysl. Běžný uživatel si v naprosté většině vystačí se systémem otevřeným, a navíc je jeho zařízení mnohem snazší. Pokud i přesto preferujete uzavřený systém, doporučujeme vám zakoupit rovnou celý set od jednoho výrobce.

Provedení

Centrální jednotky jsou nabízeny v celé řadě provedení. Nejčastěji jde o oddělenou krabičku, kterou lze připevnit na zeď nebo zkrátka postavit na zem či na stůl. Pokročilejší centrální jednotky pak mívají dokonce vlastní dotykový displej, kterým je lze napřímo ovládat, případně podporují hlasové ovládání.

Centrální jednotky

Centrální jednotky

  • Celá chytrá domácnost na jednom místě
  • Ovládání chytrým telefonem doma i na dálku
  • Vůbec nejširší možnosti využití

Klasické centrální jednotky slouží k pohodlnému ovládání ať už uzavřeného, nebo otevřeného systému chytré domácnosti. Ovládat je lze chytrým telefonem, speciálním ovladačem nebo hlasem a připojit k nim můžete osvětlení, vytápění, zabezpečení, spotřebiče či elektroinstalaci. Právě v univerzálnosti využití tkví jejich největší výhoda. Pokud očekáváte pouze možnost ovládat chytrou domácnost, klasické centrální jednotky budou perfektní. Hledáte-li ještě něco navíc, zkuste hlasové asistenty.

Výhody a nevýhody
  • Ovládání telefonem, ovladačem nebo hlasem
  • Připojíte k nim téměř jakýkoliv prvek chytré domácnosti
  • Často jdou ovládat z domu i přes internet
  • Nepodporují streamovací služby, vyhledávání a podobné mobilní aplikace
Hlasoví asistenti

Hlasoví asistenti

  • Mnozí z vás je už dávno využívají
  • Kromě propojení s chytrou domácností nabízí i možnost na dálku využívat aplikace z mobilního telefonu
  • Apple HomeKit, Amazon Alexa a Google Assistant

Hlasoví asistenti jsou populární už několik let. Je proto dost možné, že již některého používáte, ať už formou mobilní aplikace, nebo fyzického zařízení. Pokud zařízení vlastníte, dobrou zprávou je, že může fungovat jako centrální jednotka pro chytrou domácnost. Pokud používáte jen aplikaci hlasového asistenta, jistě vás potěší, že veškerá nastavení (uložené příkazy, hlas asistenta, kalibrace na váš hlas, apod.) se vám přesunou i do nového fyzického zařízení. Oproti klasickým centrálním jednotkám podporují i mobilní aplikace, ale zpravidla nejdou propojit se všemi prvky chytré domácnosti.

Výhody a nevýhody
  • Podporují streamování hudby, telefonáty apod.
  • Nastavení z chytrého telefonu se přenese do nového zařízení
  • Často mívají integrovaný reproduktor
  • Nemusí být kompatibilní se všemi prvky chytré domácnosti

Časté otázky k hlasovým asistentům

Jak se mezi sebou hlasoví asistenti liší? Která zařízení podporují?

Ačkoliv jsou si jednotliví hlasoví asistenti velmi podobní, najde se několik rozdílů, a to především v podporovaných zařízeních. Na nejvýraznější rozdíl narazíte u zařízení Apple HomeKit. Na rozdíl od dvou konkurentů je totiž systém Apple uzavřený.

Nevýhodou oproti běžným centrálním jednotkám je horší kompatibilita s jednotlivými prvky chytré domácnosti. Hlasový asistent je zpravidla schopen ovládat osvětlení, čerpat data z meteostanice, modernější asistenty Amazon je pak možné propojit třeba i s vytápěním. Pokud však chcete ovládat zabezpečovací systémy, dveře, vrata nebo elektroinstalaci, velmi pravděpodobně na to hlasový asistent stačit nebude. Abyste si byli jistí, můžete zkontrolovat podporu přímo na kartě jednotlivých produktů.

Jaké aplikace je možné s hlasovým asistentem ovládat?

Výhodou hlasových asistentů oproti centrálním jednotkám je možnost ovládání aplikací, které znáte z chytrých telefonů. Díky zabudovanému reproduktoru můžete využívat streamovací služby jako Spotify a Apple Music, uskutečňovat telefonáty apod.

Jaké jazyky hlasoví asistenti umí?

Pro někoho velkou nevýhodou, kterou sdílí všichni hlasoví asistenti, jsou podporované jazyky. Žádný totiž, alespoň začátkem roku 2022, neumí česky. Příkazy je tak nutné zadávat v některém z podporovaných jazyků a v tomto jazyku se vám dostane i odpovědi. A které jazyky to jsou? V první řadě je to samozřejmě angličtina, některým pak může vyhovovat i němčina či francouzština. Pro podporu méně častých jazyků se podívejte na informace u jednotlivých produktů.

Chytrá domácnost

Jak postavit chytrou domácnost

Smartphony byly pouhý začátek. Dnes lze mít chytrou celou domácnost. Koncept SmartHome již dávno není z říše science fiction. Chytrá domácnost představuje dostupnou variantu pro každého. Získáte pomocníka, který zjednoduší každodenní činnosti, zvýší bezpečnost domova a sníží energetické náklady.

Chytré detektory a senzory

Zabezpečení domácnosti není radno podceňovat. Pocit bezpečí je často bohužel jen zdánlivý, a proto je vždy lepší potenciálnímu riziku předcházet zavčasu. Jaké možnosti nabízí moderní bezpečnostní systémy? V našem průvodci najdete ucelený přehled.

Chytré termostaty a termostatické hlavice

Začněte řešit správu vytápění efektivně a jednoduše s chytrými termostaty a termostatickými hlavicemi. Kromě toho, že pomáhají ušetřit, dokáží zpřehlednit data o aktuální spotřebě energie, a navíc zajistit vyšší tepelný komfort vašeho bydlení.

Umělá inteligence

Už od nepaměti se člověk snaží usnadnit si práci. Od mechanických strojů se vývoj posouvá i do oblastí, které by před sto lety byly jen těžko uvěřitelné – natož pochopitelné. Poslední dobou to vypadá, že vše, co nás obklopuje, bude SMART. Chytré telefony, ledničky, kamery, domy, auta, lavičky i celá města. To ale ještě není AI v pravém slova smyslu. Jedná se však o termín, který slýcháme poměrně často. Jaká je definice, využití a budoucnost umělé inteligence? A přivedou nás novinky od gigantů jako Google či Apple do éry dobrotivých robotů nebo Skynetu?

Zesílení WiFi

Ještě nikdy nebyla rychlost WiFi tak důležitá. Schválně si zkuste spočítat, kolik máte doma bezdrátově připojených zařízení. Určitě jich nebude málo. A když k tomu přidáte například požadavek na pohodlné streamování videa, on-line výuku nebo home office, tak drtivé většině routerů dojde dech. Proto je potřeba WiFi síť nejen zrychlit, ale rovněž zvýšit její dosah. Jaké jsou vlastně možnosti v oblasti stability a síly WiFi signálu, zjistíte v našem článku.

Síťová bezpečnost

Povaha útoků na počítačové sítě se neustále mění a nedostatečná obezřetnost vás může stát pěkný balík peněz. Chránit by se měla všechna zařízení ve všech sítích. Ovšem zatímco zavirovaný domácí počítač s fotkami z dovolené opláčete a přeinstalujete, počítače ve firmách s hodnotnými daty se mohou v rukou kyberzločinců stát nebezpečnými zbraněmi proti vám samotným. Útočníci mohou tato data prodat nebo je zašifrovat a vás potom vydírat.

Centrální jednotky pro chytrou domácnost Další články v kategorii SmartHome

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB02