Alza BattleBox R9 RX6750XT
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Operating system
Operating system Windows 11 Pro
Use
Assembly type Gaming
Processor
Processor series AMD Ryzen 9
Processor model number AMD Ryzen 9 5900X
Processor frequency 3.7 GHz (3,700 MHz)
Core boost frequency 4.8 GHz (4,800 MHz)
Max TDP 105 W
CPU features Automatic Overclocking, Virtualization Support, Multi Threading, No graphics chip
GPU series/model
Graphics card series AMD Radeon
Graphics card
Maximum Graphic Power (TGP) 250 W
Number of stream processors 2,560×
Motherboard
Socket AMD AM4
Hard Drive
Storage capacity (total) 2,000 GB (2 TB)
SSD Capacity 2,000 GB (2 TB)
Internal interface M.2 (PCIe 4.0 4x NVMe)
Number of occupied slots M.2 1 ×
Slots in total M.2 2 ×
Equipment
Basic equipment Bluetooth, Wi-Fi
Colour and design
Colour Black
Wardrobe size Midi Tower
Front panel location top
Sidewalls Transparent
Side panel material Tempered glass
PSU
PSU 750 W
Memory
Size of operational RAM 32 GB
Memory frequency 3,600 MHz
Memory type DDR4
Number of RAM slots 4 pc(s)
Number of installed slots 2 pc(s)
Outputs
USB 3.2 Gen 2 3 pc(s)
USB-C 1 pc(s)
Graphics HDMI, DisplayPort
Optical drive Without Optical Drive
Case
Width 230 mm
Height 466 mm
Depth 453 mm