Refresh the page

Nové energetické štítky pneumatik: Co z nich vyčteme?

Aktualizováno

Při výběru pneumatik je energetický štítek dobrým pomocníkem. Prozradí nám informace, které bychom jinak nejspíš nezjistili. Už léta jde o třídu spotřeby, třídu brzdné dráhy na mokru, třídu hlučnosti a také o vnější hlučnost pneumatik v dB. Od 1. května 2021 jsou ale pneumatiky vybaveny novými štítky, které mění počet tříd a přidávají některé informace navíc. Jak se nové štítky liší od těch starých a co všechno v nich nyní najdeme?

Nové štítky na pneumatikách

Nové energetické štítky pneumatik – OBSAH

  1. K čemu jsou energetické štítky dobré?
  2. Co všechno najdete v nových EU štítcích pneumatik?

K čemu jsou energetické štítky dobré?

Různé typy pneumatik od různých výrobců se liší. Některé pneumatiky vám ušetří trochu paliva, jiné mají lepší jízdní vlastnosti. Ty nejlepší kombinují obojí, ale buď se například musíte spokojit s menším nájezdem, nebo si za ně připlatit. Je tedy zřejmé, že oblasti, v nichž lze pneumatiky vzájemně srovnávat, jsou velmi pestré. A v tuto chvíli přijdou vhod energetické štítky, které vám řadu základních parametrů prozradí.

Nové štítky na pneumatikách
Štítky prošly grafickou proměnou a najdeme na nich některé nové informace.

Staré štítky s platností končící 30. 4. 2021 obsahovaly sedm tříd palivové účinnosti (A–G), sedm tříd přilnavosti (brzdné dráhy) na mokru (A–G) a tři třídy vnější hlučnosti (odstupňováno graficky, méně čárek/vln znamená nižší hlučnost). Ty byly doplněny o číselnou hodnotu, která udávala vnější hlučnost pneumatiky v decibelech (dB).

i

Testy pneumatik

Energetické štítky jsou při výběru pneumatik důležitým ukazatelem, který vám prozradí, kde zhruba pneumatika svou kvalitou stojí. Špičkové modely renomovaných výrobců (Michelin, Continental, Bridgestone apod.) ale často splňují stejné třídy a podle štítku lze jen těžko určit, která z těchto pneumatik je nejlepší a v čem vyniká (spotřeba, brzdná dráha, celkové jízdní vlastnosti, opotřebení apod.). To vám naopak prozradí nezávislé testy, které pravidelně provádějí například autokluby jako německý ADAC.

Co všechno najdete v nových EU štítcích pneumatik?

Z nových energetických štítků pneumatik toho vyčteme o něco víc než z těch starých. Z grafického hlediska prošly štítky mírnou proměnou a z hlediska údajů se novinky objevily v několika oblastech:

Nové štítky na pneumatikách
Varianty štítků podle splněných certifikací zimních pneumatik.

Změny v energetických třídách spotřeby a přilnavosti

Pro spotřebu a přilnavost na mokru najdeme na nových štítcích o něco méně tříd. Místo původních sedmi (A–G) je jich nyní pouze pět (A–E). A – značí nejvyšší standard, E – naopak ten nejnižší. Čím vyšší standard pneumatiky splňují, tím více paliva vám ušetří, nebo tím kratší je jejich brzdná dráha na mokru.

Nové štítky na pneumatikách
Jak byly staré třídy převedeny na nové?

Nové značení tříd hlučnosti

Mírných změn se dočkalo i značení tříd hlučnosti. Do které třídy pneumatika spadá, nyní už nevyčteme z množství černě vyplněných čar/vln, nýbrž ze značení ABC. Jedno z těchto písmen je vždy větší než ostatní, a právě to označuje třídu, do které daná pneumatika spadá. Změnou prošlo také označení hlučnosti v dB, které nyní najdeme přímo uvnitř zvětšeného symbolu hlasitosti (symbol reproduktoru).

Nové štítky na pneumatikách
Zvětšené písmeno značí třídu, hodnotu v dB najdeme teď přímo uvnitř symbolu hlučnosti.

Nové symboly pro jízdu na ledu a na sněhu

Nově najdeme na štítcích dva symboly, které se týkají vlastností pneumatik v zimních podmínkách. Jde o symboly přilnavosti na sněhu (3PMSF – hora s vločkou uvnitř) a přilnavosti na sněhu (trojúhelník se vzorem ledu). Zatímco s prvním symbolem se už dlouhou dobu setkáváme přímo na zimních pneumatikách, ten druhý je od roku 2021 úplná novinka.

Nové štítky na pneumatikách
Symbol přilnavosti na sněhu (vlevo) a symbol přilnavosti na ledu (vpravo).

Aby mohla být pneumatika označena symbolem 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake), musí projít relativně náročnými testy přilnavosti na sněhu. Tento symbol proto najdeme především u zimních pneumatik, ale není výjimkou ani u kvalitnějších celoročních modelů. Je základní zárukou, že je pneumatika vhodná pro zimní jízdu jak ve střední, tak v severní Evropě.

Na severu ale bývají zimy tužší, a standardy přilnavosti by proto měly být vyšší. A právě k tomuto rozlišení slouží nový symbol přilnavosti na ledu (trojúhelník se vzorem ledu). Jeho získání je podmíněno přísnějšími testy. Pro středoevropské řidiče není příliš relevantní, ale těm skandinávským při výběru pomůže. Řekne jim totiž, že pneumatika je vhodná i do náročnějších podmínek.

QR kód a snadná identifikace

V pravé horní části nových energetických štítků najdeme QR kód doplněný o základní informace o pneumatice, jako je její rozměr nebo název. Pomocí tohoto QR kódu si můžeme kdykoliv ověřit, zda jsou informace na štítku pravdivé, a dokonce si dohledat některé další. V QR kódu se totiž ukrývá odkaz do evropské databáze EPREL, kam mají výrobci povinnost údaje odevzdávat. Ověřit pravdivost údajů i to, zda se štítek skutečně vztahuje k dané pneumatice, je proto s novým značením celkem jednoduché.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Nové energetické štítky platí pro pneumatiky od 1. 5. 2021.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB16