Refresh the page

Chyby v CPU Meltdown a Spectre

Aktualizováno

V době, kdy tyto řádky čtete, je váš počítač vůči objeveným chybám již pravděpodobně chráněn. Uživatelé operačních systémů Windows, iOS či Linux již prostřednictvím aktualizací obdrželi záplatu, která zabrání zneužití zadních vrátek pro přístup k vašim datům. Kde se ale chyby označované jako Meltdown a Spectre vůbec vzaly? A jaký je dle testů reálný dopad na výkon procesorů?

i Intel konečně připravil záplaty chyb Meltdown a Spectre. Více v naší novince.

Meltdown a Spectre

Podstata chyb Meltdown a Spectre

Už někdy během loňského roku došlo k objevení chyby v samotné architektuře procesorů Intel. Ta sahá do daleké minulosti a je velmi pravděpodobné, že ji obsahují všechny CPU společnosti Intel vyrobené v posledních 20 letech. V čem přesně problém spočívá?

Nejčastěji prováděné úlohy se procesory snaží vykonat s předstihem, aby je v případě potřeby mohly pouze rychle načíst z cache paměti. Takových úloh provádí CPU řadu, jen některé z nich ale najdou své uplatnění. Jejich pozůstatky pak zůstávají uchované v cache paměti, dokud nejsou přepsány. A právě k těmto místům jsou v procesorech otevřena postranní vrátka. Útok touto metodou se nazývá Spectre a lze ho aplikovat na Intel, ARM i AMD procesory.

iJakých procesorů se chyby Meltdown a Spectre týkají?
Kvůli architektonickým odlišnostem a relativně malému rozšíření jsou majitelé procesorů AMD relativně v bezpečí. U Intelu je situace odlišná a postižené jsou všechny, včetně aktuálně prodávaných procesorů Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake, Kaby Lake-X a Skylake-X. Chyby se však týkají i vyloženě serverových CPU Intel Xeon.

V případě chyby Meltdown jsou postiženy procesory Intel a kupodivu i ARM Cortex-A75. V důsledku hardwarové chyby v návrhu procesorů dochází při načítaní spekulativních výpočtů k zásahu až do samotného jádra operačního systému. Útočník poté může získat přístup k těm nejcitlivějším údajům. Procesor totiž pozdě přiřadí uživatelská práva na jednotlivé spekulativní výpočty. Než dojde k jejich aplikaci, jsou data útočníkem přečtena.

Možná si řeknete, že vaše data nestojí nikomu za poměrně složité sledování. Ale jakékoli cloudové úložiště běží na virtuálních serverech, a právě tato chyba je klíčem ke čtení různých procesů (souborů) v celém cloudu. Na vícejádrovém serveru tak útočník s použitím chytrého ransomware „přeskakuje“ z jednoho procesorového vlákna na druhé. To už je pořádný průšvih. Jedinou polehčující okolností je, že data lze pouze číst a nelze je nijak poškodit, nebo dokonce podvrhnout. Co s tím zejména Intel provede?

Ochrana proti chybám Meltdown a Spectre

První zprávy ze začátku ledna zněly hrozivě. Pokles výkonu až o 30 % by jistě zaznamenal na svém PC prakticky každý uživatel. Jaká je však pravda? S mírným odstupem se totiž již můžeme podívat na několik nezávislých testů po první velké vlně záplatování. V rámci aktualizace došlo dokonce i na dosud nevídanou odstávku profesionální virtualizační platformy EC2 společnosti Amazon.

Společnost Microsoft již v těchto dnech záplatovala prakticky všechny verze Windows včetně již jinak nepodporovaného Windows XP. Své opravy obdrželo pochopitelně jádro Linuxu a samozřejmě macOS. Aktuálně došlo také ke kompletní ochraně majitelů telefonů iPhone nebo tabletů Apple iPad, konkrétně se jedné o iOS 11.2.2. Uživatelé systému Android to mají horší. Aktualizace totiž získají jen poslední generace klíčových telefonů velkých značek. Většina výrobců se totiž o prodané telefony moc nestará a neposkytuje pravidelné bezpečnostní záplaty. Je to taková daň za bezplatný operační systém, který je roztříštěn na tisíce různých hardwarových konfigurací. Netřeba ale panikařit, provedení útoku je velmi složité a extrémně pracné, a tak relativně nepravděpodobné.

iOpravné aktualizace pro operační systémy
Základní záplaty pro všechny aktuální operační systémy byly vydané už na počátku ledna. Pro plnou ochranu systému však někteří výrobci po domluvě s Intelem přistoupili na aktualizaci BIOSu základní desky. To se později ukázalo jako zdroj velkého počtu náhodných restartů.

Meltdown a Spectre, reálný dopad na výkon

Prakticky nejlépe na tom jsou majitelé iPhonů a iPadů, u kterých je měřitelný pokles na úrovni 2,5 %. U starších modelů iPhone 6 nebo 6s je pokles vyšší, klidně kolem 15 %. Nelze však spolehlivě vyhodnotit, zda je pokles vázaný na bezpečnostní aktualizaci, nebo zda jde o pokles daný nižším výkonem staršího zařízení s opotřebovanou baterií.

Meltdown a Spectre; tabulka výsledků měření

Společnost Intel změřila výsledky procesorů po aplikaci oprav Meltdown a Spectre. Ve většině případů se jedná o minimální propad.

U typických domácích počítačů z poslední doby (od generace Intel Skylake) je pokles opět v řádu malých jednotek procent. Viditelný rozdíl není ani ve hrách, kde však podle testů roste celkové využití procesoru. U starších procesorů lze očekávat propad poněkud vyšší, v rozmezí 10–20 % (dle tiskové zprávy společnosti Intel se pokles bude držet spíše kolem 10 %). To už je poměrně citelný pokles. Vzhledem ke stáří procesorů doporučujme upgrade na novou platformu.

iDožeňte ztracený výkon pomocí DELIDU
Vlastníte moderní "Káčkový" procesor značky Intel a chcete dohnat ztracený výkon? Není nic jednoduššího, než nechat na procesoru odborně provést tzv. DELID. Nevíte, co to znamená? Máme pro vás nachystaný článek Co je DELID procesoru včetně instruktážního videa.

Ještě vyšší pokles je však zaznamenán u provozovatelů velkých datacenter, která přibližně v 90 % sází na platformu Intel. Očekávaný propad u databázových serverů se pak pohybuje nad 20 %, což je opravdu hodně. Jistě bude zajímavé sledovat, jak se s tím Intel vypořádá.

Jak je na tom Coffee Lake?

Možná vás ve spojení s chybami Meltdown a Spectre zajímá, jak jsou na tom aktuálně prodávané procesory řady Intel Coffee Lake. Ano, tipujete správně. Chyby obsahují už z továrny a Intel nemá žádnou šanci s tím něco udělat. Výhodou je, že po nainstalování operačního systému bude chyba automaticky opravena. Zpětně však vychází najevo, že Intel o chybě věděl ještě před startem prodejů řady Coffee Lake.

iIntel a rok 2018
Šéf společnosti Intel Brian Krzanich v posledních dnech ohlásil, že v druhé půlce roku 2018 se na trh dostanou nové procesory včetně opravených chyb. Bohužel nijak zatím nespecifikoval, zda půjde o hardwarově upravené stávající procesory Coffee Lake, nebo dojde na vydání zcela nové generace.

Intel konečně připravil záplaty chyb Meltdown a Spectre

Intel vyčlenil masivní lidské zdroje na opravu chyb Meltdown a Spectre. Počáteční problémy (zhruba od půlky ledna do půlky února) jsou konečně odstraněné a nic nebrání instalaci update. Původní plán s aktualizací mikrokódu CPU pomocí BIOSu je pasé. Nejen, že by se k takovému kroku odhodlalo zcela mizivé množství uživatelů, navíc ani výrobci pro starší desky nové verze BIOSu již nevydávají. Řešení však našel Microsoft a potřebnou aktualizaci zpřístupnil přes službu Windows Update. Zatím jsou k dispozici aktualizace pro starší procesory generace Haswell a Broadwell.

Finální hardwarová oprava je stále poměrně daleko a zatím je nutné jít cestou softwarových záplat. Aktualizovaný mikrokód procesoru se aplikuje při startu systému a není nutné aktualizovat BIOS. U velkých datacenter, kde běží stovky a tisíce serverů, se však jedná dle mnohých nezávislých zdrojů o největší hrozbu v dějinách počítačů.

Zdroj obrázků: Bleepingcomputer.com

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB06