Refresh the page

Co je HDMI, DVI, VGA a proč jedno nahradit druhým?

• Autor: Redakce

Není žádnou novinkou, že v oblasti elektroniky dochází k čím dál tím větší digitalizaci. Týká se to zejména oblasti televizí, monitorů, přehrávačů a také souvisejících počítačových komponent, jako jsou třeba grafické karty. V našem článku se blíže podíváme na to, proč bychom měli dát digitálnímu signálu přednost před analogovým, a blíže se také zaměříme na srovnání konektorů VGA/D-Sub. Odpovíme také na otázku, co je HDMI a co moderní rozhraní DVI a DisplayPort a kdo by vyhrál pokud bychom proti sobě postavili HDMI vs DisplayPort. Pomůžeme vám také s tím, jak vyřešit problém, když máte starý monitor s analogovým vstupem a grafickou kartu naopak moderní, vybavenou pouze konektory, které zvládají digitální signál.

Co je VGA?

Co je HDMI, DVI, VGA? – OBSAH

  1. Analog vs. digitál
  2. VGA/D-Sub je stará dobrá analogová klasika
  3. DVI je mostem mezi digitálním a analogovým přenosem
  4. Současnost i budoucnost patří HDMI a DisplayPort
  5. Převod DVI, HDMI a DisplayPort na VGA vyžaduje redukci

Analog vs. digitál

Pro začátek si připomeňme rozdíly mezi signálem analogovým a digitálním.

Co je VGA: Digitál vs. analog.
Ilustrace rozdílu mezi digitálním a analogovým signálem.
  • Analogový signál – jeho nejdůležitější vlastností, kterou se liší od signálu digitálního, je jeho spojitost. To že je analogový signál v čase definován spojitě, znamená, že pokud se podíváme na jeho křivku, uvidíme, jak je tvořena plynulou „vlnovkou“ o různé výšce. Pro propojení a přenos analogového obrazu se používá dnes už logicky zastarávající konektor VGA/D-Sub, pro připojení starších video/audio zařízení se používal i konektor Scart. Největší nevýhodou analogového signálu je jeho nízká odolnost vůči rušení a náchylnost k degradaci kvality při přenosu i na krátké vzdálenosti.
  • Digitální signál – je tzv. diskrétní signál, jehož hodnota se nemění v čase spojitě, nýbrž skokově. Tyto „skokové úrovně“ lze celkem snadno binárně zaznamenat, a protože jsou definovány jen dvěma úrovněmi (ano/ne), lze je jednoduše a bezztrátově přenášet, kopírovat či jinak zpracovávat. Přenos digitálního signálu už je dnes možné považovat za standard, konektorů je proto k dispozici více. Konkrétně se jedná o DisplayPort, HDMI a kombinovaný či digitální DVI.

V případě převodu analogového signálu na digitální dochází ke ztrátě kvality, i když ne vždy znatelné. Jak vyplývá z přiloženého diagramu, analogový signál je tvořen spojitou křivkou, která zaznamenává všechny výkyvy a komplexní pohyb signálu. Naopak pokud jde o digitál, ten pracuje pouze s hodnotami 1 a 0. Při analogově-digitálním převodu je třeba do této binární soustavy veškeré informace převést, čímž ztratíme kvalitu. Kdybychom převedený digitální signál nakreslili, bude zhruba kopírovat ten analogový, jen mu bude chybět spojitost – bude reprezentován buď body nebo „schůdky“, které budou reprezentovat jednotlivé hodnoty analogového signálu v čase.

i Výsledná kvalita analogově-digitálního převodu se odvíjí od tzv. vzorkovací frekvence. Čím více „vzorků“ za jednu sekundu sejmeme, tím podobnější bude digitální signál své analogové předloze, což znamená, že bude kvalitnější. Vyšší vzorkovací frekvence však znamená také nárůst velikosti digitálních souborů.

VGA/D-Sub je stará dobrá analogová klasika

VGA port (zkratka Video Graphic Array) a vyšší verze SVGA s podporou vyššího rozlišení, je nejstarším typem grafického rozhraní (nezaměňovat tedy s pojmem VGA fotoaparát, který se používá pro dnes již poměrně zastaralé fotoaparáty v mobilních telefonech, se kterým se bezpochyby setkal snad každý uživatel počítače. Využívá konektoru typu D-Sub, proto se někdy tyto dva názvy zaměňují. Jedná se ještě o analogový, nikoliv digitální konektor. Využívá se zejména v těch zařízeních, u kterých není vyžadován přenos velkého množství obrazových dat – starších monitorech či projektorech.

Co je VGA: Konektor.
Takto vypadá VGA konektor.

Maximum, se kterým si poradí, je rozlišení 2 048 × 1 536 pixelů při obnovovací frekvenci 85 Hz, nicméně kvůli náchylnosti k rušení a degradaci signálu při delších přenosech jsou tyto hodnoty spíše teoretické a v praxi téměř nedosažitelné.

DVI port je mostem mezi digitálním a analogovým přenosem

Standard DVI se poprvé objevil v roce 1999, v době, kdy VGA slavilo desáté narozeniny. Jeho velkou výhodou je, že tvoří jakýsi pomyslný most mezi analogovým a digitálním přenosem - konektor DVI totiž zvládne totiž. Je široce kompatibilní, využíval se u celé řady zařízení, nyní je však jeho podpora pomalu ukončována. Některé typy DVI konektorů disponují tzv. Dual linkem, neboli druhým datovým spojem, který umožňuje přenos obrazu ve vysokém rozlišení. Možnost přenášet digitální i analogový signál rozděluje DVI konektory na tři typy, které jsou celkem snadno rozlišitelné podle rozložení pinů:

  • DVI-A – přenáší pouze analogový signál (analog-only).
  • DVI-D – přenáší pouze digitální signál (digital-only).
  • DVI-I – přenáší oba typy signálu, analogový i digitální.

Jak rozeznat DVI-I a DVI-D

Rozdíl mezi čistě digitálním DVI-D a digitálním DVI-I s analogovými piny rozezná snadno každý. Zatímco DVI-D má vedle tří řad pinů pouze horizontální linku, DVI-I má na stejném místě kříž a v každém jeho kvadrantu datový pin jako na obrázku níže:

Co je VGA: Konektory DVI.
Konektor DVI má několik podob, které se liší přenosovými schopnostmi.

Jak to tedy je pokud proti sobě v přímém střetu postavíme oba analogové (resp. polo-analogové) konektory VGA a DVI. Výsledek střetu VGA vs. DVI se jasně přiklání 

Současnost i budoucnost patří HDMI a DisplayPort

DVI a HDMI jsou technologicky podobné – fungují na základě stejného protokolu a mají stejný počet žil v drátu. Na rozdíl od DVI se ale HDMI neustále vyvíjí a reaguje na technologické posuny – dochází k neustálému navyšování propustnosti, a tudíž i kvality přenášeného obrazu. V nejnovějších revizích zvládne konektor HDMI zvuk, internet a rozlišení až 10K (zvládá jen pomalu nastupující HDMI verze 2.1). HDMI konektor má jen dvě nevýhody: pro jeho použití musí být zařízení certifikováno sdružením HDMI a postrádá hardwarový zámek zabraňující nechtěnému vytažení konektoru.

i Jaký HDMI kabel vybrat? Jak na HDMI zapojení? Jaký HDMI vstup a jaký HDMI výstup hledat? Poradíme v našem specializovaném článku Co je HDMI?

V současnosti existují čtyři typy HDMI, rozdělují se podle toho, jakou podobu má HDMI koncovka na:

  • HDMI A - 19 pinl
  • HDMI B - 29 pinů, dvojnásobná šířka pásma
  • HDMI C-mini - menší, určen pro přenosná zařízení
  • HDMI D-micro - určen pro malá přenosná zařízení
Co je VGA: Redukce HDMI – DisplayPort.
DisplayPort (vlevo) a HDMI (vpravo) jsou zcela kompatibilní, k jejich vzájemné redukci proto stačí speciální kabel.

Vývoj HDMI

HDMI bylo ve své první verzi představeno 20. května 2004 a přišla s podporou DVD-Video, samozřejmostí je i zvuk přes HDMI. S čím přicházely další verze?

  • HDMI 1.2 - přidalo možnost HDMI konektoru v počítači a podporu SA CD
  • HDMI 1.3 - HDMI standard - podpora volby barevné hloubky, automatické synchronizace audio-video, volitelná podpora výstupů Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio
  • HDMI 1.4 - podpora Ethernetu a 3D, přidáno HDMI ARC (ARC HDMI je kanál pro zpětnou komunikaci) a také podpora obnovovací frekvence 144 Hz
  • HDMI 2.0 - podpora 32 zvukových kanálů a 4 audio stop, propustnost 18 GB/s, podpora HDMI rozlišení 4K
  • HDMI 2.1 - Podpora 8K 60Hz a 4K 120Hz a rozlišení až 10K, propustnost 48 GBús, HDR

Jak se ale zdá, tyto nevýhody HDMI se snaží adresovat jeho největší konkurent – DisplayPort. Co je DisplayPort? Jedná se o rozhraní navržené firmou VESA, které primárně slouží k přenosu obrazu. Zvládá však i zvuk a přenos dat.DisplayPort už také prošel několika verzemi vylepšujícími propustnost, a ta současná (1.3) dokáže přenášet obraz až v rozlišení 8K při frekvenci 30 Hz. Stejně jako HDMI, je i součástí přenosu přes DisplayPort zvuk, a navíc je vybaven jisticím mechanismem konektorů, jenž je mnohem praktičtější než ten, kterým disponovaly konektory VGA a DVI. A to nejlepší na konec – použití DisplayPortu nevyžaduje žádnou certifikaci, což výrazně napomáhá jeho rozšíření. Velkou výhodou je kompatibilita DiplayPort - 144hz obnovovací frekvence monitorů. V případě HDMI 144 Hz podporují jen některé.  

i

HDMI vs DisplayPort

Můžeme položit otázku, či postavit přímý střet HDMI vs DisplayPort? Ačkoliv se obě technologie tváří jako rivalové, zatím se zdá, že budou mírumilovně koexistovat i v budoucnu. HDMI se bude držet televizí, zatímco DisplayPort se trvale usadí v kancelářských aplikacích.

Převod DVI, HDMI a DisplayPort na VGA vyžaduje redukci

A jak si poradit, když má grafická karta digitální a monitor analogový vstup? Záleží na tom, co konvertujete z čeho. Pokud máte na grafické kartě DVI-I nebo DisplayPort, bude vám k připojení VGA na monitoru stačit běžná redukce, protože tyto dvě technologie jsou s analogovým přenosem kompatibilní.

Co je VGA: redukce.
Vzhled aktivních konvertorů, které jsou nutné pro převod signálu z HDMI či DVI-D na VGA, se obvykle příliš neliší.

Pokud ale potřebujete připojit VGA na DVI-D nebo HDMI port, což jsou technologie s analogem nekompatibilní, budete potřebovat aktivní konvertor. Tím může být například PremiumCord DVI Converter -> VGA nebo AKASA HDMI - VGA.

Tak jako tak, pokud postavíme VGA vs. HDMI či DisplayPort vs. DVI, digitální technologie budou mít navrch. Přejí jim výrobci monitorů i grafických karet. Pro přenos dnes již velmi obvyklých vysokých datových toků jsou analogové technologie nedostatečné. Budoucnost tedy bude patři HDMI a ještě u stupínek univerzálnějšímu DisplayPortu. 

i Mohlo by vás zajímat

Postupné upouštění od vstupu VGA/D-Sub ze strany výrobců grafických karet rozhodně neznamená to, že bychom zároveň s upgradem PC měli také hned a bezodkladně investovat do nového monitoru. V tomto článku jsme se blíže podívali na uvedená grafická rozhraní a také navrhli způsoby, jakým způsobem propojit starší i novější zařízení.


We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB01