Dry Wines
Dry Wines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 448
Vinné Sklepy Kutná Hora Ryzlink Rýnský 2023 Biodynamic wine box 6 × 0,75 l 11,5 % vol.
3,269,-
726 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Riesling, Earth, winery Vinné sklepy Kutná Hora, Czech Republic, Year 2023, Bio, volume 4,5 l, an alcohol content of 11,5 % vol. Products intended for...
Rock De l Abbaye Pouilly-Fumé Blanc AOP, Florian Mollet Cuvée 0,75 l, 13 % vol.
703,-
937 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - Sauvignon Blanc, France, volume 0,75 l, alcohol content 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 937 Kč/1 l
Gérard Bertrand La Grande Bleue IGP Méditerranée 0,75 l, 12 % vol.
323,-
431 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Chardonnay and Sauvignon, France, volume 0,75 l, alcohol content 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 431 Kč/1 l
Gérard Bertrand Le ChouChou Vin de France 0,75 l, 11 % vol.
323,-
431 Kč/l
In stock 2 pcs at the supplier's
Wine - Cinsault, Grenache and Syrah, France, volume 0,75 l, an alcohol content of 11 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Codice Citra Trabocco Abruzzo DOC Pecorino Spumante 0,75 l, 12 % vol.
329,-
439 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Pecorino, Italy, volume 0,75 l, alcohol content 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 439 Kč/1 l
Monchiero Carbone Barolo DOCG 0,75 l 13 % vol.
1,011,-
1,348 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Nebbiolo, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 1,348 Kč/1 l
Spumante Gold Cuvée Brut Venti2 DOC 1,5 11 % vol.
842,-
561 Kč/l
In stock 1 pcs at the supplier's
Sparkling Wine - white, dry, Glera and Riesling, Treviso area, Italy, volume 1,5 l, an alcohol content of 11 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Spumante Gold Cuvée Brut Venti2 DOC 0,75 l 11 % vol.
336,-
448 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Sparkling Wine - white, dry, Glera and Riesling, Treviso area, Italy, volume 0,75 l, an alcohol content of 11 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
ARTE VINI Sauvignon KRAVÁK 2020, 0,75 l, 12 % vol.
454,-
605 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Sauvignon, Czech Republic, volume 0,75 l, alcohol content 12 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion - 605 Kč/1 l
Boland Cellar Five Climates Cabernet Sauvignon 0,75 l, 13,79 % vol.
228,-
304 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - Cabernet Sauvignon, South Africa, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,79 % vol. Products intended for persons over 18 years of age. Conversion -...
Lenz Moser Cabernet Savignon Siegendorf, 0,75 l, 13,5 % vol.
419,-
559 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - red, Cabernet Sauvignon, Burgenland region, Austria, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
WEINGUT FUSSER Deidesheimer Weisburgunder 0,75l
390,-
520 Kč/l
In stock 3 pcs at the supplier's
Wine - Pinot Blanc, dry, white, Weingut Martin & Georg Fusser, area Falcko, Germany, 2018 - 520 Kč/1 l
Chateau Bellegrave 2018 Pauillac 0,75 l, 14,5 % vol.
1,098,-
1,464 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, Class of 2018, volume 0,75 l, an alcohol content of 14,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Chateau du Glana 2016 Saint Julien 0,75 l, 13,5 % vol.
1,236,-
1,648 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, Class of 2016, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Chateau Vrai Canon Bouche 2016 Canon Fronsac 0,75 l, 14 % vol.
1,110,-
1,480 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Malbec, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2016, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years of...
Chateau Guibot la Fourvieille 2015 Puisseguin - Saint Emilion 0,75 l, 13 % vol.
757,-
1,009 Kč/l
In stock 4 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2015, volume 0,75 l, an alcohol content of 13 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Chateau La Tour de By 2015 Medoc 0,75 l, 13,5 % vol.
776,-
1,035 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Petit Verdot, France, Class of 2015, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18...
Chateau La Tour de By 2020 Medoc 0,75 l, 13,5 % vol.
803,-
1,071 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon and Merlot, France, Class of 2020, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Chateau Siaurac 2013 Lalande de Pomerol 0,75 l, 13,5 % vol.
673,-
897 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Malbec, Merlot and Cabernet Franc, France, Class of 2013, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of...
Chateau Guiraud 2019, Sauternes 0,75 l, 13,5 % vol.
531,-
708 Kč/l
In stock > 10 pcs at the supplier's
Wine - white, dry, Sauvignon Blanc, France, Year 2019, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18 years of age....
Chateau La Tour de By 2019 Medoc 0,75 l, 14 % vol.
782,-
1,043 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Petit Verdot, France, Year 2019, volume 0,75 l, an alcohol content of 14 % vol. Products intended for persons over 18 years...
Chateau La Tour de By 2017 Medoc 0,75 l, 13,5 % vol.
745,-
993 Kč/l
In stock > 5 pcs at the supplier's
Wine - red, dry, Cabernet Sauvignon, Merlot and Petit Verdot, France, Class of 2017, volume 0,75 l, an alcohol content of 13,5 % vol. Products intended for persons over 18...
In the category Dry Wines on Alza.cz, we currently have a total of 448 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue