Refresh the page

AYANEO; wallpaper: cover

AYANEO 2021, Air a Next handheldy: Vše, co víme

Přenosná herní zařízení, to nejsou jen Nintendo Switch a Steam Deck. Do popředí se derou také další výrobci, jako je například čínská společnost AYANEO se svými PC handheldy AYANEO 2021, AYANEO Air a AYANEO Next s operačním systémem Windows 11. Jaký mají výkon, co si na nich zahrajete, kolik stojí či jak obstály právě v konkurenci Switche a Steam Decku, tedy zkrátka vše, co o handheldech AYANEO potřebujete vědět, najdete v tomto článku.


Autor: Filip NěmecInfo


Zdroj obrázku: Ayaneo.com

AYANEO (INFO) – OBSAH

AYANEO: Recenze


Ačkoli čínský výrobce handheldů AYANEO není v našich končinách příliš známý, vývoji přenosných herních zařízení se věnuje již několik let a s konkurencí dokáže držet krok, či ji v některých ohledech i předběhnout, byť je to většinou vykoupeno vysokou pořizovací cenou. V recenzích handheldy AYANEO dostávají všeobecně kladná hodnocení, a to z mnoha důvodů. Chválí se vysoký výkon a přítomnost operačního systému Windows, který ze zařízení dělá malý, ale relativně výkonný herní počítač, jenž díky podpoře Windows nemá problémy s kompatibilitou s naprostou většinou her.

Povedený je také displej, výborná ergonomie nebo vlastní technologie nahrazující například některé mechanické ovládací prvky magnetickými, což přináší větší přesnost a menší poruchovost. Naopak velkou nevýhodou zařízení je slabá baterie, horší kvalita zvuku, a především vysoká cena, díky níž nakonec handheldy AYANEO prohrávají v tom nejdůležitějším, tedy v poměru ceny a výkonu.

Magazín IGN nejoblíbenější model AYANEO Air sice doporučuje fanouškům PC handheldů s Windows, zdůrazňuje však, že levnější Steam Deck nabízí více výkonu a lepší optimalizaci. Podobného názoru je také magazín Gamespot, který chválí i prémiové zpracování a velmi dobře zvládnuté ovládací prvky.

AYANEO; screenshot: sólo

zdroj: Ayaneo.com

Díky své ceně i menším rozměrům a váze je aktuálně nejoblíbenějším modelem AYANEO Air, na kterém se v tomto článku také primárně zaměřujeme.

AYANEO: Datum vydání, cena, modely


Společnost AYANEO má v současnosti na trhu tři základní modely svého handheldu: původní AYANEO 2021, AYANEO Air a AYANEO Next. Každá z verzí má navíc svou výkonnější „Pro“ variantu lišící se větší RAM pamětí, úložištěm a v některých případech také silnějším procesorem.

AYANEO 2021 je první verzí handheldu, která je rovněž považována za „zlatou střední cestu“, protože nabízí solidní porci výkonu a je levnější než nejsilnější verze AYANEO Next zaměřující se čistě na co největší výpočetní výkon, což se negativně projevuje na váze, rozměrech a zejména také ceně zařízení.

Protipólem výkonného Next je naopak AYANEO Air s kompaktními rozměry a nízkou váhou, je tedy ideální pro cestování nebo delší hraní. Nabízí navíc podobný výkon jako základní verze AYANEO 2021, ovšem za poloviční cenu. Ta je vykoupena mimo jiné menším displejem, který je ovšem oproti 2021 modelu v OLED provedení a s Full HD rozlišením. AYANEO Air je tak v současnosti nejoblíbenější model handheldů značky AYANEO. Výkonu, komponentám a rozdílům jednotlivých variant se věnujeme v kapitola Hardwarové specifikace.

Co se ceny konzole týče, v České republice se aktuálně prodává pouze model AYANEO Air, a to za 24 990 Kč. Otázce, zda si konzole svoji vysokou cenovku obhájí, se věnujeme v této kapitole, kde handheldy AYANEO srovnáváme s největšími konkurenty.

AYANEO; screenshot: 2021 handheld AYANEO; screenshot: Air handheld AYANEO; screenshot: Next handheld

zdroj: Ayaneo.com

Zleva: AYANEO 2021, AYANEO Air a AYANEO Next.

AYANEO: Hry


Handheldy AYANEO jsou doslova přenosnými herními počítači, a to nejen díky vysokému výkonu, ale také přítomnosti operačního systému Windows 11. To znamená, že jakoukoliv hru, kterou lze spustit na PC, spustíte také na zařízeních AYANEO. Instalovat tak můžete elektronické verze jakékoli hry vycházející na Windows, ale také využívat distribučních platforem jako je Steam, Epic Games, Game Pass a dalších.

V šíři herní nabídky tak předčí Nintendo Switch, jehož majitelé jsou logicky omezeni na tituly vyvinuté čistě pro tuto konzoli, a do jisté míry také Steam Deck, jenž v současnosti nepodporuje naprosto všechny hry, které jsou na Steamu dostupné. Steam Deck ovšem díky přítomnosti upraveného Linuxu také umožňuje instalovat všechny hry, které jsou určené pro Windows.

AYANEO AIR —World's first ultra-light and thin OLED Windows handheld

zdroj: Ayaneo

Představení modelu AYANEO Air

Vizuální kvalita her je logicky závislá od výkonu daného modelu. Pokud si vezmeme za příklad nejpopulárnější AYANEO Air, na nízké až střední detaily zvládne spustit naprostou většinu současných velkých her jako je Call of Duty: Warzone, Marvel's Spider-Man Remastered či Doom Eternal při 30 fps. V případě silnějšího AYANEO Air Pro si ovšem u AAA titulů můžete užít až 60 fps u středních nebo dokonce vysokých detailů.

Starší velké hry (GTA V, Rage 2, The Witcher 3) či novější nezávislé tituly (Ori and the Will of the Wisps, Hades) není problém spustit na vysoké detaily při 60 fps. Při hraní na AYANEO vás tedy neomezuje nabídka her, ale pouze výkon, podobně jako u stolního počítače.

AYANEO: Hardwarové specifikace


Handheldy AYANEO jsou aktuálně v prodeji v šesti verzích, přičemž u některých provedení lze volit z několika hardware konfigurací podle požadovaného výkonu. Základem jsou výkonné procesory AMD řady Ryzen 5 a Ryzen 7, kterým sekunduje samostatný grafický čip AMD Radeon Vega 6 nebo Vega 8. Ani v případě operační paměti nezůstávají handheldy AYANEO pozadu, všechny modely nabízejí 16 nebo 32 GB DDR4X či úspornější LPDDR4x RAM.

AYANEO; screenshot: barvy

zdroj: Ayaneo.com

Každý model je dostupný v několika barevných variantách.

Větší modely AYANEO 2021 i AYANEO Next mají 7“ LCD IPS displej s rozlišením 1280x800 px, menší a nejoblíbenější AYANEO Air se pyšní 5“ OLED displejem s 1920x1080 px (Full HD) rozlišením. O rychlé načítání her se stará ve všech modelech rychlý NVMe SSD disk s velikostí 512 GB až 2 TB, podle zvolené konfigurace a modelu. Paměť Air a Next modelů lze navíc rozšířit vložením MicroSD karty.

Svým designem a rozložením tlačítek připomínají AYANEO handheldy nejvíce Nintendo Switch či xboxový ovladač, většině hráčů tak ovládání nebude činit žádné problémy. Zařízení navíc nabízí i kvalitní herní zážitek díky vlastním „Hall Effect“ senzorům, které používají magnetismus místo mechanických součástek, takže je například pohyb analogů pěkně plynulý (a je vyloučeno „driftování“ páček jako u Switche). Ještě lépe jsou na tom spouště, které mají na poměry handheldů nezvykle dlouhou dráhu pohybu s velmi plynulým stiskem. Srovnání hardware komponent jednotlivých modelů najdete v tabulce níže.


AYANEO Air AYANEO Air Pro
Cena v ČR 24 990 Kč cca 29 000 Kč (zatím se neprodává)
Procesor AMD Ryzen 5 5560U 7 nm, 6 jader a 12 vláken, základní takt 2.3 GHz, maximální 4 GHz AMD Ryzen 5 5560U / Ryzen 7 5825U 
Grafika AMD Radeon Vega 6 AMD Radeon Vega 6
RAM 16 GB / 32 GB DDR4X 4266 MHz 16 GB / 32 GB DDR4X 4266 MHz
Úložiště 512 GB až 2 TB NVMe 512 GB až 2 TB NVMe
Rozšíření paměti Ano, MicroSD slot Ano, MicroSD slot
Displej 5,5" OLED 1920x1080px 5,5" OLED 1920x1080px
OS Windows 11 Home Windows 11 Home
Váha 398 g 450 g

• Zdroj: ayaneo.com



AYANEO 2021 AYANEO 2021 Pro AYANEO Next AYANEO Next Pro
Cena doporučená výrobcem od 1015 USD 1215 USD 1315 USD 1565 USD
Procesor AMD Ryzen5 4500U 7 nm, 6 jader a 6 vláken, základní takt 2.3 GHz, maximální 4.0 GHz AMD Ryzen7 4800U 7 nm, 8 jader a 16 vláken, základní takt 1.8 GHz, maximální 4.2 GHz  AMD Ryzen 7 5825U ZEN 3, 7 nm, 8 jader a 16 vláken, základní takt 2.0 GHz, maximální 4.5 GHz  AMD Ryzen 7 5825U ZEN 3, 7 nm, 8 jader a 16 vláken, základní takt 2.0 GHz, maximální 4.5 GHz
Grafika AMD Radeon Vega 6 AMD Radeon Vega 6  AMD Radeon Vega 8   AMD Radeon Vega 8 
RAM 16 GB 4266 MHz LPDDR4x  16 GB 4266 MHz LPDDR4x  16 GB LPDDR4x 4266 MHz 32 GB LPDDR4x 4266 MHz
Úložiště 512 GB / 1 TB SSD (NVMe)  1 TB SSD (NVMe)   1 TB M.2 (NVMe) 2280  2 TB M.2 (NVMe) 2280
Rozšíření paměti Ne Ne Ano, MicroSD slot Ano, MicroSD slot
Displej 7" LCD IPS 1280x800 px 7" LCD IPS 1280x800 px 7" LCD IPS 1280x800 px 7" LCD IPS 1280x800 px
OS Windows 11 Home Windows 11 Home Windows 11 Home Windows 11 Home
Váha 648 g 648 g 720 g 720 g

• Zdroj: ayaneo.com

AYANEO: vs. Steam Deck vs. Nintendo Switch


Největšími konkurenty handheldů AYANEO jsou v současnosti dvě nejoblíbenější přenosná herní zařízení: Nintendo Switch a Steam Deck. Svým vzhledem a rozložením kláves se AYANEO nejvíce podobá Switchi, zde však většina podobností končí. Nintendo Switch má ze tří srovnávaných zařízení zdaleka nejmenší výkon a jde také o uzavřený herní systém, na nějž lze nainstalovat pouze hry pro Switch vydané. Na druhou stranu ale nabízí pohybové ovládání, a pokud si chcete zahrát výjimečné tituly, jako je chystaná Zelda: Tears of Kingdom a další Nintendo exkluzivity, musíte si pořídit právě Switch.

AYANEO; screenshot: srovnání

zdroj: Reddit

Srovnání velikosti handheldů PS Vita, Steam Deck, Nintendo Switch OLED, Switch Lite a AYANEO Air Pro.

Přímým konkurentem je tak zmíněný Steam Deck od společnosti Valve. Oba handheldy nabízejí vysoký výkon a spustíte tak na nich i nové hry v obstojné kvalitě. Steam Deck sice nenabízí operační systém Windows, jeho vlastní launcher SteamOS je ovšem postavený na Linuxu s nadstavbou Proton umožňující spouštět hry i aplikace fungující právě pro Windows. I ze Steam Decku tak lze udělat v podstatě plnohodnotné PC. U titulů, které navíc spustíte přes launcher SteamOS, máte jistotu, že jsou optimalizované pro Steam Deck a poběží v nejlepší možné kvalitě.

Samostatnou kapitolou je srovnání výkonu. Některé modely AYANEO mohou Steam Deck papírově překonat, v praxi však Steam Deck svého výkonu využívá efektivněji a například v testu magazínu IGN dosáhl lepších výsledků, a to i vůči několikanásobně dražšímu AYANEO Next. V poměru cena/výkon je tak Steam Deck jasným vítězem srovnání. Ve prospěch AYANEO mohou hovořit pouze některé dílčí přednosti, jako je nativní podpora Windows 11, lepší rozlišení displeje či drobnosti, jako je kupříkladu tišší chlazení a podobně. V následující tabulce porovnáváme cenově nejdostupnější AYANEO Air.


Steam Deck Nintendo Switch OLED AYANEO Air
Cena v ČR Od 11 000 Kč 9 490 Kč 24 990 Kč
Typ konzole Hybridní (nutnost dokoupit dokovací stanici) Hybridní Hybridní (nutnost dokoupit dokovací stanici)
Herní režimy Handheld, Tabletop, TV konzole Handheld, Tabletop, TV konzole Handheld, Tabletop, TV konzole
CPU Zen 2 procesor s taktem 2,4 – 3,5 GHz Custom Nvidia Tegra Processor AMD Ryzen 5 5560U 7 nm, 6 jader a 12 vláken, základní takt 2.3 GHz, maximální 4 GHz
GPU 8 RDNA 2 jader s taktem 1,0 – 1,6 GHz (až 1,6 TFLOPS) Custom Nvidia Tegra Processor (až 0,5 TFLOPS) AMD Radeon Vega 6 (až 1,1 TFLOPS)
RAM 16 GB LPDDR5 4 GB LPDDR4 16GB / 32GB DDR4X-4266 MHz
Paměť 64 – 512 GB (eMMC nebo NVMe SSD) + možnost rozšíření Micro SD kartou 64 GB interní paměť + možnost rozšíření Micro SD, HC a XC kartou (až 2 TB) 512 GB až 2 TB NVMe SSD + možnost rozšíření Micro SD kartou
Výdrž baterie 2 až 8 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) 4,5 až 9 hodin (v závislosti na náročnosti hry/aplikace) 2 až 3 hodiny (v závislosti na náročnosti hry/aplikace)
Video výstup Až 8K a 60 fps při TV režimu, 720p při handheld režimu Až 1080p přes HDMI při TV režimu, až 720p při handheld a tabletop režimu Až 4K a 60 fps při TV režimu, 1080p při handheld režimu
Rozměry (Š x V x H) 298 mm x 117 mm x 49 mm (ŠxVxH) 242 x 102 x 14 mm (ŠxVxH) 224 mm x 89.5 mm x 26.7 mm (ŠxVxH)
Typ displeje LCD OLED OLED 
Velikost displeje 7 palců 7 palců 5,5 palce
Rozlišení displeje 1 280 × 800 pixelů (HD) 1 280 × 720 pixelů (HD) 1920x1080 pixelů (Full HD)
Váha 669 g 420 g 398g
Ovladače Ovládací prvky jsou součástí těla konzole, možnost připojit PC příslušenství Joy-Con pohybové ovladače, Pro controller Ovládací prvky jsou součástí těla konzole, možnost připojit PC příslušenství

• Zdroj: Valve, Nintendo, Ayaneo

AYANEO: Dokovací stanice a další příslušenství


Podobně jako v případě Steam Decku, dokovací stanice není součástí balení a je potřeba ji dokoupit samostatně. AYANEO nabízí dvě varianty doku, přičemž ta nejlevnější za 15 dolarů slouží pouze k nabíjení handheldu a připojení skrze display port k televizi či monitoru. Výhodou je ale velmi malá velikost a také přítomnost ovládacích tlačítek.

Pokud ovšem chcete v domácím prostředí z AYANEO vyždímat maximum, budete si muset pořídit AYANEO Multi Docking Station, která z handheldu udělá připojením k TV či monitoru v podstatě klasickou velkou herní konzoli. Díky možnostem doku a přítomnosti Windows 11 jakožto hlavního operačního systému lze ale z handheldu vytvořit také téměř plnohodnotný počítač. Stačí přes HDMI připojit AYANEO k monitoru a do dokovací stanice připojit pomocí USB myš, klávesnici či další periferie. Obě verze docku podporují výstup obrazu až ve 4K a 60 fps.

Výrobce pochopitelně nabízí i celou řadu dalšího příslušenství, jako jsou obaly, pouzdra, ochranné folie na displej, powerbanky či třeba čtečku otisků prstů, aby vaše zařízení nemohl používat nikdo jiný.

AYANEO; screenshot: dokovací stanice AYANEO; screenshot: multi dokovací stanice

zdroj: Ayaneo.com

Obrázek 1: Docking station za 15 USD. Obrázek 2: Multi Docking Station za 99 USD.

AYANEO: Operační systém a uživatelské rozhraní


Handheldy AYANEO nabízí operační systém Windows 11, jednoduše řečeno tak spustíte všechny hry a programy, které máte na svém velkém stolním počítači. Pokud však chcete AYANEO používat jako herní konzoli, vůbec se s prostředním Windows 11, jež pochopitelně není primárně stvořeno pro malé dotykové displeje, nemusíte setkat.

AYANEO nabízí vlastní launcher Aya Space, který vám postačí k hraní her a nastavení samotného handheldu. Aya Space automaticky vyhledává nainstalované hry a jeho poslední verze nabízí spoustu užitečných funkcí i plynulý chod, přesto stále nejde o tak propracovaný launcher jako SteamOS ze Steam Decku. Pokud ovšem chcete používat i prostředí Windows 11, Aya Space funguje také jako okno vyjíždějící po pravé straně obrazovky s rychlým nastavením všeho, co potřebujete mít snadno po ruce, jako je nastavení rozlišení, výkonu pro úsporu baterie a podobně.

Aya Space běží na Linuxu, který zařízení rovněž podporuje. Díky tomu AYANEO handheldy nabízejí dva nejpoužívanější operační systémy, díky čemuž si můžete nainstalovat třeba i SteamOS a udělat si z AYANEO svůj vlastní Steam Deck.

AYANEO; screenshot: Space lancher AYANEO; screenshot: Space panel

zdroj: IGN

Obrázek 1: Grafické rozhraní Aya Space launcheru. Obrázek 2: Aya Space panel v prostředí Windows 11.

AYANEO: Čeština, česká lokalizace


Rozhraní Aya Space launcheru není v českém jazyce a nepředpokládáme, že by se v dohledné době dočkal české lokalizace. Pokud jde ale o Windows prostředí, zde by pochopitelně měla jít čeština nastavit.

V případě jednotlivých her záleží na samotných vývojářích, jestli jejich titul obsahuje českou lokalizaci. Výhodou ovšem je, že díky Windows je možné do her instalovat i fanouškovské neoficiální překlady.

AYANEO: Multimédia a aplikace


Uživatelské rozhraní Aya Space nenabízí vlastní multimediální aplikace, můžete však využívat kompletní nabídky předinstalovaných programů Windows 11, či si nainstalovat své vlastní. Na AYANEO handheldech tak můžete poslouchat hudbu či sledovat videa, a to jak uložená na disku, tak pochopitelně i prostřednictvím streamovacích služeb jako YouTube, Netflix, HBO Max a podobně. Samozřejmě nechybí ani možnost surfování po internetu, najdete tu zkrátka všechno, co nabízí váš stolní počítač nebo notebook.

i

• Zdroje: ayaneo.com, ign.com, gamespot.com


We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB12