Refresh the page

Rovný vs. prohnutý: který typ herního monitoru je lepší volba?

Aktualizováno

Prohnuté monitory dnes nejsou nic zvláštního. Naopak, v nabídce jich najdeme čím dál víc a otázka, zda vybrat rovný, nebo prohnutý monitor, je proto čím dál běžnější. Obě řešení totiž mají něco do sebe. Ne vždy úplně záleží, zda potřebujete monitor na práci, na hraní, nebo na něco jiného. Často jde spíše o osobní preference. Obecné rady, kdy který zvolit, ale přesto existují. A právě o tom si nyní povíme. Na pomoc si vezmeme dva podobné monitory od MSI – jeden rovný, druhý prohnutý. Kterému tedy dát přednost?

Monitory MSI

Rovný vs. prohnutý – OBSAH

  1. Rovný vs. prohnutý monitor – hlavní technické rozdíly
  2. Proč vybrat prohnutý monitor?
  3. Proč zůstat raději u rovného monitoru?
  4. Jeden rovný, jeden prohnutý – dilema v podání dvou skvělých MSI Optix

Rovný vs. prohnutý monitor – hlavní technické rozdíly

Rozdíl mezi rovným a prohnutým monitorem je zřejmý na první pohled. Rovný monitor je nejrozšířenější klasika, která by měla být v ideálním případě naprosto plochá, tedy bez jakéhokoliv prohnutí. U prohnutých monitorů je to naopak – rovnoměrné a zamýšlené prohnutí je to hlavní, čím se tyto monitory liší. Jak moc je monitor prohnutý, nám většinou prozradí parametr zvaný míra zakřivení. Jeho hodnoty jsou 1000R, 1500R, 1800R, 2300R apod.

Monitory MSI
Prohnutí 1500R herního monitoru MSI Optix MAG272CQR.

Toto číslo v milimetrech reprezentuje poloměr kružnice, jejímž je monitor obloukem. To znamená, že čím menší dané číslo je, tím výraznější zakřivení monitor má. Důvodem je to, že kružnice, kterou prohnutí monitoru opisuje, je menší. Například monitor s mírou zakřivení 1500R by svým prohnutím pasoval na kružnici s poloměrem 1,5 m (1 500 mm). R je pouze označení pro rádius (poloměr).

Zobrazovací technologie: IPS vs. VA

Pokud vybíráte nový monitor a uvažujete o prohnutém, měli byste zvážit také otázku zobrazovací technologie. V nabídce všech monitorů jasně převažují ty s IPS panely, což je logické – tato technologie je nejpokročilejší. Produkuje obraz, který má nejbohatší a nejvěrnější barvy a také široké pozorovací úhly. Jestli vám na těchto vlastnostech skutečně záleží, IPS je jasná volba. Budete se ovšem muset vydat směrem rovného monitoru, protože kdybyste chtěli prohnutý, mohl by nastat problém. V nabídce jich je totiž jen minimum.

Drtivá většina prohnutých monitorů využívá technologii VA. Ta, stejně jako IPS, má LED podsvícení. Obě technologie se ale liší na úrovni tekutých krystalů, které se starají o zobrazování barev. Zatímco IPS vládne na poli barevného podání, silnou stránkou VA je vysoký kontrast a schopnost zobrazit opravdu hlubokou černou. Díky tomu působí sledovaný obsah velmi dynamicky a také je snadné od sebe odlišit dvě různé úrovně tmavosti (například postavu ve stínu), což vám může pomoci i při hraní.

Proč vybrat prohnutý monitor?

První důvod, proč si vybrat prohnutý monitor, je celkem jednoduchý. Pokud sedíte u rovné obrazovky, její strany a rohy jsou od vašich očí nepatrně dál než její střed. Je to podobné, jako když před sebe natáhnete ruku, koncem prstu se dotknete stěny, potom se mírně pootočíte a náhle zjistíte, že už na stěnu nedosáhnete. Stejně jako celé tělo, i krk se otáčí kolem jedné svislé osy, což znamená, že pokud se díváte do rohu obrazovky, musíte očima přeostřit na delší vzdálenost. Prohnuté monitory se snaží kopírovat vaše zorné pole, abyste museli přeostřovat méně, což má za cíl vyšší pohodlí a úlevu pro oči při práci i při hraní.

Monitory MSI
Že na sebe prohnuté monitory navazují lépe, je zřejmé na první pohled.

Další často zmiňovanou výhodou prohnutých monitorů je lepší schopnost vtáhnout hráče nebo diváka do děje. Film nebo hra totiž lépe vyplní vaše zorné pole, takže vás doslova obklopí. Prohnuté monitory jsou také dobrá volba v případě, že se jich rozhodnete používat více najednou. Dáte-li vedle sebe dva rovné monitory, bude mezi nimi jasně viditelný zlom. Prohnuté monitory na sebe mnohem lépe navazují a díky prohnutí mezi nimi žádný zlom být nemusí.

Nelze zapomínat také na fakt, že pozorovací úhly VA panelů jsou horší než ty u IPS. To znamená, že pokud se díváte na obrazovku pod jiným než pod pravým úhlem, může dojít k mírnému barevnému zkreslení. Nejde ani zdaleka o tak výraznou vadu, jakou trpí starší technologie TN, jisté zabarvení ale přesto pozorovat lze. Prohnutý monitor neustále svírá pravý úhel se směrem vašeho pohledu, a tak problém s pozorovacími úhly dobře eliminuje. Většina zmíněných výhod je tím důležitější, čím větší má monitor úhlopříčku. Ostatně i proto je většina velkých ultrawide monitorů prohnutá.

Proč zůstat raději u rovného monitoru?

Přes nesporné výhody, které mají prohnuté monitory, existují stále důvody, proč při výběru upřednostnit monitor rovný. Možná hlavním z nich je již zmiňovaná technologie IPS, kterou až na výjimky najdeme pouze v plochých monitorech. Pokud je tedy pro vás kvalita a věrohodnost barev velmi důležitá, stejně jako široké pozorovací úhly, pak bude nejlepší, pokud sáhnete po rovném IPS monitoru. Takové monitory lze používat i na výšku, což často uplatňují například programátoři nebo streameři.

Monitory MSI
MSI Optix MAG274QRF-QD se chlubí vysokým pokrytím důležitých barevných prostorů. To je něco, čeho VA panely nedosahují.

Kdo by měl dále rovný monitor upřednostnit, jsou architekti, strojní inženýři, animátoři i všichni ostatní, kdo pracují s výkresy nebo pokročilou grafikou. Ti totiž potřebují, aby rovné čáry vypadaly vždy rovně, což prohnutý monitor nemůže zaručit. Prohnutí monitoru způsobuje i prohnutí jeho obsahu, což přináší mírné zkreslení, které je za běžných okolností téměř neznatelné, při zmíněných činnostech by ale mohlo znamenat problém nebo alespoň mírnou komplikaci při práci.

Jeden rovný, jeden prohnutý – dilema v podání dvou skvělých MSI Optix

Například MSI má v nabídce dva 27" QHD monitory s obnovovací frekvencí 165 Hz, odezvou 1 ms a dalšími funkcemi, které by měl správný herní monitor mít. Jsou téměř identické, avšak jeden je rovný (Optix MAG274QRF-QD), druhý prohnutý (Optix MAG272CQR). Oba si můžete prohlédnout a při tom sledovat některé rozdíly, které jsme popsali výše.

Monitory MSI
Skoro jako vejce vejci. I tak jsou ale mezi oběma monitory velké rozdíly. A nejde jen o prohnutí.

Rovný MSI Optix MAG274QRF-QD je dražší, za což může především technologie IPS, jejíž výroba je nákladnější. Nákupem prohnutého modelu Optix MAG272CQR můžete naopak něco ušetřit, protože využívá levnější VA panel. Rozdílům v zobrazovacích technologiích odpovídá i udávaný kontrast. Hodnota 3 000 : 1, kterou se může chlubit VA monitor, je výrazně vyšší než 1 000 : 1, s níž se musí spokojit uživatelé IPS modelu. Ti si však budou moci užívat přesnější a živější barvy, což může být rozhodující faktor, pokud má být monitor používán také na úpravu fotografií nebo na jinou grafickou práci.

Parametry MSI Optix MAG272CQR MSI Optix MAG274QRF-QD
Typ monitoru prohnutý (1500R) rovný
Zobrazovací technologie VA IPS
Rozlišení 2 560 × 1 440 px 2 560 × 1 440 px
Obnovovací frekvence 165 Hz 165 Hz
Udávaná odezva (GTG) 1 ms 1 ms
Maximální jas 300 cd/m2 300 cd/m2
Kontrast 3 000 : 1 1 000 : 1
Adaptivní obnovovací frekvence FreeSync G-Sync kompatibilní
Barevné pokrytí sRGB 100 % 147 %
Barevné pokrytí DCI-P3 90 % 97 %
Nastavitelnost podstavce výška, naklopení, horizontální otočení výška, naklopení horizontální otočení, pivot
Konektory DisplayPort 1.2, 2 × HDMI 2.0, USB-C, 2 × USB-A 3.2, USB-B 3.2, 3,5mm audio jack DisplayPort 1.2, 2 × HDMI 2.0, USB-C, 2 × USB-A 2.0, 3,5mm audio jack
Cena 11 490 Kč 14 990 Kč
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Nelze tvrdit, že jsou prohnuté monitory lepší než ty rovné, a nelze tvrdit ani opak. Hlavní slovo mají osobní preference. Pokud bude monitor především herní a filmový, jistě oceníte prohnutí, které vás lépe vtáhne do děje. Jestli využíváte monitor i na práci a záleží vám také na kvalitě barev, IPS monitor s vyšší obrazovou kvalitou pro vás bude vhodnější.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07