Refresh the page

Laminátování – užitečné tipy a rady, jak pracovat s laminátorem

Aktualizováno

Laminátory nebo chcete-li laminovačky jsou velmi šikovná zařízení, která vám pomůžou uchovat důležité dokumenty v perfektním stavu. Můžete se snažit sebevíc, ale na papíře se po nějaké době přece jen podepíše zub času. Nevzhledné ohyby, skvrny nebo ohnuté rohy budou s laminátorem minulostí. Pořídit si kvalitní laminátor je jedna věc, naučit se ho správně používat, je věc druhá. V našem článku najdete přehledný návod, díky kterému se stanete mistrem v laminování.

Zalaminování

Laminování – OBSAH

  1. Laminování má řadu výhod
  2. Vybíráme laminátor – na co se při výběru zaměřit
  3. Jednoduchý návod, jak na laminátování

Laminování má řadu výhod

Pokud si pořídíte kvalitní laminátor a naučíte se ho správně používat, ušetří vám spoustu starostí. Zalaminování bezpečně ochrání prakticky všechny důležité dokumenty. Laminovat můžete: listiny, certifikáty, pamětní listy, diplomy, fotografie nebo třeba listy stromů a jiné rostliny. Vaší fantazii se meze nekladou. Určitě se nemusíte omezovat pouze na kancelářskou činnost. Laminátor je hlavní hvězdou mnohých DIY projektů.

Zalaminování:

  • Chrání proti nečistotám, polití tekutinami a prasklinám,
  • prodlužuje životnost a zvyšuje pevnost,
  • chrání proti padělání,
  • uchovává kvalitu barev.

Vybíráme laminátor – na co se při výběru zaměřit

Ještě vlastní laminátor nemáte? Pokud se právě nacházíte ve fázi výběru vhodného přístroje, poradíme vám, jak vybrat laminátor, který přesně odpovídá vašim požadavkům. Laminátor patří už několik let k základnímu kancelářskému vybavení, nicméně své čestné místo si vybojoval také v mnohých domácnostech. Je výborným pomocníkem při tvorbě dětských edukačních pomůcek i uchovávání osobních dokumentů.

Ať už vybíráte novou laminovačku do kanceláře nebo pro domácí použití, než se pustíte do nákupu, položte si následující otázky:

  1. Jak často budete laminovačku používat a na co? Pokud potřebujete laminovat jen jednou za uherský rok, vystačíte si s levnějším modelem. Musíte ale počítat s tím, že se můžou fólie po čase rozlepit. Pro každodenní laminování určitě investujte do kvalitního přístroje, který je pro časté laminování stavěný.
  2. Jak velký laminátor potřebujete? Pořídit si můžete laminátor pro formát A4 nebo A3. Laminátor pro laminátování formátu A3 přirozeně zvládne i menší formát A4. Nicméně pořizovací cena je vyšší, proto si předem dobře rozmyslete, jestli se vám investice do většího přístroje opravdu vyplatí.
  3. Jaké laminovací fólie přístroj zvládne? Laminovací fólie mohou být 80 mic, 100 mic, 125 mic, 175 mic atd. (mic = 0,001 mm). Vždy je lepší sáhnout po laminátoru, který bez problémů laminuje i silnější fólie. Platí nepsané pravidlo, že čím je silnější fólie, tím odolnější je výsledný laminát.
  4. Laminovat za studena, nebo za tepla? Lze obojí, ale obecně lepších výsledků dosáhnete při laminování za tepla.
  5. Kolik válců by měla dobrá laminovačka mít? Ty nejlepší laminovačky mají tři páry válců. Nejlevnější naopak jeden pár válců. Pokud už teď víte, že budete laminovat jako o život a nespokojíte se s průměrným výsledkem, jednoznačně si pořiďte laminátor se třemi páry válců.
  6. Využijete laminovačku s řezačkou? Tento typ laminovačky vám umožní různě upravovat velikost dokumentů, a to před laminováním i po něm. Pokud například potřebujete zmenšit okraje nebo formát zalaminovaného dokumentu, řezačka to jedním tahem vyřeší.
Laminování
Laminovačka může disponovat řezačkou, která vám usnadní úpravu dokumentů.

Žádný učený z nebe nespadl. Než si práci s laminovačkou osvojíte, nějakou tu chybku uděláte. To by vás ale rozhodně nemělo odradit. Náš návod vám pomůže vyvarovat se nejčastějších chyb.

Laminování krok za krokem:

  1. Příprava – než začnete se samotným laminátováním, připravte si odpovídající druh a velikost laminovací fólie nebo filmu. Ujistěte se, že je daná fólie kompatibilní s modelem vašeho laminátoru.
  2. Laminování za tepla – přístroj vždy dostatečně předehřejte. S laminací rozhodně nezačínejte, pokud není laminátor zahřátý na optimální teplotu. Příliš studená laminace způsobí, že se fólie neslepí. Naopak příliš vysoká teplota může poškodit dokumenty, které máte v úmyslu zalaminovat.
  3. Kontrola a umístění dokumentu – před laminací si musíte dát pozor, aby na papírovém dokumentu nezůstalo jediné smítko nebo třeba vlas. Ujistěte se, že jste daný dokument umístili do středu fólie (nechte minimálně 4 mm místa po okrajích). Pokud je dokument menší než fólie, přebytečnou fólii můžete jednoduše odstřihnout. Zalaminovat můžete také několik menších dokumentů vedle sebe.
  4. Vložení laminovaného dokumentu do přístroje – dokument umístěte uzavřeným fóliovým otvorem do laminátoru. V této fázi dbejte na to, aby byla fólie natažená přímo. Pak už vše probíhá automaticky. Pokud se fólie uvnitř laminátoru zasekne, byl s největší pravděpodobností přehřátý. Fólie se kvůli tomu zkroutí a neprojde ven. Tuto patálii pomůže vyřešit funkce „zpětný chod“, díky které zaseknutý papír vysunete zpátky.
  5. Jak zacházet s čerstvě laminovaným dokumentem – krátce po laminaci je dokument zpravidla velmi horký a snadno se ohýbá. Proto vždy počkejte pár minut, dokud dokument zcela nevychladne a pak se teprve vrhněte na finální úpravy (řezání, stříhání).

i

Nemůžete se rozhodnout, jaká bude právě pro vás ideální laminovačka? Recenze zákazníků vám napoví a usnadní vám tak výběr.

Jak na laminování za studena

Stačí vypnout ohřev laminátoru a můžete zkusit laminování za studena. Dokumenty, které jsou laminované za studena, mohou mít řadu nerovností nebo se mezi fóliemi vytvoří bublinky. Pro dokonalý výsledek je vždy lepší teplé laminátování.

Pokud chcete uchovat cenné listiny, dokumenty, certifikáty nebo fotografie co nejdéle v neporušeném stavu, je pro vás kvalitní laminátor jasnou volbou. Laminování je automatický proces, který nevyžaduje složitou přípravu. Laminovat můžete za studena i tepla dokumenty různých velikostí a i několik menších dokumentů vedle sebe.

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB07