Single Origin Teas
Single Origin Teas – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 1,028
Tea Garden India Assam FTGFOPI Mokalbari - black tea, 500g
1,349,-
2,698 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single species, Indian, weight 500 g - 2,698 Kč/1 kg
Grešík Valdemar Lymphatic 50 g Nine herbs
122,-
2,440 Kč/kg
In stock 5 pcs at the supplier's
Tea - 2,440 Kč/1 kg
ORIENTAL China Wujuan Green Tea 200 g
350,-
1,750 Kč/kg
In stock 2 pcs at the supplier's
Tea - green, loose, single-species, Chinese, weight 200 g - 1,750 Kč/1 kg
ORIENTAL Black Tea India Darjeeling First Flush FTGFOP1, 1 kg
1,225,-
1,225 Kč/kg
In stock 1 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single species, Indian, weight 1000 g - 1,225 Kč/1 kg
ORIENTAL Semi-green tea Formosa Dong Ding Oolong - 75 g
337,-
4,493 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - oolong, loose, single varietal, Taiwanese, weight 75 g - 4,493 Kč/1 kg
Tea garden Rooibos red 90 g
189,-
2,100 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - rooibos, single species, South African, weight 90 g - 2,100 Kč/1 kg
Tea Garden Earl Grey - black flavoured tea, 90g
189,-
2,100 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - Black, sprinkled, the raw material used is bergamot with a positive impact on energy and memory, single-species, Chinese, weight 90 g - 2,100 Kč/1 kg
Serafin Herbs Burdock stem dried herb loose 30 g
99,-
3,300 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - 3,300 Kč/1 kg
Abuamo Oolong Iron Goddess
239,-
4,780 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - oolong, loose, single varietal, Chinese, weight 50 g - 4,780 Kč/1 kg
ORIENTAL black tea Ceylon Uva St. James OP, 200 g
278,-
1,390 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single varietal, Sri Lankan, weight 200 g - 1,390 Kč/1 kg
ORIENTAL Semi-green tea Formosa Premium Oriental Beauty - 75 g
Discounted -14 %
539,-
634,-
7,187 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - oolong, loose, single varietal, Taiwanese, weight 75 g - 7,187 Kč/1 kg
Tea Garden Earl Grey - black flavoured tea, 500g
999,-
1,998 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - Black, sprinkled, the raw material used is bergamot with a positive impact on energy and memory, single-species, Chinese, weight 500 g - 1,998 Kč/1 kg
Oriental Herbal Tea Jasmine flower - whole (Jasmini) 200 g
154,-
770 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - Herbal, sprinkled, the raw material used is jasmine with a positive impact on nerves and sleep, single-species, Czech, weight 200 g - 770 Kč/1 kg
Tea Garden Japan Asuka Houjicha - green tea, 500 g
1,349,-
2,698 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - green, loose, single-species, Japanese, weight 500 g - 2,698 Kč/1 kg
Tea Garden India Darjeeling TGFOPI Lingia - black tea, 500g
1,349,-
2,698 Kč/kg
In stock 4 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single species, Indian, weight 500 g - 2,698 Kč/1 kg
Hyson Ceylon Supreme Uva 200 g (loose black tea)
217,-
1,085 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single varietal, Sri Lankan, weight 200 g - 1,085 Kč/1 kg
Caykur Hemsin Cay - 400 g, black tea
219,-
438 Kč/kg
In stock 1 pcs at the supplier's
Tea - Black, sprinkled, the raw material used is Chinese tea tree with a positive impact on digestion and digestion, energy and memory and kidney and urinary tract, single-species,...
Manna Georgian blueberry leaf fermented 100 g
120,-
1,200 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - Herbal, sprinkled, the raw material used is blueberry with a positive impact on blood sugar levels, single-species, Georgian, weight 100 g - 1,200 Kč/1 kg
ORIENTAL black tea India Assam Tippy Golden FOP blend, 200 g
330,-
1,650 Kč/kg
In stock > 5 pcs at the supplier's
Tea - Black, sprinkled, the raw material used is Assam tea tree with positive effects on digestion and digestion, energy and memory, single-species, Indian, weight 200 g -...
ORIENTAL Black Tea India Assam Dhelakat TGFOP1, 200 g
232,-
1,160 Kč/kg
In stock > 10 pcs at the supplier's
Tea - black, loose, single-species, Indian, weight 200 g - 1,160 Kč/1 kg
Grešík Valdemar - Yerba maté 70 g - box Grešík Teas of the 4 continents
115,-
1,643 Kč/kg
In stock 5 pcs at the supplier's
Tea - maté, loose, the raw material used is holly with a positive impact on energy and memory, single-species, weight 70 g - 1,643 Kč/1 kg
In the category Single Origin Teas on Alza.cz, we currently have a total of 1028 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue
No longer sold
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si
Jednodruhové čaje
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Gyógynövény teák