Single Origin Teas
Single Origin Teas – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.
Continue
All from 1,027
Sponsored
GreenFood Nutrition Matcha Tea 90 capsules
Discounted -9 %
199,-
219,-
3,812 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha - contains a high proportion of antioxidants, amino acids and theophylline, theophylline is tea caffeine, which is, as opposed to the one in coffee, released gradually over...
Matcha Tea Bio Harmony 30 x 2 g
349,-
5,817 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha – high quality Japanese green tea in handy sachets, 30 sachets - 11.63 Kč/packet - from 5,817 Kč/1 kg
Matcha Tea Bio A Japan 100 g
Discounted -25 %
269,-
359,-
2,690 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha - finely ground green tea, origin Japan, organic quality, rich in antioxidants, supports metabolism, provides energy - 2,690 Kč/1 kg
Hampstead Tea BIO Chamomile Tea 20 pcs
99,-
1,980 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Herbal, bags, the raw material used is chamomile with a positive impact on the respiratory tract and digestion and digestion, single-species, Indian, weight 50 g -...
BASILUR Island of Tea Ceylon Green 100 g, paper
129,-
1,290 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - green, loose, single varietal, Sri Lankan, weight 100 g - 1,290 Kč/1 kg
BASILUR Premium Earl grey unshelled 100 × 2 g
199,-
995 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, bags, single-species, Sri Lankan, weight 200 g, composition bergamot - 995 Kč/1 kg
Dilmah Black Ceylon Gold 100 × 2 g
279,-
1,395 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black tea - 2.79 Kč/pcs - from 1,395 Kč/1 kg
NATU Matcha tea BIO Premium Japan 70 g
299,-
4,271 Kč/kg
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha - matcha, weight 70 g, powder - 8.54 Kč/packet - from 4,271 Kč/1 kg
English Tea Shop Decaffeinated 20 pcs, Organic
89,-
2,225 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, single species, Sri Lankan, weight 40 g - 4.45 Kč/pcs - from 2,225 Kč/1 kg
Matcha Tea BIO Ceremony 30 g
499,-
16,633 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha - high quality matcha, this extra high grade velvet tea powder is especially suitable for traditional Japanese tea ceremony. - 33 Kč/packet - from 16,633 Kč/1 kg
Dilmah Green Jasmine Tea 20x1,5g
from
59,-
46,000 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, bags, single-species, Indian, weight 1,5 g, composition jasmine - from 2.95 Kč/pcs - from 46,000 Kč/1 kg
Dilmah Black Mango Strawberry Tea 20x1,5g
from
59,-
2,300 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, single-species, Indian, weight 30 g - from 2.95 Kč/pcs - from 2,300 Kč/1 kg
Sunar soluble raspberry drink 6×200 g
399,-
333 Kč/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Drink - soluble, without preservatives and dyes, for children from the end of the 6th month, raspberry flavour, packing 6×200 g - 67 Kč/pcs
Matcha Tea Bio Imperial 25 x 2 g
429,-
8,580 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha – premium matcha green tea in handy sachets, 25 sachets - 17.16 Kč/packet - from 8,580 Kč/1 kg
Dilmah Black Lemon Lime Tea 20x1,5g
from
59,-
46,000 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, weight 1,5 g - from 46,000 Kč/1 kg
Sunar soluble strawberry drink 6×200 g
399,-
333 Kč/l
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Drink - soluble, without preservatives and dyes, for children from the end of the 6th month, strawberry flavour, packing 6×200 g - 67 Kč/pcs
Dilmah Green Tea Moroccan Mint 20 × 1,5 g
from
59,-
46,000 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Green, bags, single-species, Indian, weight 1,5 g - from 2.95 Kč/pcs - from 46,000 Kč/1 kg
BASILUR Island of Tea Gold OP1 100 g, paper
129,-
1,290 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, loose, single varietal, Sri Lankan, weight 100 g - 1,290 Kč/1 kg
Teekanne Mint Tea 20 × 1,5 g
Great price
from
39,-
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - herbal, bags, single species, Polish, composition mint - from 1.95 Kč/pcs
BASILUR Premium English Breakfast unshelled 100 × 2 g
189,-
945 Kč/kg
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, single species, Sri Lankan, weight 200 g - 15.75 Kč/pcs - from 945 Kč/1 kg
Dilmah Black Raspberry Tea 20 × 1,5 g
from
59,-
46,000 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - Black, bags, single-species, Indian, weight 1,5 g - from 2.95 Kč/pcs - from 46,000 Kč/1 kg
Matcha Tea Charger BIO Z500
Discounted -12 %
289,-
329,-
9,633 Kč/kg
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Matcha – starter kit with matcha tea and shaker, 15 sachets. - 19.27 Kč/packet - from 9,633 Kč/1 kg
Dilmah Black Tea Ceylon Gold 25x2g
from
59,-
1,380 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - black, bags, single-species, Indian, weight 50 g - from 2.36 Kč/pcs - from 1,380 Kč/1 kg
Apotheke Sage 20 × 2 g
Amazing Deal
from
42,-
1,225 Kč/kg
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Tea - sage acts as an antioxidant, supports natural defenses, contributes to comfort during menstruation and menopause, supports normal digestion, normal respiratory system...
In the category Single Origin Teas on Alza.cz, we currently have a total of 1027 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Continue
No longer sold
Chcete doručiť tovar na Slovensko? Prezrite si
Jednodruhové čaje
Magyarországra rendelnél? Látogasd meg ezt a termékkategóriát
Gyógynövény teák