Refresh the page

MSI GE75 Raider (RECENZE) – nekompromisní herní notebook

Aktualizováno • Autor: Václav Švec

Přestože se poměrně úspěšně angažuje i v jiných odvětvích IT, má řada z nás společnost MSI zafixovanou především jako výrobce náčiní pro hráče. V nabídce herních produktů s logem MSI tak můžeme najít nejen periferie, komponenty, monitory, kompletní sestavy či notebooky. V dnešní recenzi se pak podíváme právě na herní notebook nesoucí erb s drakem. A protože nejsme žádní troškaři, proklepneme MSI GE75 Raider vybavený 17" 240Hz displejem, procesorem Core i7 10. generace a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070 Super.

    MSI GE75 Raider (RECENZE) – OBSAH

    1. Představení MSI GE75 Raider
    2. MSI GE75 Raider: konstrukce a design
    3. GE75 Raider: klávesnice a touchpad
    4. GE75 Raider: konektorová výbava a bezdrátová konektivita
    5. GE75 Raider: displej a zvukový projev
    6. GE75 Raider: použité komponenty
    7. GE75 Raider: výkon procesoru
    8. GE75 Raider: výkon grafické karty
    9. MSI GE75 Raider: výkon úložiště
    10. MSI GE75 Raider: celkový výkon systému
    11. MSI GE75 Raider: herní výkon
    12. MSI GE75 Raider: provozní teploty a hluk
    13. MSI GE75 Raider: výdrž baterie
    14. MSI GE75 Raider: software
    15. MSI GE75 Raider: závěrečné hodnocení

    Představení GE75 Raider

    Notebook MSI GE75 Raider představuje typický stroj určený pro hráče. Spolehnout se tak můžete nejen na vysoký výkon zajištěný procesorem Intel Core i7 desáté generace v kombinaci s grafickým čipem NVIDIA RTX 2070 Super. Jednou z hlavních specialit je zde 17,3" IPS displej s obnovovací frekvencí 240 Hz. Hráči však určitě vezmou zavděk také promyšleným chlazením či klávesnicí vytvořenou ve spolupráci se světoznámým producentem herního vybavení SteelSeries.

    Model MSI GE75 Raider
    Číslo produktu A10SC-078CZ
    Typ CPU Intel Core i7 10750H (2,6–5 GHz)
    Funkce a vlastnosti CPU 6 jader / 12 vláken, 12MB cache, 45 W
    Operační paměť 16 GB DDR4
    Grafický adaptér NVIDIA GeForce RTX 2070 Super (8 GB)
    SSD M.2 NVMe SSD 1 TB, WD SN730
    HDD ne, volný 2,5" slot
    Displej 17,3", IPS, 1 920 × 1 080 px, matný, 240 Hz
    Baterie 51 Wh, 6článková
    Klávesnice Steelseries RGB podsvícení
    Hmotnost 2,64 kg
    Rozměry 397 × 268 × 27 mm
    Nabíjecí adaptér 280 W
    Cena 61 990 Kč*

    * Cena platná k 7. 8. 2020     

    MSI GE75 Raider: konstrukce a design

    MSI GE75 Raider rozhodně nepatří mezi v současnosti poměrně populární notebooky, jež se snaží svou příslušnost k herním strojům maskovat. Na druhou stranu, doba monstrózních herních notebooků z lesklých plastů je již dávno ta tam a výrobce jako MSI si toho je velmi dobře vědom. Před sebou tak máme až futuristicky působící notebook využívající černé, matné povrchy doplněné o červené detaily. Že máme tu čest s opravdu výkonným strojem pak napovídají hned čtyři výdechy chlazení – dva po bocích a dva na zadní straně notebooku. Právě výrazné žebrování výdechů chlazení spolu s logem Raider v zadních partiích pak patří k poznávacím znamením MSI GE75 Raider. Víko notebooku má kovový kryt a je do něj vpraveno známé logo MSI s drakem. To je plastové a po zapnutí notebooku se rozsvítí. Design víka pak oživují ještě dvě vystupující žebra s lesklým červeným povrchem. Samotné víko je pak na dotek příjemné, ale na jeho povrchu jsou poměrně viditelné mastné otisky. Ty však lze až překvapivě snadno odstranit, zvolený povrch je tak nesrovnatelně praktičtější než lesklý plast. Pro snazší otevírání notebooku je víko opatřeno malým výstupkem. Tuhost pantů vám však neumožní notebook otevřít pouze jednou rukou. V okolí touchpadu a klávesnice pak narazíte na stejný typ povrchu jako v případě víka.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Obyčejná lepenková krabice ukrývá neobyčejný herní notebook MSI GE75 Raider.

    Škoda jen ostré hrany, která v kombinaci s vyšší základnou na komfortu při každodenním používání zrovna nepřidá. Kromě zmíněných výjimek v podobě víka displeje a palmrestu je již šasi notebooku MSI GE75 Raider výhradně plastové. Na druhou stranu z něj vážně nebudete mít pocit jako z levné čínské hračky, která se má co nevidět rozpadnout. Základna notebooku působí bytelným dojmem, nekroutí se a prohýbání palmrestu a samotné klávesnice se výrobci rovněž podařilo udržet na uzdě. Vezmeme-li v potaz nasazení velkého, 17,3" displeje, je na tom v tomto ohledu velmi dobře i víko displeje. Při silném tlaku na víko z vnější strany sice můžete pozorovat prohýbání samotného víka, displej je však dobře chráněn a až na něj víko nepromáčknete. Pochvalu si zaslouží také kvalitní dílenské zpracování – vše perfektně lícuje a notebook nevydává ani žádné nelibé zvuky. Další plusové body pak musím MSI GE75 Raider přičíst za jeho rozměry. Nejen že se výrobci podařilo udržet tloušťku notebooku na uzdě, a ten si tak v tomto ohledu nezadá s obyčejnými multimediálními stroji běžnými před pár lety, ale díky velmi tenkým okrajům okolo displeje pak MSI dokázalo vměstnat 17,3" displej do šasi jen o málo většího než v případě 15,6" notebooků. Řečí čísel tak máme tu čest s notebookem o rozměrech 397 × 268 × 27 mm. Hmotnost pak činí pro danou kategorii zcela přijatelné 2,64 kg.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Futuristický, ale rozhodně ne laciný – takový je design MSI GE75 Raider.

    MSI GE75 Raider: klávesnice a touchpad

    Společnost MSI při tvorbě herní mašiny GE75 Raider spolupracovala se světoznámým producentem herního vybavení Steelseries. Tato spolupráce se pozitivně promítla v možnostech RGB podsvícení. Uživatel si tak může zvolit jeden z předdefinovaných profilů či vytvářet profily vlastní. Při vytváření vlastních profilů pak oceníte možnost upravit barvu podsvícení pro každou jednu klávesu zvlášť. To je jednoduše geniální při vytváření profilů pro vaše oblíbené hry, kdy můžete nechat svítit jen v dané hře používané klávesy a navíc je barevně odlišit dle jejich funkce. Zrovna tak musím pochválit, že po stisku klávesy Fn zůstanou svítit pouze klávesy s přiřazenou zkratkou. Bohužel, dvakrát nadšený nejsem z rozložení klávesnice. Ano, vím, že před sebou nemám pracovní stroj a u těch herních se toto tolik neřeší, nicméně ne každý bude na herním notebooku výhradně hrát.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Rozložení klávesnice by mohlo být lepší, konfigurovatelné podsvícení si ale hráči zamilují.

    Jedním z ústupků hráčům má být zřejmě odstranění levého tlačítka Windows a s tím spjaté prostorově velkorysejší provedení klávesy Ctrl. Pokud se ovšem nebudete moci se ztrátou levého tlačítka Windows smířit, můžete softwarově prohodit pravé tlačítko s logem operačního systému s funkčním tlačítkem Fn. Příliš nenadchne ani použití jednořadé klávesy Enter či umístění obráceného lomítka vedle mezerníku. To je však něco, s čím se v současnosti můžeme setkat u notebooků poměrně často, a ruku na srdce – uživatelé, které to bude opravdu trápit, budou patrně v menšině. Co je však pro mě zcela nepochopitelné – umístění klávesy Delete do druhého sloupce nad numerickým blokem. Klávesy jsou zcela rovné, bez jakéhokoli tvarování a v porovnání s MSI Prestige 15, které jsem měl příležitost otestovat před časem, jsou i citelně menší. Na druhou stranu klávesy mají mezi sebou dostatek prostoru, aby nedocházelo k nechtěným překlepům. Zdvih jednotlivých kláves je dostatečný, byť bych si u podobného notebooku, kde se nehraje o každou desetinu milimetru, dokázal představit i o něco vyšší. Chod kláves je poměrně měkký, nicméně i přesto nabídne jistou hmatovou odezvu. Při psaní mě pak mile překvapila také poměrně nízká hlučnost klávesnice. Sečteno podtrženo, klávesnice notebooku MSI GE75 Raider není na poměry herních strojů špatná, celkový dojem však kazí především její rozložení.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Touchpad představuje milé překvapení!

    Poměrně překvapivé, a pro mnohé jistě vítané, je použití klasického touchpadu s dvojicí oddělených tlačítek namísto dnes tolik populárního clickpadu. Rozměrná tlačítka však mají příliš tuhou mechaniku s velmi nízkým zdvihem, a navíc jsou i hlučná. Z toho důvodu jsem po většinu testu používal poklepání na dotykovou plochu touchpadu či gesto pro funkci druhého tlačítka myši – obojí funguje skvěle. Velmi dobře fungují i gesta pro přechod mezi spuštěnými aplikacemi, na plochu či k časové ose. Úplně spokojený však nejsem s povrchem touchpadu, po kterém prst krásně neklouže, ale trochu drhne, což neprospívá přesnosti ovládání kurzoru myši. Výrobce také mohl elegantněji vyřešit pastelově červený plastový rámeček okolo touchpadu, který v tomto případě působí zbytečně lacině. To je však opravdu pouze detail, který patrně bude řešit jen málokdo.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Tlačítku napájení dělají společnost přepínače režimů podsvícení klávesnice a chlazení.

    MSI GE75 Raider: konektorová výbava a bezdrátová konektivita

    Oproti dnes velmi populárním ultrabookům nabídne MSI GE75 Raider po svém obvodu podstatně více místa pro konektorovou výbavu. To se pozitivně projevilo zejména prostřednictvím angažmá klasického Ethernet portu (gigabitového, pochopitelně), který to kvůli své velikosti u současných notebooků často „odskáče“ jako první. Dále zde máme trojici „velkých“ USB-A konektorů spřažených s USB 3.2 řadiči. Na levé straně notebooku se usadil moderní USB-C port, který však z nepochopitelných důvodů není spřažen s Thunderbolt 3 řadičem. Dále se zde nalézají dva digitální výstupy v podobě mini-DisplayPortu a HDMI s podporou až 4K/60Hz video výstupu. Díky dvojici výstupů lze MSI GE75 Raider provozovat až se dvěma připojenými 4K monitory – i s displejem notebooku tak můžete k práci využít až 3 obrazovky současně. Na pravé straně počítače se pak vedle dvou již zmíněných USB nachází také čtečka SD karet a u zadního okraje umístěný kulatý napájecí port. Ten bych však raději viděl na druhé straně, neboť mi vcelku masivní konektor byl při použití drátové myši trochu na obtíž. Málem bych pak zapomněl zmínit rudě podsvícené USB-A porty. U jejich podsvícení lze regulovat jas či zvolit některý z přednastavených efektů. Dobrá zpráva pro podobné „konzervy“, jako jsem já – podsvícení portů lze i úplně vypnout.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    MSI GE75 Raider nabídne obstojnou konektorovou výbavu, na Thunderbolt se však zapomnělo.

    V notebooku se nalézá bezdrátový modul Killer Wi-Fi 6 AX1650i, který patří mezi to nejlepší, na co můžete v současných noteboocích narazit. V notebooku pak naleznete předinstalovanou utilitu umožňující například omezit rychlost připojení jednotlivých programů, monitoring rušení okolními sítěmi či automatickou aktivaci herního režimu omezujícího připojení procesů na pozadí. Bezdrátový adaptér pak přináší také podporu Bluetooth 5.1, jehož prostřednictvím můžete připojit například sluchátka či myš – oboje v mém případě fungovalo naprosto spolehlivě. Vzhledem k tomu, že máme tu čest s herním, nikoli ultrapřenosným notebookem, pak snad ani nemá cenu zmiňovat absenci možnosti připojení ke 4G/LTE sítím.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Logo společnosti MSI neodmyslitelně provází i erb s drakem – v tomto případě dokonce podsvícený!

    MSI GE75 Raider: Full HD IPS displej a zvukový projev

    Velkou chloubou MSI GE75 Raider je bezesporu displej. Ten nabídne nejen velkou úhlopříčku s dostatečným Full HD rozlišením a IPS technologii. Tím hlavním je zde vysoká obnovovací frekvence 240 Hz. To je na poměry notebooků rozhodně působivá hodnota, která zajistí perfektní plynulost obrazu při hraní her. Škoda jen absence G-Sync, které by v tomto ohledu posunulo kvality displeje ještě o kousek dál. Výhod displeje s obnovovací frekvencí 240 Hz si navíc naplno užijete pouze za předpokladu, že v dané hře dosáhnete stejného množství FPS. S tím však můžete, dokonce i u takto výkonného stroje, počítat pouze u méně náročných her či řady esport titulů. O výkonu ve hrách si však něco povíme až později, teď se vraťme k displeji. Jak padlo výše, volba (naštěstí) padla na použití IPS technologie, a displej tak nabídne velmi dobré pozorovací úhly s jen minimálním zkreslením. Mile mě překvapila také barevná reprodukce, která je na poměry herních strojů nečekaně dobrá – včetně podání černé. Na výběr přitom máte z několika režimů – sRGB, Gamer, Anti-Blue, Office a Movie. Škoda jen, že nelze vytvořit i uživatelem definovaný profil či alespoň doladit předpřipravené profily. Například filtr modrého světla je až nepříjemně agresivní. Osobně jsem nejvíc využíval profil sRGB na práci a brouzdání po webu a Gamer s výraznějším kontrastem na hraní.

    MSI GE75 Raider; recenze
    Pozorovací úhly 17,3" displeje MSI GE75 Raider.

    Další, čím se může MSI GE75 Raider pochlubit, jsou bezesporu i reproduktory. Již samotné pojmenování „Giant speaker“ dává tušit, že máme tu čest s nadstandardně velkými reproduktory. Samotné MSI uvádí, že velikost reproduktorů je ve srovnání s běžným standardem až pětinásobná. A aby toho nebylo málo, nemáme zde pouze dva standardní reproduktory, ale také další dva basové reproduktory. K dispozici pak máme 4× 3 W zvukového výkonu. Zvuk vycházející z notebooku MSI GE75 Raider je pak nejen nadstandardně hlasitý, ale také nabídne solidní basy, kterých navíc nebylo dosaženo na úkor výšek a středů. Kvalitnímu zvuku se však musí jít trochu naproti s pomocí předinstalovaného softwaru Nahimic. Ten obsahuje různé zvukové scénáře (film, hudba, hra, ...), ale umožňuje i uživatelskou úpravu nastavení. Jistě, na trhu lze najít i řadu notebooků, obvykle s logem věhlasných producentů audio techniky, u nichž si film či hudbu vychutnáte ještě víc, nicméně reproduktory testovaného stroje jsou šité na míru hráčům a svůj účel plní skvěle.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    MSI nelhalo, reproduktory GE75 Raider patří mezi notebookové obry.

    Recenze MSI GE75 Raider: použité komponenty

    Uvnitř notebooku v testované konfiguraci se nalézá procesor Intel Core i7 10750H. Jedná se o výkonný mobilní procesor spadající do 10. generace procesorů Intel, značené jako Comet Lake. Procesor disponuje celkem 6 fyzickými jádry a 12 vlákny. Frekvence procesoru se v tomto případě pohybuje v rozmezí 2,6–5 GHz a cache má 12 MB. Procesor využívá 14nm výrobní proces a maximální TDP v tomto případě činí 45 W. Integrován je pak grafický čip Intel UHD graphics 620 jakožto energeticky úsporné řešení.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Pod divoce působící vanou se nalézají výkonné komponenty!

    Tím hlavním řešením pro běh her a grafiku náročných programů je zde pochopitelně NVIDIA GeForce RTX 2070 Super s 8 GB vlastní paměti. Velkým lákadlem je pak také podpora ray tracingu a DLSS 2.0. Celková operační paměť v testované konfiguraci činí 16 GB. MSI GE75 Raider využívá dva paměťové moduly od Samsungu pracující na frekvenci 2 666 MHz. Paměti jsou osazeny ve slotech, a není tak problém je v budoucnu upgradovat. Plusové body pak musím notebooku přičíst také za volnou pozici pro 2,5" disk a jeden volný M.2 slot pro 2280 M.2 SSD NVME. Výrobce notebook osadil 1TB NVME diskem Western Digital SN730.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Plusové body si MSI GE75 Raider zaslouží za možnost upgradu některých komponent.

    MSI GE75 Raider: výkon procesoru

    Procesor Intel Core i7 10750H jsme podrobili standardní sérii benchmarků. Pro test byl použit benchmark Cinebench R15 hodnotící výkon procesoru při renderingu za použití jednoho (ST) nebo více (MT) jader. Dále jsme spustili také benchmark Corona Renderer, který hodnotí, jaký čas procesor potřebuje k vykreslení definované scény. Na závěr zde máme známý benchmark PassMark Performance Test 9, který procesoru uděluje bodové skóre dle výkonu v několika typech operací.

    • Cinebench R20 SC: 456 bodů
    • Cinebench R20 MC: 3066 bodů
    • Corona Renrer: 1.3: 156 s
    • PasssMark PT 9.0: 6 573 bodů

    MSI GE75 Raider: výkon grafické karty

    Výkon grafické karty NVIDIA GeForce RTX 2070 Super byl testován pomocí populárního benchmarku 3DMark a několika testů ve výchozím nastavení. Na notebooku byly spuštěny rovněž benchmarky Unigine Superposition a Valley. Výsledky všech testů pak potvrzují, že se jedná o opravdu výkonnou grafickou kartu a MSI GE75 Raider v oblasti grafického výkonu nalezne v dané cenové kategorii jen málo přemožitelů. Zvlášť zdůraznit si zaslouží fakt, že notebook využívá "plnohodnotný" čip RTX 2070 Super. Výrobce tak nevsadil na jeho slabší, byť efektivnější Max-Q verzi. Grafický výkon použitého čipu je pak jen nepatrně nižší než u RTX 2080 Super Max-Q.

    • Unigine Superposition: 11 994 bodů
    • Unigine Valley: 6 425 bodů
    • 3DMark Fire Strike: 18 463 bodů
    • 3DMark Sky Diver: 41 341 bodů
    • 3DMark Time Spy: 7 999 bodů
    • 3DMark Night Raid: 39 671 bodů

    MSI GE75 Raider: výkon úložiště

    Jak padlo již o pár odstavců výše – MSI GE75 Raider je v testované konfiguraci osazeno M.2 NVMe SSD Western Digital SN730. Benchmarky jasně ukázaly, že disk v oblasti výkonu patří mezi to nejlepší, co můžete v současnosti v notebooku dostat.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Potěší nejen výkonný procesor a grafická karta, ale také velmi rychlý NVMe disk.

    MSI GE75 Raider: celkový výkon systému

    Pro posouzení celkového výkonu počítače je bezesporu jedním z nejlepších nástrojů PCMark 10. Ten podrobí systém sadě testů, které simulují běžné činnosti jako kancelářská práce, konzumace multimédií či naopak tvorba multimediálního obsahu.

    • PCMark 10 celkové skóre: 4 997 bodů
    • PCMark 10 essentials: 8 808 bodů
    • PCMark 10 productivity: 7 742 bodů
    • PCMark 10 digital content creation: 4 967 bodů

    Recenze MSI GE75 Raider: herní výkon

    Opomenout pochopitelně nesmíme ani herní testy výkonu notebooku MSI GE75 Raider. Všechny níže uvedené tituly jsme testovali v nativním Full HD rozlišení na nejvyšší nastavení grafických detailů. Uvedené hodnoty představují průměrný počet snímků za vteřinu.

    • Assasins Creed: Oddysey: 51 fps
    • Doom Eternal: 199 fps
    • Star Wars Jedi Fallen Order: 89 fps
    • Counter-Strike: Global Offensive: 250 fps
    • Shadow of the Tomb Raider: 99 fps
    • Red Dead Redemption 2: 54 fps
    • World of Tanks: 138 fps
    • Battlefield V: 109 fps
    • The Witcher 3: 72 fps

    MSI GE75 Raider: provozní teploty a hluk

    Neméně důležité než výkon je u herního notebooku bezesporu také chlazení. Konec konců, k čemu je vám sebevyšší výkon, když jej nedokážete uchladit? MSI jakožto zkušený matador v oblasti herních notebooků si toho je moc dobře vědomo a ani tento aspekt rozhodně nijak nepodcenilo. MSI GE75 Raider tak nabídne dvojici ventilátorů a hned 7 heatpipes pro odvod tepla z procesoru a grafického čipu. Oba tyto výkonné komponenty mají pochopitelně vlastní chladicí okruh, a rychlost otáčení každého ventilátoru se tak odvíjí od zatížení komponenty, ke které náleží. Pouze u chladicího okruhu procesoru je jedna heatpipe, která vede až na grafiku, a pomáhá tak snížit její teplotu ve chvílích, kdy není její výkon úplně potřeba.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Chlazení GE75 Raider MSI rozhodně nepodcenilo. Na snímku můžete vidět teploty na povrchu po 2 hodinách hraní.

    A jak tato sestava funguje v praxi? Při hraní si s výkonnými komponenty poradí vcelku hladce. I po dvou hodinách hraní Red Dead Redemption 2 se teplota na procesoru dostala maximálně na 71 °C a teplota na grafice na 76 °C. Pokud však budete mít dojem, že by chlazení mohlo „zařadit vyšší stupeň“, můžete tlačítkem u pravého okraje zapnout funkci Cooler Boost a ventilátory roztočit na maximální otáčky. Velmi mile jsem pak byl překvapen (ne)zahříváním povrchu notebooku. Po dvou hodinách hraní přesahovaly teploty na povrchu palmrestu jen nepatrně 30 °C. Nejvíce pak bylo zahřívání patrné ve středu klávesnice. I zde se však teplota držela pod hranicí 40 °C. Výrobce si tedy zaslouží velkou pochvalu jak za chlazení komponent, tak za více než přijatelné teploty na povrchu notebooku.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    MSI GE75 Raider je herní notebook se vším všudy.

    Druhým aspektem je pak hluk, který chlazení vydává. Během hraní se hlučnost chlazení pohybovala v rozmezí 42–50 dB, MSI GE75 Raider tak umí být poměrně hlasité. Na druhou stranu však musíme mít stále na paměti, že máme tu čest s notebookem, jehož výkon se vyrovná nejednomu hernímu počítači a stále se dokáže poměrně snadno uchladit – a ve světle tohoto faktu je hlučnost chlazení zcela akceptovatelná. Zvuk ventilátorů navíc není pisklavý či jinak uši drásající. Nadšení z jinak velmi dobrého chlazení ve mně krotí jeho chování při nízké zátěži. Během brouzdání po internetu či při kancelářské práci poběží po většinu času pouze ventilátor chlazení CPU, přičemž jeho otáčky se budou držet u 2 400 rpm. Hlučnost se v takovémto případě pohybuje mezi 31–35 dB. Pokud se tedy nebudete nalézat v rušnějším prostředí, notebook uslyšíte i při nenáročné kancelářské práci. Otáčky navíc i při konstantním zatížení (například práce ve Wordu) neustále kolísají, což lze bez problému slyšet a působí to rušivě.

    MSI GE75 Raider: výdrž baterie

    Uvnitř notebooku se nalézá zabudovaná šestičlánková baterie s kapacitou 51 Wh. To není samo o sobě nijak oslnivá hodnota a dvojnásob to platí v kombinaci s výkonným 17" notebookem. Že od notebooku MSI GE75 Raider nemůžete očekávat dlouhou výdrž na baterii, se lze přesvědčit v tabulce níže. U všech testovaných režimů byl nastaven jas obrazovky na střední hodnotu, WiFi zapnuta a notebook byl přepnut do úsporného režimu řízení spotřeby. Nabití úplně vybitého notebooku na 100 % kapacity baterie zabere dodávanému 260W adaptéru při minimálním zatížení přibližně 1,5 hodiny.

    Způsob použití Výdrž baterie
    Kancelářská práce 4 hodiny 10 minut
    Web 3 hodiny 15 minut
    Film 1 080p (lokální) 3 hodiny
    Film 1 080p (Netflix) 2 hodiny 10 minut
    Hra 45 minut

    MSI GE75 Raider: software

    Notebook MSI GE75 Raider je nezávisle na konfiguraci dodáván s operačním systémem Windows 10. Samozřejmostí je pak také předinstalovaný software (především) z dílny MSI. Většině uživatelů produktů MSI bude důvěrně známá aplikace pro správu hardwaru Dragon Center. Zde lze například monitorovat hardware a systémové prostředky, přepínat výkonnostní profily či vybírat z přednastavených obrazových profilů. Pokud budete notebook přenášet nanejvýš od zásuvky k zásuvce, oceníte možnost nabíjet baterii jen na 60 %, čímž lze prodloužit její životnost. Pro nastavení podsvícení klávesnice je v notebooku zase předinstalován Engine od SteelSeries. Zajímavá je pak rozhodně také aplikace MSI APP Player. Ta vznikla ve spolupráci se společností BlueStacs a umožňuje instalaci Android aplikací a her přímo z Google Play.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Softwarovým středobodem se stala aplikace MSI Dragon Center.

    Závěr recenze herního notebooku MSI GE75 Raider

    MSI GE75 raider; recenze

    MSI GE75 Raider

    Notebooky

    MSI GE75 Raider představuje skvělý herní notebook, který si i přes angažmá 17,3" displeje zachovává dostatečnou mobilitu pro občasné cestování. Jistě, dá se na něm najít řada chyb, nicméně drtivá většina z nich patrně nebude hráčům vadit. Ti naopak ocení skvělý výkon, velmi dobrý 240Hz displej a dostatečně výkonné chlazení pro nespočet propařených večerů. Škoda jen rušivého chodu ventilátorů a absence Thunderboltu.

    Klady

    • vysoký herní výkon
    • dílenské zpracování
    • 17,3" 240Hz IPS displej
    • výkonné chlazení
    • přijatelné rozměry i hmotnost
    • snadná upgradovatelnost
    • hlasité reproduktory
    • WiFi 6
    • konfigurovatelné podsvícení klávesnice

    Zápory

    • vyšší celková hlučnost chlazení
    • kolísání otáček ventilátoru při nízké zátěži
    • slabá výdrž baterie
    • rozložení kláves
    • absence Thunderbolt 3
    • absence G-Sync

    We care about your privacy

    Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

    More information
    I understand Detailed settings Reject everything
    P-DC1-WEB16