Refresh the page

Samsung Galaxy A51 (RECENZE): oblíbený telefon s povedenými vlastnostmi a jedním nedostatkem

• Autor: Jozef Kišantal

Mobilní telefon Samsung Galaxy A51, zástupce střední třídy, je na Alze v současnosti jedním z nejprodávanějších. A není těžké pochopit proč, táhne už jen samotná značka Samsung, která je jistou zárukou kvality. Nic ale není dokonalé, a to platí i pro A51. Konkurence ve střední třídě je silná, a pokud se rozhodnete pro nový telefon, je dobré si rozmyslet, kterým vlastnostem dát přednost a které oželet. Následující recenze odhalí, co se překvapivému krasavci povedlo a co by si Samsung mohl příště odpustit.

Samsung Galaxy A51

Recenze Samsung Galaxy A51 – OBSAH

  1. Design a konstrukce Galaxy A51: lepší než na fotkách
  2. V balení Galaxy A51 nechybí sluchátka, pouzdro však ano
  3. Čtečka otisků prstů v displeji a rychlé odemykání obličejem
  4. Pěkná podívaná na displeji
  5. Spokojenost při focení
  6. Samsung Galaxy A51 má povedené prostředí, ale průměrný výkon

Design a konstrukce Galaxy A51: lepší než na fotkách

Začněme pozitivy. A design mezi ně rozhodně patří, protože A51 vypadá lépe ve skutečnosti než na fotkách. Na recenzi jsem si vybral černo-šedou verzi Samsung Galaxy A51, která možná není tak designová jako modro-zelená varianta, ale šedá a černá táhnou vždy a i mně se tento odstín u telefonů většinou líbí nejvíce. Po rozbalení se to potvrdilo i v tomto případě, a dokonce lze říci, že A51 designem předčila má prvotní očekávání.

Může za to hlavně zadní strana, která není čistě šedá nebo černá, jak by se mohlo po zběžném pohledu na fotky telefonu zdát. Výrobce si se vzhledem pohrál a na zádech použil designové obrazce, které vykreslují i duhové barvy, pokud telefon natočíte pod určitým úhlem. Telefonu to dodává eleganci, takže o něm rozhodně nelze říct, že by byl jen šedou myškou. Zvlášť když si po chvíli všimnete, že tento odstín má pod určitými úhly i tmavě modrý nádech. 

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Na telefonu lze při určitých úhlech spatřit i duhu.

K povedenému vzhledu se přidává i pohodlné držení. A51 má na šířku 73,9 mm, což je tak akorát. Pouzdro jej rozšíří, ale jen o trochu, a za ochranu před škrábanci to stojí. Rovněž s výškou 158,5 mm se nejedná o přehnaného obra, takže méně hrozí, že si pak při používání budete časem říkat, jestli jste si neměli vybrat o něco menší telefon. Telefon si přitom zachovává úhlopříčku 6,5", což málo není.

Hmotnost 172 g je rovněž snesitelná. Celkově lze říci, že například oproti přímému konkurentovi Redmi Note 9 Pro s rozměry 165,75 × 76,68 × 8,8 mm a hmotností 209 g má Galaxy A51 kompaktnější proporce a při každodenním používání to jde znát. 

i Samsung Galaxy S20 FE (PREVIEW): vyšší střední třída se Snapdragonem 865

Na zadní straně potěší i fakt, že modul fotoaparátu vystupuje jen trochu, takže o košili nebo kalhoty se vám zachytávat nebude. Znamená to také, že položený na stole drží poměrně pevně. Neleží sice jako přibitý, ale nejedná se ani o velkou houpačku, takže psát na něm jde vcelku bez problémů.

Na levé straně se nachází jen šuplík pro dvě SIM karty a paměťovou kartu, zapínací tlačítko i tlačítko pro úpravu hlasitosti hledejte vpravo. Na spodní straně je umístěn reproduktor a vlevo od nabíjecího konektoru potěší 3,5mm jack ty uživatele, kteří ještě nepřešli na bezdrátová sluchátka.

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Pohled na rozbalený telefon Galaxy A51.

V balení Galaxy A51 nechybí sluchátka, pouzdro však ano

Pochválit lze i balení, ale jen částečně. Zamrzí, že se v balení nenachází ochranné pouzdro a ani na displeji není aplikovaná fólie od výrobce. Mnoho konkurentů toto nabízí, a byť se jedná o položky za pár stovek, které lze snadno dokoupit zvlášť, výrobce by tento přídavek stál na nákladech mnohem menší částku.

Jinak se v balení nekoná žádné překvapení. Kromě špendlíku na SIM kartu a manuálů výrobce přibalil 15W nabíječku a USB-C kabel, který má ale jen asi tři čtvrtě metru. Dále standardní výbavu telefonu doplňují sluchátka, která se zapojují do 3,5mm konektoru.

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: V balení najdeme mimo jiné sluchátka a 15W nabíječku.

Čtečka otisků prstů v displeji a rychlé odemykání obličejem

Po rozbalení a pokochání se telefonem přichází na řadu první zapnutí a po něm nastavení biometrie. Jedním ze způsobů je čtečka otisků prstů, která je u Galaxy A51 integrovaná do displeje. Pochopitelně není tak spolehlivá a rychlá jako klasické senzory, takže pokud přecházíte z telefonu s rychlejší biometrikou, budete si muset chvíli zvykat. V praxi by to ale neměl být velký problém. K rychlosti odemykání pomůže i malý tip – zkuste si pohrát s dobou podržení prstu na čtečce. Není nutné na ní držet prst dlouho, reaguje poměrně rychle.

Čtečka se ale nachází příliš dole, jen těsně nad softwarovými tlačítky pro pohyb v systému. Praktičtější by bylo umístění zhruba ve ⅖ či ⅓ výšky displeje. Když se chcete například dostat na domovskou stránku, taky musíte prstem sahat až ke spodnímu okraji, ale občasná úleva pro prst, který by měl čtečku v přirozenější poloze, by potěšila více.

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Telefon umožňuje používání čtečky otisku prstu i odemykání obličejem.

Když si váš palec zapamatuje přesnou polohu čtečky, můžete telefon odemykat přiložením prstu i na vypnuté obrazovce, není nutné ji nejprve probouzet. Jedno z nastavení pak dovoluje jednou po displeji ťuknout, aby se vám zobrazily informace díky funkci always-on, nebo si aktuální čas, stav baterie či notifikace nechat zobrazovat neustále.

i Samsung Galaxy Note 20 (PREVIEW): nadupané vlajkové lodě s mírně odlišným designem

Pokud máte mokré prsty nebo vám čtečka v displeji z nějakého důvodu nesedne, nastavte si odemykání obličejem. Je velmi rychlé a spolehlivé a po jeho aktivaci jsem mu dával přednost před odemykáním pomocí otisku prstu. Než přiložit prst na displej a chvíli čekat bylo pohodlnější dvakrát poklepat na displej, který se po rozsvícení takřka okamžitě odemknul, takže stačilo už jen potáhnout prstem po displeji.

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Čtečka v displeji funguje dobře, ještě lépe je na tom odemykání obličejem.

Není přitom nutné se na displej dívat přímo, mnohdy stačí jen obrazovku rozsvítit a jen tak letmo se na ni podívat. Telefon prakticky vždy rychle a správně zareaguje.

Pěkná podívaná na displeji

Dalším plusem A51 je samotný displej. Má „protažené“ rozměry 20 : 9, což znamená, že telefon se dobře drží, ale displej je zároveň vysoký, takže se na něj vejde více obsahu bez nutnosti scrollování.

Super AMOLED technologie nabízí dle očekávání bezchybné zobrazení, což lze poznat už při prvním zapnutí. Hodnoty zobrazení lze pak ještě upravit. Zvolit si můžete Přirozený nebo Živý režim s výraznějšími barvami a můžete si například pohrát i s vyvážením bílé.

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Nastavení displeje.

Displej svítí při hodnotě až 565 nitů, což sice není hodnota, jakou nabízí vlajkové lodě, ale pořád je to dost na to, aby byl obsah na displeji dobře čitelný i venku na slunci. 

Samsung Galaxy A51 je mimochodem spolu s A71 prvním telefonem korejského výrobce střední třídy s Infinity-O displejem. Kulatý výřez s 32Mpx kamerkou se nachází uprostřed a je precizněji zpracovaný než ten u Redmi Note 9 Pro, který je při bližším pohledu trochu „zubatý“.

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Telefon má, jak se na zařízení tohoto výrobce patří, pěkný displej.

Spokojenost při focení

A jdeme k dalšímu plusu Samsungu Galaxy A51. Tím je fotoaparát, který výraznější slabinu nemá. Tvoří jej čtyři objektivy a hlavní úlohu hraje 48Mpx senzor s optikou o světelnosti f/2,0. Fotoaparátu při dobrých světelných podmínkách nejde moc co vytknout, ať už co do množství detailů, barevnosti, nebo světelnosti, byť postrádá optickou stabilizaci obrazu. 

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Detailní pohled fotomodul.

Automatika HDR je spolehlivá a snadno si lze také přepnout na 12Mpx širokoúhlý fotoaparát, když si chcete vyfotit celé náměstí, více lidí nebo historickou budovu. Záběr má celých 123°, což je více než průměr. Efekt rybího oka sice nelze přehlédnout, ale toho se uživatel zcela nezbaví u žádného telefonu.

Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze
Samsung Galaxy A51 recenze: Testovací snímky fotoaparátu.

Fotoaparát se statečně drží i při nižší hladině světla a s nočním režimem umí povedené fotky i za tmy a slabého světla. Výkony se mi sice večer zdály ne vždy vyrovnané, jelikož podobná místa jednou telefon vyfotil lépe než jindy, to lze ale přičíst i odlišnosti scén.

Makro fotoaparát má 5 megapixelů, a pokud si chcete jen tak občas vyfotit detail nějakého předmětu, je použitelný. Čtvrtým do party pak je 5Mpx senzor hloubky ostrosti, který slouží při focení portrétů. U těch si telefon umí poradit s okraji, hlavně s jednoduchými objekty.

Redmi Note 9 Pro, recenze Samsung Galaxy A51, recenze Samsung Galaxy A51, recenze
Samsung Galaxy A51 recenze: Testovací noční snímky.

Při natáčení videa ale máte možnost si jen zvolit rozlišení buď 4K, nebo Full HD. Hodnota 30 snímků za vteřinu je kvůli čipsetu Exynos 9611 neměnná a 60, nebo dokonce 120 fps si nelze zvolit ani u Full HD rozlišení.

Fotoaparát celkově pracuje dobře a výsledky produkuje pěkné. Aplikace fotoaparátu pak skýtá dostatečné množství nastavení, pokud si chcete při focení pohrát. Snad jen funkce nočního režimu, který se musí zapínat v nabídce Další, by mohla být dostupnější.

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: Aplikace fotoaparátu.

Samsung Galaxy A51 má povedené prostředí, ale průměrný výkon

Telefon běží na Androidu 10 s povedeným prostředím One UI 2.1 a pravděpodobně už v průběhu podzimu 2020 je možné očekávat aktualizaci na Android 11. Během léta přibyla například funkce nahrávání obrazovky nebo vylepšení pro fotoaparát a čtečku otisků prstů.

Zde ale nebudeme moc pozitivní, protože výkon zrovna není to, čím Galaxy A51 exceluje. Má jen 4 GB operační paměti, a to je na mobil za cenu kolem 10 tisíc málo. Samsung to zkouší i přesto, že v této cenové relaci mají všichni konkurenti alespoň 6 GB operační paměti RAM. 

Recenze Samsung Galaxy A51
Samsung Galaxy A51 recenze: O Galaxy A51 nelze říct, že by byl slabý, ale 6 GB paměti RAM by mu slušelo víc.

Aby bylo jasno, Samsung Galaxy A51 rozhodně není výkonnostně základní telefon nebo ořezávátko a ani se tak nechová. Například Asphalt 9 na něm běží bez problémů i při vyšším nastavení, ale v praxi se častěji, než by bylo záhodno, setkáte například s delším startováním aplikací, čemuž navíc „pomáhá“ i jen průměrný čipset Exynos 9611. Ten je o něco méně výkonný než Snapdragon 720G, hojně nasazovaný v konkurenčních telefonech, a kvůli svému 10nm (oproti 7nm u 720G) procesu výroby i méně energeticky efektivní. Samsung Galaxy A51 má mnoho předností, ale 4 GB, které jsou běžné u telefonů do 5 tisíc, mezi ně nepatří.

i Výkon Samsungu Galaxy A51 v testu GeekBench 5
  • Single-Core Score: 326
  • Multi-Core Score: 1326

Výdrž na baterii není žádný zázrak, ale vzhledem ke kapacitě 4 000 mAh je odpovídající. Činí asi den nebo den a půl, v závislosti na použití. Úspornější uživatelé by se uměli dostat i na dva dny, pokud samozřejmě omezí sledování videa nebo hraní her.

Samsung Galaxy A51, recenze

Recenze Samsung Galaxy A51 – závěr

Mobily Samsung

Samsung Galaxy A51 je důkazem, že ani korejský výrobce neumí dokonalé telefony. Rozhodně nenadchne operační paměť jen 4 GB a také čipset by mohl být výkonnější. To je ale asi tak jediný nedostatek tohoto telefonu, což v praxi při běžném použití nemusí být takové minus. Zvlášť když to A51 vynahrazuje skvělým displejem, povedeným fotoaparátem a pěkným designem, který je rozhodně lepší než na papíře. Ještě kdyby výrobce do balení přidal ochranné pouzdro.

Klady

  • Příjemný design
  • Kvalitní konstrukce
  • Fotoaparát vytváří pěkné snímky
  • Prostředí je povedené
  • 3,5mm jack, NFC
  • Rychlé odemykání obličejem
  • Celkově vydařený telefon

Zápory

  • Jen 4 GB paměti RAM a slabší procesor
  • Cena by mohla být ještě nižší
i Mohlo by vás zajímat

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB09