Obnovit stránku

Adopce psího seniora

Článek

Aktualizováno

Milující domov potřebují nejen roztomilá štěňátka. Zaslouží si ho i dospělí psi a psí senioři, kteří jsou často odsouzeni dožít v psím útulku. Péče o staršího pejska má sice svá specifika, ale vděčný chlupáč vám vaši lásku stokrát vrátí zpět. Přečtěte si, na co všechno byste se měli před adopcí připravit a pro koho je adopce staršího psa vhodná.

Pes senior

Adopce psího seniora – OBSAH

  1. Hlavní důvody, proč psí senioři v nouzi potřebují pomoci
  2. Na co byste si měli dát při adopci psího seniora pozor
  3. Psí senioři k adopci nejsou jen v útulcích

Hlavní důvody, proč psí senioři v nouzi potřebují pomoci

Většina lidí si z útulku odnáší hravé a energické štěně. Adopce starších psů se obávají, protože se s ní pojí řada předsudků. Lidé se bojí náročné péče i brzkého loučení. Přitom útulky a záchranné stanice jsou plné i zdravých a hravých starších hafanů, kteří také čekají, až si je někdo konečně vybere a vezme s sebou domů.

  1. Starší pes se do útulku či záchranné stanice dostává z různých důvodů (úmrtí či nemoc původního majitele, alergie některého z členů rodiny atd.). Neznamená to tedy, že by byl problémový. Osvojení je dobrý skutek, díky kterému dopřejete pejskovi šťastné stáří.
  2. Starší chlupáči umí všechny základní povely a mají základní hygienické návyky. Nemusíte je učit základy od nuly tak jako v případě štěňátek.
  3. Psí senioři mají zpravidla klidnou povahu, takže jsou skvělí společníci k dětem a starým lidem.
  4. Jejich zuby už nejsou ostré. Riziko, že by vám rozkousali vybavení a nábytek je minimální.
  5. Jsou to věrní a oddaní parťáci, kteří vám dají hodně lásky.

Spolky a útulky, které se specializují na pomoc psím seniorům:

Název Webové stránky Město
Psí senioři v nouzi, z.s. www.psiseniorivnouzi.cz Chrást u Plzně
Psí cesta František, z.s. www.psicestafrantisek.cz Karhule, Středočeský kraj
Dočasky De De, z.s. www.docaskydede.cz Praha 4
Handipet Rescue www.handipet.org Praha
Azyl Tylda, z.s. www.azyltylda.cz Drahlovice, Středočeský kraj
Dejte nám šanci, z.s. www.dejtenamsanci.cz Bukovinka, Jihomoravský kraj
Pes nejvěrnější přítel, z.s. www.pesnejvernejsipritel.cz Vestec, Praha-západ

Starým a opuštěným psům můžete pomoct různým způsobem nejen adopcí. Psí spolky můžete podpořit aktivní pomocí, krmivem nebo finančním příspěvkem na transparentní účty.

i

Psi začínají stárnout od 5 až 9 let v závislosti na konkrétním plemenu a velikosti. Velká a obrovská plemena se obecně dožívají méně let než střední a malá plemena. Už neplatí, že jeden psí rok rovná se sedm lidských let. Pro přesný výpočet se používají tabulky a kalkulačky.

Péče o starého psa

Na co byste si měli dát při adopci psího seniora pozor

Než se vypravíte do útulku, psího spolku či záchranné stanice, měli byste si vše dobře promyslet. Pejsci z útulku nemají vždy růžovou minulost. Předchozí péče se mohla podepsat na jejich psychice i zdraví. Osvojení může tedy být v některých případech spojené i s nemalými finančními náklady. Přistupujte k adopci zodpovědně a nenakládejte si zbytečně příliš velké sousto.

Při výběru jakéhokoliv psa byste měli vždy zohlednit životní styl vaší rodiny. Zohledněte také vaše stávající domácí mazlíčky. Velmi podstatná je i velikost psa. Velká plemena mají mnohem větší spotřebu krmiva a vyšší budou také náklady na lékařskou péči. Je také nutné zvážit, zda pro vás brzký odchod psího kamaráda nebude emočně náročný.

Náklady na léčbu psího seniora v nouzi nemusíte nést sami

Staří psi, kteří mají již rozvinuté zdravotní problémy, mají šance na osvojení nejnižší. Existují ale organizace, které vám s úhradou zdravotní péče pomůžou (lékařský výdaj musí být vyšší než 5 000 Kč). Tímto způsobem se snaží podpořit adopce i nemocných psích seniorů.

Péče o starého psa

Psí senioři k adopci nejsou jen v útulcích

Psí útulky jsou sice sázkou na jistotu, ale hledat můžete i jinde. Staří psi často najdou přechodné útočiště v záchranných stanicích a spolcích, které se mohou specializovat na určitá plemena psů. Narazit na psího seniora v nouzi můžete ale i ve vašem okolí. Lidé, kteří náhle onemocní, často hledají nový domov pro své čtyřnohé přátelé na vlastní pěst prostřednictvím inzerátů na sociálních sítích.

i Mohlo by vás zajímat

Adopce psího seniora je dobrý skutek, díky kterému můžete alespoň jednomu pejskovi dopřát důstojné podmínky pro dožití. Osvojit si můžete pejska z útulku nebo menších psích spolků a záchranných stanic.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB14