Alza BattleBox RTX2080S Cougar
Show alternatives
Product accessories
Don't like the alternatives?
Choose from the full offer
Specifications
Performance
CPU Passmark 19,736
Operating system
Operating system Windows 10 Home
Package contents
Package includes Power cable
Use
Assembly type Gaming
Processor
Processor series Intel Core i7
Processor model number Intel Core i7 10700K Comet Lake
Processor frequency 3.8 GHz (3,800 MHz)
Core boost frequency 5.1 GHz (5,100 MHz)
Max TDP 125 W
CPU features Automatic Overclocking, HyperThreading, Virtualization Support
GPU series/model
Graphics card series NVIDIA GeForce
Model graphics cards RTX 2080 Super
Graphics card
Number of stream processors 3,072×
GPU Passmark 19,225
Motherboard
Socket Intel 1200
Slots for additional cards PCI Express x1, PCI Express x16, M.2
Hard Drive
Storage capacity (total) 1,000 GB (1 TB)
SSD Capacity 1,000 GB (1 TB)
Internal interface M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe)
Equipment
Basic equipment Bluetooth, Wi-Fi
Colour and design
Colour Black
Wardrobe size Midi Tower
PSU
PSU 750 W
Memory
Size of operational RAM 32 GB
Memory frequency 3,200 MHz
Memory type DDR4
Maximum RAM capacity 128 GB
Number of RAM slots 4 pc(s)
Number of installed slots 2 pc(s)
Outputs
USB 2.0 4 ×
USB 3.2 Gen 2 2 pc(s)
Graphics HDMI, DisplayPort
Optical drive Without Optical Drive
Case
Width 208 mm
Height 565 mm
Depth 520 mm