V době stále sílících hrozeb na internetu by antiviry měly být základem každého počítače. Chrání totiž nejen před infikovanými soubory v počítači, ale zabezpečují třeba i online platby nebo vaše údaje na síti. Dobrý antivirus dokáže detekovat nejrůznější červy, trojské koně, ale i spyware,
phishingové útoky nebo třeba e-mailový spam.
Mnoho lidí si myslí, že jim bude bohatě stačit antivirus zdarma. Ty mají ale zpravidla jen základní funkce a na některé útoky nemusí stačit. Profesionální antiviry oproti tomu poskytují třeba rezidentní štít, firewall proti hrozbám z internetu nebo skener infikovaných souborů. Obecně je můžeme rozdělit na tři kategorie.
Klasický antivirus – základní ochrana počítače proti virům a jiným digitálním nákazám. Skenuje váš počítač a hledá v něm nebezpečný software. Pokud ho najde, může ho smazat nebo uložit do truhly.
Internet Security – chrání před hrozbami, které číhají na internetu. Zabraňuje krádežím identity nebo peněz při online platbách, filtruje spam nebo spyware a může chránit i webkameru před zneužitím.
Komplexní ochrana – kromě škodlivého softwaru chrání i před online hrozbami. Komplexní antivirový program by měl obsahovat funkce jako spamový filtr, anti-phishing nebo firewall.
Jak vybrat antivirový program
Typ zařízení – jsou antiviry určené pro počítače, mobily nebo obojí zároveň. Záleží na vás, jakou ochranu potřebujete.
Počet zařízení – licenci si kupujte podle toho, kde všude hodláte antivirus používat. Pokud máte např. mobil, tablet a notebook, zvolte licenci pro 3 zařízení.
Funkčnost – zkontrolujte, jestli je vámi vybraný antivir kompatibilní s vaším operačním systémem.
Délka licence – vybírat můžete z několika variant, nejčastější varianty jsou 12, 24 a 36 měsíců.
Typ použití – na domácí použití vám bude stačit nekomerční licence, pro pracovní si musíte pořídit licenci firemní.
Nejznámější antivirové programy
Avast– český antivirus, který ve světě platí za jeden z nejspolehlivějších. Pokud vlastního jeho antivirový program zdarma, zvažte přechod na profesionální licenci. Ta poskytuje komplexní ochranu i před online hrozbami a má příjemnější uživatelské prostředí.
AVG– taktéž česká firma, jejíž AVG Internet Security chrání i před spywarem, na který byste normálně museli mít speciální software.
ESET– slovenský antivirový program se službou Anti-Theft, která dokáže lokalizovat ukradený nebo ztracený notebook.
F-Secure– antivirus z Finska, který automaticky skenuje vámi prohlížené stránky a obsahuje mód pro hráče počítačových her.
Norton– americká firma patřící k matadorům antivirového průmyslu. Kromě ochrany poskytuje třeba i cloudové úložiště s kapacitou až 25 GB.
Hledáte detailnější definici ke slovu antivir nebo antivirus? Jaké metody tyto aplikace používají? Nebo si chcete počíst něco o historii antivirů? Nám se líbil článek antivirus na Wiki, kde se autorům již vše podstatné podařilo shrnout za nás.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.