Jak dělíme software? Na systémový a aplikační
Software rozlišujeme v prvé řadě na takzvané systémové a aplikační programy, z nichž obě kategorie mají na práci něco úplně jiného. Systémový software zahrnuje hlavně operační systémy, které nejen umožňují fungování hardwaru, ale zároveň dávají funkční platformu aplikačním programům. Aplikační software poté představuje veškeré nainstalované programy, které pomáhají při konkrétních úkolech.
Systémový software
Do systémového software spadají například operační systémy – Microsoft Windows, macOS, Linux a ostatní. Operační systém je důležitý pro spuštění počítače, kdy vytváří rozhraní, díky kterému můžete ovládat počítač. Plně vybavený počítač od grafické karty až po monitor tedy nebude fungovat, pokud nemáte operační systém. Zkrátka, bez operačního systému by nebylo možné využívat hardware ani software efektivně, a jde proto o nutnou součást každého systému.
i
Dnes nejrozšířenějším operačním systémem je Microsoft Windows, díky kterému spustíte veškeré vaše aplikace. Windows 11 je nejnovější verzí tohoto operačního systému a přichází v několika různých edicích. V čem se liší, se dozvíte v naší sekci Microsoft Windows.
Aplikační software aneb programy
Aplikační software je programové vybavení počítače. Jedná se o počítačové programy neboli aplikace, které slouží k určitému užitku. Programy na PC se dnes dělí do mnoha kategorií podle jejich účelu. Patří sem například antiviry, kancelářské aplikace nebo grafické editory. Mezi další běžné příklady software patří internetové prohlížeče, multimediální přehrávače a hry. Tyto aplikace tak zkrátka usnadňují a zefektivňují každodenní úkoly nebo přinášejí možnosti zábavy.
- Antivirové programy ochrání vaše data v počítači před viry, malwary a případnému zneužitím.
- Kancelářské a firemní programy vám umožní tvorbu dokumentů, tabulek nebo prezentací. Mnohé z nich také pomohou s analýzou složitých dat.
- Grafické programy slouží k úpravě fotografií a tvorbě digitálního umění. Pokročilé programy poté dokážou tvořit komplexní 2D a 3D schémata.
- Programy na střih videa a úpravy hudby umožní stříhat videa, vytvářet animace a tvořit hudbu či upravovat hlasové nahrávky.
- Zálohovací programy zajistí zálohu vašeho počítače pro ty nešťastné případy, kdy omylem ztratíte svá cenná data.
- Počítačové hry poskytnou dostatek odreagování, některé zábavnou formou rozvíjí logické myšlení.
- Vypalovací programy slouží především k vypalování filmů, videí, hudby a jiných dat na optické disky.
- Výukové programy nabízejí kurzy a lekce pro rozvoj mnoha různých dovedností pro děti, studenty i dospělé.
- Programy na čištění a zrychlení počítače se starají o celkový blahobyt vašeho systému tak, že čistí nepotřebné a staré soubory.
- Cloudové programy dávají uživatelům přístup ke svému vzdálenému cloudovému úložišti a online programům na vzdálených serverech.
Antiviry patří mezi nejužitečnější programy pro PC, neboť ochrání vaše data, soukromí, internetová hesla a váš počítač před škodlivými programy, mezi které patří například trojský kůň nebo Randomware. Patří tedy mezi základní programy pro počítač.
Jak se dělí software dle aktivace a instalace?
Nový software můžeme obvykle aktivovat a nainstalovat na osobní počítač jedním ze dvou způsobů. Jedná se o elektronickou instalaci pomocí speciálního kódu přes internet a klasickou instalaci aplikace skrze fyzické médium, obvykle CD/DVD. Některé programy nabízejí možnost si vybrat libovolnou metodu dle vašich preferencí, ale nejběžnější způsob je elektronická instalace, protože ne všechny software společnosti už dnes vyrábějí a prodávají fyzické instalační disky.
Programy s elektronickou licencí
Elektronické licence jsou dnes bezpochyby nejpopulárnější metodou instalace a jsou používány programy díky téměř instantnímu doručení a nulovým výrobním nákladům pro výrobce. Po zakoupení elektronické licence obdržíte takzvaný aktivační klíč (obvykle série písmen a čísel), který stačí aktivovat na webové stránce výrobce, kde poté získáte přístup k instalačnímu souboru. Nevýhodou pro někoho může být nutnost si zakládat účet nebo nutnost internetového připojení.
Všechny programy využívající elektronické licence se instalují trochu jinak a vždy záleží na jejich výrobci. Naštěstí jsme si pro vás připravili detailní návod, jak uplatnit a nainstalovat ty nejpopulárnější počítačové aplikace.
Fyzická instalace
Fyzická instalace už dnes není tak populární, ale i přesto ji některé společnosti pro své programy využívají. Po zakoupení dostanete fyzickou kopii programu a licence na CD/DVD nebo USB flash disku, kterou je nutné vložit do příslušného vstupu a nainstalovat. Instalace je kvůli nutnosti doručení nebo vyzvednutí zdlouhavá a vyžaduje správný hardware, který v případě CD/DVD disků ne každý má v dnešní době. Na druhou stranu ne vždy vyžaduje účet a připojení k internetu.
i
Zaujala vás tradiční fyzická metoda instalace, ale nemáte kam vložit CD/DVD? I přes jejich pokles na popularitě si u nás pořád můžete pořídit tradiční optické mechaniky, které si můžete nainstalovat přímo dovnitř vaší počítačové sestavy nebo jednoduše připojit kabelem.
Druhy software dle jeho cílové skupiny
Programy mají někdy také speciální licence určené pro specifické cílové skupiny, které mají různé požadavky a preference. Dle určení proto software společnosti nabízejí unikátní funkce, licenční podmínky nebo odlišný počet uživatelů na jednu licenci.
- Programy pro domácnost jsou obvykle určené pro jednotlivce a rodiny. Často zahrnují pouze základní funkce pro nenáročné používání.
- Programy pro firmy a komerční použití přicházejí často s rozšířenými funkcemi pro řízení projektů, snadnou spolupráci a zabezpečení dat. V některých případech mohou zahrnovat speciální technickou podporu.
- Programy pro školy jsou určené pro vzdělávací instituce a poskytují přístup pro učitele a studenty. Často nabízejí zvýhodněné ceny a unikátní funkce pro správu školních zařízení podobně jako firemní licence.
- Programy pro státní správu jsou výhradně dělané pro veřejné instituce a úřady, které vyžadují vysokou úroveň zabezpečení a spolehlivosti, takže často zahrnují dodržování přísných předpisů a standardů.
- Programy pro neziskové organizace nabízejí zvýhodněné ceny a efektivní správu i komunikaci v rámci neziskového sektoru.
Během výběru software si určitě také dejte pozor na jazykovou lokalizaci a zeměpisné omezení licence. Mnohé programy dnes obsahují nejpoužívanější jazyky jako angličtinu a další, ale některé podporují i češtinu. Zeměpisné omezení má poté vliv hlavně na region, v němž je možné software aktivovat.
Aplikační software – příklady druhů licencí
Všechny PC programy jsou dnes pod jednou z několika možných licencí, které vás opravňují software používat. Toto právo nejčastěji získáte stvrzením licenční smlouvy – obvykle zaškrtnutím licenčních podmínek EULA (End User Licence Agreement). Mezi PC licence například patří:
- BSD licence je licence pro svobodný software – program můžete používat i šířit bez omezení.
-
Placené licence mají programy do PC, které k používání vyžadují zaplacení jednorázové či opakované částky.
- Jednorázové licence umožňují uživatelům po větší jednorázové platbě trvalý přístup k programu bez nutnosti dalších poplatků.
- Licence na předplatné vyžadují, aby uživatelé pravidelně platili levnější předplatné, jinak k programu ztratí přístup.
- Shareware je PC software, který můžete zdarma vyzkoušet a pro další používání je nutné jej zaplatit.
- Freeware je software, jenž smíte používat zdarma, a to navždy.
i
Mezi freeware patří především internetové prohlížeče, které vám otevřou dveře k internetu. Právě proto je prohlížeč Google Chrome nejčastěji používaný počítačový program. Prohlížeče se od sebe liší hlavně funkcemi a uživatelským rozhraním.