Obnovit stránku

Apple DEP vám pomůže nasadit Mac a iOS do firmy

Aktualizováno

Bezpečnost a snadná správa, to jsou hlavní důvody stále rostoucí obliby produktů firmy Apple ve školách i firmách. S nasazením Mac a iOS vám pomůže služba Apple Device Enrollment Program. Více informací v článku.

Apple DEP

Apple DEP vám pomůže nasadit Mac a iOS do firmy – OBSAH

  1. Co je Apple DEP?
  2. Apple DEP patří do firem i do škol
  3. Jak Apple DEP funguje v praxi?
  4. Co je potřeba pro zapojení do programu Apple DEP?
  5. Jaká zařízení služba Apple DEP podporuje?
  6. Jak řešení Apple DEP aktivuji? Jde to přes Alzu?

Rodičovská kontrola na WiFi routeru

K WiFi síti se dnes připojují notebooky, tablety, mobilní telefony či herní konzole, což vyžaduje zvýšenou stabilitu a dostatečnou propustnost, pokud jsou zařízení připojena v jeden okamžik. Navíc můžete WiFi síť použít k ovládání celé chytré domácnosti složené z efektního osvětlení, chytrých termostatů nebo meteostanic. Moderní WiFi router je tak v podstatě počítač, který pečlivě hlídá bránu z internetu do vaší domácnosti. Proto se celá řada výrobců rozhodla, že přidá funkci rodičovské kontroly.

Pro nastavení se stačí přihlásit na webové rozhraní WiFi routeru a vybrat zařízení, které chcete mít pod rodičovskou kontrolou. Na pár kliknutí myší tak jednoduše omezíte přístup k internetu. Ať už z pohledu času nebo podle obsahu webových stránek. Musíme však sportovně přiznat, že rodičovská kontrola přes WiFi router má výrazně méně funkcí než nastavení přímo v operačním systému. Nicméně jako nouzové řešení bude fungovat.

Jak funguje rodičovský zámek na Windows a macOS?

Stejně jako na své děti dohlížíte v reálném světě, tak je naprosto nutné dohlédnout i na ten virtuální život. Microsoft i společnost Apple již před poměrně dlouhou dobou do svých operačních systémů implementovali funkci známou jako rodičovský dohled. O co jde? Poměrně jednoduchým způsobem docílíte toho, že děti budou mít nastavený časový limit používání daného zařízení, také lze s ohledem na věk blokovat aplikace, hry a samozřejmě nevhodné webové stránky.

Nastavení rodičovské kontroly na Windows 10 a Xbox One

Základem používání rodičovské kontroly ve Windows 10 je pochopitelně vytvoření uživatelských účtů pro každého člena rodiny. Díky tomu je možné snadno vytvořit rodinnou skupinu, kterou lze spravovat odkudkoli pomocí webových stránek Microsoftu, což je velká výhoda. Jakmile máte rodinnou skupinu hotovou, tak u dětí nejprve překontrolujete jejich věk. Podle něj jsou totiž automaticky omezovány aplikace nebo webové stránky, což se automaticky promítá například z Windows 10 na Xbox One. A úplně stejně jednoduše funguje omezení stráveného času. Typicky nebudete chtít, aby dítě po nocích hrálo hry. V přehledném kalendáři přesně určíte časové intervaly a máte klid.

Po vypršení časového limitu je uživatel automaticky odhlášen. Má však přesto možnost vyplnit jednoduchý formulář s požadavkem na prodloužení. Taková notifikace vám pak obratem dorazí na email, kde s ní naložíte dle svého uvážení.

i

Rodičovská kontrola na PlayStation 4

Pokud místo Xboxu One používáte PlayStation 4, tak i na něm lze jednoduše nastavit rodičovskou kontrolu. Opět si musíte pro děti vytvořit samostatné uživatelské účty (nefunguje provázání jako Windows 10 – Xbox One). Platí, že podle věku dítěte bude systém omezovat spouštění her nebo jejich nákup, pouštění DVD nebo Blu-ray disků a samozřejmě nechybí ani webový filtr.

Rodičovský dohled na macOS

Pokud místo Windows 10 používáte macOS, tak i v tomto případě máte docela široké možnosti, jak děti ochránit. V první řadě je nutné podotknout, že samotný macOS je citelně bezpečnější a je prakticky vyloučené narazit na vir nebo malware. Už to je samo o sobě dobré, protože jen velmi těžko půjde například zneužít webovou kameru k vašemu sledování. Ne, na Macbooku Pro opravdu není nutné lepenkou přelepovat webkameru.

Rodičovský dohled funguje na macOS v podstatě stejně jako na Windows 10. Opět je nutné pro děti vytvořit samostatné účty, které následně jednoduše nastavíte. Například lze přímo zakázat použití webové kamery nebo účty, na které může dítko poslat email. Samozřejmě lze zablokovat nákupy v iTunes, nastavit časové limity pro používání zařízení nebo omezit přístup k webovým stránkám pro dospělé.

macOS; rodičovský dohled

S příchodem macOS Catalina došlo k přidání funkce Čas u obrazovky, kde lze jednotlivým rodinným účtům nadefinovat chování napříč celou Apple platformou. Dítěti tak jedním nastavením zajistíte bezpečnost na iPhone i na počítači s macOS.

Co je Apple DEP?

Apple Device Enrollment Program (DEP) je unikátní služba, kterou společnost Apple nabízí pro registraci firemních zařízení pracujících na operačních systémech iOS, macOS a iPadOS. Služba Apple DEP dokáže po registraci automatizovat prvotní nastavení nových nebo stávajících Apple produktů. Díky tomu lze takové zařízení začít používat jen pár minut po rozbalení krabice. A přitom bude plně nastavené pro práci právě ve vaší firmě.

Služba Apple DEP má za cíl naprosto minimalizovat čas potřebný pro prvotní konfiguraci a následnou dlouhodobou správu zařízení. Správce DEP účtu totiž může vše vyřešit v jedné centrální konzoli a nemusí být přítomný při prvním zapnutí například nového MacBooku Air.

Apple DEP

i

Alza.cz rozvíjí program pro firemní zákazníky

Alza.cz prohlubuje spolupráci s firemními zákazníky a veřejným sektorem a přináší dosud nejkomplexnější nabídku produktů a služeb. Vedle širokého sortimentu a výhodných cen je nabízena například asistence vlastního obchodníka, řešení na míru, rychlé dodání a flexibilní možnosti financování. Novinkou mezi doplňkovými službami je pak instalace softwaru na místě i na dálku. Stále oblíbenější jsou u firem poukazy na nákup v Alze jako dárek pro zaměstnance. Firmy také stále častěji využívají možnost pronájmu elektroniky.

Apple DEP patří do firem i do škol

Jen si představte, že stojíte v nové IT učebně s dvacítkou nových počítačů iMac – všechny musíte zprovoznit do stavu, ve kterém mají nainstalovanou celou řadu aplikací, síťovou tiskárnu a další záležitosti. To je práce na desítky hodin s nejistým výsledkem. Při použití služby Apple DEP budete mít v závislosti na rychlosti interní sítě hotovo za pár desítek minut a stihnete si u toho i v klidu vypít kafe.

Apple; iPhone

Jak Apple DEP funguje v praxi?

U výše uvedeného příkladu školní učebny stačí všechny iMacy nejprve zaregistrovat do služby Apple DEP pod vaši organizaci. Následně je potřeba použít Apple Business Manager nebo Apple School Manager k vytvoření vlastního MDM (Mobile Device Management) serveru. To je samozřejmě nejnáročnější část celé akce, ale zvládne to každý šikovný IT správce, případně si lze za nějaký měsíční paušál nechat připravit MDM server od specializované firmy.

Pokud máte iMacy zaregistrované a připravený MDM server, po zapnutí počítačů dojde k jejich spojení se serverem a proběhne automatická instalace všeho potřebného.

Úplně stejně to funguje ve firmách – stačí položit koupený MacBook Pro novému zaměstnanci na stůl a nic víc nemusíte řešit. Stejně tak se služba Apple DEP hodí v pokrokových firmách, které využívají fenoménu BYOD (Bring Your Own Device). V tomto případě si zaměstnanec donese soukromý MacBook nebo iPad, který lze mít zároveň zcela pod správou vašeho IT správce.

Co je potřeba pro zapojení do programu Apple DEP?

V zásadě se jedná o zcela bezplatnou službu společnosti Apple, která funguje ve vybraných státech po celém světě. Je však potřeba dodržet následující podmínky:

  • Zařízení musí být zakoupeno přímo od společnosti Apple, autorizovaných prodejců Apple nebo mobilních operátorů.
  • Tato služba se vztahuje na iOS zařízení s iOS 7 nebo novějším, počítače Mac s OS X Mavericks 10.9 nebo novějším, Apple TV (4. generace nebo novější) s tvOS 10.2 nebo novějším.
Apple Business Manager

Jaká zařízení službu Apple DEP podporují?

Řešení Apple DEP je díky automatické aktualizaci operačních systémů dostupné prakticky na každém Apple zařízení zakoupeném po roce 2013.

V oblasti telefonů podporují službu řady:

V oblasti tabletů podporují službu řady:

V oblasti notebooků podporují službu řady:

V oblasti stolních PC podporují službu:

Jak řešení Apple DEP aktivuji? Jde to přes Alzu?

Řešení Apple DEP není automaticky přítomno ve všech výše jmenovaných přístrojích – tyto přístroje pouze službu podporují. Do ekosystému Apple DEP je nutné se připojit. Službu samotnou nabízí a řídí výrobce telefonů – má k dispozici vlastní operátory a týmy – a je určena pouze pro přístroje z oficiální distribuce. Zákazník proto zájem o Apple DEP sdělí společnosti Alza při nákupu, a ta tuto informaci společnosti Apple předá. Samotné zřízení a aktivace služby už je na vlastní dohodě zákazníka a poskytovatele, tedy společnosti Apple.

i Mohlo by vás zajímat

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB13