Obnovit stránku

Nejlepší telefony 2024

Nejlepší mobilní telefony 2024

Článek

Aktualizováno

Pořizujete si nový mobilní telefon, ale nechce se vám procházet desítky recenzí? Ušetříme vám čas. Připravili jsme pro vás přehled nejlepších telefonů – těch bez cenového stropu, ale i nejlepších telefonů do 16 tisíc Kč, do 10 tisíc Kč, do 5 tisíc Kč a dále nejlepší mobily pro děti a seniory. Najdete zde současné novinky i starší modely s nižší cenou a lepším poměrem ceny a výkonu. Tak jdeme na to. Které jsou dnes tedy ty nejlepší mobily?

Nejlepší mobilní telefony (PŘEHLED) – OBSAH

Svět mobilních telefonů 2024 v kostce

V září 2023 proběhlo v kalifornském Cupertinu představení nejočekávanější smartphonové řady roku, tentokrát s názvem iPhone 15. Apple pokračuje ve své dlouhodobé strategii každou generaci vylepšovat střídmě bez nutnosti revoluce, ale tak akorát, aby měl vždy dostatečný počet lidí důvod ke koupi nových modelů. Nejnovější iPhony jsou iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Nejlepší mobily, iPhone 15 Pro
iPhone 15 Pro svůj vysoký výkon a špičkové fotoaparáty prezentuje v novém titanovém těle. Zdroj: apple.com

Apple se rozhodl sjednotit vzhled iPhonů 15 a 15 Pro a přidal interaktivní prvek známý jako Dynamic Island i do obou základních modelů. Ty také dostaly 4násobně vyšší rozlišení fotoaparátu, tedy opět sjednocené rozlišení 48 Mpx s modely Pro. Právě lépe vybavená Pro řada si připisuje nový materiál, a to titan, z něhož je vyroben rámeček. Na něm najdeme i nové akční tlačítko s možností přiřadit mu jednu z několika funkcí dle výběru uživatele. 

Modely iPhone 15 Pro a 15 Pro pohání špičkový čip A17 Pro a větší z dvojice dostal do výbavy i 5násobný optický zoom. Výraznou novinkou celé čtveřice je rovněž přechod na USB-C konektor, k čemuž byl Apple donucen v důsledku nových evropských nařízení.

i

U konkurenčního Samsungu rovněž brzy dojde k obměně. Stávající řadu Samsung Galaxy S23, představenou na začátku loňského roku, nahradí série Galaxy S24. Vše samozřejmě bedlivě sledujeme a jakmile se novinky ukáží veřejnosti, budeme vás o nich informovat. Zatím si můžete přečíst, co o nastávající řadě Samsung Galaxy S24 víme.

Korejský výrobce však své úsilí také směřuje do stále ještě mladé technologie ohebných smartphonů. Již 5. generace ohebného véčka Samsung Galaxy Z Flip5 a smartphonu v kombinaci s tabletem v podobě Samsung Galaxy Z Fold5 se drží na čele žebříčku nejlepších ohebňáků. Konkurence však nespí a zájemci o telefon s panetem mohou zvolit například i Google Pixel Fold, OnePlus Open či Xiaomi Mix Fold 3.

Nejlepší mobily, Samsung Galaxy Z Fold5
Nová generace Samsung Galaxy Z Fold5 přepracovala pant, při složení již není tolik patrná mezera v ohybu. Zdroj: samsung.com

Že se nechá špičková hardwarová výbava zabalit do stále ještě kompaktního těla, nás přesvědčuje Asus. Mimo velikých a těžkých herních telefonů řady ROG Phone si v nabídce stále drží právě i kompaktní Asus Zenfone 10. Své drobnější vlajky mají v nabídce ale také dva nejskloňovanější výrobci telefonů – Samsung a Apple, a to v podobě Samsungu Galaxy S23 a iPhonu 15 Pro.

Vlajkové modely už nejsou jediné, které mají rychlou obnovovací frekvenci displeje 120 či dokonce 144 Hz. Najdeme ji třeba u POCO F5 Pro střední třídy. Další výrobci pak sází na nějakou výstřednost, kterou chtějí upoutat. To však nutně neznamená, že jde o nesmysl, či funkci bez vážného významu. Naopak je znát snaha posunu vpřed a budoucí standardizaci v současnosti až „neuvěřitelných“ údajů. Takové OnePlus 10T nabíjí o výkonu až 150 W, UleFone Power Armor 19T má termokameru a Nothing Phone (2) zase průhledná záda se světelnými notifikacemi.

i

Výrobci své telefony také potahují kvalitními materiály, třeba Realme 11 Pro+ 5G má záda potažená umělou kůží, zaujme už zmíněný titanový rámeček u nových iPhonů 15 Pro. Při výběru barev pak uživatelé mají na výběr klasické odstíny, ale často i nějakou unikátní variantu s barevným přechodem měnícím se vlivem okolního světla. Takové telefony jsou například Tecno Spark 10 Pro nebo třeba Samsung Galaxy A34 5G.

Fotoaparáty v telefonech už tak pokročily, že se velmi dobrých výsledků často dočkáme již v nižší střední třídě, skvěle fotí například takové Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G. Slušné snímky se dají pořídit už i skutečně levnými telefony, byť problémem může být např. kvalita nočních snímků či logicky chybějící teleobjektiv.

Ještě než se pustíme do samotného výběru nejlepších telefonů, vězte, že výběr je neustále aktualizovaný a obsahuje vždy nejlepší mobily v danou dobu. Nyní už ale k samotnému žebříčku.

Nejlepší mobilní telefony současnosti

Do kategorie nejlepších mobilních telefonů bez cenového omezení patří všechny vlajky a top modely. Nabízí ten nejvyšší výkon, prvotřídní fotoaparát i nejhezčí design. Jsou to nejlepší z nejlepších a měli by si je pořídit všichni ti, kdo milují nové technologie a chtějí mít v kapse špičkový kus techniky. Pojďme se podívat na smartphony, které kralují aktuálnímu trhu s mobilními telefony a nechávají za sebou veškerou konkurenci.

Samsung Galaxy S24 Ultra, nejlepší telefony

Samsung Galaxy S24 Ultra

 • Titanový rámeček
 • Top výbava
 • Použití AI

Řada Samsung Galaxy S24 byla, tak jako všechny předchozí generace této série, jednou z nějočekávanějších v celém technologickém světě. Do našeho výběru jsme zařadili vrcholný model Galaxy S24 Ultra, protože má tu nejlepší výbavu a je zkrátka tím nejlepším, co korejský výrobce nabízí. S24 Ultra dostává po vzoru iPhonů 15 Pro titanový rámeček, který je pevný, ale také lehčí než ocel, takže zákazníci jistě ocení úbytek několika gramů hmotnosti. Výbava samozřejmě nabízí to nejlepší, co dnes v mobilech najdeme – od vrcholného čipsetu Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy přes vylepšený fotoaparát až po nemalé využití umělé inteligence. Ta pomáhá například při překládání během telefonování či chatování, vyhledá objekt zakroužkovaný na fotce či třeba shrne vámi napsaný text do odrážek. AI je dnes v kurzu a u telefonů S24 jedná o pokrok, přičemž nic na tom nemění fakt, že tyto funkce v češtině nejsou dostupné. Více o telefonech Galaxy S24 najdete v článku Noví králové androidu. Špičkově vybavené telefony Samsung Galaxy S24 integrují AI a model Ultra přidává titan. Samsung Galaxy S24 Ultra Mobilní telefony Samsung

iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 Pro Max

 • Odolné titanové tělo
 • Nekompromisní čip A17 Pro
 • Pokročilý optický zoom

Pro nejnovější modely iPhone Pro 15 a 15 Pro Max si Apple připravil několik novinek. Prvně pozměnil vzhled, kdy boky více zaoblil a vyrobil je z odolného a lehkého titanu. Rovněž rámečky kolem displeje jsou tenčí než u předchůdců. Telefony k tomu dostaly nové akční programovatelné tlačítko a nově se nabíjí přes konektor USB-C. Samozřejmě se meziročně zvýšil výkon. iPhony přichází s prvním 3nm mobilním procesorem A17 Pro a dvojice telefonů 15 Pro navyšuje i operační paměť. iPhone 15 Pro Max vylepšuje i fotoaparát – k 48Mpx fotoaparátu přidává pokročilý 5násobný optický zoom. Baterie pak udrží mobil v provozu opět přibližně až 2 dny. Více v článku iPhone 15 Pro a 15 Pro Max se poprvé oblékají do titanu, mají nové akční tlačítko a nabíjí se přes USB-C.

iPhone 15 Pro Max Mobilní telefony iPhone
Google Pixel 8 Pro

Google Pixel 8 Pro

 • Čip vlastní výroby Google Tensor G3
 • Pokročilé funkce AI
 • Slíbená 7letá podpora

Google se u svého nového Pixelu 8 Pro rozhodl víceméně pokračovat v designu jeho předchůdce Pixel 7 Pro a u novinky jen mírně upravil rozměry o nějakou tu desetinu milimetru. K větším změnám došlo uvnitř. Předně dle očekávání nasadil třetí generaci svého procesoru, nyní s názvem Tensor G3, a přinesl LTPO OLED displej, který nazývá Super Actua a který například nabídne maximální jas až 2 400 nitů. K focení používá Pixel 8 Pro nyní sestavu 50mAh hlavního, 48mAh širokoúhlého a 48Mpx teleobjektivu, která přináší několik nových možností i díky použití umělé inteligence. AI nově za uživatele bude časem umět dokonce sama vyřídit hovor, byť jen například v USA. Pixel 8 Pro samozřejmě běží na Androidu 14 a Google nově láká na velmi dlouhou 7letou podporu. Více v článku Google Pixel 8 a 8 Pro za vás automaticky vyřídí hovor a nabídnou 7 let aktualizací.

Google Pixel 8 Pro Mobilní telefony Google
Asus Zenfone 10

Asus Zenfone 10

 • Menší rozměry s 5,9" displejem
 • Snapdragon 8 Gen 2
 • Nově i bezdrátové nabíjení

Na konci června 2023 se představil Asus Zenfone 10 s 5,92" displejem, což rozhodně potěšilo příznivce kompaktních vlajkových lodí. Telefon přináší samozřejmě oproti předchůdci vylepšení ve výkonu a i výbavě,  takže základ tvoří Snapdragon 8 Gen 2 a telefon podporuje i bezdrátové nabíjení. To předchůdci chybělo. Designově se novinka drží osvědčeného stylu s kruhovými objektivy a k dostání je v široké paletě barev. Respektive bude, jelikož výrobce svou novou vlajkovou loď teprve začne vyrábět. Více v článku Král kompaktních telefonů. Asus Zenfone 10 dostává špičkový výkon, výbavu a nově i bezdrátové nabíjení.

Asus Zenfone 10 Mobilní telefony Asus
Sony Xperia 1 V

Sony Xperia 1 V

 • 4K displej s poměrem stran 21 : 9
 • Proměnlivá clona telebjektivu
 • 3,5mm jack

Nejnovější Sony Xperia 1 V se povedla. Design pokračuje v zavedeném trendu nenápadnosti, přesto je to stylový smartphone. Ohromující displej se 4K rozlišením a úhlopříčkou pouze 6,5" vykresluje nevídaný obraz. S poměrem stran 21 : 9 je tím pravým pro sledování filmů. Mobil se jen tak nezadýchá, dostal totiž čip Snapdragon 8 Gen 2 a přídavkem 12 GB operační paměti. Mezi trojitou fotosoustavou je mimo jiné také teleobjektiv s proměnlivou clonou a až 5,2násobným optickým přiblížením. Xperia má třeba i slot na paměťovou kartu a konektor na sluchátka.  Více v článku Sony Xperia 1 V opět sází na osvědčený design i fotografické schopnosti.

Sony Xperia 1 V Mobilní telefony SONY
Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

 • Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
 • 200Mpx fotoaparát
 • Špičkový 6,8" AMOLED displej

Nejpokročilejším telefonem Samsung se na začátku února stal Samsung Galaxy S23 Ultra. Představuje vrchol nabídky nejen korejského výrobce, ale i všech telefonů s Androidem. Náročné zákazníky chce zaujmout samozřejmě těmi nejlepšími parametry, mezi něž patří plný výkon, prvotřídní displej, nový 200Mpx fotoaparát nebo třeba pero S Pen, opět zasunuté v samotné konstrukci. Vzhled se příliš nezměnil, i letos se vlajková loď nese v duchu hranatého designu s ostrými rohy a mírně zahnutými boky včetně AMOLED displeje. Fanoušci se mohou poprvé těšit na Snapdragon, kterým je v tomto případě samozřejmě současná špička, model 8 gen 2. Více v článku Samsung Galaxy S23 (PREVIEW): Drobné změny designu a rekordní fotoaparát jsou tady.

Samsung Galaxy S23 Ultra Mobilní telefony Samsung
Samsung Galaxy S23 FE

Samsung Galaxy S23 FE

 • Nízká cena vzhledem k výbavě
 • Pěkný design a precizní zpracování
 • Dlouhá podpora

Samsung Galaxy S23 FE přichází na trh na podzim 2023 a navazuje na dříve v tomto roce představenou vlajkovou řadu S23. Nejedná se přímo o top model, ale o střední třídu, která solidní výbavu kombinuje v nižší cenou. Míří tak na uživatele, kteří chtějí telefon, který už něco umí, ale z nějakého důvodu si nechtějí pořizovat přímo vrcholný model. Galaxy S23 FE pohání Samsung Exynos 2200 a fotí kombinací 50Mpx, 12Mpx a 8Mpx fotoaparátu, přičemž druhý jmenovaný je širokoúhlý a třetí teleobjektiv s 3× optickým zoomem. S výbavou samozřejmě nabízí i perfektně odladěný systém One UI, přílib nadprůměrně dlouhé podpory, podporu široké palety příslušenství a celkovou spolehlivost. To není málo. Telefon momentálně testujeme, prozatím si přečtěte naše představení o něm – Samsung Galaxy S23 FE s vyšším výkonem i lepšími fotoaparáty oficiálně představen.

Samsung Galaxy S23 FE Mobilní telefony Samsung
OnePlus 11

OnePlus 11

 • Snapdragon 8 Gen 2
 • Optika Hasselblad
 • 5 000mAh baterie

OnePlus 11 má být dalším smartphonem, který už na první pohled budí respekt. Jemně zaoblený 6,7" panel s vysokým rozlišením zabírá většinu přední strany. Na výkonu se nešetřilo. Nejlepší čip Snapdragon 8 Gen 2 je samozřejmost, doplňuje ho 16 GB operační paměti. Optika fotoaparátů je krytá známou značkou Hasselblad. Je to znát již z masivního fotomodulu. Snímač s 50 Mpx doplňují 32Mpx teleobjektiv a 48Mpx širokoúhlý snímač. Velmi rychlé drátové nabíjení si poradí s nabitím zcela vybitého mobilu do půl hodiny. Baterie je vysokokapacitní, celkem 5 000 mAh. Operační systém je převlečen do nadstavby Oxygen OS. Více v článku OnePlus 11 a 11R představeny. Lákají na špičkový výkon i 100W nabíjení.

OnePlus 11 Mobilní telefony OnePlus
Honor Magic5 Pro

Honor Magic5 Pro

 • Obrovský 6,81" displej
 • Paměť 512 GB
 • 50W bezdrátové nabíjení

Honor u modelu Magic5 Pro nešetří místem pro displej. Ten je skutečně obří se svými rozměry 6,81" a parádní 120Hz frekvencí. Pro běh operačního systému Android má Honor Snapdragon 8 Gen 2 a 12 GB RAM. Místo v telefonu vám asi hned nedojde, základem je 512 GB. Trojitá fotografická výbava má shodně 50 Mpx, kromě hlavního v takové kvalitě fotí i širokoúhlý a teleobjektiv. S digitálním zoomem je možné dosáhnout až 100násobného zvětšení. Voděodolný mobil má i rychlé 66W nabíjení a 50W bezdrátové. Pro nabití dalších předmětů má dostává Honor Magic5 Pro i funkci reverzního nabíjení. Více v článku Honor Magic5 a Magic5 Pro (PREVIEW): Verze Pro konečně u nás.

Honor Magic5 Pro Mobilní telefony Honor

Nejlepší telefony do 16 000 Kč

Telefony s cenovkou okolo nebo do 16 000 Kč se řadí do vyšší střední třídy. Stojí méně než top modely, což už se odráží v několika větších či menších ústupcích ve výbavě a schopnostech. Jelikož ale na to jde každý jinak, nezřídka i tyto telefony pohání ty nejvýkonnější čipsety a rozdíl v nižší ceně je vykoupen kompromisy, které jsou pro uživatele ještě přijatelné. Ti tak dostanou velmi dobrý telefon bez funkcí, které by v praxi možná ani nevyužili.

Nothing Phone (2)

Nothing Phone (2)

 • Originální design
 • Zadní světelná signalizace
 • Až 12 GB RAM

Netradiční telefon přichází ve své druhé generaci, která se dle očekávání jmenuje Nothing Phone (2). A jedná se opět o povedenou střední třídu se solidním výkonem i výbavou, byť pohon dodává již postarší Snapdragon 8+ Gen 1, který ale stále nabídne dostatek výkonu. Prim zde ale hraje „průhledný“ design, který není průhledný v pravém slova smyslu, vzhled ale neokoukaný je, což lze jedině pochválit. Pro Nothing Phone (2) je typické rovněž LED osvětlení na zadní straně. Lze jej nastavit a vytvořit tak výraznější vizuální upozornění napřiklád při notifikacích, ať už se jedná o zprávy, hovory, ale také o informace o nabíjení nebo například nasvícení scény při focení. Telefon jsme otestovali v recenzie – Recenze Nothing Phone (2): Světelný elegán vylepšuje výkon, displej i fotoaparát.

Nothing Phone (2) Mobilní telefony Nothing
Xiaomi 13T Pro

Xiaomi 13T Pro

 • 144Hz displej
 • 120W nabíjení
 • Procesor MediaTek Dimensity 9200+

Xiaomi 13T Pro navazuje na telefony Xiaomi 13 představené dříve tento rok. A byť se jedná o jeden z vrcholných modelů značky vhodný i pro náročné nasazení, chlubit se může nižší cenou. Jeho výbava postavení telefonu odpovídá – špičkový AMOLED displej se 144Hz obnovovací frekvencí, 12  GB operační paměti a nově výkonný procesor MediaTek Dimensity 9200+. Xiaomi 13T Pro láká i na svou fotosoustavu s posvěcením firmy Leica, která se skládá z 50Mpx hlavního fotoaparátu, 12Mpx širokoúhlého a opět 50Mpx teleobjektivu. Pozadu nestojí ani 120W rychlonabíjení či samotný design přístroje. Více v recenzi  Xiaomi 13T Pro (RECENZE): Dostupná vlajková loď s kvalitním fotoaparátem a bleskovým nabíjením.

Xiaomi 13T Pro Mobilní telefony Xiaomi
Google Pixel 7a

Google Pixel 7a

 • OLED displej 90 Hz
 • Procesor Google Tensor G2
 • Bezdrátové nabíjení

Velmi rozumnou variantou pro náročnější uživatele může být Google Pixel 7a. S kompaktní úhlopříčkou 6,1" kapsu určitě neutrhne. OLED panel navíc oproti svému předchůdci získal 90Hz obnovu. Hlavnímu fotoaparátu vyrostlo rozlišení až na 64 Mpx. Výrobce opět ukazuje sílu AI na úpravu fotografií. Nástroje jsou připravené v telefonu. Procesorem je klasicky proprietární Google Tensor G2 a k dispozici je 8 GB operační paměti. Proti předchůdci opět získal výhodu, a to v podobě bezdrátového napájení. Více v článku Google Pixel 7a (PREVIEW): vrcholný čip, dobrá cena a výbava, která příliš nezaostává za dražším sourozencem

Google Pixel 7a Mobilní telefony Google
Honor 90

Honor 90

 • 200Mpx fotoaparát
 • Procesor Snapdragon 7 Gen 1
 • 66WW nabíjení

V rámci vyšší střední třídy se o zájem ze strany zákazníků snaží Honor 90. Nabídne solidní výbavu, ale i slušnou porci výkon či poměrně povedený design. Výkonný Snapdragon 7 Gen 1 má k dobru 12 GB paměti RAM a fotosoustavě usazené do dvou kruhů vévodí 200Mpx fotoaparát. Selfie fotky pak pořizuje pomocí 50Mpx fotoaparátu. Akumulátor vykazuje kapacitu 5 000 mAh, která slibuje dlouhou výdrž. Nabíjet ji pak lze výkonem až 66 W. Nechybí služby Google či AMOLED displej s vysokým rozlišením a obnovovací frekvencí až 120 Hz. Více v článku Nový smartphone Honor 90 se na svět dívá 200Mpx snímačem.

Honor 90 Mobilní telefony Honor
Asus Zenfone 9

Asus Zenfone 9

 • Malé rozměry díky 5,9" displeji
 • Stále vysoký výkon
 • Bohatá výbava

Pořád máte rádi menší nebo chcete-li kompaktní telefony? Dnes už moc navýběr nemáte. Přesto pár zástupců mobilů s menšími rozměry zůstalo. Jedním z nich je Asus Zenfone 9, který s 5,9" displejem měří na výšku jen 146,6 mm. To už je dnes téměř rarita. Dobrou zprávou ale je, že telefon patří mezi vlajkové modely, takže má plnou výbavu – včetně tehdejšího vrcholného čipsetu Snapdragon 8+ Gen 1, pokročilého fotoaparátu, odolnosti a dalších vlastností. Nejnovější Asus je Zenfone 10, Zenfone 9 je ale velmi dobře použitelný i dnes. Navíc se sníženou cenou, takže za cenu střední třídy můžete mít dobře fungující telefon, který výkonem bude stačit ještě dlouhou dobu. Asus Zenfone 9 se nám líbil i v testu – Asus Zenfone 9 (RECENZE): kompaktní telefon s velkorysými parametry..

Asus Zenfone 9 Mobilní telefony Asus
OPPO Reno10 Pro 5G

OPPO Reno10 Pro 5G

 • Pokročilá fotosoustava
 • 12G RAM
 • 80W rychlonabíjení

Oppo Reno10 Pro 5G je zajímavým zástupcem střední třídy. Na první pohled si můžeme všimnout neobvykle pojatý fotomodul, výrobce ale chce lákat zejména jeho schopnostmi. Chlubí se přítomností pokročilého systému portrétních fotoaparátů Ultra-Clear Portrait Camera Systém. Jeho součástí je hlavní 64Mpx snímač a především 32Mpx portrétní teleobjektiv s 2× optickým zoomem. Reno10 Pro 5G kromě toho nabídne výkon postavený na čipu MediaTek Dimensity 7050, 80W rychlonabíjení s dobou nabití z 0 na 100 % za 28 min či poměrně pěkný design tenké konstrukce. Více v článku Na trh přichází OPPO Reno10 5G a Reno10 Pro 5G s 3D zakřiveným designem a výjimečným portrétním teleobjektivem.

OPPO Reno10 Pro 5G Mobilní telefony Oppo
Google Pixel 6 Pro

Google Pixel 6 Pro

 • 6,5" AMOLED panel
 • Až 12 GB RAM
 • Zadní světelná signalizace

Google Pixel 6 Pro se představil již v roce 2021, přesto jej zařazujeme do našeho výběru. Jedná se totiž o vlajkovou loď, jejíž cena již klesla do té míry, že se vejde do kategorie nejlepších telefonů do 16 tisíc korun. Pořád má ale co nabídnout. Pohání jej Google Tensor G1, který podporuje i 5G, a uživatelé mají k dispozici 12 GB paměti RAM. To vše přitom ve spojení s čistým Androidem a dlouhou podporou, která sice není tak dlouhá jako u iPhonů, přesto uživatelé mají jistých několik let aktualizací na nový operační systém i bezpečnostních záplat. Za zmínku stojí i nádherný a ve své době netradiční design, který ale velmi dobře působí i dnes, zvlášť v černé barvě. Pixel 6 Pro je za tuto cenu i na začátku roku 2024 dobrou koupí. Jeho o něco levnějšího batříčka jsme si proklepli v recenzi – Recenze Google Pixel 6: víc než jen úchvatný fotoaparát?

Google Pixel 6 Pro Mobilní telefony Google
iPhone 12

iPhone 12

 • Dostupný iPhone
 • Stále vysoký výkon
 • Prostředí iOS

iPhone 12 je po dlouhé době iPhone s hranatým designem. Naposledy se do konstrukce ostrých křivek oblékal iPhone 5S. iPhone 12 ale samozřejmě přináší 6,1" displej, Face ID a v neposlední řadě iOS se všemi jeho výkodami (ale i nevýhodami), které jsou vlastní jen telefonům od výrobce z Cupertina. iPhone 12 je navíc pořád výkonný a jako první podporuje doplňky MegSafe, které se pomocí magnetu přichytí na záda telefonu. Sem patří například peněženky, bezdrátové nabíječky a další. Pokud chcete levnější iPhone, generace s číslovkou dvanáct je dobrou volbou. Telefon jsme otestovali, jeho recenzi si přečtěte zde – Apple iPhone 12 (RECENZE): 5G, OLED a osvědčený design.

iPhone 12 Mobilní telefony iPhone
iPhone SE (2022)

iPhone SE (2022)

 • Špičkový výkon
 • Operační systém iOS
 • Podpora 5G sítí

Novým nejlevnějším iPhonem pro rok 2022 je již 3. generace iPhone SE. Apple vylepšil předchozí model, aby novinka splňovala současné trendy. Díky tomu dostal mobil stejný procesor, kterým disponují jeho dražší kolegové z řady iPhone 13. Čip A15 Bionic se stará o skvělý běh systému iOS 15, ale umožnil i přidat několik funkcí navíc. Třeba lepší neuronová jednotka dovolí číst iPhonu SE text z vyfocených fotek, využije více výkonu i v aplikacích třetích stran a vylepšení se dotklo i 12Mpx foťáku. Ten je znovu osamocený, nyní je ale možné používat propracovanou funkci Deep Fusion pro lepší snímky drobných detailů či možnost definovat si vlastní fotografické styly. iPhone SE 2022 také podporuje rychlá mobilní data 5G a na baterii vydrží o něco delší dobu než jeho předchůdce. Více v článku iPhone SE 2022 (RECENZE): nestaví na inovacích, pořád má ale své kouzlo.

iPhone SE (2022) Mobilní telefony iPhone

Nejlepší telefony do 10 000 Kč

Těsně mezi levnými mobilními telefony a těmi z vyšší cenové kategorie se nachází zlatý střed – nejlepší mobilní telefony do 10 tisíc korun. Jeho zástupci nabízejí výkon zdánlivě se blížící vrcholovým modelům, avšak zde už výrobci kvůli ceně přistupují na kompromisy. Ty jsou ale na druhou stranu vyvažovány zajímavými technologickými lahůdkami, jako je rychlé nabíjení, čtečka otisků prstů zabudovaná v displeji či hned několik čoček fotoaparátu. To vše za dostupnou cenu a s prvky prémiového designu.

>Motorola Moto G84 5G

Motorola Moto G84 5G

 • 12 GB RAM
 • 6,55" P-OLED displej se 120 Hz
 • 50mAh fotoaparát

Motorola Moto G84 5G již na první pohled zaujme sebevědomými parametry v čele 12 GB paměti RAM, procesorem střední třídy Snapdragon 695 nebo třeba 50Mpx hlavním fotoaparátem. To za cenu něco přes 7 tisíc korun není špatná koupě. Zvlášť, když k tomu přičteme ještě tradičně takřka čistý Android vyjma některých funkcí, které Motorola do svých telefonů vždy implementuje. Moto G84 5G k tomu přidává ještě sluchátkový jack, 5 000mAh baterii nebo třeba NFC a telefon na tom špatně není ani co se týče designu. Více v článku Kůže, 12 GB paměti RAM i nízká cena. Motorola Moto G84 chce uspět ve střední třídě.

Motorola Moto G84 5G Mobilní telefony Motorola
Samsung Galaxy A54 5G

Samsung Galaxy A54 5G

 • Design po vzoru Galaxy S23
 • 8G RAM
 • Baterie 5 000 mAh

Řada Samsung Galaxy A pro méně náročné se letos rozrostla o další kousky. Větší model A54 5G se odlišuje od předešlé generace již svým vzhledem. Čočky foťáku již vystupují nad povrch bez jejich sjednocení na modulu. Jinak jde o solidní výbavu. Displej s úhlopříčkou 6,4" má rozhodně kvality tam, kde bychom to čekali. Nezklame snad ani výkon. Zde výrobce vsází na Exynos 1380 a dostatečnou RAM 8 GB. Tři zadní foťáky mají rozlišení 50, 12 a 5 Mpx. Dlouhá výdrž nebude problém, kapacita baterky dosahuje 5 000 mAh. Škoda stále pomalejšího 25W nabíjení. Více v článku Samsung Galaxy A54 5G (PREVIEW): Přeborník střední třídy se ukazuje v nové generaci.

Samsung Galaxy A54 5G Mobilní telefony Samsung
Nothing Phone (1)

Nothing Phone (1)

 • 6,5" AMOLED panel
 • Až 12 GB RAM
 • Zadní světelná signalizace

O telefonu s podivným názvem Nothing Phone se hodně mluví. Není divu, protože výrobce jde na věc trochu jinak. Prvotina značky dle jejích slov obsahuje pouze to, o co uživatelé doopravdy stojí, a přináší i specialitu. Výbavu zahajuje 6,5" AMOLED displej s vysokou obnovovací frekvencí, slušný výkon podává čip Snapdragon 778G+ a k dispozici je 8 i 12 GB operační paměti či dva 50Mpx fotoaparáty. Rychlé 33W nabíjení má pak po svém boku i nabíjení bezdrátové. Specialitou telefonu je ale skupina LED diod, které upozorní na příchozí zprávy i hovory, informují o stavu nabíjení baterie nebo při focení osvětlují scénu. Na telefon jsme si posvítili v recenzi Nothing Phone (1) (RECENZE): Jednoznačný designový originál. A taky skvělý telefon.

Nothing Phone (1) Mobilní telefony Nothing
Xiaomi Redmi Note 12 Pro+

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+

 • Jack na sluchátka
 • Fotoaparát 200 Mpx
 • 120W nabíjení

V rámci vyšší střední třídy o své místo hrdě bojuje Xiaomi. Nenápadný Redmi Note 12 Pro+ má výbavu, kterou může konkurovat. Ani zde není co dodat k displeji, splňuje požadavky na hbitost i slušné rozlišení. Jako procesor zde figuruje výkonný MediaTek Dimensity 1080 a uvnitř také 256GB úložiště pro data. Xiaomi oslňuje hlavním 200Mpx fotoaparátem. K němu si přičtěme ještě širokoúhlý fotoaparát a makro. Skvělý zvuk Dolby Atmos potěší, stejně tak již málo vídaný sluchátkový konektor. Opravdu svižné dobití obstará 120W rychlonabíjení. Více v článku Telefony Redmi Note 12 v ČR. Nejvyšší model nabídne 200Mpx fotoaparát.

Xiaomi Redmi Note 12 Pro+ Mobilní telefony Xiaomi
OnePlus Nord CE 3 Lite 5G

OnePlus Nord CE 3 Lite 5G

 • Obří 6,72" IPS displej
 • 108Mpx fotoaparát
 • Baterie 5 000 mAh

Jednoduchým, přitom velmi stylovým, designem se může pyšnit OnePlus Nord CE 3 Lite. K dostání je vedle šedozelené i v hravé zelenožluté. Tenké rámečky kolem displeje jsou potřeba, protože OnePlus zvolil nadstandardní úhlopříčku 6,72". Na té samozřejmě není nic menšího než Full HD+ rozlišení se 120Hz obnovou. Snapdragon 695 poskytne dostatek výkonu i energetickou úsporu. Ohromujících 108 Mpx hlavního fotoaparátu doprovází ještě makro a snímač, co rozmaže pozadí za objektem. Oba o kvalitě 2 Mpx. Bez nabíječky vydržíte dlouho, a to díky 5 000mAh baterce. Více v článku OnePlus Nord CE 3 Lite 5G je cenově zajímavá novinka se 108Mpx fotoaparátem.

OnePlus Nord CE 3 Lite 5G Mobilní telefony OnePlus
Honor Magic5 Lite

Honor Magic5 Lite

 • 6,67" AMOLED přetékající displej
 • 6 + 5 GB virtuální RAM
 • Baterka 5 100 mAh

Další odlehčenou verzí vlajkové lodi je Honor Magic5 Lite. Monstrózní 6,67" AMOLED displej je natažen až přes boky zařízení. Ústupek oproti modelu bez přídomku „Lite“ spatřujeme v procesoru, zde však plně vystačíme se Snapdragonem 695 i 6GB operační pamětí. Tu navíc lze rozšířit o dalších 5 GB. Fotit zvládne v rozlišení 64 Mpx, rozsáhlé scény do šířky pořídí přes 5Mpx foťák a nakonec je zde i makro v kvalitě 2 Mpx. Až dvoudenní výdrž čekejte díky 5 100mAh baterii se schopností rychlejšího 40W nabíjení.

Honor Magic5 Lite Mobilní telefony Honor

Nejlepší telefony do 5 000 Kč

Pro řadu lidí jsou telefony za několik desítek tisíc korun příliš drahé nebo jen nemají potřebu za ně dávat tolik peněz, i když se jim na účtu povalují větší částky. Pro ty je určena kategorie nejlepších telefonů do 5 tisíc korun. Tyto smarthony si vystačí s menším množstvím funkcí, méně kvalitním fotoaparátem i pomalejším procesorem. To ale neznamená, že jsou nepoužitelné. Mnohdy jsou to velmi dobrá zařízení, která lze bez problémů dlouhodobě používat. Jen se neumisťují na předních příčkách fotografických či výkonnostních žebříčků a neimplementují nejnovější technologické inovace jako první. Vybrali jsme pro vás šestici zajímavých modelů, které vás nezklamou.

Motorola Moto G23

Motorola Moto G23

 • 8 GB operační paměť
 • Paměťové karty
 • 50Mpx fotoaparáty

Typický vzhled Motoroly Moto G23 toho moc neodhaluje. Bonusem 6,5" displeji může být rychlejší 90Hz obnovovací frekvence a solidního výkonu se dočkáme díky procesoru Mediatek Helio G85 s nadprůměrnými 8 GB RAM. Motorola byla štědrá i co do počtu fotoaparátů. Hlavní i širokoúhlý mají oba vysoké rozlišení 50 Mpx a doplňuje je 2Mpx makro. Paměťové karty či 3,5mm jack konektor zde také jsou. Korunu všemu nasazuje vysokokapacitní 5 000mAh baterie. Více v článku Motorola Moto G23 (PREVIEW): Vyšší výkon a dvojnásobně rychlejší nabíjení.

Motorola Moto G23 Mobilní telefony Motorola
Xiaomi Redmi Note 12

Xiaomi Redmi Note 12

 • 6,67" AMOLED
 • 50Mpx hlavní foťák
 • Rychlonabíjení 33 W

Základní Redmi Note 12 sdílí design se svými dražšími stájovými kolegy. Naštěstí znatelně neochudil ani parametry. Stále je přítomen špičkový 6,67" AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí. Výkonnostně musí stačit Snapdragon 685 a 4 GB RAM. Podpora paměťových karet mnoho uživatelů potěší a neubírá se ani u foťáků. Předně tu máme 50 Mpx na hlavním snímači, dále 8 Mpx u širokoúhlého a fotit můžete i 2Mpx makra. Zde máme na těle také možnost připojit drátová sluchátka. Vysokokapacitní 5 000mAh baterku nabijete rychle díky 33W napájení. Více v článku Telefony Redmi Note 12 v ČR. Nejvyšší model nabídne 200Mpx fotoaparát.

Xiaomi Redmi Note 12 Mobilní telefony Xiaomi
HONOR X7a

HONOR X7a

 • 6,75" displej s 90 Hz
 • Hlavní 50Mpx fotoaparát
 • Výdrž baterie až dva dny ostrého používání

Extravagantní Honor X7a má také dobře našlápnuto. Skutečně masivní 6,75" TFT displej neohromí rozlišením HD, ale potěší 90Hz obnovou. Chod má na starost Mediatek Helio G37 s dostupnými 4 GB operační paměti. Pojďme na čtveřici fotoaparátů. Hlavní se rozhodl pro 50 Mpx, širokáč má 5 Mpx. K nim ještě patří makro i senzor hloubky ostrosti, oba v kvalitě 2 Mpx. Na uživatele pak směřuje 8Mpx selfie kamera. Sluchátka k Honoru připojíte i drátově. Celé 2 dny vydrží určitě, než bude třeba ho opět dobít. Kapacita baterky se vyšplhala na 5 330 mAh.

Honor X7a Mobilní telefony Honor
Realme 10

Realme 10

 • AMOLED displej
 • Paměťová karta + 3,5mm jack 
 • Baterie 5 000 mAh

Stylové Realme 10 si udržuje střídmý vzhled, nerušený ničím příliš okatým. Výhodou v tomto cenovém segmentu je určitě AMOLED displej. Zvládne navíc 90 Hz a při vcelku kompaktních 6,4" má Full HD+ rozlišení. Čip Mediatek Helio G99 svým výkonem neohromí, ale dostačuje. Obzvlášť, když ho doplňuje 8 GB RAM. Kombinace fotoaparátů se drží rozlišení 50 a 2 Mpx. Přítomnost paměťových karet, sluchátkového jacku či NFC pro mobilní platby výbavu opravdu povyšuje nad mnohé konkurenty. O výdrž se bát nemusíte, baterie 5 000 mAh garantuje dlouhou životnost. Více v článku Realme C55 a realme 10 – nové, dostupné a se skvělou výbavou.

Realme 10 Mobilní telefony Realme
POCO X5 5G

POCO X5 5G

 • 120Hz AMOLED displej
 • Trojitý fotoaparát
 • 3,5mm jack, paměťovky 

POCO X5 5G má velký, téměř 6,7" AMOLED displej s obnovovací frekvencí 120 Hz a solidní výkon garantuje Snapdragon 695 5G. POCO nezahálí a uživatelům dává k dispozici hned 3 foťáky. Hlavní má rozlišení 48 Mpx, další 8 Mpx a k dispozici je i 2Mpx makro. Podporu nejrychlejší mobilní sítě 5G, 3,5mm konektor, 33W nabíjení – to vše tu najdeme. Vnitřní úložiště 128 GB nemusí každému vyhovovat, proto POCO přidal také podporu paměťových karet. Krom rychlejšího nabíjení chválíme i vysokou kapacitu akumulátoru, a to 5 000 mAh. Více v článku Poco X5 a Poco X5 Pro (PREVIEW): Zamíchají kartami ve střední třídě?

POCO X5 5G Mobilní telefony POCO
Samsung Galaxy A14 5G

Samsung Galaxy A14 5G

 • Design po vzoru řady Galaxy S23
 • Hlavní foťák s rozlišením 50 Mpx
 • Baterie 5 000 mAh

Celá řada Samsung Galaxy A byla sjednocena s Galaxy S po stránce vzhledu zadní strany. Týká se to i nejzákladnějšího Samsungu Galaxy A14. Třebaže patří k tomu nejlevnějšímu, není vůbec zlý. Z plochých zad vystupují 3 fotoaparáty, z nichž ten hlavní má velmi štědrých 50 Mpx pro zachování slušných fotek za šera. Ani tomuto telefonu nechybí podpora microSD karet a výrobce přidal i sluchátkový jack. Odladěný systém Android 13 si vystačí se 4 GB operační paměti a čipem Mediatek Helio G80. Varianta se prodává i bez 5G konektivity za nižší cenu. Samsung nedá dopustit na vysokokapacitní baterky, proto nabízí 5 000 mAh. Více v článku Samsung Galaxy A14 a A14 5G (PREVIEW): nové Samsungy za hubičku.

Samsung Galaxy A14 5G Mobilní telefony Samsung

Nejlepší telefony pro děti

Dostáváme se k nejlepším telefonům pro děti. A zde je nepochybně velké téma iPhone, který je u dětí různého věku nemálo oblíbený, ve výběru tedy nesmí chybět. Uvádíme ale i telefony s Androidem, protože ne každý, ať už k tomu má důvody různé, holduje jablku. A co by správný telefon pro děti měl splňovat? Nemusí být ve všem nejlepší, je ale dobré, aby byl výkonný, aby se nesekal při pouhém pohybu v systému, což některé nejlevnější telefony bohužel někdy dělají. Dále je důležitá velikost úložiště, výdrž baterie a v neposlední řadě i design. Dítě vám samo napoví, co se mu líbí, těmito telefony ale chybu neuděláte.

iPhone SE 2022

iPhone SE 2022

 • Výkonný a bezpečný
 • Kvalitní fotoaparát
 • iOS

iPhony jsou u dětí oblíbené, byť se někomu mohou zdát „zbytečně předražené“. Mají ale na vše dostatek výkonu, dobře se používají a jsou bezpečné a spolehlivé. A nejvhodnějším iPhonem pro děti je momentálně iPhone SE 2022. Tento iPhone s původním designem s domovským tlačítkem je kompaktní přístroj, který se dobře drží i v menších rukou. Lze na něm používat mnoho kvalitních učebních a výukových aplikací, umožňuje snadno nastavit čas u obrazovky, prodává se k němu bezpočet doplňků nebo v rámci herní služby Apple Arcade na něm lze za předplatné hrát hry bez otravných reklam. Více si o telefonu přečtěte v recenzi iPhone SE 2022 (RECENZE): nestaví na inovacích, pořád má ale své kouzlo.

iPhone SE 2022 Mobilní telefony iPhone
Xiaomi Redmi Note 12S

Xiaomi Redmi Note 12S

 • 8GB operační paměť
 • 108Mpx hlavní fotoaparát
 • Baterie 5 000 mAh

Právě Xiaomi Redmi Note 12S by mohl být ideálním parťákem mladším uživatelům. Displej není přehnaně rozměrný, přesto v kombinaci s celkem povedeným procesorem Mediatek Helio G96 a 8 GB RAM bude ideální pro zobrazení herního obsahu.Spoustu fotek, videí a dalších dat umístíte do vnitřní 256GB paměti. Tu navíc bez problémů rozšíříte kartami. Rozlišení hlavního fotoaparátu dovolí fotit detaily v dálce díky 108 Mpx. Hudbu si poslechnete i s připojenými drátovými sluchátky a minimálně celodenní výdrž zajistí 5 000mAh baterka. Více na Xiaomi Redmi Note 12S (PREVIEW): Solidní telefon, novinky však nečekejte.

Xiaomi Redmi Note 12S Mobilní telefony Xiaomi
Vivo Y33s

Vivo Y33s

 • 8 GB RAM
 • Podpora 5G i NFC
 • 3,5mm jack na sluchátka

Vivo Y33s je mobilní telefon, který v moderním designu skrývá celkem pěknou výbavu. Kombinace procesoru Mediatek Helio G80 a 8GB paměti RAM je dostatečná na to, aby si poradila s hraním populárních mobilních her, ale i s hladkým a nerušeným pohybem na sociálních sítích. Uživatel to všechno bude sledovat na rozměrném 6,58" displeji s živými barvami. Navíc využívá displej funkci, která omezuje škodlivé modré světlo, a tak chrání zrak. Sada fotoaparátů nabídne velmi solidní kombinaci tří objektivů (50 Mpx (f/1,8) + 2 Mpx (f/2,4) + 2 Mpx (f/2,4)), které se postarají o skvělé snímky. A baterie? Ta má slušnou kapacitu 5 000 mAh, což slibuje dlouhou výdrž.

Vivo Y33 Mobilní telefony Vivo

Nejlepší telefony pro seniory

Některým seniorům stačí, aby se telefonem dovolali rodině a známým, někteří chtějí i fotit, rádi se podívají na internet nebo si pustí hudbu. Při pořizování telefonu v této kategorii se hodí zohlednit i snadné používání nejen operačního systému, ale i ovládacích prvků přímo na těle telefonu. Vhod přijde i tlačítko pro rychlou volbu, svítilnu či SOS tlačítko pro rychlou pomoc. Náš výběr počítá i s moderním telefonem Samsung, vhodným i pro náročnější uživatele z řad seniorů, kteří ale nechtějí utrácet za telefon moc peněz. Návody a tipy pro nastavení telefonu nejen pro seniory naleznete v článku Návod (nejen) pro seniory: Jak na chytrý telefon?

Motorola Moto E13

Motorola Moto E13

 • Velký 6,5" displej
 • FM rádio
 • 5 000mAh baterie

Základní Motorola Moto E13 nemá vysoké ambice, přesto má co nabídnout – snadné ovládání čistého operačního systému Android 13, prostorný 6,5" displej, FM rádio, sluchátkový konektor, podpora paměťových karet, ale také vzhledem k ceně zajímavý 13Mpx fotoaparát. Nabíjet telefon lze snadno s USB-C kabelem a adaptérem, obojí je v balení. Nejprve však bude třeba vybít 5 000mAh baterku. Motorola Moto E13 zájemce láká i na povedený design.

Motorola Moto E13 Mobilní telefony Motorola
EVOLVEO EasyPhone XD

EVOLVEO EasyPhone XD

 • Kompaktní rozměry
 • SOS tlačítko
 • Svítilna na boční straně

Pro některé seniory mohou být moderní prvky zbytečně rušivé. Budou si tedy pochvalovat spíše jednoduchý mobil, který se primárně soustředí na to hlavní - volání a posílání SMS zpráv. Přesně to splňuje mobil českého distributora Evolveo EasyPhone XD. Rozměry telefonu jsou kompaktní a hmotnost se zastavila na pouhých 89 gramech. Fotoaparát nechybí, to kdyby jej bylo potřeba. Na zadní straně se nachází SOS tlačítko, na horním boku pak svítilna. Užitečný nabíjecí stojánek najdete přímo v balení. Více v recenzi EVOLVEO EasyPhone XD (RECENZE): kompaktní parťák pro každého seniora.

EVOLVEO EasyPhone XD Mobilní telefony Evolveo
Aligator A675 Senior

Aligator A675 Senior

 • Nabíjecí stojánek v balení
 • SOS tlačítko
 • Výdrž 14 dní

Typicky seniorský telefon s velkými a pohodlnými tlačítky neobsahuje zbytečnosti. Barevný panel s úhlopříčkou 2,2" postačí na přečtení SMS zprávy o pár řádcích najednou. Výbava zahrnuje také základní fotoaparát, svítilnu a velmi užitečné může být tlačítko SOS. Po vybití 900mAh baterky, což může být klidně až po 14 dnech, stačí Aligator A675 Senior položit do stojánku, který telefon nabije. Mobil je k dostání ve 3 barevných variantách - v červené, černé a bílé.

Aligator A675 Senior Mobilní telefony Aligator

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB17