Obnovit stránku

Apple Watch SE (PREVIEW) – lákavý ideál střední třídy

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

Apple Watch SE představují vstupenku do světa chytrých hodinek Apple. Výrobce slibuje, že Watch SE nás příjemně překvapí, a to nejen cenou. Na první pohled jsou k nerozeznání od dražších Apple Watch 6, a to včetně využití nejnovějšího operačního systému watchOS. Jedná se o nový trhák na poli nositelné elektroniky, nebo mají i tyhle smartwach své ale?

Apple Watch SE; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;

Apple Watch SE – OBSAH

  1. Apple Watch SE útočí na střední třídu
  2. Řemínky a ciferníky. Vyberte si podle svého
  3. Buďte zdraví, buďte fit
  4. Téměř plná výbava
  5. Apple Watch SE – specifikace, dostupnost a cena

Apple Watch SE útočí na střední třídu

Stejně jako v minulosti, i tentokrát příchod nejnovější generace chytrých hodinek zastavil prodej té předchozí. Vedle Apple Watch 6 tak v nabídce zůstaly jen Apple Watch 3 z roku 2017, čímž vznikla mezera čítající hned tři po sobě jdoucí série. Řešením mají být právě Apple Watch SE, které nabízí to nejlepší z nové generace při zachování dostupné ceny.

A zatímco letos vydaný iPhone SE dělá dílčí kompromisy i v oblasti hardwaru, chytré hodinky Apple Watch SE mají takřka totožnou konstrukci s nejmodernějšími Apple Watch 6. I zde najdeme plnohodnotný Retina displej s vysokým rozlišením, výtečnou jemností a o 30 % větší plochou než u Apple Watch 3. Prvotřídní obraz garantuje i automatická regulace jasu s limitem 1 000 nitů, která zajišťuje vynikající čitelnost i za ztížených podmínek. Apple Watch SE nicméně postrádají funkci Always-on, která umožňuje kontinuální zobrazení nejpodstatnějších informací i bez aktivace displeje. Always-on přitom najdeme na většině chytrých hodinek včetně levnějších modelů, a je proto otázkou, proč zrovna Apple Watch SE musí být výjimkou.

Apple Watch SE; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Chytré hodinky Apple Watch SE najdeme ve variantě zlaté, stříbrné a vesmírně šedé.

Apple Watch SE si lze pořídit v rozměrech 40 mm a 44 mm. Materiál pouzdra je přitom z prémiového hliníku vyrobeného ze stoprocentně recyklované hmoty. Apple je ostatně k životnímu prostředí čím dál ohleduplnější, za což si zaslouží naše upřímné uznání. Apple Watch SE je k dispozici v barvě zlaté, stříbrné nebo vesmírně šedé, zatímco modrou a rudou variantu najdeme pouze u Apple Watch 6. Samozřejmostí je pak přítomnost oblíbené digitální korunky, která zaručuje dokonale intuitivní ovládání a oproti starším generacím je vybavena dokonce i haptickou odezvou.

Řemínky a ciferníky. Vyberte si podle svého

S Apple Watch 6 a Apple Watch SE dorazily i nové ciferníky, které rozšiřují už tak více než slušnou nabídku. V první řadě přibylo sedm designů zaměřených na zobrazení času originálním způsobem. Těšit se můžeme třeba na typografický ciferník umožňující editaci písem nebo ciferník s vyobrazenými avatary, kteří se mění při každém zvednutí zápěstí. Skvěle působí rovněž vzhled s vlastnoručně vyrobenou postavičkou Memoji dynamicky reagující na jakýkoliv dotek. Mnohostranná využití nabízí také ciferník složený z pruhů, který lze libovolně přizpůsobit aktuálnímu outfitu nebo barvám sportovního týmu v rámci probíhajícího fandění.

Přibyly také ciferníky určené specifickým situacím, ve kterých zobrazí všechny potřebné údaje, abychom nemuseli listovat napříč funkcemi pro zjištění jednotlivých informací. Takové ciferníky lze buď stáhnout, nebo vlastnoručně vytvořit včetně designu a veškerých ukazatelů, které nás zajímají. Představená šestice specializovaných ciferníků je věnována milovníkům vody, pozorovatelům oblohy, dobrodruhům, amatérským meteorologům, plánovačům a fotografům. Různé typy ciferníků si ostatně můžete prohlédnout na obrázku níže.

Apple Watch SE; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Ukázka široké škály ciferníků.

Dosavadní nabídku pásků rozšiřují tzv. navlékací řemínky, které svou pružností umožňují jednoduché navlečení na ruku. Potřeba nejsou ani přezky, spony nebo švy, čímž získáváme dokonale minimalistický design a rovnoměrnější rozložení stisku. Každý navlékací řemínek je navíc k dispozici hned v devíti různých velikostech, takže si stačí vybrat správný rozměr a užít si pocit dokonale padnoucího kousku.

Navlékací řemínky jsou k dostání ve dvou odlišných variantách. První z nich tvoří lehký, pohodlný a pro sport ideální silikon, který je k dispozici v sedmi barevných odstínech – bílé, černé, zázvorové, citrusově růžové, kypersky zelené, námořnicky tmavomodré a červené zvané (PRODUCT)RED. Pletená variace z více než 16 000 vláken recyklovaného polyesteru oproti tomu vyniká zcela jedinečným designem, se kterým vyniknete, ať už jste kdekoliv. I zde najdeme více odstínů od uhlové přes atlanticky modrou až po snově zelenou, punčově růžovou nebo (PRODUCT)RED. Pro sportovně laděné zákazníky je připravena i Nike varianta hodinek Apple Watch SE, takže si na své přijde úplně každý. Řemínky jsou navíc výměnné a v naší nabídce najdete pěknou řádku všemožných stylů.

Apple Watch SE; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Chytré hodinky Apple Watch SE umožňují přehrávat hudbu i podcasty. Stačí si vybrat.

Buďte zdraví, buďte fit

Apple Watch SE jsou nenahraditelným parťákem i při jakémkoliv pohybu. V rámci celodenního monitoringu zaznamenají kroky, ušlou vzdálenost, stání, minuty intenzivní aktivity, spálené kalorie a další údaje potřebné pro komplexní zhodnocení vlastní aktivity. Přítomné jsou i tři barevné kruhy, které fungují jako ukazatele odlišných kategorií pohybu. Cílem je jejich každodenní naplnění, čímž si zajistíme dostatek pohybu pro dobrou kondici a pevné zdraví. V denní aktivitě navíc můžeme soutěžit i s kamarády a chybět nemohou ani odznáčky za uskutečněné výkony, které nás inspirují k překonávání vlastních hranic.

S Apple Watch SE to ale můžeme i pěkně rozparádit. Bez potíží totiž zaznamenají řadu konkrétních sportů, v rámci kterých analyzují veškerá potřebná data. K dispozici je také integrovaná GPS, s níž získáme ještě více informací i bez telefonu v dosahu, a VO2 Max nám zase prozradí stav naší aktuální kondice. Monitorovat ale můžeme i vodní sporty. Apple Watch jsou totiž voděodolné do 50 metrů, takže zvládnou plavání v bazénu nebo moři, zatímco potápění a sporty s rychle se pohybující vodou jsou rizikem. Dobrodružnější povahy zase využijí přítomný kompas nebo výškoměr, které v kombinaci s GPS poskytují všechny informace pro dokonalou orientaci.

Fyziologické funkce pod drobnohledem

Chytré hodinky toho pro lidské zdraví dokážou udělat více, než by se na první pohled mohlo zdát. Společnost Apple si toho je dlouhodobě vědoma, a do svých hodinek proto vkládá čím dál více takto zaměřených funkcí. I díky tomu Apple Watch SE hlídají stav hydratace, monitorují hladinu hluku, sledují menstruační cyklus, měří tep a upozorňují na jeho neobvyklé hodnoty nebo detekují pád, aby spustily tísňové volání. V nouzové situaci si ale pomoc můžeme zavolat i manuálně. Apple Watch SE jsou totiž vybaveny funkcí SOS, která přivolá odbornou pomoc a upozorní i vybrané kontakty, kterým současně vyznačí také polohu uživatele.

Apple Watch SE nás provedou i řízeným dýcháním, které nás zklidní, kdykoliv potřebujeme. Hodinky zároveň rozpoznají umývání rukou a spustí 20vteřinové odpočítávání, čímž motivují k dodržení doporučené doby hygieny. Apple Watch SE monitorují také náš spánek, aby nám poskytly všechny údaje potřebné pro jeho zhodnocení, protože kvalitnější odpočinek vede k lepšímu zážitku z celého dne. Přesný záznam dat zajišťuje optický snímač druhé generace, který je pochopitelně citelně vyspělejší, než jaký najdeme u Apple Watch 3.

Apple Watch SE jsou o 3 500 Kč levnější než šestá generace, což se pochopitelně musí někde projevit. SE proto nedisponuje funkcí EKG, kterou však nenajdeme ani u drtivé většiny chytrých hodinek na trhu. Chybí také nejnovější funkce v podobě měření okysličení krve, poukazující na vážnější onemocnění nebo nižší množství kyslíku v okolí. Záleží proto na každém, zda zmíněné funkce bude postrádat, či nikoliv.

Apple Watch SE; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Chytré hodinky Apple Watch SE disponují mnoha funkcemi zaměřenými na zdraví a bezpečnost.

Popis nové služby Apple Fitness+

Na Keynote byla uvedena i zbrusu nová služba Apple Fitness+, která nabízí databázi videí jakožto snadný a pohodlný návod ke cvičení. Předcvičování lze sledovat na iPhonu, iPadu a Apple TV, takže můžeme trénovat, ať už jsme kdekoliv. V rohu obrazovky zároveň vidíme podstatné informace z hodinek, jako je třeba aktuální tep, spálené kalorie nebo již zmíněný kruh denní aktivity. Významnou úlohu sehrává také hudba, kterou si můžeme vybrat dle vlastního vkusu, aby nás motivovala k lepším výkonům než kdykoliv předtím. Workouty zahrnují jak cvičení s vlastním tělem v podobě jógy a tance, tak tréninky na posilovacích strojích, ať už jde o běžecký pás, rotoped, nebo veslovací trenažér. Celkem je na výběr z deseti různých aktivit a zvolit si můžeme i časovou investici od 5 do 45 minut.

Pro jedince s horší fyzičkou má Apple Fitness+ připraven speciální program, který je dostane do formy potřebné pro další cvičení. Každý týden navíc přibývají nové workouty a jak už vám asi dochází, tahle služba není zdarma. Apple Fitness+ vychází na 9,99 dolaru měsíčně nebo 79,99 dolaru ročně, což je přece jen méně, než kolik bychom nechali v posilovnách a fitness centrech. Česká republika nicméně nepatří mezi podporované země, a na Apple Fitness+ si tak musíme ještě chvíli počkat.

Téměř plná výbava

Apple Watch SE sice nemají veškeré existující funkce, nabízí však ty nejpodstatnější. Ve výbavě najdeme budík, stopky, časovač, kalendář, připomínky, poslech hudby, mapy, předpověď počasí nebo ovládání fotoaparátu telefonu včetně náhledu na aktuální záběr. Problémem nejsou ani upozornění na příchozí hovory, SMS, e-maily nebo zprávy z kterékoliv vybrané aplikace. Apple Watch SE současně nabízí jedny z nejširších možností odpovědí a majitelům Apple Watch lze například zaslat vlastní kresbu nebo srdce bijící dle skutečného tepu. Vyřídit můžeme také telefonní hovor, který však stejně jako mnoho jiných funkcí vyžaduje trvající spojení s mobilním telefonem.

Komunikaci s jinými zařízeními zajišťuje Bluetooth v pokrokové verzi 5.0, která garantuje vyšší rychlost i výrazně větší dosah. Díky integrované technologii WiFi fungující v pásmu 2,4 GHz však některé funkce můžeme využívat i bez aktivního iPhonu v dosahu. Jde například o známý obchod App Store, který umožňuje stažení obrovského množství aplikací, ciferníků a dalších vychytávek, které dalece rozšiřují možnosti využití hodinek Apple Watch SE. Přítomna je i služba bezkontaktních plateb Apple Pay, jež nově funguje dokonce i v České republice. Opomenout nesmíme ani virtuální asistentku Siri, která sice neumí česky, nabízí však široké spektrum využití.

Apple Watch SE; Apple; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Přehled nejdůležitějších parametrů chytrých hodinek Apple Watch SE.

Apple Watch SE na rozdíl od třetí generace podporují i právě představenou funkci Family Setup. Ta připojí vícero hodinek k jedinému iPhonu, čímž Apple Watch zpřístupní i těm členům domácnosti, kteří nevlastní jablečný telefon. Family Setup míří zejména na děti a seniory, čemuž odpovídají také nové funkce. K dispozici je například upozornění na příchod do určité lokace, čímž získáme přehled o tom, že dítě dorazilo do školy nebo na odpolední kroužek. V ČR Family Setup zatím bohužel nefunguje, dříve či později se ale nepochybně dočkáme i my. Pro Apple jde totiž o mimořádně výhodný krok, který zajistí, že dítě jako svůj první telefon obdrží iPhone, aby se zaručila kompatibilita s již vlastněnými hodinkami.

O celkově svižný a plynulý chod celého systému se stará 64bitový dvoujádrový čip S5, který se chlubí až dvojnásobnou rychlostí oproti S3 v Apple Watch 3. Vhod přijde také druhá generace mikrofonu a reproduktoru zajišťující nejen kvalitnější, ale i o 50 % hlasitější zvuk. Oficiální výdrž baterie bohužel zůstává na 18 hodinách, v praxi nicméně Apple Watch mnohdy vydrží i necelé dva dny. Zdůrazňujeme však, že Apple Watch SE jsou kompatibilní pouze s telefony vlastní značky, konkrétně iPhony 6S a novějšími modely.

Model Apple Watch Series 6 Apple Watch SE Apple Watch Series 3
Velikost 44 mm nebo 40 mm 44 mm nebo 40 mm 42 mm nebo 38 mm
Displej o 30 % větší než u Series 3 o 30 % větší než u Series 3 standardní rozměr
Funkce Always-On × ×
Měření saturace kyslíkem × ×
EKG × ×
Cena od 11 490 Kč 7 990 Kč 5 590 Kč

Zobrazit podrobnější srovnání

Model Apple Watch Series 6 Apple Watch SE Apple Watch Series 3
Detekce pádu ×
Monitorování hluku ×
Family Setup ×
Kompas ×
Výškoměr stále aktivní stále aktivní aktivní na vyžádání
Korunka Digital Crown s haptickou odezvou s haptickou odezvou bez odezvy
Reproduktor a mikrofon 2. generace 2. generace 1. generace
Reproduktor o 50 % hlasitější o 50 % hlasitější standardní
Procesor S6 S5 S3
Kapacita úložiště 32 GB 32 GB 8 GB
Bluetooth 5.0 5.0 4.2
Wi‑Fi 2,4 GHz a 5 GHz 2,4 GHz 2,4 GHz

Apple Watch SE – specifikace, dostupnost a cena

Ve srovnání se třetí generací nabízí Apple Watch SE výrazná vylepšení po hardwarové i softwarové stránce. Lákavě vyhlíží také cena, která startuje na 7 990 Kč, a vytváří tak jeden z nejvýhodnějších poměrů cena/výkon ve střední třídě. Pro mnohé majitele iPhonů rozhodně půjde o jasnou volbu, nad kterou nemusí ani dlouze přemýšlet. Apple Watch SE jsou přitom dostupné již nyní, a pokud vás hodinky zaujaly, neváhejte kliknout na zelené tlačítko níže.

i Mohlo by vás zajímat

Špičkový displej, znamenité zpracování, všechny podstatné funkce a jeden z nejvytříbenějších systémů na trhu. Chytré hodinky Apple Watch SE zkrátka mají vše potřebné, aby se staly jedním z nejvyhledávanějších modelů na poli nositelné elektroniky.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08