Obnovit stránku

Apple Watch Ultra (PREVIEW) – velké outdoorové překvapení

Aktualizováno

Ani letošní září se neobešlo bez pravidelné konference Apple Event, která sice představila nové iPhony a bezdrátová sluchátka, mimořádnou pozornost však věnovala zejména chytrým hodinkám. Vůbec poprvé totiž byly uvedeny hned tři samostatné modely, mezi nimiž byly i očekávané Apple Watch Series 8 a Apple Watch SE (2022). Nejvíce přesto zaujaly chytré hodinky Apple Watch Ultra, které započaly novou éru sportovně založených hodinek, čímž mohou významně ovlivnit celý trh.

Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra – OBSAH

  1. Dosud nejodolnější Apple Watch
  2. Vzhůru za dobrodružstvím
  3. Připravit k ponoru
  4. Dva teplotní senzory a detekce autonehod
  5. Apple Watch Ultra – varianty, dostupnost a cena

Dosud nejodolnější Apple Watch

Apple Watch Ultra jsou určeny do nehostinného prostředí, ve kterém snadno odolají i extrémním živlům. Splňují totiž armádní standard odolnosti MIL-STD 810H, v jehož rámci zdolaly nízké i vysoké teploty, teplotní šoky, déšť, vlhkost, prach, písek, nízký tlak, vibrace a mnoho dalšího. Provozní teplota přitom odpovídá rozmezí −20° až 55° Celsia, a je proto zřejmé, že se s Apple Watch Ultra můžeme vydat opravdu kamkoliv.

Mimořádná odolnost vychází ze samotné konstrukce, kterou tvoří skutečný titan, tedy nejodolnější materiál používaný jen u nejprémiovějších hodinek. Stejně jako většina outdoorových hodinek, i Apple Watch Ultra sází na masivní konstrukci, jejíž velikost v tomto případě činí 49 mm. Zmínit musíme také přední stranu krytou samotným safírovým sklíčkem, kterému se stále nevyrovná žádné ochranné sklo.

Apple Watch Ultra
Chytré hodinky Apple Watch Ultra přináší zbrusu nové tlačítko.

Na levé straně pouzdra pak najdeme nové oranžové tlačítko zvané „Akce“, kterému lze přiřadit jednu z mnoha užitečných funkcí. Apple Watch Ultra navíc disponují třemi mikrofony a dvěma reproduktory, které umožňují telefonování i ve špatných povětrnostních podmínkách. Původní tlačítko a korunka na pravé straně jsou pro změnu vystouplé, což umožňuje jejich snazší nahmatání, zejména pak v případě nasazených rukavic.

Apple Watch Ultra přináší také větší displej, který oproti Apple Watch SE narostl o 27 %, což při tréninku umožňuje zobrazit až 6 metrik najednou. Speciálně pro větší displej byl vytvořen také unikátní ciferník Wayfinder, se kterým máme na dobrodružných výpravách k dispozici nejen kompas, ale i 8 dalších metrik najednou. Výrazně zvýšena byla také svítivost, která dosahuje vskutku neuvěřitelných 2 000 nitů, což je 2× více než u jakýchkoliv dosavadních Apple Watch.

Apple Watch Ultra
Není výzva, které by se Apple Watch Ultra zalekly.

Apple Watch SE Apple Watch 8 Apple Watch Ultra
Rozměry 40 mm a 44 mm 41 mm a 45 mm 49 mm
Certifikace MIL-STD 810H18 × ×
Always-on ×
Maximální svítivost 1 000 nitů 1 000 nitů 2 000 nitů
EKG ×
Měření okysličení krve ×
Snímání teploty ×

Vzhůru za dobrodružstvím

Pro příznivce outdoorových aktivit je vůbec poprvé připravena dvoupásmová GPS, která nabízí citelně přesnější záznam i v tom nejnáročnějším terénu. Umělá inteligence navíc zaznamenanou trasu upravuje a o našich výkonech tak podává ještě přesnější data. Apple Watch Ultra umožňují zobrazení zdolané trasy i v průběhu tréninku, díky čemuž se v případě ztráty můžeme nechat navigovat po stejné cestě zpět. Ocenit musíme také kompletně přepracovaný kompas nebo novou funkci sirény, která spustí 86decibelový kolísající zvuk, a případnou pomoc tak upozorní na vzdálenost až 180 metrů.

Jedním z největších minusů chytrých hodinek Apple Watch byla po dlouhou dobu baterie. To se však s Apple Watch Ultra mění a místo původních 18 hodin běžného užívání získáme hodin rovnou 36, přičemž s novým úsporným režimem dokonce dosáhneme na neuvěřitelných 60 hodin.

Apple Watch Ultra

Připravit k ponoru

Apple Watch Ultra jsou připraveny asistovat při vodních aktivitách, které by pro jiné hodinky mohly být již příliš rizikové. Problémem proto není kitesurfing, wakeboarding ani jiný vysokorychlostní vodní sport, na který jsou Apple Watch Ultra připraveny díky vodotěsnosti s certifikacemi WR100 a EN 13319. Potápět se pak dle výrobce můžeme až do hloubky 40 metrů.

Ve spolupráci s uznávanou značkou Huish Outdoors byla vytvořena také nová potápěčská aplikace Oceanic+. Ta dorazí již na podzim a z Apple Watch Ultra učiní skutečný potápěčský přístroj. K dispozici tak budeme mít například plánování ponoru, personalizovaný uživatelský profil, výstrahy, deník, informace o aktuálních podmínkách, možnost sdílet informace s přáteli a mnoho dalšího. I bez této aplikace však Apple Watch Ultra dokážou automaticky spustit monitorování hloubky, a všechny potřebné údaje včetně teploty vody tak budeme mít k dispozici kdykoliv.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra přináší sledování ponoru (vlevo) i novou aplikaci Oceanic+ (vpravo).

Dva teplotní senzory a detekce autonehod

Apple Watch dlouhodobě patří mezi chytré hodinky, které zdraví svých uživatelů hlídají nejlépe. Ať už jde o denní pohyb, srdeční tep, okysličení krve, hluk, nebo EKG, Apple Watch Ultra nám poskytnou jedno z nejpodrobnějších vyhodnocení našeho zdravotního stavu. Jako by toho však nebylo málo, model Ultra přináší navíc hned dva teplotní senzory, které jsou od sebe maximálně vzdáleny. To řeší běžný problém konkurenčních hodinek, které sice umí změřit teplotu, nedokážou však rozpoznat vliv teploty okolí a vliv samotného uživatele. Apple Watch Ultra jsou tak pravděpodobně prvními chytrými hodinkami, které nabízí relevantní měření kožní teploty. To lze využít v celé řadě oblastí, ať už jde o odhalování různých onemocnění, nebo odhadování jednotlivých období ženského cyklu.

Přidány byly také dva pohybové senzory, které doplňuje i nově navržený algoritmus. Výsledkem je možnost rozpoznat automobilovou nehodu. Následně je kontaktována záchranná služba a nouzové kontakty, přičemž předána je také pozice uživatele. To je oproti běžné detekci pádu, kterou lze najít u mnoha chytrých hodinek, významný posun a je prakticky jisté, že tahle funkce zachrání velký počet životů.

Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra – varianty, dostupnost a cena

Chytré hodinky Apple Watch Ultra dorazí v jediné velikosti a jediné barevné variantě pouzdra. O to širší nabídku však najdeme v oblasti řemínků, a nakonec si tak můžeme vybrat z mnoha různorodých designů. S každými chytrými hodinkami Apple Watch Ultra se navíc připojíme i k mobilní síti a na rozdíl od jiných řad se tak není třeba rozhodovat mezi základním a Cellular modelem.


Apple Watch SE Apple Watch 8 Apple Watch Ultra
Cena Od 7 690 Kč Od 12 490 Kč 24 990 Kč
Do 10 090 Kč Do 24 990 Kč

Apple Watch Ultra je možné koupit již nyní pomocí zeleného tlačítka níže, přičemž prvních kusů jsme se dočkali 23. září 2022. Zájem je ovšem vysoký a po „ prvních kusech“ se jen zaprášilo. Pořizovací cena je stanovena na ne zrovna nízkých, avšak vzhledem k mimořádným funkcím a prémiovým materiálům férových 24 990 Kč.

i Mohlo by vás zajímat

Apple Watch dlouho dominovaly na poli univerzálních chytrých hodinek, zatímco náročné sportovce často uspokojit nedokázaly. S příchodem Apple Watch Ultra se však situace mění a začíná být čím dál pravděpodobnější, že Apple ovládne také svět sportu.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13