Obnovit stránku

Židle a křesla

Výška opěráku

Výška opěráku je počítána bez hlavové opěrky, pokud není přímou součástí zádové části.

Rostoucí židle

Rostoucí židle je nastavitelná dětská židle, která roste společně s dítětem. Nastavit můžete jak hloubku a výšku sedadla, tak zároveň i výšku opěradla. Díky tomu dítě i během růstu sedí na židli zdravě.

Dětské rostoucí židle jsou vhodné k psacímu stolu a některé také jako jídelní židličky.

Synchronní mechanika

Synchronní mechanika poskytuje zdravé a ergonomické sezení, díky čemu ji můžeme doporučit i pro každodenní dlouhodobé sezení. Židle s nejpokrokovější synchronní mechanikou bude neustále kopírovat váš sed – sklon opěráku a úprava náklonu sedáku je čistě automatická (synchronní). Jinými slovy, čím více se zakloníte, tím více se přizvedne sedák a naopak. Tím dosáhnete tzv. dynamického sezení, díky kterému mj. posilujete svalstvo a nepřetěžujete tělo strnulou polohou.

Asynchronní mechanika

Asynchronní mechanika se perfektně hodí do kanceláří, kde jsou využívány i několik hodin denně. Židle s asynchronní mechanikou se vyznačují velkými možnostmi přizpůsobení tělu pomocí zpravidla tří páček, kterými nastavíte výšku židle, sklon opěráku a sklon sedáku.

Dynamické sezení

Dynamické sezení je pojem, se kterým se často setkáte v souvislosti s výběrem ergonomické židle. Dynamický sed je zdravý způsob sezení, jež je opak nežádoucí strnulé polohy. Jinými slovy, při dynamickém sezení se neustále mění vaše poloha, ať už zhoupnutím se, či změněním úhlu mezi sedákem a opěrákem, a tak nenamáháte tělo jednou polohou – ba naopak.

Dynamické sezení má pozitivní vliv na fyzickou stránku, pomáhá posílit břišní i zádové svalstvo, ulevuje bolestem zad či páteře a minimalizuje riziko vzniku několika onemocnění či problémům, která jsou obvykle spjatá s častým sezením.

Multilock systém

Multilock systém je obdoba klasické houpací mechaniky. Podobně jako příbuzná Tilt mechanika umožňuje zhoupnutí se či možnost zaaretování (neboli zablokování), díky čemu získáte standardní židli. Avšak Multilock systém navíc nabízí progresivní možnost uzamknout/odemknout židli v již zhoupnuté poloze.

Židle s Multilock systémem tak umožní sedět více v záklonu, čímž částečně podporuje tzv. dynamické sezení a skvěle se hodí pro časté každodenní používání.

Tilt mechanika

Tilt mechanika je obdoba klasické houpací mechaniky. Židle s Tilt mechanikou nabízí uzamknutí/odemknutí možnosti houpání, díky čemuž můžete získat z houpací židle i židli klasickou. I přes možné zhoupnutí se nenabízí tyto židle to správné ergonomické sezení, a tak jej doporučujeme spíše uživatelům, jež tráví u počítače pouze pár hodin denně.

Příbuzný Multilock systém nabízí navíc možnost uzamknutí/odemknutí mechaniky v již zhoupnuté poloze.

Mechanika Hard

Mechanika Hard se řadí mezi nejodolnější typy mechanik vůbec, a tak je vhodná i pro velmi robustní postavy. Jsou předurčené pro jedince s hmotností v intervalu 110 až 160 kg, nabízí ještě větší přítlak než u obdobné mechaniky Extrem. Tento přítlak (neboli síla protiváhy) umožňuje zvolit si patřičnou sílu, jež je nutná k zhoupnutí se.

Židle s mechanikou Hard nedisponují možností nastavení sklonu sedáku, což má za následek o něco menší ergonomii než například synchronní mechanika.

Mechanika Extrem

Mechanika Extrem je varianta synchronní mechaniky, která nabízí nebývale velké možnosti polohování – úhel záklonu může dosahovat až 116°. Tento typ mechaniky je vhodný pro robustní postavy do hmotnosti 150 kg a jako jediná nabízí negativní sklon sedáku nezávisle na polohování, a to v rozsahu 0° až -5°. Možnost dosáhnout negativního sklonu napomáhá ulevit si od bolesti krční a bederní páteře. Pro ještě silnější jedince doporučujeme poohlédnout se po mechanice Hard.

Židle s mechanikou Extrem jsou, díky synchronnímu mechanismu a vysoce odolnému provedení, především vhodné pro robustnější jedince, jež mají velmi sedavé zaměstnání. S těmito židlemi minimalizujete riziko vzniku několika onemocnění či problémům, která jsou často spjatá s častým sezením.

Body-balance Tech systém

Body-balance Tech systém je obdoba příbuzného Move and Stop mechanismu. Zůstává fakt, že sezení na této mechanice je podobné gymnastickému míči, čímž je docíleno tzv. dynamického sezení. Díky tomu tak získáváte možnost zdravého sezení, u kterého nedochází k strnulé poloze, namáhání kostrče či páteře a ani nežádoucímu přetěžování určitého svalstva.

Nicméně židle s mechanikou Body-balance, na rozdíl od Move and Stop, nelze zaaretovat/zablokovat. Mechanika tak bude stále simulovat sezení obdobné jako na gymnastickém míči.

Move and Stop mechanismus

Move and Stop mechanismus umožňuje pohyb sedáku všemi směry. Funguje na podobném principu jako gymnastický míč. Tento progresivní mechanismus se tak dokonale přizpůsobuje pohybu pánve a páteře. Samozřejmostí je i tzv. zaaretování/zablokování židle, díky čemu můžete získat standardní nepolohovatelnou židli.

Židle s Move and Stop mechanismem se perfektně hodí i pro časté používání, a to zejména právě proto, že umožňují tzv. dynamické sezení. Tím neustále držíte tělo ve správné poloze, odpadá nezdravé strnulé sezení, posilujete zádové i břišní svalstvo a dopřáváte si tak zdravé sezení.

Houpací mechanika

Houpací mechanika funguje na jednoduchém principu, který vám umožňuje zhoupnout se. To může dočasně ulevit zádům a narušit nezdravé strnulé sezení v jedné pozici. Možnost houpání lze zpravidla i zastavit. Nicméně nelze nastavovat sklon sedáku či opěráku, obě části jsou k sobě přimontované napevno, a proto není tento typ mechaniky vhodný pro každodenní několikahodinové sezení.

Kříž

Kříž primárně slouží jako podstavec, na kterém jsou připevněna kolečka a píst. Tímto mechanismem je vybaveno každé kancelářské i herní křeslo či židle. Nejběžněji se pravděpodobně setkáte s křížem plastovým, pro který je typická nižší pořizovací cena. Při intenzivním používání židle, anebo robustnějším postavám, spíše doporučujeme poohlédnout se po odolnějším materiálu, jako například po chromu, hliníku či jiném kovu.

Područka

Část křesla nebo židle, na které máte při sezení opřené ruce. Ty nejjednodušší područky nelze nijak nastavit a jsou pouze plastové. Dražší židle mají područky nastavitelné podélně, výškově. Některé se dají také posouvat blíže a dále od sedícího nebo otočit, aby směřovaly nejen dopředu, ale i do stran. Pohodlí zvyšuje polstrování, ať už kožené, síťované nebo textilní.

P-DC1-WEB23