Obnovit stránku

Herní konzole

RAM

Operační paměť počítače, běžně označovaná zkratkou RAM (Random Access Memory). Jedná se o typ paměti, která umožňuje náhodný přístup. Umožňuje číst nebo zapisovat data do libovolného místa paměti, díky čemuž je extrémně rychlá. Všechna data se však ztrácí s vypnutím počítače. Proto slouží jako dočasné úložiště pro práci počítače, notebooky, ale i mobilní telefony a tablety.

Virtuální realita

VR neboli virtuální realita je hardwarem a sofwarem nasimulované prostředí, které vytváří uživateli iluzi skutečného světa. S VR se setkáte především v mobilním a počítačovém segmentu, ve kterém lze nasimulovat prostředí her, ale i výukových programů (např. výcvik pilotování, bojový výcvik apod.). Virtuální realita se uživateli zobrazuje ve speciálních brýlích, které má nasazené a pro její fungování je nezbytný podporovaný a výkonný hardware, tedy dostatečně silné komponenty v počítači nebo telefonu.

Next-gen

Herní konzole nové generace.

FPS

Frames per second - počet snímků za vteřinu. Čím větší je číslo, tím je obraz plynulejší.

Bundle

Výhodný balíček, tzv. bundle, zpravidla obsahuje herní konzoli + hru.

PSN

Playstation Network je digitální síť od společnosti SONY pro majitele herních konzolí PS4, PS3 či PS Vita.

Multiplayer

Když je nějaká hra multiplayer, znamená to, že ji můžete hrát s kamarády. V základu můžeme multiplayer rozlišit na dva typy. První je po síti (online), ke kterému je třeba připojení k internetu a v případě konzolí často i prémiová služba. Druhým typem je offline multiplayer, který lze zařídit buď připojením přes LAN, nebo použitím funkce, kterou je zakomponována přímo ve hře (split-screen, co-op, atd.)

Plug-and-play

Technologie „připoj a hraj“ umožňuje jednoduché rozpoznání hardwaru. Zkrátka k zařízení zapojíte veškeré připojovací kabely a hrajete.

Gamepad

Nebo-li ovladač, pomocí kterého ovládáte herní konzoli a hry. Nejnovější ovladače mají vylepšené vibrační odezvy, dále obsahují vestavěný senzor pohybu i vestavěný reproduktor, ke kterému můžete připojit sluchátka a vychutnat si maximální požitek ze hry a zároveň nerušit vaše okolí.

Handheld

Malé přenosné zařízení přímo do vašich rukou, na kterém můžete hrát hry, sledovat videa nebo prohlížet fotky.

WEB2