Série mobilních telefonů ASUS ROG Phone se etablovala jako špička toho, co mobilní svět může nabídnout hráčům. Myslí na ně štědrou výbavou, plným výkonem, ale i samotným odvážným designem a provedením telefonu. Letošní novinkou je ASUS ROG Phone 6 – a že má na co navazovat. Předchozí ROG Phone – znamená to Republic of Gamers – s pořadovým číslem pět nastavil laťku velice vysoko. Jak se povedl ROG Phone 6, jsme se podívali v naší recenzi.
Autor: Jiří V. Matýsek
Nový ROG Phone 6 je pořádný telefon a svou vahou překvapí i bytelná černá krabička s lesklým logem ROG a názvem mobilu. Kromě samotného těžkého přístroje najdeme v balení také velkou 120W nabíječku a opletený kabel s USB-C na obou koncích, oba komponenty v černé barvě.
ASUS se tak nevydal moderní cestou nedávat k telefonu nic víc než kabel. Patrně je to spíše v duchu filozofie nabídnout zákazníkovi všechno to, co pro bezproblémový chod mobilu potřebuje. A pokud mu slibuje bleskurychlé nabíjení, rovnou mu dodá i odpovídající adaptér do zásuvky.
Kromě nabíječky je tu rovněž objemná uživatelská příručka, kde najdeme postup pro první spuštění hned v šestadvaceti jazycích. Výrobce přibalil i ochranné pouzdro, vyrobené z tvrdého plastu černé barvy – paradoxně, i když přišla na recenzi bílá varianta.
Samotné pouzdro, přesněji kryt zad telefonu, na mě ale zrovna dobře nepůsobilo. Zas tak bytelné není, plast je při ohybu docela pružný, ale nejsem si úplně jistý, jestli by dokázal vstřebat náraz, tak jako například silikonová pouzdra.
Společnost ASUS svým ROG Phonem 6 dává jasně na srozuměnou, do jakého světa míří. A stejně jako poznáte strohé byznysové telefony, poznáte i tento, který cílí na hráče mobilních her. Žádný univerzálně nemastný-neslaný vzhled, ale designový originál, který si jen těžko spletete s něčím dalším.
Téměř čtvrtkilové zařízení (ASUS ROG Phone 6 podle parametrů váží 239 gramů) má na dotek příjemná matná skleněná záda, která chrání Gorilla Glass 3. Displej na přední straně pak překrývá nejmodernější ochranné sklo Gorilla Glass Victus. Vše drží pohromadě hliníkový rámeček, telefon tak působí vcelku bytelně, byť jisté obavy z následků pádu skleněné provedení přece jen vyvolává.
Zádům ROG Phonu 6 dominovala na testovaném modelu perlově bílá barva (výrobce odstín nazývá Storm White) a pokrývá je hned několik nápisů i podsvícených grafických prvků. Docela pěkně působí červeně svítící/blikající plocha, která slouží i k upozorňování na notifikace. Poněkud zbytečný je pak červený drobný nápis Dare to play. Vizuálně je to výrazné, ale jako celek na mě nepůsobil telefon úplně elegantně.
Skoro celou šířku smartphonu v jeho horní třetině zabírá fotomodul v podobě obdélníku se zkoseným pravým a levým spodním rohem. Celkově záda lehce připomínají přeplněné reklamní plochy ze sci-fi filmů typu Blade Runner, z praktického hlediska je to jen vizuální libůstka, bez které bych se obešel.
Kromě výkonu hraje zásadní roli v mobilním hraní i displej. A zde se ASUS ROG Phone 6 vytáhl. Jedinou negativní drobností jsou jen výraznější rámečky nahoře (ukryl se do něj selfie fotoaparát) a dole. ASUS zvolil AMOLED panel, schopný vykreslit miliardu barev. Má rozlišení 2 448 × 1 080 pixelů při úhlopříčce 6,78 palce.
Tím nejvýraznějším prvkem je ale 165Hz obnovovací frekvence. A je to opravdu znát. Pokud si ROG Phone 6 přepnete na nejnižší, 60Hz frekvenci, vše působí divně trhaně a rozostřeně. Ne tak s tou nejvyšší hodnotou. To běží všechno perfektně plynule. Oceníte to nejen ve hrách, ale i při běžném používání. Chválit lze i výborné podání barev a vůbec celkovou ostrost zobrazovacího panelu.
Pro hráče, ať už ty mobilní, nebo ty, kteří dávají přednost počítačům, je nejdůležitějším parametrem výkon sestavy. A ASUS ROG Phone 6 ho má naprostý dostatek (v případě verze Pro s 18GB RAM dokonce nadbytek).
ASUS ROG Phone 6 se opírá o nejvýkonnější mobilní chipset současnosti, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, a v případě testovaného modelu mu sekunduje 12 GB paměti RAM. K dispozici jsou ale i varianty s 8-, a dokonce i 16GB RAMkou. V testované sestavě ale telefonu šlapal naprosto bezproblémově a perfektně hladce. A to jak při běžném používání (sociální sítě, e-mail, brouzdání po internetu), kdy se telefon ani na chviličku nezadýchal, tak při hraní. A to jsem na něm zkoušel jedny z hardwarově nejnáročnějších her současnosti – Injustice 2 a Genshin Impact. A to se vlastně ani nezadýchal, jen se mu trochu zahřála záda. Tak vyvážený a na ty nejnáročnější úkoly připravený telefon je.
Při hraní se automaticky spouští speciální herní Režim X, který veškerý výkon nasměruje právě ke hraní. Například vypne aplikace běžící na pozadí, čímž uvolní paměť RAM. V oblasti výkonu tak nelze ROG Phonu 6 vytknout vůbec nic. Ale to se tak nějak čekalo, že ano?
Ačkoliv by toho mohlo vypadat, že fotoaparát bude v případě ASUS ROG Phone 6 spíše popelkou, která vlastně nemá ani moc využití – ostatně, co byste taky fotili, když zrovna hrajete – i tady ASUS přinesl výbavu, za kterou se rozhodně nelze stydět. Trojici fotoaparátů vévodí hlavní širokoúhlý snímač s velmi slušnými 50 Mpx. Dalšími do party jsou 13Mpx ultraširoký objektiv, se kterým zachytíte slušný panoramatický výhled na krajinu, a konečně 5Mpx makro. To nikterak nepřekračuje očekávatelný průměr a jako obvykle není ničím než příležitostnou fotografickou hračkou, byť s pěknými barvami i detaily.
Snímky, které ASUS ROG Phone 6 produkuje, jsou velmi dobré. Barvy mají vcelku realistické, fotky nejsou přesaturované omalovánky, jak to občas bývá. Působí přirozeně. Ostrost je rovněž velmi dobrá, nepatrně se zhoršuje s ubývajícím světlem, nicméně není to žádný propad. Problémů si všimnete v podstatě jen v případě, že si fotku výrazně přiblížíte.
Noční fotky nejsou špatné, ale nikterak neohromí. Nabídnou slušnou úroveň detailů, nepříjemně nešumí, ale jaksi jim schází schopnost zachytit atmosféru. Místy totiž fotoaparát docela dost dosvětluje, a to se na celkovém dojmu z fotek nepodepisuje nejlépe. Ale tady se pohybujeme už v oblastech, kde rozhoduje osobní vkus, a to, co se líbí jednomu, se naopak jinému líbit nemusí. Ostatně, na pár testovacích snímků se můžete podívat níže.
Videa je možné natáčet až do rozlišení 8K (při 24 fps), dále je tu např. 4K při až 120 snímcích za vteřinu. Co se podání barevnosti a ostrosti týče, nelze ASUS ROG Phone 6 vytknout prakticky nic. Automatické přeostřování mezi objekty je vcelku spolehlivé, nicméně občas trochu trhané, což plynulosti videa rozhodně nepřidává. Stabilizace je rovněž v pořádku, byť jsme u jiných topových modelů konkurence viděli i lepší.
ASUS ROG Phone 6 je vybaven obří 6 000mAh baterií, dlouhá výdrž je tedy zajištěna. Jak se dá předpokládat, optimalizace spotřeby je opět dotažena na výbornou. I při vysoké zátěži tak z telefonu odchází energie jen velice pozvolna (v průměru tak tři procenta za půl hodiny zátěže). Při běžném užívání se bez potíží dostanete na dva až tři dny nenáročného používání. A to už lze považovat za vynikající výkon.
Baterie se nabíjí výkonem až 65 W a z 0 na 100 % se dostanete za necelých pětačtyřicet minut. Klobouk dolů. Schází ale bezdrátové nabíjení, což už je v této třídě telefonů v podstatě standard. Na druhou stranu ASUS ROG Phone 6 láká na jiné věci a je si toho moc dobře vědom.
ASUS ROG Phone 6 je primárně herní telefon a tomuto faktu je přizpůsobeno ledacos. I třeba to, že kromě klasického nabíjecího USB-C portu na spodní hraně telefonu tu najdeme ještě jeden na levém boku, tedy na té straně, kterou máte při hraní s obrazovkou naležato dole. Nic tak nebrání pohodlnému hraní s telefonem v zásuvce. Naopak na levé hraně najdeme dvojici ovládacích triggerů, které se aktivují v herním módu a slouží jako poměrně pohodlná, byť poměrně tuhá tlačítka k ovládání některých herních prvků.
Vzhled systému je, alespoň tedy ve výrobcem přednastaveném vzhledu, podřízen již zmíněnému cyberpunkovému looku. Je zde tedy hodně neonových barev a odlišně pojaté ikony. Jinak se jedná o mírně upravený operační systém Android 12, tedy všechna gesta i naučený způsob ovládání tohoto operačního systému zůstávají. Operační systém přichází od výrobce prakticky čistý, a co se balastních aplikací týče, nenajdeme zde nic. Předinstalovaný je pouze Facebook, Instagram, YouTube a obvyklá sada aplikací od Googlu.
Ergonomie telefonu je podařená, dobře se drží jak na výšku, tak na šířku, v rukách neklouže. I tak mi ale s hmotností téměř čtvrt kilo přišel trochu těžký. Jakkoliv se výrobce snaží, pro běžné každodenní používání není telefon úplně praktický. Je prostě velký, těžký a designově výrazný na to, abyste jej dobrovolně chtěli nosit po kapsách. Gamerům ale tohle vadit nebude. Pro ty je podstatný výkon, resp. souhra výkonu, displeje a výdrže, a ta je zde prakticky dokonalá.
ASUS ROG Phone 6
MobilyNový ASUS ROG Phone 6 jen pokračuje v cestě nastolené předchozími modely. Je to skvělý, výborně vybavený telefon s jasně definovanou cílovou skupinou – hráči. Těm poslouží výkonem a zároveň jim dá do ruky i odpovídající design.
Klady
Zápory
ASUS ROG Phone obývá poměrně úzce vymezený segment mobilních telefonů a v něm už po několik sezón kraluje. Letošní model ROG Phone 6 to jenom potvrzuje. Opět se jedná o špičkový přístroj, který mobilní hráče nadchne. Pro běžné uživatele, pravda, příliš není, a to jak obřím výkonem, tak designem, který je v pravém slova smyslu nepřehlédnutelný.
O kvalitách předešlých generací těchto telefonů Asus nebylo pochyb a nové modely Asus ROG Phone 6 a ROG Phone 6 Pro na první pohled opět zaujmou. Určitě to není mobil pro každého, ale ti nejnáročnější ho musí zbožňovat. Novinky vstupují na trh a překonávají už tak vysoce postavené parametry předešlé řady ROG Phone 5 či 5s Pro.
Čím mohou telefony Asus zaujmout oproti konkurenčním mobilům s nejlepšími procesory současnosti? Odpověď zní, že řada Asus ROG Phone přistupuje k ideálu herního mobilu trochu jinak. Už samotným zpracováním v podobě dodatečných tlačítek a sekundárního displeje či vnitřním a lépe řešeným chlazením. Snaží se být zkrátka tou nejlepší volbou pro mobilní gaming. Ne každý potřebuje hned Nintendo Switch.
V Asusu mají už roky prověřený koncept rozměrného a těžkého mobilu, který se však jen tak nezadrhne. Novinky v podobě Asus ROG Phone 6 a o několik tisícikorun dražšího Asus ROG Phone 6 Pro své předchůdce nezapřou. Znovu se setkáváme s více než 17 cm vysokými smartphony s hmotností 239 gramů. Oba modely mají naprosto shodné rozměry, hmotnost, displej a téměř i zadní stranu. Právě až podle ní jsme schopni je od sebe odlišit.
Zatímco ROG Phone 6 opět přináší logo ROG tvořené barevnými LED diodami, model 6 Pro už zadní stranu vybavil úzkým 2" OLED displejem a pojmenoval jej ROG Vision. Ten zvládne zobrazit 6 různých animovaných scénářů, od indikace nabíjení přes aktivní režim X až po oznámení o příchozím hovoru. Každý uživatel si může vytvořit i vlastní animace pro danou situaci. A potěší i fakt, že obě novinky ROG Phone 6 a ROG Phone 6 Pro jsou nově chráněny před vodou certifikací IPX4.
Už jsme zmínili, že rozdíly v displejích mezi modely nejsou. Proto se u obou setkáváme se skutečně ohromujícími parametry. Na ploše o úhlopříčce 6,78" se rozprostírá AMOLED displej s rozlišením 1 080 × 2 448 pixelů. Veškerý děj se pak promítá rekordní 165Hz obnovovací frekvencí. To je posun od minulých 144 Hz. Rychlý záznam dotyků na obrazovce, kterou kryje ochranné sklo Gorilla Glass Victus, pak zajišťuje frekvence 720 Hz. Pro herní mobil je tedy zvolený panel ideální.
Rozlišení Full HD+ je vysoké, přitom nejde o zbytečně přehnaná čísla, která by zůstala nevyužitá. Mimo kvalitu AMOLED technologie si panel poradí i s vysokým dynamickým rozsahem. Přesné zobrazení barev je důležité nejen při gamingu. Asus se chlubí, že indikátor Delta-E je u nových ROG Phone 6 a 6 Pro pod hodnotou 1. Takový údaj zajišťuje okem neznatelný rozdíl mezi barvou na displeji a tou vnímanou lidským okem.
Vysoký procesorový a grafický výkon, vyladěné chlazení nebo také úspora energie. To jsou oblasti, na které je třeba se zaměřit u mobilu, jenž bude muset zvládat vytížení svých komponent. A že se Asus ROG Phone 6 a 6 Pro nezapotí, o to se stará chladicí systém, který zchladí procesor až o 10 °C. A o jaký čip jde? Dle očekávání v telefonech najdeme nový nejvýkonnější Snapdragon 8+ Gen 1. Ten navýšil takt CPU, ale i grafické jednotky.
i
Podle výrobce je Asus ROG Phone 6 a 6 Pro o 15 % výkonnější a o 20 % energeticky účinnější než předešlý Snapdragon 888 v Asus ROG Phone 5.
Kde se rozhodně nešetřilo, je operační paměť. Již dostupných 12 a 16 GB u ROG Phone 6 musí zajistit špičkový chod systému Android 12 každému uživateli. Zde ale přichází druhý rozdíl dražšího modelu 6 Pro, a to přítomnost 18GB RAM. Stále asi nenalezneme využití, při kterém by taková porce paměti byla vůbec potřeba. Nejde ale o novinku, stejnou kapacitu už Asus představil třeba u ROG Phone 5s Pro a 5 Ultimate.
Vnitřní úložiště není rozšiřitelné o paměťové karty, takže si musíme vystačit s 256 či maximálně 512 GB. Že se na hraní her myslelo všude, je patrné integrací ultrazvukových ovládacích tlačítek AirTrigger 6 na pravém boku zařízení. Při držení telefonu na šířku jsou však příhodně na horní straně. Podporují různá intuitivní gesta a gyroskopem lze měnit úhel pohledu. Hráči ocení i vylepšené uživatelské rozhraní pro správu herního režimu.
Také nabíjecí USB-C port nijak nevadí při držení telefonu na šířku, jelikož jsou celkem dva. Jeden standardně na spodní hraně a další na levé straně telefonu. Baterie s vytížením počítá a Asus ji nepodcenil. Znovu proto dosadil do smartphonu kapacitu 6 000 mAh. Jakmile ji bude třeba nabít, využijete k tomu dodaný 65W adaptér. Výrobce slibuje plné dobití za 42 minut, což je slušná hodnota, bezdrátové Qi nabíjení ale chybí.
Kvalitní zvukový projev není modelům Asus ROG Phone 6 a 6 Pro cizí. Stereo reproduktory směřují na přední stranu k uživateli a přítomna je i trojice mikrofonů. Na boku zařízení spatříme 3,5mm jack konektor, takže si můžeme připojit i kvalitní drátová sluchátka. Díky kodeku aptX se ale kvalitního projevu dočkají také bezdrátová Bluetooth sluchátka. Funkce GameFX pak dovolí vyladit ekvalizér podle potřeby.
Kdo by čekal slabiny po stránce fotografie, byl by vyveden z omylu. Ani zde výrobce nepolevuje. Velice solidní výsledky slibuje obrazový snímač Sony IMX766, který najdeme třeba i v telefonech OnePlus Nord2 5G, Huawei nova 9 nebo Xiaomi 12. Fotoaparát je trojitý, hlavní zmíněný má rozlišení 50 Mpx a bude s ním možné natáčet i 8K videa. K němu se přidává 13Mpx širokoúhlý a nakonec makro se záznamem v rozlišení 5 Mpx.
Předešlá generace sice oplývala 64Mpx hlavním fotoaparátem, ale šlo o slabší snímač IMX686. Novou schopností videa v telefonech ROG Phone 6 a 6 Pro je podpora HDR 10+ pro lepší kvalitu záběru. Přední kamera u novinek ponížila na stále solidní rozlišení 12 Mpx a video natočí v kvalitě Full HD. Další rozdíly oproti předchůdci, modelu Asus ROG Phone 5s, přinášíme v následující tabulce.
Parametry/ Model | Asus ROG Phone 6 | Asus ROG Phone 6 Pro | Asus ROG Phone 5s |
---|---|---|---|
Displej | 6,78" (20,4 : 9) | 6,78" (20,4 : 9) | 6,78" (20,4 : 9) |
2 448 × 1 080 px, 395 ppi | 2 448 × 1 080 px, 395 ppi | 2 448 × 1 080 px, 395 ppi | |
AMOLED, 165 Hz | AMOLED, 165 Hz | AMOLED, 144 Hz | |
Zadní fotoaparáty |
hlavní: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
|
hlavní: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
|
hlavní: 64 Mpx, f/1,8, 8K video s 30 fps
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,2
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,2
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4, 125°
|
|
makro: 5 Mpx, f/2,0
|
makro: 5 Mpx, f/2,0
|
makro: 5 Mpx, f/2,0
|
|
Přední fotoaparát |
12 Mpx, Full HD video s 30 fps
|
12 Mpx, Full HD video s 30 fps
|
24 Mpx, Full HD video s 30 fps
|
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 888+, 8jádrový |
GPU | Adreno 730 | Adreno 730 | Adreno 660 |
RAM | 12/16 GB | 18 GB | 12/16 GB |
Interní úložiště | 256/512 GB | 512 GB | 128/256/512 GB |
Operační systém | Android 12 | Android 12 | Android 11 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 6 000 mAh | 6 000 mAh | 6 000 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 65 W / – | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 65 W / – | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 65 W / – | |
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✓ | ✓ | ✓ |
Stupeň krytí | IPX4 | IPX4 | × |
Audio | stereo, kodek aptX | stereo, kodek aptX | stereo |
Rozměry | 173 × 77 × 10,3 mm | 173 × 77 × 10,3 mm | 172,8 × 77,3 × 9,9 mm |
Hmotnost | 239 g | 239 g | 238 g |
Cena | 25 990 Kč* | 33 990 Kč* | 27 990 Kč** |
Pokud vás zajímá cena novinek, zde jsou. Cena Asus ROG Phone 6 začíná na 25 990 Kč a platí pro září 2022. Vztahuje se ke konfiguraci s 12 GB operační paměti a 256GB úložištěm. Vyšší konfigurace je o 3 000 Kč dražší. Cena Asus ROG Phone 6 Pro je 33 990 korun. Kompletní cenovky jsou tedy následující:
V případě dostupnosti nových telefonů, oba telefony – Asus ROG Phone 6 i 6 Pro jsou už v prodeji.
Není moc dalších mobilních výrobců, kteří to s herním telefonem myslí tak vážně. Asus totiž nespoléhá jen na skvělou hardwarovou výbavu v čele s nejvýkonnějším procesorem Snapdragon, ale přihazuje i speciální tlačítka, ovládací menu a vylepšené chlazení. Ceněný je příchod certifikace odolnosti.