Obnovit stránku
Jak rychle doručujeme objednávky? Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-2 dny 0-2 dny 1-2 dny 0-1 den 3 pracovní dny 3 pracovní dny

Asus ZenUI – grafické prostředí telefonů Asus

Aktualizováno

ASUS ZenUI je rozhraní používané v telefonech ASUS. Nejnovější verze ZenUI 6 byla představena v roce 2019 a zaměřuje se na jednoduché používání. Nástavba ve své šesté generaci je založena na systému Android 10 a kromě nových funkcí redukuje počet předinstalovaných aplikací a přibližuje se čistému Androidu. Co vše může ZenUI nabídnout?

ASUS ZenUI - Zenfone 6

ASUS ZenUI – OBSAH

 1. Jaká je nástavba ZenUI?
 2. ASUS ZenUI sází na jednoduchost
 3. Která zařízení mají ZenUI?
 4. Předchůdce ASUS ZenUI

Jaká je nástavba ZenUI?

Důležitým aspektem uživatelského rozhraní ASUS ZenUI je jeho vzhled a hlavně výkon. Předchozí verze ZenUI byly často pranýřovány za přehnaně vysoký počet aplikací, které rozhraní přidávalo. Tuto kritiku ASUS neignoroval, a nový ZenUI 6 se tak nyní může chlubit jednoduchostí, čistotou a snadným používáním jejich grafického rozhraní, které se od čistého Androidu příliš neliší.

Galerie – Jak vypadá ASUS ZenUI?

ZenUI - zamykací obrazovka ZenUI - domovská obrazovka
ZenUI 6 se skutečně vydalo cestou jednoduchosti a od čistého Androidu se moc neliší. Zamykací a domovská obrazovka.
ZenUI - aplikace ZenUI - roletka ZenUI - rychlé nastavení
Zástupci pro přístup do aplikací a roletka s rychlým nastavením.
ZenUI - kontakty ZenUI - hovor
Kontakty a hovor samotný.
ZenUI - nastavení ZenUI - nastavení ZenUI - nastavení
Nastavení uvnitř telefonu.

Nejnovější nastavení systémových barev také uživateli umožňuje změnit vzhled rozhraní tak, aby co nejvíce odpovídal požadavkům. Zde přichází nový ZenUI 6 s tmavým režimem, který se rozhodně hodí, ať už chcete méně namáhat své oči, nebo se vám tmavý režim jen víc líbí.

ZenUI - tmavý režim ZenUI - tmavý režim ZenUI - tmavý režim
Spuštěný tmavý režim v ZenUI.

ASUS ZenUI sází na jednoduchost

V nové verzi ZenUI 6 najdeme mnohem méně předinstalovaných aplikací, než jsme mohli vidět u jeho předchůdců. Výrobce dle svých slov jejich počet zredukoval o 43 %. Nyní v ZenUI 6 nalezneme tyto apikace:

 • spouštěč, zabezpečení, galerie, správce souborů, počasí, správce her, fotoaparát, hodiny, nastavení, kalkulačka, telefon, kontakty, přenos dat, nastavení zvuku, záznamník.

Nová verze ale přichází s jednou velmi zajímavou funkcí, kterou jsme u předchůdců neviděli. Tou je funkce OptiFlex, která zrychluje spouštění aplikací, snižuje jejich načítání a výrazně šetří energii v pohotovostním režimu.

ZenUI - záznamník ZenUI - OptiFlex ZenUI - Počasí ZenUI - Správce souborů
ZenUI 6 přichází se sníženým počtem předinstalovaných aplikací.

Zajímavým přídavkem u ZenUI 6 je bezpochyby také funkce Smart Volume. Tato vychytávka přizpůsobuje počáteční hlasitost vyzvánění, médií a telefonátů na hlasitost odpovídající úrovni okolního hluku. V praxi to znamená, že když je v okolí telefonu hluk, ZenFone zvýší hlasitost, a v klidném prostředí ji zase sníží.

Rozhraní bylo také navrženo tak, aby se dokázalo vypořádat s různorodou velikostí displejů. Upravuje tedy polohu ovládacích prvků na obrazovce pro snadnější ovládání jednou rukou. ZenUI 6 umožňuje na ZenFone 6 také probudit obrazovku dvojitým poklepáním na displej. Setkáme se i s funkcí Smart Key, která dovoluje přizpůsobit funkčnost tlačítka na telefonu v závislosti na tom, jak tlačítko samotné stisknete.

Která zařízení mají ZenUI?

Nejnovější verzí ASUS ZenUI 6 je vybaven Asus Zenfone 7, Zenfone 7 Pro, ROG Phone 3, Zenfone 6 i ROG Phone 2. Předchozí verze ZenUI můžeme najít ale i v dalších zařízeních:

 • telefony řady Asus Zenfone od řady Zenfone 2,
 • tablety řady Asus Fonepad 7 a 8, Asus MeMO Pad 7 a 8, tablety Asus Zenpad 10,
 • hybridní telefony Asus Padfone.

Předchůdce ASUS ZenUI

Předtím než bylo světu představeno rozhraní ZenUI, jsme se u zařízení Asus mohli setkat s rozhraním WaveShare UI. To bylo poprvé vydáno na hybridní smartphone ASUS Padfone v roce 2012 a později se začalo používat na dalších produktech tchajwanské značky. Z dnešního pohledu vypadá WaveShare UI přežile a těžkopádně, ve své době se ale jednalo o moderní prostředí. Naposledy se použilo v tabletu Asus MeMO Pad HD 7, který byl uveden na trh v létě roku 2013.

iPhone 11
Staré WaveShare UI vypadá na současnou dobu už opravdu zastarale.
i Mohlo by vás zajímat

  Asus ZenUI v nejnovější verzi 6 je přesně pro ty, kterým je rychlost a přehlednost systému prioritou. Jednoduchost, plynulost, čistý design – to vše může ZenUI nabídnout.

  P-DC1-WEB09