Obnovit stránku

Soutěž o nejlepší audioknihu roku 2017 zná své vítěze!

Aktualizováno

Tak a je to tady! Známe vítěze již pátého ročníku soutěže o nejlepší audioknihu. Letos o nejhodnotnější tuzemské ocenění v oboru mluveného slova svádělo souboj 87 titulů, tedy o 10 více než před rokem. Slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 3. května 2018 – pojďme se tedy na vítěze jednotlivých kategorií i toho celkového společně podívat.

Nejlepší audioknihy 2017

Soutěžní kategorie

 1. Nejlepší audiokniha pro děti a mládež
 2. Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba
 3. Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba
 4. Nejlepší audiokniha – dramatizace
 5. Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie
 6. Nejlepší interpret
 7. Nejlepší interpretka
 8. Obal roku
 9. Cena posluchačů
 10. Absolutní vítěz

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

První kategorií v soutěži pořádané Asociací vydavatelů audioknih (AVA) – O2 Audiokniha roku 2017 – je kategorie pro děti a mládež. Ve dvoukolovém hlasování vybrala devatenáctičlenná odborná porota nakonec Knihy džunglí, poutavý příběh o vlčím dítěti Mauglím. Druhé a třetí místo patří titulům Dědečkův velký útěk a Vítejte v Pekle!

 1. Knihy džunglí (OneHotBook)
 2. Dědečkův velký útěk (Tympanum)
 3. Vítejte v Pekle! (Radioservis)

Audiokniha; Knihy džunglí Audiokniha; Dědečkův velký útěk Audiokniha; Vítejte v pekle

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

Nejlepší audioknihou roku 2017 v kategorii jednohlasé četby se stala světoznámá detektivkaVražda v Orient expresu. Tento příběh odehrávající se na palubě legendárního Orient expresu uvízlého ve sněhových závějích sleduje několik tajnůstkářských cestujícíh a osobitého belgického detektiva, Hercula Poirota, který se snaží všechna tajemství zahalující vraždu jednoho z cestujících rozkrýt. V závěsu za detektivkou se umístily první díl sci-fi tetralogie, Setkání s Rámou, a vyjímečný detektivní příběh v čele s autistickým chlapcem, Podivný případ se psem.

 1. Vražda v Orient expresu (OneHotBook) 
 2. Setkání s Rámou (Walker & Volf) 
 3. Podivný případ se psem (Tympanum)

Audiokniha; Vražda v Orient expresu Audiokniha; Setkání s Rámou Audiokniha; Případ se psem

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

Ve vícehlasé četbě pak dominoval TO, kultovní hororový román Stephena Kinga s nechvalně proslulým klaunem. Doba z druhé ruky pojednává o tom, jaký měl komunistický režim po pádu sovětského svazu dopad na své obyvatele. Na třetím místě se umístila Dáma, která měla ráda čisté záchodky, příběh o ženě, kterou ve středním věku opustí muž a jí nezbyde nic jiného, než se postavit na vlastní nohy. 

 1. TO (OneHotBook) 
 2. Doba z druhé ruky (Radioservis) 
 3. Dáma, která měla ráda čisté záchodky (Kristián Entertainment, Supraphon)

Audiokniha; To Audiokniha; Doba z druhé ruky Audiokniha; Dáma, která měla ráda čisté záchodky

Nejlepší audiokniha – dramatizace

Ocenění za nejlepší audioknižní dramatizaci si odnesla Otčina, imaginární historicky detektivní román, který nabízí pohled na svět, ve kterém Německo vyhrálo druhou světovou válku a podrobilo si Evropu. Druhé místo náleží futurologickému románu Malevil, jež sleduje hrstku lidí, kteří náhodou přežili atomový výbuch – jak ale přežít ve světě, ze kterého zmizely veškeré výdobytky civilizace? Na třetím místě se umístila oceněná divadelní hra Tennesseeho Williamse, Skleněný zvěřinec.

 1. Otčina (Radioservis) 
 2. Malevil (Kristián Entertainment) 
 3. Skleněný zvěřinec (Radioservis)

Audiokniha; Otčina Audiokniha; Malevil Audiokniha; Skleněný zvěřinec

i Už v prvním kole hlasování Asociace vydavatelů audioknih oznámila, že zvláštní cenu za mimořádný přínos mluvenému slovu letos převezme Zdeněk Svěrák. V předchozích letech to byli herec Martin Stránský, režisér Jan Jiráň nebo herečka Hana Maciuchová.

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

Nejlepšími audioknihami mimo kategorie se letos stávají tituly zaměřené na hudební nástroje, studii o problematice drog ve třetí říši a pohled do zákulisí oblíbeného Cimrmanovského divadla.

 1. Nebojte se klasiky – komplet hudební nástroje 17 – 20 (Radioservis) 
 2. Totální Rauš (OneHotBook) 
 3. Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech (Supraphon, Vyšehrad) 

Audiokniha; Nebojte se klasiky: Hudební nástroje Audiokniha; Totální Rauš Audiokniha; Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech

Nejlepší interpret

Cenu pro nejlepšího interpreta získal už podruhé Norbert Lichý, tentokrát za svůj přesvědčivý výkon v apokalyptickém sci-fi románu Den trifidů. Za zmínku určitě stojí i Lukáš Hlavica, který sice v souboji s Lichým prohrál, nicméně jeho hlas zajistil Vraždě v Orient expresu prvenství v kategorii jednohlasá četba. 

 1. Norbert Lichý – Den trifidů (Radioservis, Tympanum) 
 2. Lukáš Hlavica – Vražda v Orient expresu (OneHotBook) 
 3. Martin Myšička – Malevil (Kristián Entertainment)

Cenu pro nejlepšího interpreta získal Norbert Lichý s titulem Den trifidů

Nejlepší interpretka

V kategorii žen vyhrála tentokrát Vilma Cibulková za svou roli ve Skleněném zvěřinci. Helena Dvořáková a Martha Issová obsadily následující příčky.

 1. Vilma Cibulková – Skleněný zvěřinec (Radioservis) 
 2. Helena Dvořáková – Doba z druhé ruky (Radioservis) 
 3. Martha Issová – Anička u moře (Albatros Media)

Vilma Cibulková; nejlepší interpretka
Nejlepší interpretkou se stala Vilma Cibulková s divadelní hrou Skleněný zvěřinec

Obal roku

I letos vybírala obalová asociace SYBA nejvkusnější obaly audioknih vydaných v roce 2017. Nejlepší podle nich bylo výtvarné zpracování Přemka Ponáhlého u audioknihy Nekonečný příběh. Na druhém a třetím místě se umístily Knihy Džunglí Anne ze Zeleného domu.

 1. Nekonečný příběh (OneHotBook) 
 2. Knihy Džunglí (OneHotBook) 
 3. Anne ze Zeleného domu (OneHotBook)

Nekonečný příběh; audiokniha Audiokniha; Knihy džunglí Anne ze zeleného domu; audiokniha

Cena posluchačů

I posluchači mohli do bojů o nejlepší audioknihu v roce 2017 zasáhnout, a to ve veřejném hlasování, jež probíhalo letos v dubnu. Americký sniper dominoval scénu s více než 5000 hlasy. Silný životní příběh jednoho z nejúspěšnějších odstřelovačů v americké historii se v roce 2014 dostal i na plátna a Bradley Cooper byl za svůj výkon nominován na Oskara.

 1. Americký sniper (Cpress) 
 2. Den trifidů (Radioservis, Tympanum) 
 3. Malevil (Kristián Entertainment)

Americký sniper; audiokniha Den trifidů; audiokniha Audiokniha; Malevil

Absolutní vítěz

Jaké audioknihy byste si tedy podle odborné kritiky rozhodně neměli nechat v tomto roce ujít? Triáda temných titulů nám nabízí hororový příběh o vraždícím klaunovi, apokaliptický scénář po atomovém výbuchu a detektivní příběh ze světa, kde Německo vyhrálo druhou světovou válku. No, na veselý poslech to nevypadá. Pokud se ovšem vyžíváte ve chmurných příbězích, audioknihy TOMalevil Otčina, které napříč kategoriemi dohromady získaly 7 ocenění, vás určitě nezklamou.

 1. TO (OneHotBook) 
 2. Malevil (Kristián Entertainment) 
 3. Otčina (Radioservis)

Audiokniha; To Audiokniha; Malevil Otčina; audiokniha

Souhlasíte s výběrem odborné poroty, nebo vás výsledky překvapily? Jedno je jisté – všechny nominované tituly mají něco do sebe, stačí si jen vybrat ten, na který máte zrovna náladu. Na Alza.cz si pak můžete pustit ukázku a když vás audiokniha zaujme, lze ji ihned stáhnout a začít poslouchat.

Pátý ročník ankety Audiokniha roku 2017 bude mít 3. května svého vítěze. Nominace, za nimiž stojí Asociace vydavatelů audioknih, jsou již známy, odborná porota je připravena. Moderátorem celého slavnostního odpoledne v pražském Kině Atlas se tentokrát stane oblíbený herec Tomáš Hanák. Zazní z jeho úst jméno audioknihy, která je i vaším favoritem? Pojďme se na nominované tituly podívat blíže.

Kdo rozhodne o vítězi a nositeli ocenění Audiokniha 2017

Porota je pro tento, již 5. ročník, složena z 19 publicistů, vydavatelů, autorů i posluchačů knih. Jsou to tedy povolaní odborníci, kteří jistě vyberou tu nejkvalitnější audioknihu, již by si zasloužily i uši náročného posluchače. 

Letos bude hlasování provázet novinka – volba totiž bude probíhat ve dvou kolech. Volit se bude ze tří nejlepších titulů v každé z kategorií. Ty byly původně vybrány z celkem 87 přihlášených audioknih. Průřezem všemi kategoriemi pak bude také zvolen Absolutní vítěz.

i Zvláštní cena Asociace vydavatelů audioknih bude letos za mimořádný přínos mluvenému slovu udělena Zdeňku Svěrákovi. V předchozích letech si toto ocenění odnesli herec Martin Stránský, režisér Jan Jiráň nebo herečka Hana Maciuchová.

Volit se bude také nejhezčí audioknižní obal. Jeho „nositel“ se poté bude moci chlubit titulem Nejlepší obal. Zároveň proběhne i hlasování veřejnosti, jehož výsledkem bude titul Cena posluchačů pro nejoblíbenější audioknihu. 

Nominace v jednotlivých kategoriích soutěže Audiokniha roku 2017

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Audiokniha; Dědečkův velký útěk Audiokniha; Knihy džunglí Audiokniha; Vítejte v pekle

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

Audiokniha; Případ se psem Audiokniha; Setkání s Rámou Audiokniha; Vražda v Orient expresu

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

Audiokniha; Dáma, která měla ráda čisté záchodky Audiokniha; Doba z druhé ruky Audiokniha; To

Nejlepší audiokniha – dramatizace

Audiokniha; Malevil Audiokniha; Otčina Audiokniha; Skleněný zvěřinec

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

Audiokniha; Nebojte se klasiky: Hudební nástroje Audiokniha; Nedělňátko aneb s Cimrmanem v zádech Audiokniha; Totální Rauš

Nejlepší interpret

Nejlepší interpretka

Audiokniha roku; Martha Issová

Nominace jsou oznámeny, nezbývá než s napětím očekávat, zda se odborníci i veřejnost také trefí právě do vašeho vkusu. Do té doby si ještě pár audioknih stihnete poslechnout, co říkáte? Na Alza.cz jsou vám dostupné k okamžitému stažení i poslechu.

P-DC1-WEB22