Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Filtr pevných částic (DPF) – Problémy a údržba

Aktualizováno

Filtr pevných částic, který se běžně označuje jako DPF (z anglického Diesel Particulate Filter), je zařízení určené pro automobily s naftovým motorem, jehož úkolem je zachycování a odstraňování prachových částic z výfukových zplodin. Jsou jím vybaveny veškeré diesely splňující emisní normu Euro 5 vydanou v roce 2009. V praxi se tedy nesetkáme s novým automobilem, který by nebyl tímto zařízením vybaven. DPF filtr je přínosem pro životní prostředí, protože při správné funkčnosti zamezuje karcinogenním látkám, aby se dostaly do ovzduší. Na druhou stranu může být při zanesení nebo poškození velkým problémem pro jeho majitele.

Filtry pevných částic DPF

Filtr pevných částic (DPF): problémy a údržba – OBSAH

  1. Jak DPF filtr funguje
  2. Příznaky problémů s DPF filtrem
  3. Jak předcházet zanesení filtru pevných částic
  4. Aditiva pro údržbu DPF filtrů a dalších specifických autodílů

Jak DPF filtr funguje

Filtr pevných částic funguje na jednoduchém principu. Na sítko ze speciálního materiálu zachytává pevné částice z výfukových plynů a následně je dvěma způsoby spaluje. V podstatě jde o jakýsi lapač sazí. Jejich následné spalování zamezuje uvolňování rakovinotvorných látek do ovzduší.

Filtry pevných částic DPF
Všechna vozidla tankující diesel a splňující normu Euro 5 musí filtr pevných částic obsahovat.

Pasivní regenerace filtru pevných částic

Jde o automatický proces. Zachycené částice jsou spalovány vždy, když tomu odpovídají podmínky v motoru a teplota ve filtru. Zpravidla to bývá při delší jízdě na dálnici, kdy je vozidlo ve vyšších otáčkách.

Aktivní regenerace DPF filtru

Tento proces probíhá po určitém nájezdu kilometrů, ale pouze pokud nenastala pasivní regenerace. V praxi je to za situace, kdy je vůz delší dobu v městském provozu. Teplota výfukových plynů je uměle zvýšena tak, aby došlo ke spálení pevných částic.

! Odstranění filtru pevných částí je nelegální. Učiníte tím své auto nezpůsobilým provozu na pozemních komunikacích a vystavujete se riziku pokuty ve výši 50 000 Kč. Navíc se budete mnohem výrazněji přičiňovat o poškozování životního prostředí.

Teoreticky by měl být DPF filtr seberegulační jednotkou, která bude mít stejnou životnost jako automobil nebo jeho motor. Praxe ale ukazuje, že i přes automatické regenerační mechanismy dochází k zanesení filtru, a to zejména u vozidel s vysokým nájezdem kilometrů a také u vozů, které se často pohybují po městě. Výměna nového filtru je zpravidla finančně náročnou záležitostí a u některých typů vozidel je cena za nový kus doslova astronomická. Proto si někteří majitelé těchto vozů nechávají ucpaný filtr nelegálně odmontovat. Takový vůz ale dříve či později neprojde emisní kontrolou.

Příznaky problémů s DPF filtrem

Problémy s filtrem pevných částic se projevují jeho častou regenerací. Řidič to pozná tak, že je vozidlo opětovně ve vyšších otáčkách ve volnoběžném stavu a také se o něco zvýší průměrná spotřeba paliva, která je právě důsledkem častého čištění DPF filtru.

Filtry pevných částic DPF
Výměna filtru pevných částic může být velmi nákladná.

Vizuálně se čištění DPF filtru projevuje hutným kouřem, a tak i častý výskyt dýmu je signálem blížících se problémů. Pokud je kouř bílý, může se jednat o závadu oxidačního katalyzátoru u DPF filtru. Moderní vozy včas upozorní na omezenou funkčnost rozsvícenou ikonou filtru pevných částic na přístrojové desce.

Jak předcházet zanesení filtru pevných částic

Varianty, jak prodloužit životnost DPF filtru, jsou prakticky dvě a obě jsou velmi jednoduché. Pokud jste majitelem nového dieselového vozu, máte vyhráno a o svůj vůz se můžete starat od počátku sami. Životnost DPF filtru tak máte ve svých rukou. Při koupi ojetiny nejprve prověřte stav vozu, snažte se zjistit, jak s ním bylo zacházeno, a poté se pokuste dodržovat dvě základní pravidla, abyste udrželi filtr pevných částic v kondici.

1. Umožněte automobilu pravidelnou pasivní regeneraci DPF filtru

Dieselovým motorům svědčí pravidelné jízdy po dálnici nebo mimo město. Při takovém cestování šetříte palivo a zároveň DPF filtru umožňujete čištění. Pasivní regenerace se u dieselů spouští přibližně každých 500 kilometrů. Kupujete-li si automobil s naftovým pohonem na jízdy po městě, zaděláváte si na pozdější problémy.

Filtry pevných částic DPF
Dieselovým motorům i filtru pevných částic prospívá jízda po dálnici, naopak popojíždění ve městě nikoliv.

2. Používejte prostředky podporující čištění pevného filtru

V tomto případě nejde jen o tankování kvalitní nafty, ale také o používání správných motorových olejů a dalších podpůrných prostředků pro čištění filtru pevných částic. Na tato aditiva se zaměříme v následující kapitole.

Aditiva pro údržbu DPF filtrů a dalších specifických autodílů

Zároveň s tím, jak se vyvíjejí moderní technologie, se mění i prostředky na jejich údržbu. Nejnovější vozy jsou stále úspornější a výkonnější, ale na druhou stranu jsou náchylnější vůči nečistotám, zejména při vysokém počtu najetých kilometrů. Proto doporučujeme používat kvalitní aditiva, která zajišťují preventivní čištění DPF filtru a jsou šetrná k vozu.

Filtry pevných částic DPF – Aditiva
Přípravky MOTUL Radiator Clean a DPF Clean a olej MOTUL 8100 X-clean+ 5W30.

Široký sortiment aditiv nabízí společnost MOTUL. V nejnovější řadě tohoto výrobce naleznete čisticí prostředky pro mazací okruhy, chladiče, automatické převodovky, hydrauliku i prostředky proti úniku provozních kapalin.

Aditivum pro filtr pevných částic

Pro zajištění dlouhé životnosti filtru pevných částic je vhodné pravidelné používání aditiva, jež udrží filtr dlouhodobě čistý. Takovým prostředkem je aditivum MOTUL DPF Clean, které podporuje pravidelnou regeneraci filtru a zabraňuje usazování sazí ve výfukovém systému. Prostředek navíc zajišťuje správnou kvalitu nafty v nádrži, zlepšuje emisní parametry motoru a umožňuje snadnější startování vozu. Jeho pravidelným používáním výrazně prodloužíte životnost DPF filtru, a ušetříte tak peníze, které byste zbytečně investovali do jeho výměny.

i Pro zajištění kvality celého chladicího okruhu používejte přípravek Motul Radiator Clean, který v nabídce najdete také.

Jak už jsme nastínili, pro dlouhou životnost DPF filtru je důležitá kvalitní nafta. Její kvalitu ale těžko poznáte. Pravidelným přidáváním aditiva do nafty zajistíte, že případné nečistoty z nafty budou z výfukového systému a z DPF filtru odstraněny. Aditivum dolévejte přímo do palivové nádrže každých 5 000 kilometrů. Podobně je tomu i s méně kvalitními motorovými oleji. V takovém případě dochází ke stejnému zanášení. Proto je používání aditiva téměř nutností pro udržení kondice vašeho vozu.

Filtry pevných částic DPF – Aditiva
Široká nabídka aditiv společnosti Motul.

Dekarbonizace motoru

Dekarbonizací motoru se rozumí odstranění uhlovodíkových usazenin (karbonu) z nitra motoru. Jejich vznik je zapříčiněn nedostatečným vyhořením paliva, což vede k tvorbě sazí v prostoru sání, ve výfukovém potrubí a samozřejmě v DPF filtru, kde správně měly pochytané saze shořet.

Dekarbonizaci motoru lze přenechat specialistům a nebo se do ní pustit svépomocí. Budete k tomu potřebovat čistič motoru, který nalijete do zahřátého oleje určeného na výměnu. Množství čističe závisí na objemu oleje ve vašem vozidle, proto postupujte dle instrukcí uvedených na přípravku. Po nalití necháte motor běžet 10 - 15 minut a nakonec směs oleje a čističe vypustíte. Dekarbonizaci motoru doporučujeme dělat při každé výměně oleje. Výsledkem je lepší výkon motoru, nižší spotřeba paliva i oleje a samozřejmě tím prodlužujete životnost katalyzátoru. Cena takovou dekarbonizaci je velice přívětivá.

Obdobně můžete přistoupit k čištění vstřiků. To lze provést také chemickou cestou, ale za předpokladu, že palivová soustava není úplně zanesená. V takovém případě je lepší nechat vstřiky vyčistit mechanicky u odborníků nebo vyzkoušet čištění ultrazvukem. Této metody hojně využívají motoristé pro čištění karburátoru či čištění turba.

Kvalitní motorový olej pro udržení kondice automobilu

Automobil je jako živý organismus. K tomu, aby správně fungoval a dlouho vydržel, je potřeba péče odpovídající jeho zatížení, a proto je nutné nezaměřovat se pouze na neoblíbený filtr pevných částic. Nutná je pravidelná výměna provozních kapalin a jejich doplňování. Důležité je především používání kvalitního motorového oleje.

i V našem magazínu pro vás máme i další články:

Vhodným motorovým olejem kompatibilním s DPF filtrem je 100% syntetický olej MOTUL 8100 X-clean+ 5W30, který je určený pro turbomotory koncernu Volkswagen. Vlastníte-li Škodu, Audi, Volkswagen nebo Seat, je to pro vás ideální volba, nehledě na to, zda je váš vůz poháněný naftou nebo benzinem. Stejně tak je speciálně navržený pro BMW a Mercedesy. Olej MOTUL 8100 X-clean+ 5W30 má prodloužený interval pro výměnu a je určen pro motory splňující emisní normu IV a vyšší.

Filtr pevných částic (DPF) je strašákem mnoha motoristů. Nucená výměna tohoto filtru je u některých vozů záležitostí desítek tisíc korun, a proto by neměla být podceněna preventivní péče jak o tuto jednotku, tak o celé pohonné ústrojí vozu. Ideálním prostředkem pro podporu čištění DPF filtru je aditivum přidávané do nafty. Vhodné je také používání kvalitního motorového oleje.

WEB3