Obnovit stránku

Jak vybrat příčníky

Příčníky představují základní prvek střešních nosičů pro přepravu sportovního vybavení či jiného nákladu. Existují v zásadě dva druhy – buď se montují na hagusy (podélníky), nebo přímo na střechu. Instalace vhodných příčníků je prvním krokem k úspěšnému připevnění střešního boxunosiče na kola či nosiče lyží a snowboardů

Jak vybrat whisky

Vybíráte příčníky na auto? Položte si následující otázky:

 1. Pokud již mám střešní box či jiný nosič, jakým způsobem jej k příčníku připevním?

 2. Je můj vůz vybaven hagusy nebo fixními body?

 3. Jak dlouhé příčníky potřebuji?

Jaké jsou typy příčníků?

Do fixačního bodu Na hagusy Na integrované hagusy Pod lem dveří
Do fixačního bodu Na hagusy Na integrované hagusy Pod lem dveří

Rychlý výběr příčníků pro váš vůz

Pokud se nechcete složitě zabývat vyhledáváním příčníků, u nichž si můžete být stoprocentně jistí jejich kompatibilitou s vaším vozem, máme pro vás rychlé řešení: Pomocí parametru Určení vozu v levém horním menu na stránce Příčníky postupně vyberte značku (výrobce), model a nakonec verzi motorizace vašeho automobilu.

autoprislusenstvi

Další vyhledávání a zobrazování produktů z naší nabídky bude probíhat pouze podle zadaných parametrů. Zadání zůstane uloženo a bude se zobrazovat ve všech kategoriích.

Ukázka přichycení příčníků na hagusy

Příčníky na hagusy

 • Nejuniverzálnější řešení
 • Vhodné řešení pro vozy s nainstalovanými podélnými nosiči
 • Snadná a rychlá montáž
 • Vždy si ověřte kompatibilitu
Ukázka příčníků na střeše

Příčníky pro vozy bez hagusů

 • Uchycení pomocí montážních bodů nebo pod lem střechy
 • Ideální v případě, pokud váš vůz není vybaven podélnými nosiči
 • Nutné vybírat přímo pro konkrétní model automobilu
 • Pokud nosič nepoužíváte, můžete jej zcela demontovat a uskladnit v garáži

Ukázka příčníků na integrovaných hagusech

Příčníky na integrované hagusy

 • Integrované hagusy mají jen některé typy vozů, nejčastěji moderní vozy typu kombi
 • Jsou velmi jednoduché a rychlé na montáž
 • Nutné vybírat přímo pro konkrétní model automobilu
 • Patky nosičů bývají uzší

Nejčastější otázky při výběru příčníků

Existuje více způsobů, jak namontovat příčné nosiče na vůz?

Ano, existují dva základní druhy. Příčné nosiče jsou montované buď na podélníky/hagusy, anebo přímo na střechu.


Příčníky na hagusy

Podélné nosiče, podélníky neboli hagusy bývají na automobilu nainstalované již z výroby, není však problém je přikoupit dodatečně. Setkáte se buď s klasickými vystouplými hagusy, nebo podélníky integrovanými (jsou zapuštěné do střechy) – jedná se spíše o designové zpracování s nepatrně lepší aerodynamikou.


Příčníky na střechu

Pokud nemáte nainstalované podélné nosiče neboli hagusy, nezoufejte. Pravděpodobně se na vašem voze budou nacházet tzv. fixpointy – předpřipravené montážní body k připevnění příčníků. V případě, že váš vůz nedisponuje ani fixními body, můžete ještě sáhnout po příčných nosičích, které se instalují pod lem střechy.

Jak nainstalovat příčníky na hagusy?

Ať už se na vašem voze nachází jakýkoliv typ hagusu (klasický nebo zapuštěný), rozhodně si ověřte kompatibilitu s vozem a jeho doplňky (střešním boxem a podobně). Pozornost věnujte především rozchodu podélníků, respektive šířce vozu. Příčníky by neměly přesahovat šířku auta, současně je však nutné pohlídat, aby dosáhly od jednoho hagusu k druhému.

Jak nainstalovat příčníky pomocí fixních bodů?

Fixpointy se označují také jako montážní neboli fixní body. Jsou to pevně dané otvory umístěné na střeše vozu již z výroby. Zpravidla se nachází pod plastovými krytkami, jež naleznete buď přímo na střeše nebo ve vnitřním rámu bočních dveří. Samotný princip přichycení příčníků bývá velmi jednoduchý, nicméně je nutné si ověřit kompatibilitu přímo s vaším vozem. Například i stejné modely aut, pouze vyrobené v jiném roce, mohou mít odlišné typy.

Jak nainstalovat příčníky pod lem střechy?

Pokud váš vůz nedisponuje hagusy ani fixními body, příčné nosiče můžete instalovat pod lem střechy. Jedná se o poměrně častý způsob uchycení, nicméně je zapotřebí vyhledat příčníky přímo k tomu určené. Nejčastěji bývají označeny slovy „montáž pod lem střechy“ nebo „montáž na lem karoserie nad dveřmi“.

Jak dlouhý příčný nosič potřebuji?

Pokud vybíráte příčníky, které se instalují pomocí fixních bodů či pod lem střechy vozu, musíte sáhnout pro konkrétní typy, které jsou přímo určené pro váš typ vozu. Tím vlastně odpadá nutnost řešit délku či jiné rozměry příčníků.

V případě, že příčník budete umisťovat na hagusy, musíte brát v potaz dva základní parametry: šířku vozu a rozchod hagusů. Díky snaze výrobců jsou příčníky stále více univerzální, nicméně vždy jsou omezené minimální a maximální hodnotou možné délky, proto si vždy ověřte, aby dosáhly z jednoho hagusu na druhý, avšak aby zase nepřesahovaly šířku vozu.

Jakým způsobem se připevňují střešní nosiče a boxy k příčníkům?

Střešní boxy a nosiče sportovního vybavení lze nejčastěji připevnit pomocí jednoduchého U-profilu. Funguje na podobném principu jako visací zámek – kovový či plastový díl ve tvaru „U“ provlečete zespodu okolo příčníku a zaaretujete v nosiči nebo boxu. Důležité je si ohlídat rozestupy montážních otvorů a šířku příčníku.

Montáž nosiče pomocí U-profilu

Poněkud sofistikovanější je systém s tzv. T-drážkou. Ta umožňuje instalaci střešního boxu či jiných nosičů ještě rychleji a pohodlněji než U-profil. Do předpřipravené drážky pouze zasunete adaptér ve tvaru „T“ a ten následně opět zaaretujete.

Montáž nosiče pomocí T-adaptéru

Důležité parametry

Rozměr

Rozměr

Rozměr příčníků je patrně ten nejdůležitější parametr pro jejich správný výběr. Je nezbytné vybírat příčníky přímo na ten daný typ vozu. Mějte na paměti, že i pro různé verze vozu téže modelové řady (např. Škoda Octavia II a Škoda Octavia III) je nutné použít jinak tvarované příčníky.

Při výběru berte v potaz šířku vozu, respektive rozchod příčníků. Není žádoucí, aby příčníky přečnívaly do stran – nesmí být širší než vůz, současně ale musí dosáhnout od jednoho fixpointu/hagusu k druhému.

Úchyt a tvar příčníků

Úchyt a tvar příčníků

V případě, že víte, jak dlouhé příčníky ideálně vybrat, zaměřte se na způsob uchycení, případně jejich tvar. Přestože způsob uchycení bývá často univerzální, ne vždy tomu tak musí být. Myslete také na to, že k příčníkům budete montovat další vybavení – střešní box, nosič a tak podobně. Měly by být tedy dostatečně vysoké, aby vám např. vázání lyží nedrhlo o střechu.

V mnohých případech se setkáte s klasickým U-profilem, který funguje na podobném principu jako visací zámek. Pokročilejší je však systém s tzv. T-drážkou, která slouží ke snadné a rychle montáži. Ať už plánujete na příčníky připevnit cokoliv, ověřte si vzájemnou kompatibilitu ještě před nákupem.

Materiál

Materiál

Příčníky se vyrábějí z různých materiálů, které se od sebe odlišují pevností, odolností a cenou. Cenově nejdostupnější bývají plastové, nicméně to se může odrazit na maximální nosnosti, respektive odolnosti a kvalitě.

Při intenzivním používání doporučujeme sáhnout po ocelových, v ještě lepším případě po hliníkových příčných nosičích. Dražší modely mají často výrazný aerodynamický tvar, a tak vykazují minimální odpor vzduchu – jsou méně hlučné a příliš nezvedají spotřebu pohonných hmot.

Možnost uzamčení

Možnost uzamčení

Doporučujeme vybírat příčné nosiče se zámkem, můžete tak předejít krádeži nebo případné odcizení pachateli alespoň velmi zkomplikujete. Pokud pravidelně přejíždíte pouze z bodu A do bodu B, po cestě příliš nezastavujete, příčníky po příjezdu vždy ihned demontujete,  mohou být vhodné i ty neuzamykatelné.

Slovník pojmů - Střešní nosiče a boxy

Hagusy

Hagusy jsou podélné střešní nosiče, někdy označované jako podélníky. Jsou párově umístěné na střeše vozu a slouží k upevnění příčníků, jež jsou základním prvkem pro přepravu nákladu na střeše. Existují dvojího druhu – klasické (vystouplé), anebo integrované (zapuštěné do střechy). V zásadě se liší pouze svým designem.

Fixpointy

Fixpointy se běžně vyskytují na vozech, které nejsou vybaveny hagusy (podélnými nosiči). Jedná se o montážní/fixní body, jež jsou pevně dané a předpřipravené k instalování příčníků.

Příčníky

Příčníky jsou příčné nosiče, které se zpravidla montují buď na podélné nosiče (tzv. hagusy), nebo přímo na střechu pomocí Fixpointů, případně pak pod lem střechy. Je to základní prvek střešních nosičů a na ně se následně montuje střešní box, nosič na kola nebo nosič na lyže. Příčníky nikdy nebývají plně univerzální a vždy si zkontrolujte kompatibilitu s vaším vozem, eventuálně dalším doplňkovým vybavením.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09