Ačkoliv nepatří do povinné výbavy, jsou sněhové řetězy standardním příslušenstvím vozů mnoha tuzemských řidičů a nastupují v situacích, v nichž zimní pneumatiky nestačí. S řetězy vás nezaskočí sněhové závěje, kopce, neprohrnuté silnice ani ledové koleje. Jaký typ však zvolit? Jak sněhové řetězy nasadit? A kdy máte povinnost je nasadit?
Sněhové řetězy jsou doplňkem povinné výbavy automobilu. Ze zákona do ní nepatří, nicméně mnoho řidičů je v autě stejně vozí, protože některé oblasti jsou bez sněhových řetězů nedostupné. Nasazují se na kola automobilu, a to na hnací nápravu, pro zvýšení průchodnosti terénem a zajištění přilnavosti v brzdění při jízdě na sněhu či ledu.
Modely sněhových řetězů se od sebe liší kvalitou ocelových článků, záběrovými vlastnostmi a také způsobem nasazování. Nejspolehlivější, nejodolnější a nejčastější volbou jsou ocelové řetězy. Platí přitom, že čím více je na styčné ploše článků, tím lépe. Ocelové řetězy se dále dělí podle pletení na řetězy se šikmou stopou, řetězy s příčkami a žebříčkové řetězy. K dispozici máme též řetězy textilní a chemické. Jaké sněhové řetězy vybrat?
Silnou stránkou šikmostopých sněhových řetězů je pokrytí celého povrchu běhounu pneumatiky, krátká brzdná dráha, vysoká přilnavost a také jednoduchá montáž i demontáž. Použití kvalitní oceli se podepisuje na vysoké účinnosti a dlouhé životnosti. Kombinace všech výhod z nich dělá nejdražší typ sněhových řetězů.
Na běhounu pneumatiky se tyto řetězy kříží tak, že zanechávají stopu písmene X nebo H. Jsou velmi přilnavé, pohyblivé a zachovávají si stabilitu při brzdění. Jedná se o vylepšenou variantu žebříčkových řetězů. Montují se snadněji, přenášejí méně vibrací, jsou však také dražší.
Tento typ se skládá z rovnoběžných řetězů rozložených na pneumatice. Jde o jednoduchou konstrukci, která se uchycuje háčky. Oblíbené jsou pro svou nižší cenu. Hodí se však pouze pro jízdu na menší vrstvě sněhu a mezi jejich neduhy patří složitější nasazování, kdy je nutné do nich najíždět autem.
Textilní řetězy mohou zlepšit jízdní vlastnosti na sněhu, ale i ledu. Mají nízkou konstrukční výšku, lze je tedy používat i na některých sportovních vozech. Jsou lehčí a méně hlučné než ocelové řetězy a vynikají skladností i snadnou montáží.
Jejich zásadním nedostatkem je však velmi krátká životnost. Rovněž mohou v určitých případech zhoršovat jízdní vlastnosti automobilu, a to při jízdě na čerstvě napadané vrstvě sněhu. V některých zemích, jako je např. Rakousko, mají dokonce status vyprošťovací pomůcky, nelze s nimi tedy jezdit v úsecích, kde jsou povinné sněhové řetězy.
Jedná se o chemický nástřik určený spíše pro krátké jízdy, jako je výjezd ze zasněženého parkoviště, po několika stovkách metrů až jednotkách kilometrů totiž z pneumatiky zase zmizí. Pokud s nimi chcete ujet vzdálenost delší, je nutné nástřik obnovit. Chemické řetězy nezatěžují životní prostředí a jsou poměrně levné. Přesto tento typ doporučujeme pouze jako nouzové řešení. Můžete je zkusit, uvidíte, jaké zkušenosti vám tekuté řetězy za zimu přinesou.
Rychloupínací sněhové řetězy sice nepatří k těm nejlevnějším, ale za investované peníze získáte špičkový výrobek, jehož instalace je hračka. Neušpiníte se a při jejich jednoduchém nasazování nestrávíte venku v nepříznivém počasí dlouhou dobu. Rychloupínací sněhové řetězy navíc nepoškozují disky auta. Tento typ sněhových řetězů je vhodný zejména pro ty řidiče, kteří se často pohybují v horských oblastech.
Sněhové řetězy se vyrábějí v několika velikostech, které odpovídají rozměrům pneumatiky. Značení velikostí je pro sněhové řetězy univerzální a používají je všichni výrobci. K určení správné velikosti pro váš vůz potřebujete znát šířku, profil a průměr použitých pneumatik. Všechny rozměry vyčtete z označení na bočnici pneumatiky. Rozměry řetězů na kolo pak určíte podle nich.
Například u pneumatiky s označením R15 195/65 znamenají jednotlivé hodnoty následující:
Sněhové řetězy je však potřeba vybírat i podle hmotnostní kategorie vašeho vozidla. Automobilům do 2 tun jsou určeny sněhové řetězy pro osobní automobily. Pokud sháníte řetězy na vozidlo druhé skupiny, kam spadají auta s pohonem všech kol, SUV, dodávky a lehké nákladní vozy o hmotnosti do 7,5 tuny, hledejte řetězy s označením 4 × 4. Oproti řetězům pro osobní auta jsou robustnější a odolnější proti přetržení i při vysoké zátěži. Kupují se zpravidla pro obě hnací nápravy.
Nejčastější rozměry najdete v těchto kategoriích
Správnou velikost sněhových řetězů podle rozměru pneumatiky vám pomohou vybrat tyto tabulky:
Vyprošťovací pásy nejsou sněhovými řetězy a jízda s nimi by vás mohla přijít při silniční kontrole draho, nicméně se jedná o vyprošťovací příslušenství, jehož existence je zcela opodstatněná. Vyprošťovací pásy jsou skladnější než sněhové řetězy a i jejich montáž je snazší. Pomohou vám, zejména když zapadnete. Protože se vyprošťovací pásy často vyrábějí z plastu, nejsou tak trvanlivé jako klasické sněhové řetězy. Při nákupu vyprošťovacích pásů i sněhových řetězů si dejte pozor, aby byly bytelné.
V České republice sněhové řetězy v autě vozit nemusíte, ovšem v zimním období, tedy od 1. listopadu do 31. března, platí v úsecích označených příkazovou značkou Sněhové řetězy povinnost řetězy nasadit v případě, že vozovku pokrývá souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Pokud tak neučiníte, riskujete pokutu až 2 000 Kč. I navzdory tomu, že to legislativa nevyžaduje, je vhodné řetězy vozit neustále, zejména v zimě a ve vyšších polohách. Nikdy si nemůžete být zcela jisti, že vás mine situace, v níž byste mohli sněhové řetězy potřebovat.
Použití sněhových řetězů upravuje zejména zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (zákon o silničním provozu), a Vyhláška č. 30/2001 Sb.
Při použití sněhových řetězů na vozidle smí jet řidič maximálně 50 km/h.
Sněhové řetězy je řidič povinen nasadit na komunikaci označené „Sněhové řetězy“, jejíž platnost ukončuje svislá dopravní značka „Sněhové řetězy – konec“.
Samotná značka „Sněhové řetězy“ pak přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. To neplatí pro vozidla vybavená pneumatikami s protiskluzovými hroty.
Se značkou se setkáte na vybraných úsecích českých hor nebo na Vysočině. Pozor, nepleťte si ji se značkou „zimní výbava“, která řidičům přikazuje použití zimních pneumatik s minimální hloubkou dezénu 4 mm v období mezi 1. listopadem a 31. březnem bez ohledu na klimatické podmínky.
Platnost dopravní značky „Sněhové řetězy“ samozřejmě není celoroční. Sněhové řetězy je povinné nasadit na vyznačených úsecích v období od 1. listopadu do 31. března, a to v případě, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně je možno vzhledem k povětrnostním podmínkám takovou situaci očekávat.
Mimo oblast vyznačenou značkou „Sněhové řetězy“ je jejich nasazení dobrovolné.
Jaké jsou předpisy v okolních zemích? Většina evropských států, z těch nejbližších například Německo nebo Polsko, vyžaduje sněhové řetězy pouze v zimních podmínkách. V Rakousku, na Slovensku, ve Slovinsku nebo Chorvatsku však zákon nařizuje mít je v zimě ve vozidle neustále. Při silniční kontrole, zejména v blízkosti horských oblastí, mohou policisté chtít zimní řetězy vidět, proto jejich koupi neodkládejte na poslední chvíli, jejich nákup se vyplatí mnohem více než pokuta.
Evropské státy, kde jsou za součást povinné výbavy považovány i sněhové řetězy: Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Albánie, Makedonie, Turecko, Norsko.
Státy, kde je povinnost nasazených sněhových řetězů dána dopravním značením: Česká republika, Německo, Polsko, Maďarsko, Švýcarsko, Itálie, Srbsko, Rumunsko, Francie, Španělsko, Portugalsko.
Nasazování sněhových řetězů není žádná věda, než ale vyjedete do hor, raději si celou proceduru nasazování několikrát vyzkoušejte nanečisto. I když k řetězům dostanete návod, v husté chumelenici uprostřed lesa, a ještě navíc v noci, jistě oceníte předchozí trénink. Vždy nasazujte na bezpečném místě, ideálně stranou od silničního provozu. Než začnete, zatáhněte ruční brzdu, aby nehrozilo zranění.
Jízda na sněhu a ledu se zásadně liší od jízdy na suché silnici i od jízdy na mokré vozovce. Zhoršené jízdní podmínky mohou překvapit zejména začínající řidiče a řidiče z měst, kteří nemají s takovými situacemi mnoho zkušeností. Pokud si nejste na silnici příliš jistí ani za sucha, raději na sníh nevyjíždějte. O žádnou vědu se ale nejedná a máte-li už za volantem nějakou minulost, při dodržení zásad bezpečné jízdy byste měli dojet z bodu A do bodu B v pořádku. Nejdůležitější je vysoká míra opatrnosti, a to platí pro všechny.
Vždy, když vyjedete na zasněženou nebo zledovatělou silnici, pamatujte na sníženou přilnavost pneumatik, a to i s nasazenými sněhovými řetězy. To vyžaduje jemné akcelerování, brzdění i zatáčení. Zároveň automobil příliš nerozjíždějte, ani když bude snadno zabírat, mohli byste toho litovat před další zatáčkou, kde okusíte dlouhou brzdnou dráhu vozidla na sněhu. Zejména u „čtyřkolek“ se nenechte zlákat jejich dobrým záběrem při akceleraci, z důvodu vyšší hmotnosti se s nimi brzdí často i hůře než s vozy s jednou hnanou nápravou. Nepřekračujte s nasazenými sněhovými řetězy rychlost 50 km/h.
Základem úspěchu při jízdě na sněhu je tedy jemnost a plynulost. Dívejte se daleko před sebe a do zatáček najíždějte pomalu. Pokud se nechcete dostat do smyku, vyhněte se prudkému točení volantem. Brzděte s předstihem a snažte se využít brzdný moment motoru systematickým podřazováním. Samozřejmostí je kvalitní zimní přezutí a nasazení sněhových řetězů ve chvíli, kdy to podmínky vyžadují.
Sněhových řetězů se týkají i některé otázky v testech autoškoly. Jedná se zejména o rozpoznání příkazové dopravní značky „sněhové řetězy“ a o otázku týkající se maximální povolené rychlosti se sněhovými řetězy. Tak schválně, zvládli byste správně odpovědět?
Při použití sněhových řetězů na vozidle smí jet řidič:
a) rychlostí nejvýše 30 km/h
b) rychlostí nejvýše 50 km/h
c) rychlostí nejvýše 80 km/h
Odpověď je již uvedena výše v článku a je to samozřejmě 50 km/h.
Sněhové řetězy nemusí být drahou záležitostí, pořídíte je totiž jen za několik stokorun. Až se dostanete do úzkých, budete rádi, že jste tuto investici podnikli. I s nasazenými řetězy však jezděte opatrně a vždy mějte na autě zimní pneumatiky.