Kde všude se hodí vzduchový kompresor? Do auta, do dílny i na zahradu
Jak už bylo řečeno, vzduchový kompresor do auta, dílny nebo na zahradu se používá převážně k dohušťování pneu osobních či nákladních vozů nebo motorek. Adaptéry umožní výusť napasovat i na jiné tvary ventilů a vy tak dofouknete i sportovní a rekreační vybavení. Odsávání vzduchu využijete pro vyfukování objemného vybavení.
- Dohustí pneu automobilů, náklaďáků i motocyklů.
- Urychlí nafukování duší jízdních kol, člunů, lehátek, matrací a mnohého dalšího.
- Umožní ve chvíli vyfouknout objemné vybavení, například skákací hrady nebo bazény.
- Využití najde také například při výčepu piva, lakování nebo vysokotlakém čištění.
Kompresory a jejich typy
Kompresory se dělí hlavně podle typu využití a způsobu fungování. Mezi kritéria tohoto rozdělení patří konstrukční řešení tlakování vzduchu, styl mazání a druh pohonu, kterým kompresor disponuje.
Olejový kompresor pro každou větší dřinu
Olejový kompresor využívá ke svému mazání malou nádržku s olejem. Tyto kompresory se využívají zejména v místech, kde nevadí občasné smísení malého množství oleje se vzduchem, například v autodílnách. Nevýhodou tohoto typu je nutnost udržování správné hladiny oleje. Pokud je oleje málo, může se kompresor zadřít.
- Vysoký výkon a průtok.
- Dlouhá životnost.
- Skvělý pro rychlé tlakování pneumatik.
i
Neměli byste zapomínat na pravidelnou údržbu!
Schází vám mazací olej pro váš kompresor? Povídejte se do našeho sortimentu, kde si vyberete ten správný olej do kompresoru.
Bezolejový kompresor do auta nebo jako příruční pomocník
Bezolejový kompresor je specifický tím, že se k jeho hladkému chodu používají speciální kluzné materiály a kompresor tedy nepotřebuje žádný olej. Tento typ je nejlepší pro běžné dofukování vybavení, výčep piva nebo nástřiky technikou airbrush. Bezolejové kompresory mají oproti předchozímu typu kratší životnost.
- Menší rozměry.
- Velmi jednoduchá údržba.
- Ideální volba pro čepování piva.
- Vhodné i jako nouzový kompresor do auta.
Druh napájení pro kompresory
Kompresory používají elektrický pohon, pro který se používá napětí 230 V, které najdete v každé běžné zásuvce, nebo 12 V, které se používá v autozásuvkách.
Kompresor 230 V do zásuvky
Kompresor 230 V využijete pouze v místě s přístupem k elektrické zásuvce, například ve vaší garáži. Tyto kompresory bývají výkonnější a zvládnou pracovat dlouhou dobu bez přestávky.
Kompresor 12 V do auta jako pojistka
Kompresor 12 V je perfektní volba jako rezerva do auta pro případné dofouknutí pneumatik nebo jakéhokoli rekreačního vybavení. Můžete jej použít i pro snadné nafouknutí gum na vašem kole, proto pokud plánujete kompresor využívat zejména na cestách, je tento správnou volbou.
i
Existují i kompresory s kombinací napětí 230 a 12 V, které dokáží pracovat s napájením z elektrické sítě i ze zásuvky automobilového zapalovače.
Aku kompresor
Aku kompresor je poháněný akumulátorem, který snadno nabijete ze zásuvky. Takový domácí kompresor je kompaktní a nejlepší pro rychlé použití v domácnosti i na cestách, třeba k nafukování jízdních kol nebo lehátek.
Podle jakých parametrů správně vybrat kompresor
Výběr kompresoru je velmi komplexní záležitost. Před nákupem se musíte rozhodnout, kde chcete kompresor používat a jaký k tomu potřebujete výkon.
Příkon a s ním související výkon
Příkon udává množství energie odebírané ze zásuvky, u kompresorů bývá od 70 W do 2 200 W. Výkon je vždy lehce nižší než příkon a značí, kolik energie zařízení efektivně využívá. Čím vyšší je příkon, tím vyšší bude výkon. Do příkonu 1 000 W se jedná o slabší / středně silné modely, hodnotu nad 1 000 W už mívají výkonné stroje.
- Sací výkon (l/min) říká kolik litrů za minutu je kompresor schopný nasát.
- Maximální průtok (l/min) odpovídá přibližně 50–65 % sacího výkonu. Klesá se stoupajícím výstupním tlakem a udává objem vyfouknutého vzduchu za minutu.
Maximální provozní tlak
Maximální tlak je nejvyšší hodnotou natlakování, kterého je kompresor schopen dosáhnout. Vybírejte kompresor s takovým tlakem, aby splňoval požadavky, například na tlak vašich pneumatik s dostatečnou rezervou.
Maximální doba běhu
Maximální doba běhu vám říká, jak dlouho může kompresor běžet bez přestávky. Po uplynutí maximální doby běhu je nutné nechat kompresor několik minut odpočinout (dle manuálu), jinak riskujete spálení motoru. Pokud model obsahuje systém automatického vypnutí, řeší vypnutí při přehřátí sám bez potřeby zásahu uživatele.
Délka kompresní hadice a přívodního kabelu
Délka kompresní hadice a přívodního kabelu vypovídají o tom, jak daleko s kompresorem bez problémů dosáhnete. Tyto parametry jsou důležité zvláště u modelů do zásuvky automobilového zapalovače. Přístroj by měl stát na rovné ploše ideálně v otevřeném prostoru, nikoliv na sedadle auta.
i
Sháníte k vašemu kompresoru doplňující vybavení? Podívejte se na naše hadice ke kompresoru, ze kterých si jistě vyberete.
Hmotnost určí, jak snadné bude kompresor přenášet
Hmotnost přístroje volte zejména podle způsobu používání. V případě častého přenášení vyberte model s hmotností do 10 kg, těžší modely už by vám mohly dát celkem zabrat.
Vzduchové kompresory: Jaké další typy existují?
Vzduchové kompresory jsou širokou kategorií. Podívejte se na další typy kompresorů, které by vám mohly vyhovovat:
- Vysokotlaký kompresor se bude hodit, potřebujete-li vyšší tlak vzduchu, než nabízí obvyklé kompresory.
- Pístový kompresor oceníte tam, kde není potřeba trvale stlačený vzduch. Můžete ho vypínat a zapínat.
Vysokotlaký kompresor
Pístový kompresor
Doplňující funkce a výbava, které může mít kompresor
Kompresor může mít i pár vedlejších funkcí, které vám mohou pomoci v mnoha situacích:
- Odsávání výborně poslouží při potřebě vypuštění objemných produktů, například bazénů.
- Redukce pro kompresory vám snadno pomůže nafouknout různorodé sportovní a rekreační vybavení.
- Analogový / digitální tlakoměr zobrazuje aktuální tlak huštěného předmětu, abyste mohli huštění po dosažení požadované hodnoty vypnout.
- Madla pro uchopení se hodí pro snadné přenášení zařízení v ruce.
- Kolečka jsou dobrá hlavně u těžkých kompresorů pro jejich snazší přesun.