Refresh the page

Bali – dovolená v tropickém ráji, ze které se vám nebude chtít vracet

Podle cestovatelských serverů, blogů a vlogů se zdá, že největším hitem letošní cestovatelské sezóny je indonéský ostrov Bali. Proč tam vlastně všichni chtějí? Odpověď je jednoduchá – malý ostrůvek v Jižním Pacifiku totiž snadno uspokojí očekávání každého návštěvníka. Na své si přijde student s krosnou na zádech hledající levnou dovolenou i milovník luxusu, který se rád nechává hýčkat. Čím ale Bali okouzlí snad bez výjimky každého, jsou laskaví a stále usměvaví lidé a jejich unikátní kultura. V následujícím textu vám prozradíme tipy a triky, které při své dovolené na Bali určitě využijete.

Dovolená na Bali

Co se v článku o Bali dozvíte?

  1. Jak vybrat letenky
  2. Počasí na Bali je přívětivé téměř celý rok
  3. Stačí vám základní očkování a repelent
  4. Na dovolenou na Bali nepotřebujete vízum
  5. Ubytování se liší cenou i komfortem
  6. Kde najít nejlepší destinace
  7. Tipy na výlety po ostrově
  8. Ceremonie a jiné zajímavosti
  9. Kde si vyměnit peníze a jakou měnu si vzít s sebou
  10. Ceny a tipy, jak na ostrově ušetřit
  11. Na jídlo do restaurace nebo jen tak na ulici
  12. Alkohol se na ostrově běžně konzumuje
  13. Jak funguje balijská doprava
  14. I děti si dovolenou na ostrově užijí na maximum
  15. Senioři létají na Bali za odpočinkem
  16. V hotelu se domluvíte i anglicky
  17. Na co si dát pozor na Bali

Ne vždy se vyplatí šetřit na letenkách na Bali

Praha je od Denpasaru (jediného letiště na Bali) vzdálená přes 11 500 km, průměrná doba letu zabere kolem 16 hodin a minimálně jednomu přestupu se nevyhnete. Cena letenek se různí v závislosti na ročním období, počtu přestupů a kvalitě letecké společnosti. Jak vybrat letenku, aby byl let pěkným začátkem dovolené?

  • Létejte s prověřenými společnostmi – doporučujeme Emirates, Qatar Airways, China Eastern, Etihad Airways nebo Turkish Airlines. Velké letecké společnosti sice nenabízí nejlevnější letenky, přesto jejich volba má smysl. Mají vysoký standard, vždy se dobře najíte, většinou i několikrát, a k dispozici je i alkohol pro dobré spaní. Na sedačce budete mít připravený polštářek, a pokud poletíte přes noc, tak i noční balíček, v němž najdete klapky na oči, špunty do uší, kartáček, pastu a čisté ponožky. Letušky pro vás udělají vše, co vám na očích uvidí a na palubě můžete klidně telefonovat a pracovat. K dispozici je samozřejmě WiFi.
  • Kupujte letenky s dobou letu kratší než 24 hodin (ideálně kolem 17–19 hodin). Z příliš dlouhých letů se budete vzpamatovávat ještě pár dní po příletu a ošidíte se o část dovolené.
  • Vybírejte lety s jedním, maximálně dvěma přestupy. Přestupy by neměly trvat déle než 4 hodiny. I když budou takové letenky možná o pár stovek dražší, počítejte s tím, že doba na letišti vás vyjde podstatně dráž. Budete mít hlad a žízeň a ceny na letištích jsou vždy vysoké.
Letenky na Bali
Levné letenky na Bali se dají sehnat s odletem z letišť v okolních státech. Ne vždy ale úspora vyváží dodatečné náklady na přepravu.

Levné letenky na Bali nejsou pro každého 

Občas se objeví nabídka: Nejlevnější letenky na Bali za 11 000 Kč. V čem je háček? Takových letenek je opravdu jen pár a většinou se jedná jen o marketingový tah společnosti. Cílem je nalákat na web společnosti co nejvíce lidí, kteří si ale ve výsledku koupí letenku za klasickou cenu okolo 20 000 Kč, protože ta superlevná je už dávno pryč.

Některé letenky opravdu koupíte i pod 15 000 Kč. Ty nejlevnější nabídky bývají s odletem z letiště z Amsterdamu nebo Milána. Pokud jste dobrodružná duše a cena je pro vás prioritní, určitě se takové lety vyplatí. Pokud máte raději komfort, vyjdou vás letenky dráž.

U nízkých cen letenek se také dívejte na dobu přestupu nebo na termín zpáteční letenky. U levných letenek se stává, že zpáteční let je společností naplánován za týden nebo až za 1–2 měsíce. Doba přestupu se může prodloužit třeba až na 20 hodin.

Jak minimalizovat cenu letenky na Bali u kvalitních společností?

  • Letenky kupujte minimálně půl roku dopředu. 1–2 měsíce před odletem se ceny letenek na Bali vyšplhají až na 44 000 Kč.
  • Použijte srovnávače letenek (např. skyscanner.cz, kiwi.com, pelikan.cz atd.) a letenky hledejte vždy jen v anonymním režimu prohlížeče. Prohlížeč totiž uchovává údaje o vyhledávání, které využívají i letecké společnosti a srovnávače, a tak vám příště nabídnou tu samou letenku za vyšší cenu.
  • Nejlevnější letenky najdete na internetu v úterý po obědě, kdy letecké společnosti reagují na nízké ceny konkurence.
  • Levněji se dá letět i z okolních letišť  Vídeň, Frankfurt, Mnichov a vůbec nejlevnější bývá Budapešť.
  • Podívejte se také po letenkách do Singapuru, Bangkoku a Kuala Lumpuru. Ze všech těchto letišť se za pár tisíc dostanete i na Bali a cena celého letu vás při troše štěstí může vyjít i na 12 000 Kč. 

Rozdíl v ceně letenek může být i více než deset tisíc. To už nejsou jen drobné, a proto se vyplatí zapátrat na internetu a hlídat akční nabídky.

Upřednostňujete cestování autem? Cesta na Bali vám na čtyřech kolech bude trvat věčnost. Pokud přeci jen chcete vyrazit k moři autem, poradíme vám, kudy jet do Chorvatska a na co se před cestou připravit.

Památky Bali
Památky na Bali najdete na každém kroku. Pokud se chcete podívat do míst, která vás uchvátí a nebudou plná turistů, ptejte se místních. Na Bali žije spousta Čechů, kteří vám rádi poradí.

Počasí na Bali je teplé po celý rok

Na Bali se střídají dvě roční období – období sucha a období dešťů.

  • Období sucha trvá od dubna do října. V tomto období budete mít jistotu, že vás déšť z pláže rozhodně nevyžene. Hlavní turistická sezóna je v červenci a srpnu. Pokud máte rádi klidné dovolené, naplánujte si ji v období od dubna do června.
  • Období dešťů trvá od půlky listopadu do půlky března. Jednou denně zaprší a vše kolem je nádherně zelené. Pořádný slejvák začíná na konci prosince a trvá celý leden a únor. To prší i několik dní v kuse a nedá se pomalu vyjít na ulici. Bývají i časté vichřice.

Ať navštívíte Bali v kterémkoliv ročním období, vezměte si kraťasy. Průměrná teplota je zde kolem 30 °C, a to i v období dešťů.

Zdravotní vybavení na Bali – očkování stačí základní

Než vyjedete, zeptejte se svého obvodního lékaře, zda máte za sebou základní očkování – tetanovku, břišní tyfus a žloutenku typu A a B. Hygiena je na Bali přeci jen na trochu jiné úrovni, než na co jsme zvyklí. Očkování není povinné, pouze se doporučuje. Aktuální informace o povinném očkování na Bali najdete na stránkách Očkovacího centra.

i Pozor na vzteklinu. Pokud nejste očkovaní, buďte opatrní při styku s pouličními psy a hlavně opicemi, které jsou natolik drzé, že vás bez varování kousnou. Hlavně, když jim nedáte žádnou dobrotu.

Nešetřete repelentem. Malárie se sice na Bali běžně nevyskytuje, ale občas se u někoho objeví horečka dengue. Proto preventivně navečer noste dlouhý rukáv a nohavice. Preventivní léky proti ní totiž neexistují.

Plánujete-li nějaké to dostaveníčko s místní snědou tropickou kráskou, používejte ochranu. Hodně balijských prostitutek je HIV pozitivních.

Opice na Bali
Je velmi pravděpodobné, že při dovolené na Bali narazíte na opice. Jsou totiž symbolem ostrova. A pokud je nepotkáte v přírodě, zavítejte do Monkey Forest neboli opičího pralesa ve městě Ubudu.

Na klasickou dovolenou nepotřebujete víza

Pro občany ČR nejsou vyžadována žádná víza při pobytu, který nepřekročí délku 30 dní. Pokud by váš pobyt přesahoval 30 dní, ale byl kratší 60 dní, je potřeba si na letišti zakoupit za 35 dolarů příletové vízum, které si lze po 30 dnech pobytu prodloužit o dalších 30 dní. Pro vydání víza je podmínkou, aby váš cestovní doklad byl platný minimálně dalších 6 měsíců.

Prodloužení víz nenechávejte na poslední chvíli. Nedodržení imigračních víz se trestá pokutou 300 000 Rp za každý den nad jejich platnost.

V případě jakýchkoliv potíží se neváhejte obrátit na český konzulát na jihu Bali na adrese Jalan Pengembak 17, 80228 Sanur  Bali. Aktuální informace o vízech do Indonésie najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR

Ubytování na Bali se liší cenou i komfortem

Jelikož je Bali v hledáčku turistů z celého světa, kteří chtějí exotickou dovolenou za rozumné peníze, najdete na Bali opravdu rozmanitou škálu různých typů ubytování. Můžete si vybrat skromné ubytování v hostelech nebo tzv. homestay, což jsou jednoduché pokoje hotelového typu obvykle v menších budovách. Ty bývají hojně využívány především těmi, kdo chtějí bydlet na Bali levně. Zde se ceny pohybují v přepočtu okolo 150–450 Kč za noc. Najdete ale i honosné vily k pronájmu, většinou s vlastním bazénem a personálem či 5* hotely, kde se můžete nechat hýčkat ochotnou obsluhou.

Záleží také na tom, zda jste přijeli na Bali s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst. Pokud si chcete zařídit bydlení sami, můžete využít rezervační portál Booking nebo webovou službu Airbnb. I zde můžete najít kouzelné místo pro vaši dovolenou za velmi příznivou cenu. Pro cestovatele, kteří preferují individuální turistiku, je ideální hledat si ubytování přímo na místě, kde si vše můžete předem prohlédnout a smlouvat o ceně.

Ubytování na Bali
Pokud budete chtít zažít jedinečnou dovolenou v luxusním domku, počítejte s tím, že si za ubytování na Bali připlatíte. 

Nejlepší destinace na Bali, kde si svou dovolenou užijete na maximum

I když je ostrov Bali zhruba stejně velký, jako kdybyste postavili Prahu 11× vedle sebe, najdou si na něm své oblíbené místo snad všichni. 

Kuta – zlatavé pláže i bujarý noční život

K místům, která se vám nejspíš nepodaří vynechat, patří některými zatracované a jinými milované město Kuta, ležící na jihu ostrova. Mnozí ho považují jen za stroj na peníze, jiní si nedokáží představit lepší místo pro dovolenou. Kuta nabízí nekonečné pláže se zlatavým pískem a pozvolným sestupem do vody a táhne se mnoho kilometrů. Je vyhledávána především začínajícími surfaři, kteří využívají bezpečného moře s nevelkými pravidelnými vlnami bez zákeřných spodních proudů a těší se z nesčetných nabídek kurzů surfování. Pokud tedy máte v plánu začít se surfingem, měli byste zavítat právě sem.

Na pláži v Kutě se můžete každý večer kochat neopakovatelnými západy slunce, jimiž je tato pláž proslulá. Kuta ale zdaleka není populární jen svými plážemi, ale i bujarým nočním životem. Přilehlé městečko se každou noc mění v nekonečnou pulsující party, která tepe divokými rytmy až do brzkých ranních hodin. Je zde též obrovské množství levných hotelů, restaurací a obchodů, proto by sem měl zamířit každý, kdo si hlídá rozpočet a chce cestovat po Bali levně.

Seminyak styl a luxus

Nejste příznivcem levného cestování s batohem na zádech a rádi si na dovolené dopřejete trochu luxusu a rozmazlování? V tom případě postupujte podél pobřeží severně od Kuty, kde za pláží Legian narazíte na ultra-stylový Seminyak. Toto místo je považováno za jedno z nejlepších pro trávení dovolené na Bali, pokud dáváte přednost prostředí, které je šik a má styl. V Seminyaku najdete krásné, plně vybavené hotelové resorty, luxusní lázně, stylové butiky i restaurace a kavárny, kde vám připraví nejen tradiční indonéské pokrmy, ale i lahůdky ze všech asijských kuchyní. Seminyak je prostě ideální místo pro ty, kdo přijíždí na Bali relaxovat a nebojí se připlatit si za svůj vyšší standard.

Západ slunce na Bali
Ostrov umí jedny z nejkrásnějších západů slunce na světě. Proto se mnoho dovolených na Bali změní v zásnuby.

Sanur – klid a odpočinek

Jestliže nejste stoupencem nočního života, nakupování, přeplněných pláží a divokých večírků, ale preferujete klidnější místa, pak jihovýchodně od Kuty naleznete ideální místo pro svou dovolenou. Místo zvané Sanur, ležící na jihu ostrova, nabízí také převážně luxusnější resorty. Na rozdíl od Seminyaku však vládne uvolněnou atmosférou a velmi poklidným nočním životem. Díky těmto benefitům se Sanur stal oblíbenou destinací pro starší návštěvníky Bali a mnoho seniorů si jej zvolilo jako svůj nový domov, kde si užívají penzi. Sanur má krásnou několikakilometrovou pláž s jemným pískem a pozvolným přístupem do vody. Je proto ideálním místem pro provozování nejrůznějších vodních sportů, k nimž nabízí veškeré turistické služby a servis.

Lovina – pláže s černým pískem a nedotknutá příroda

Pokud by se vám snad i Sanur se svou klidnější atmosférou zdál pro vaši dovolenou na Bali příliš hektický, pak je nezbytné pokračovat dále na sever. Zde se rozprostírá středisko Lovina. Tvoří jej několik rybářských vesniček, místo je tudíž prosté hlučných večírků a nočního života. Najdete tu především mnoho kilometrů se táhnoucí pláž lemovanou palmami. Od ostatních balijských pláží se liší tím, že její písek je sopečného původu a má černou barvu. Velmi populární turistickou kratochvílí je zde také pozorování delfínů a velryb. Z Loviny se můžete vydat na různé výlety. V jejím blízkém okolí se nacházejí vodopády, hinduistické chrámy a jezera. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Ubud – jogíni a kultura na každém kroku

Jestliže cílem vaší dovolené na Bali není typický turistický styl hotel-pláž-restaurace“, ale toužíte více poznat autentické místo s původní kulturou a stylem života, pak bude vaším cílem nejspíš malebné vnitrozemské město Ubud. Svůj nevětší věhlas získal Ubud po uvedení populárního hollywoodského filmu s Julií Roberts v hlavní roli – „Jíst, meditovat, milovat“. Ve snímku byl zpodobněn jako ideální místo pro nabytí spirituální zkušenosti i nalezení manžela. V Ubudu objevíte prostor pro meditaci a nalezení duševní rovnováhy a vyrovnanosti, k čemuž vám mohou dopomoci nesčetné školy jógy, balijské tradiční masážní salóny a lázně i dlouhé procházky okolními rýžovými políčky. Ubud je též proslaven jako „Mekka“ zdravého jídla. Nejrůznější moderní alternativní směry stravování můžete zakusit v mnoha ubudských restauracích, které nabízejí k ochutnání snad vše od veganských pokrmů přes raw stravu až po paleo dietu.

Canggu – útočiště digitálních nomádů a přistěhovalců ze Západu

Canggu, ležící na jihu ostrova, je nejpopulárnější místo pro dlouhodobý pobyt. Většina zde dlouhodobě žijících cizinců i našinců si vybírá právě tuto lokalitu. Nachází se zhruba mezi Seminyakem a věhlasným chrámem Tanah Lot. Canggu je nejoblíbenějším místem na Bali pro digitální nomády, kteří volí Bali jako svou základnu pro levný život při práci, kterou provozují online přes internet. V Canggu najdete moderní vily k pronájmu, restaurace všeho druhu i mnoho možností pro volnočasové užití, které známe z našeho západního životního stylu. Jsou zde například sportovní areály, kina, vodní park, bowlingové haly a zábavní centra. Canggu má i tři krásné pláže vhodné k surfování.

Mapa ostrova Bali

Při pohledu na mapu Bali se zdá, že většinu zajímavých měst a míst najdete pouze na jihu. Není tomu tak. Sever vás okouzlí svou nádhernou přírodou a černými plážemi.

Udělejte si výlet do pralesa nebo si zajděte na východ slunce na sopku

Zajímavá místa jsou na Bali takřka všude. Okraje ostrova jsou lemovány romantickými plážemi, které volně přecházejí v dramatické útesy. Krajina ve vnitrozemí pak nabízí husté tropické pralesy, hinduistické chrámy, aktivní vulkány, třpytivá horská jezera a rýžová pole na stupňovitých terasách. Nejlepší způsob, jak opravdu poznat Bali, je půjčit si motorku a projet ostrov křížem krážem po vlastní ose.

Určitě si udělejte výlet i do následujících míst, ta totiž stojí za to navštívit.

Monkey Forest neboli Opičí prales

Nachází se ve střední části Bali blízko výše zmíněného města Ubud. Procházet se tropickým lesem zdobeným sochami může být příjemně stráveným odpolednem pro celou rodinu. Atrakce je oblíbená především pro zážitek z blízkého kontaktu s velkou tlupou částečně ochočených zvědavých opiček, které je možné krmit nebo se s nimi vyfotografovat.

Sekumpul 

Dalším zajímavým místem jsou vodopády Sekumpul, jež se nacházejí v severní části ostrova. Toto příjemně romantické místo s minimem návštěvníků vybízí k návštěvě především obdivovatele krás nedotčené přírody.

Jatiluwih Green Land

Kdo má rád dlouhé procházky krajinou, ten by určitě měl směřovat své kroky na rozsáhlé rýžové terasy Jatiluwih Green Land v samotném centru ostrova. Tato půvabná panoramata zelených rýžových teras jsou dokonce zaznamenána na seznamu kulturních památek UNESCO.

Rýžové pole na Bali

Mezi zajímavá místa na Bali patří i rýžové terasy Jatiluwih. Místo je to skutečně mimořádné, jak naznačuje i překlad názvu. „Jati můžeme totiž přeložit jako „skutečně“, „luwih“ pak jako speciální, jedinečné.

Tirta Gangga

Za doporučení k návštěvě stojí i vodní palác s krásným parkem, několika bazénky a obrovskou vodní fontánou Tirta Gangga, nacházející se ve východní části Bali. Tento komplex je taktéž obklopen rýžovými terasami a bujnými zahradami. Palác má líbezné výhledy na okolní svěží zeleň a oceán, a dokonce nabízí i možnost koupání v jednom z bazénků.

Pura Luhur Tanah Lot

Věhlasný chrám Pura Luhur Tanah Lot je výjimečný svou netradiční polohou na skále, která jej z pobřeží činí dostupným pouze během odlivu. Najdete ho blízko města Kuta na jihu Bali a pro svou fotogeničnost je jedním z nejoblíbenějších cílů fotografů z celého světa.

Lombok

Nedaleký ostrov Lombok je destinací vyhledávanou především českými turisty. Na rozdíl od kultivovaného hinduistického Bali, na převážně muslimském Lomboku převládá divoká neprostupná atmosféra. Ostrov zatím není příliš turisticky exponovaný, a proto je oblíbeným cílem pro dobrodruhy a milovníky přírody. Lombok je oceňován zejména pro půvaby neporušené panenské přírody. Najdete zde husté pralesy, mohutné krátery sopek, divoké vodopády, původní domorodé vesnice i nádherné bílé pláže s průzračnou vodou. Oblíbeným cílem dobrodruhů bývá několikadenní výstup na stále aktivní vulkán Mount Rinjani.

Gili Islands

Pokud však hledáte především relaxaci na klidných nepřecpaných plážích s blankytně modrým mořem a sněhově bílým pískem, nenechte si ujít návštěvu Gili Islands. Tyto tři malé ostrůvky se nachází blízko ostrova Lombok a dostanete se na ně motorovou lodí z některých balijských přístavů nebo trajektem z Lomboku. Gili Meno a Gili Air jsou opravdovou romantickou oázou a pro svou nerušenou poklidnou atmosféru jsou populární destinací zamilovaných párů a novomanželů. Gili Trawangan je pak cílem všech milovníků divokých plážových party a nočního života v proslulých hudebních klubech.

Tanah Lot Bali

Chrám Tanah Lot je jednou z kulturních památek UNESCO, kterou touží spatřit snad každý turista na dovolené na Bali. Ale pozor, suchou nohou je přístupný pouze při odlivu.

Zajímavosti na Bali, na ostrově ceremonií a oslav

Ačkoliv je Indonésie největší muslimskou oblastí na světě, hlavním náboženstvím na Bali je specifická balijská forma hinduismu. Vztah k místním bohům a tradicím je hluboce zakořeněn v každém Balijci a projevuje se jak v běžných každodenních činnostech, tak i v celkovém naladění ostrova. Během celého roku se na Bali koná ohromné množství oslav, festivalů a obřadů.

Největším balijským svátkem je Nyepi, takzvaný Den ticha. Zároveň se také jedná o hinduistický Nový rok a slaví se na první novoluní v březnu. V předvečer tohoto svátku probíhají v ulicích mohutné oslavy a velký festival se zpěvy a tanci. Během něj jsou neseny velké sochy zvané Ogoh-Ogoh, jež zobrazují zlé démony a duchy. Následující den se celý ostrov ponoří do ticha, aby si zlí duchové mysleli, že je ostrov prázdný a odletěli pryč. Proto je během svátku Nyepi naprostý zákaz vycházení. Všichni obyvatelé Bali, a to včetně turistů, musí zůstat zavření ve svých obydlích a celý den nesmí svůj příbytek opustit. Jsou zavřené banky i obchody.

i V den svátku Nyepi je zavřené i mezinárodní letiště, a tak se nedostanete ani na Bali, ani z Bali.
Na pořádek v ulicích dohlíží speciální policejní oddíly a za žádných okolností se zákaz nesmí porušit. Většina turistů i místních, kteří nejsou hinduistického vyznání, den před svátkem ostrov opouští, aby se vyhnuli přísným podmínkám. 

Tradiční balijský tanec je další z mnoha věcí, kterou by si neměl žádný návštěvník Bali nechat ujít. Taneční představení se rozdělují na tance obřadní a tance, které provázejí chrámové oslavy. Taneční produkce mnohdy zpodobňují příběhy z prastarých hinduistických eposů, například Ramayana, nebo dramatické výjevy soubojů mezi dobrem a zlem. Tanečníci oblékají barevné, bohatě zdobené tradiční kostýmy a masky reprezentující jednotlivé bohy či historické postavy. Taneční představení jsou vždy doprovázená typickou balijskou hudbou, která vzniká hraním na velké množství velmi specifických bronzových bicích nástrojů, tzv. Gamelánový orchestr.

Socha zlého démona Bali

Pokud budete trávit svou dovolenou i v den svátku Nyepi [ňepi], počítejte s tím, že ho budete muset strávit tiše za dveřmi svého pokoje. Nikdo (bez ohledu na vyznání) nesmí vyjít na ulici.

Měna na Bali

Balijská oficiální měna se nazývá indonéskou rupií, má mezinárodní zkratku IDR a označuje se Rp. Kurz indonéské rupie vůči americkému dolaru nebo euru je velmi pohyblivý. Aktuálně získáte za 1 USD přibližně okolo 13 000 Rp a za 1 € okolo 15 000 Rp (aktuální kurz IDR). České koruny za rupie bohužel nikde nevyměníte, proto si s sebou vezměte dolary nebo eura. Doporučujeme však používat platební kartu a vybírat hotovost z bankomatů, kterých je na Bali poměrně dost. Výběr z karty je ale limitován bankomaty s různou maximální částkou výběru. Najdete bankomaty s maximálním výběrem 1 250 000 či 3 000 000 Rp. Počítejte i s poplatkem za výběr ve výši buď 50 000, nebo 100 000 Rp.

Platební kartu můžete používat k placení i v některých lepších restauracích, hotelech či obchodech. Největší pokrytí mají karty Master Card, nejhůř je na tom Maestro. Zvolíte-li placení kartou, nezapomeňte se doma ve své bance předem informovat na podmínky plateb v zahraničí, veškeré poplatky a převod kurzu.

Peníze na Bali

Chcete být milionářem? Naplánujte si dovolenou na Bali. Při placení dejte pozor – 10 000bankovka se často plete se 100 000bankovkou kvůli barvě potisku.

Ceny a tipy, jak ušetřit na Bali

Kolik peněz si s sebou na Bali vzít či kolik za svou dovolenou na Bali utratíte samozřejmě závisí především na vašich individuálních nárocích a na finančních možnostech. Rozpočet individuálního cestovatele, který tráví svou dovolenou na Bali bez cestovky, je určitě jiný než rozpočet rodiny s dětmi, která přicestovala na Bali na last minute zájezd s cestovní kanceláří.

I když v Indonésii ceny neustále překotně stoupají, je pro nás pořád jednou z levnějších zemí. Ve větších kamenných obchodech jsou ceny relativně stabilní, srovnatelné s cenami v České republice.

i V menších pouličních obchůdcích, lokálních marketech a na tržnicích se běžně smlouvá, a ceny tak mohou být podstatně nižší. Za dobrou cenu lze považovat usmlouvání na jednu třetinu obchodníkem původně navržené částky.

Spropitné nebývá automaticky vyžadováno, nicméně je dobrou tradicí ponechat obsluhujícímu personálu za dobrý servis přiměřenou částku. Pamatujte, že většina obyvatel Indonésie je velmi chudá a jejich denní plat se pohybuje okolo 70 až 170 Kč. V luxusnějších restauracích a kavárnách, například v Seminyaku, bývá automaticky připočítáno k účtu 20 % za obsluhu a servis.

Orientační ceny nejčastěji využívaných služeb:

  • Cena bydlení – za noc v hotelu obvykle zaplatíte 300 Kč.
  • Půjčení skútru – za typické balijské automatické vozítko zaplatíte do 100 Kč za den. Benzín vás vyjde zhruba na 15 Kč za litr na benzínce, jinde v lahvích okolo 20 Kč.
  • Vstup do chrámů – na památky se podíváte za 15–30 Kč.
  • Balená voda 1,5 litru balené vody koupíte za necelé 3 Kč.

Vyplatí se pořídit místní SIM kartu s internetem a volat i psát právě přes něj. Např. 6 GB internetu vás vyjde na méně než 200 Kč. Operátora zvolte vždy podle místa, kde se budete pohybovat. Ne všichni mají signál všude. Ani tady se nenechte okrást. V turistických oblastech SIM kartu za normální cenu neseženete. Buď smlouvejte, nebo najděte obchod, kde vyjde SIM karta levněji.

Vodní palác Bali

Vodní chrám Tirta Gangga byl postaven v roce 1946 a následně téměř celý zničen výbuchem sopky Agung.

Na jídlo můžete zajít do restaurace nebo jen tak na ulici

Ceny za potraviny v supermarketu se od cen v Čechách příliš neliší. Mnohdy jsou potraviny v obchodech na ostrově dokonce dražší než u nás. Proto se nevyplatí vařit si doma, ale stravovat se v místních restauracích nebo v pouličních krámcích.

Ceny v restauracích se výrazně odlišují podle lokalit. Opět platí pravidlo, že turisticky exponovaná místa jsou podstatně dražší než pouliční lokální vývařovny. Pokud ale nevyžadujete evropský standard a jste ochotní ochutnat tzv. street food (pouliční jídlo), můžete se najíst již v ceně od 15 000 Rp za zeleninové jídlo bez masa. To je v přepočtu necelých 30 Kč. Na Bali se vyskytují především tři základní druhy restaurací.

  • Warung je nejrozšířenější a nabízí pouze lokální jídla. Někde mají menu pouze pověšené na zdi a v některých warunzích můžete dostat i jednoduchý jídelní lístek s nabídkou a cenami. Warungy jsou většinou nezastřešené a najdete je různě na ulicích.
  • Další typ jídelny je padang, který je většinou zastřešený. Jídlo je předem navařeno a vystaveno, takže si můžete vybírat očima, který z místních pokrmů vás láká k ochutnání. Zákazník dostane na talíř rýži, a pak si k ní vybírá z nabídky vystavených jídel. Ceny se liší podle druhu jídla. Běžná porce s masem a zeleninou se pohybuje kolem 50 000 rupií, což v přepočtu vychází asi na 85 Kč.
  • Restaurace západního typu jsou v podstatě stejná zařízení, jaká známe z Evropy. V nabídce těchto restaurací bývají místní speciality i typická západní jídla, např. těstoviny nebo steaky. Ceny jsou výrazně vyšší, a to zhruba 3× a více oproti pouličním jídelnám.     

Alkohol se na Bali běžně konzumuje

Přestože je Indonésie největší muslimskou zemí na světě a pití alkoholu je na většině jejího území zakázáno, alkohol je na hinduistickém Bali povolen a běžně konzumován. Oblíbená je především místní značka piva Bintang. To je zde tak populární, že trička, tašky atd. s jeho logem tady koupíte na každém rohu. Pivo Bintang je prodáváno v lahvích a zaplatíte zhruba 60 Kč za velké a 30 Kč za malé pivo. Soudě podle chuti a obsahu alkoholu se Bintang vyrovná české dvanáctce.

Dalším druhem místního alkoholu je lokální pálenka Arak, která je levnější a místní ji často míchají do koktejlů. S její konzumací je dobré mít se na pozoru, neboť ji často pálí doma a její kvalita je velmi různá. Pokud se rozhodnete pro večer na tvrdém alkoholu, panák ginu nebo whisky vás vyjde na 120 Kč. Opít se zde tedy vychází dost draho. Ráno nakonec budete rádi, že jste s alkoholem v noci šetřili, protože kocovina je v místním klimatu nesnesitelná.

Jídlo na Bali
Ne všechno jídlo na Bali je ve 100% kvalitě a jestli nechcete strávit pár dní po večeři z ulice na záchodě, jezte jen v doporučených lokálech.

Místní doprava na Bali

Na Bali se jezdí vlevo (většinou) a dopravní předpisy se v zásadě nedodržují. Z pohledu Evropana je tedy místní doprava naprosto nekoordinovaná.

Veřejná doprava

Nastoupit můžete do tzv. shuttle busů, které jezdí z bodu A do bodu B, jsou levné a většinou staví u hotelů. Ještě levnější jsou tzv. bema – soukromé dodávky, které jezdí po stanovených trasách. Zastavíte je mávnutím a vysadí vás kdekoliv na trase. Jízdní řád tady ale nehledejte. Jako celé Bali, i balijská doprava stojí turisty hodně času a nervů.

Taxíky

Taxíky jezdí jen v turistických oblastech a kilometr vás vyjde asi na 10 Kč. Za každou cenu trvejte na zapnutí taxametru. Pokud se bude řidič vymlouvat a bude se snažit domluvit na pevné ceně, klidně vystupte a najděte si jiný taxík. Domluvená cena totiž většinou bývá daleko vyšší, než by byla ta na taxametru.

Doporučujeme využívat místní taxi službu BlueBird. BlueBird taxi přijede buď na zavolání, anebo si můžete nainstalovat online aplikaci do smartphonu, která funguje na podobné bázi jako například Uber. Výhodou BlueBird je používání taxametru a tím i relativní solidnost, nevýhodou naopak to, že tato firma není k dispozici na celém Bali, ale pouze na turisticky nejatraktivnějších lokalitách.

Dalšími možnostmi přepravy jsou na Bali velmi populární Uber či Grab taxi, případně moto taxi GoJek, které fungují opět na podobné online bázi pomocí aplikací. Uber, Grab a GoJek se dají využívat pouze v turisticky oblíbenějších částech Bali, jako je například Denpasar, Kuta, Jimbaran, Seminyak, Canggu, Sanur a samozřejmě letiště.

Skútry a malé motorky

Na Bali chodí pěšky jen bílí turisté, říkají Balijci. Ostatní jezdí na skútrech nebo malých motorkách. Na skútrech se převáží vše. Zahradní kolečka, 5 dětí i s babičkou, kolotoč, matrace, nábytek... Na co si vzpomenete, to Balijci bez problému převážejí. A proto je tento způsob dopravy pro všechny dobrodružné povahy tím nejlepším. K řízení skútru je potřeba nejen mezinárodní řidičák, ale i pár desetitisícovek do kapsy na úplatky místním policistům, helma, tričko a dávka odvahy. Malý motocykl nebo skútr lze pronajmout prakticky kdekoliv. Na ulicích najdete u vystavených motorek ceduli, že jsou k pronájmu, anebo se informujte na recepci svého hotelu, kde si lze motorku pronajmout. O cenách se opět smlouvá a výsledná cena se bude značně odvíjet od vašich vyjednávacích schopností. Běžná částka se pohybuje od 50 000 rupií za skútr na den.

Pronájem auta 

Při cestování ve více lidech se vyplatí půjčit si auto. To vás vyjde na den zhruba na 300 Kč. Je možné, a v místní dopravě i logické, půjčit si auto s řidičem. Vyjde vás to sice dráž, ale za ušetřené nervy to stojí. 

Doprava na Bali
Dovolenou na Bali si užijte na maximum a navštivte, co se dá. Na objevování krás ostrova si půjčte skútr. Zaplatíte za něj zhruba 100 Kč za den.

Užijte si dovolenou na Bali i s dětmi

Mnoho mladých rodin zvažuje, zda je Bali vhodnou destinací pro dovolenou s dětmi. Je nutné podotknout, že velká vzdálenost z Evropy a s ní spojené přestupy plus následný jet lag (tzv. pásmová nemoc, která se projevuje narušením biorytmů po rychlém leteckém překonání vícero časových pásem), mohou být vyčerpávající i pro zdravého dospělého člověka. Proto zvažte, zda tento náročný přesun vaše děti zvládnou.

Jinak ale není velký rozdíl v tom, zda letíte na dovolenou s dětmi do Afriky nebo na Bali. Jen berte na vědomí jinou hygienickou úroveň, než na kterou jste zvyklí z domova a kupujte balenou vodu. Indonésané jsou ale jinak velmi milí a přátelští lidé. Velmi milují děti, a tak se o ně rozhodně nemusíte bát.

Senioři si Bali užívají

Seniorům lze návštěvu Bali rozhodně doporučit. Na mnoha místech (především výše jmenovaný Sanur nebo Ubud) naleznete celé komunity seniorů ze Západu, kteří se ve slunné přátelské zemi rozhodli strávit dokonce celý zbytek svého života. A na svou doživotní dovolenou na Bali vám dají jen ty nejlepší recenze.

Domluvíte se balijsky, indonésky a v hotelech i anglicky

Oficiální jazyky na Bali jsou dva. Hlavním a tradičním jazykem je balijština. Tou se mluví prakticky jen na Bali a ostatní Indonésané jí většinou nerozumí. Aby se Balijci domluvili s ostatními indonéskými národy, je zde k dispozici druhý oficiální jazyk. Tím je indonéština s oficiálním názvem Bahasa Indonesia. Ve většině turistických oblastí se však bez větších problémů domluvíte i anglicky.

Vodopády Gitgit Bali

Bali není jen ostrov úchvatných pláží, ale i dechberoucího vnitrozemí. Mezi vnitrozemské poklady Bali patří třeba vodopády GitGit. Za vstup k nim zaplatíte zhruba 20 Kč. Nemáte-li rádi fronty a turisty, navštivte vodopády v časných hodinách.

9 věcí, na co si dát pozor na Bali

  1. Neberte drogy, říkaly naše maminky. A říkají to i na Bali. Panuje tu absolutní zákaz držení drog. Pro turisty tu platí stejné tresty za držení drog jako pro místní. Za držení marihuany 14 let, za držení nebo pašování kokainu a pervitinu dokonce trest smrti. Kouření nijak omezované není. Zapálit si můžete kdekoliv.
  2. Pozor na různá hnízdečka z listů a květin. Jsou to obětiny bohům. Místní by neměli radost, kdybyste se po nich procházeli nebo do nich kopali.
  3. Nekupujte na ulici zaručeně pravé žraločí zuby a různé další vzácnosti. Většinou se nejedná o pravé suvenýry a vy přijdete o peníze.
  4. Do chrámů vstupujte jen v sarongu (tradičním místním oděvu). Vlastní si můžete pořídit za 50 000–600 000 Rp podle kvality, případně vám jej půjčí na místě.
  5. Na silnicích máte zodpovědnost vždy za toho, kdo jede před vámi. Pokud do někoho nabouráte, je to vaše vina. A to i v případě, že vám vjel do cesty a nemohli jste nic dělat.
  6. Policisté čekají na jakýkoliv přestupek, aby vás mohli zkasírovat. Pozor také na falešné policisty. Pokud budete vědět, že jste v právu a policista po vás bude opakovaně chtít nesmyslnou sumu jako pokutu, požádejte o odvoz na služebnu k sepsání protokolu. Pokud nebudou chtít, víte, s kým máte tu čest. Jinak se očekává, že se ze silničního prohřešku vykoupíte (jinými slovy policistu uplatíte).
  7. Nikde v Indonésii neteče pitná voda z kohoutku. Proto u sebe mějte vždy minimálně 2 litry balené vody, kdyby nebyla možnost ji koupit.
  8. Na letišti si nenechávejte nosit kufry. Stálo by vás to velké peníze a místní jsou neoblomní.
  9. Pozor na suvenýry. Ze země by se nemělo nic vyvážet (květiny, korály, zvířata ani mušle). Hrozí zatčení. 

Závěrem lze říci jediné. Bali je opravdový exotický ráj, který je bezpečný a navíc levný. Prahnete-li po nezvyklých cestovatelských zážitcích, pak vám cestování a dovolenou na ostrově Bali doporučujeme, ať už máte v plánu přiletět na Bali s cestovkou, nebo bez ní. Bali vás zcela jistě nezklame. Naopak, je velmi návykové a kdo jej navštívil jednou, touží se na Ostrov bohů opět co nejdřív vrátit. Už kupujete letenku do Denpasaru a balíte kufry?

We care about your privacy

Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.

More information
I understand Detailed settings Reject everything
P-DC1-WEB18