Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Bannermen (Mini RECENZE) – dostali jsme konečně nástupce Age of Empires?

Aktualizováno

O nejnovějším dílu kultovní strategické série Age of Empires se dozvíme více až příští měsíc na Inside Xbox, kde by nám měli být konečně poskytnuty záběry z hraní, jichž jsme se nedočkali na E3 2018. Pro ty z vás, kteří hledají alternativu za známou RTS, máme dnes recenzi jejího duchovního následovníka s prvky magie Bannermen od nepříliš zkušeného vývojářského studia Pathos Interactive, jež s ním chce prorazit do světa.

Mini Recenze


• Žánr: Strategie • Multiplayer: Ano • Vývojář: Pathos Interactive • Vydavatel: 2tainment GmbH • Platformy a Datum vydání: PC (21. února 2019) • Homepage: www.bannermen.net • Čeština: Ne


Obsah mini recenze Bannermen

 1. V kůži poraženého v Bannermen bojujete proti silám zla
 2. S trochou víry lze proti nepřátelům použít síly přírody
 3. Bannermen je krásnou ukázkou promarněného potenciálu
 4. Mini Recenze Bannermen: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Bannermen PC

V kůži poraženého v Bannermen bojujete proti silám zla

• Mini Recenze: 26. 2. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Lidské království Valtoria se po celá staletí řadilo mezi stabilní říše, jimž vládl vždy člověk na pravém místě. Jednoho krásného dne se však na hranicích objevil tajemný Karthor, nárokující si korunu. Jeho výstroj ve všech budila hrůzu, což řadu mužů vedlo k tomu, že mu odpřisáhli věrnost, přestože už svého krále měli. Jediný, kdo se mu rozhodl postavit, byl mladý lord Berrian, který proti němu se zbytkem králových věrných vytáhl do boje. Nakonec však selhal a byl zanechán smrti, jež jej odmítla a znovu poslala do bitvy proti zlu.

Bannermen; screenshot: bojovník, hrdina

Elementární zápletka Bannermen nevypadá zpočátku vůbec zle, jako celek však nestojí za moc.

Příběhová kampaň Bannermen dle mého nepatří mezi klenoty, jež by člověk nesměl za žádných okolností minout. Žádný ze scénářů bohužel hráči nenabídne dostatečně propracovaný zážitek, takže si jejich absolvování moc neužijete. Prakticky se jedná o komplexnější verzi tutoriálu, která vám vedle výuky nabízí také vyprávění o šlechtici pracujícím na obnovení svého zdevastovaného impéria, jehož osudy vývojáři z Pathos Interactive prezentují dosti mizerně. Kde jen jsou ty časy, kdy se většina tvůrců snažila konkurovat sérii Warcraft a cpala do svých děl kvalitní zápletky. Osobně bych byl možná schopen horší děj přijmout, kdyby AI, s níž jsem leckdy musel spolupracovat, dělala co má a nečekala jen na smrt z rukou našich nepřátel, čímž často samozřejmě zapříčinila i můj konec.

S trochou víry lze proti nepřátelům použít síly přírody

Pokud člověk vyloženě netouží po příběhu, či odznacích za jeho dokončení, není vůbec špatné se kampani úplně vyhnout a raději se plně zaměřit na klasické bitvy, v nichž Bannermen stejně jako většina jiných RTS vyniká. Startovní fáze šarvátek mi hodně připomíná už jednou zmíněný Warcraft, abych byl přesný, jeho třetí díl, ve kterém měl hráč na startu po ruce vedle základny také oltář umožňující povolání jednoho z frakčních hrdinů. Zde jste na tom hodně podobně, jen máte k dispozici citelně menší spektrum národů i šampionů, takže vám rozhodování nezabere tolik času. Hlavním cílem hry je likvidace všech nepřátel za pomoci jakýchkoliv dostupných prostředků, a že jich není málo.

Bannermen – prohraná bitva (gameplay)

Některé pasáže kampaně Bannermen jsou zaměřené na hrdiny, kteří v nich musí plnit různé úkoly a čelit náročným výzvám.

Primárním nástrojem je tu totožně jako jinde armáda, která je složená z vcelku chudého spektra jednotek bez unikátních specialistů pro jednotlivé frakce. Ony tu vlastně národy ve své podstatě ani nejsou, jednotlivé bojující strany se liší jen zvoleným hrdinou vedoucím pluky do boje. Hned ze startu si lze vybrat hlavního šampiona příběhu, jeho temnou magii ovládajícího soka, nebo lukostřelkyni pálící jeden šíp za druhým. Absenci propracovaných aktérů konfliktu se vývojáři z Pathos Interactive snaží hráčům vynahradit přítomností kouzel a přírodních sil, jež je možné za pomoci dobře rozestavěných kapliček ovládat ku svému prospěchu. Ano, čtete správně. Když vybudujete dostatečné množství svatyň, zpřístupní se vám čas od času mocný vulkán, písečná bouře, či smrtící blizard.

Bannermen je krásnou ukázkou promarněného potenciálu

Při hraní Bannermen jsem měl stále pocit, že pařím strategii, která je minimálně deset let stará, protože se celek stabilně prezentoval dosti staromilsky. Vzhledem k tomu, že se řadím spíše mezi hráče vyžadující inovace a určitý žánrový posun, rozhodně za zpracování kompletu vývojáře nepochválím. Stejně tak od mé maličkosti nedostanou plusové body za příběhovou kampaň, či design spojenecké AI, již nelze považovat za dobrého parťáka. Hra od Pathos Interactive má samozřejmě také řadu kladů, do jejichž čela bych za sebe dal střídání ročních období, přítomnost magických sil, relativně odladěný multiplayer a dostatečný prostor pro budoucí úpravy, skrze něž tento kus vývojáři časem posunou do současnosti.

Strategický žánr už nějaký ten pátek stojí na místě a výrazně se neposouvá. Bannermen je klasickým zástupcem RTS z minulé dekády se vším, co to obnáší. Hraní tohoto kousku si užijí především veteráni, kteří měli možnost v minulých letech vidět už leccos. Nováčci a hráči bažící po inovacích by od něj měli dát ruce pryč, protože se jedná o projekt, který konkurence relativně snadno zastíní i sebemenšími novinkami. Za sebe nákup nedoporučuji, jelikož si myslím, že za třicet euro lze pořídit zajímavější a hlavně kvalitnější projekty.

Bannermen; gameplay: likvidace Bannermen; gameplay: vulkán Bannermen; gameplay: nezdar

Až do vydání jsem do Bannermen vkládal nemalou víru, nakonec jsem bohužel dostal značně zastaralé dílo, které je minimálně z mého pohledu v současnosti nekonkurenceschopné.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Bannermen: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 57 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
60 %
 Audiovizuální zpracování
62 %
 Znovuhratelnost
65 %
Bannermen; mini recenze

Klady

 • Přírodní síly
 • Relativně odladěný multiplayer
 • Pro někoho staromilská hratelnost

Zápory

 • Vyšší cena
 • Nevýrazná kampaň
 • Chudá škála jednotek
 • Zastaralost

HW nároky pro Bannermen PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
DirectX
Operační paměť 6 GB
Pevný disk 20 GB
i Mohlo by vás zajímat

Bannermen vychází 21. února 2019 na PC.

P-DC1-WEB30