Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Bendy and the Ink Machine (Mini RECENZE) – komiksový horor

Aktualizováno

Retrokomiksová grafika se pomalu, ale jistě začíná zabydlovat v počítačových hrách. Cestičku jim prošlápla podařená hardcore plošinovka Cuphead, která stála hráče kýbl nervů a nejeden nový ovladač. Netradiční pojetí animáků první poloviny 20. století inspirovalo také tvůrce z Joey Drew Studios, kteří se rozhodli přenést ostré komiksové linky do třetího prostoru. Zapomeňte ovšem na roztomilého Micky Mouse nebo jiné disneyovské výplody, Bendy and the Ink Machine patří mezi klasické lekací horory, jež navždy promění váš náhled na kreslené postavičky. Více se dočtete v naší recenzi.

Mini Recenze (PS4 Pro)


• Žánr: Hororová adventura • Vývojář: Joey Drew Studios • Vydavatel: Rooster Teeth Games • Platformy a Datum vydání: PC (10. února 2017), PS4, Xbox One, Switch (26. října 2018) • Homepage: joeydrewstudios.com/batim


Obsah Mini Recenze Bendy and the Ink Machine (PS4 Pro)

  1. Bendy and the Ink Machine ukáže odvrácenou tvář animáků
  2. Spíše lekačka než atmosférický horor
  3. Mini Recenze Bendy and the Ink Machine: závěrečné hodnocení

Bendy and the Ink Machine ukáže odvrácenou tvář animáků

• Mini Recenze: 14. 12. 2018 • Autor: Jakub Němec

Spousta lidí se bojí kreslených postaviček podobně jako klaunů. Co se skrývá za usměvavými tvářemi líbezných tvorů, jejichž oči jsou absolutně bez výrazu? Podobnými myšlenkami se musí zabývat hlavní hrdina Henry, který se po třiceti letech vrací zpět do animátorského studia, v němž v mládí pracoval. Že zde něco nehraje, poznáte už během prvních minut strávených v Bendy and the Ink Machine. Zdi potřísněné inkoustem, nápisy okolo, nikde ani živáčka a děsivé ticho. Kdo ví, proč se v kůži Henryho rozhodnete rozběhnout stroj na výrobu inkoustu, čímž rozpoutáte peklo.

Bendy and the Ink Machine; screenshot: cover

Ústřední postavičku Bendyho najdete na každém rohu a její rozbíjení rozhodně nezabírá.

Během tří až čtyř hodin budete postupně propadat šílenství v podzemních prostorech bývalé továrny na dětskou radost, jíž nyní vládne démonický inkoustový tvor, kterého moc netěší vaše přítomnost. Detaily o zkáze zaměstnanců a jejich propadnutí temnotě budete postupně získávat z nahrávek sloužících zároveň jako vodítka pro řešení rozmanitých adventurních puzzlů. Každá kapitola se odehrává v rámci jedné lokace, která má svůj specifický charakter. Postupně si budete otevírat zamčené dveře, za nimiž na vás bude číhat nejedno (ne vždy příjemné) překvapení, díky čemuž začne počáteční ospalá atmosféra houstnout a nabírat na obrátkách.

Spíše lekačka než atmosférický horor

Vyděsit hráče ovšem není snadným úkolem, protože každý se bojí jiných věcí. Bendy and the Ink Machine nelze upřít snahu o budování pocitu rostoucí hrůzy, jenže na ploše maximálně pěti hodin nic monumentálního nevytvoříte (prostě ji nestačíte ani vstřebat), takže se autoři z Joey Drew Studios obrátili na mnohem častěji užívané hororové prvky – leknutí a následný útěk. Naneštěstí se z mého pohledu ani zde autorům moc nedaří, ale co platí pro mě, se nemusí projevit u vás doma. Já si místo obav z toho, co bude za dalším rohem, užíval zvrácenou poetiku místního panoptika. Nebudu lhát, jednou, dvakrát to se mnou škublo, ale nejednalo se o nic, co bych půl hodiny rozdýchával.

Bendy and the Ink Machine – úvodní kapitola (gameplay)

První část příběhu vás uvede do fungování místního světa. Už zde si lze povšimnout některých míst, jež naznačují budoucí hrůzy ve sklepních prostorách.

Prostě jsem bral občasné bafnutí jako prvek, který je pevně spjat s vyprávěním příběhu. Mnohem sugestivněji na mě působily některé aranžované výjevy a stále naléhavější nápisy na zdech. Určitě tomu pomohla zvolená komiksová grafika. Ostré kontury a sto odstínů hnědi dokázaly vytvořit báječný prostor, v němž černý inkoust opravdu působí jako invazivní živel, s nímž je třeba se vypořádat. Počkejte, až se poprvé chopíte sekery a vrhnete se vstříc stvůrám temným jako noc. Dabing hlavní postavy a zvukových deníčků podporuje atmosféru, stejně jako škrábavé zvuky, jež se náhodou vždy ozývají za vámi.

Bendy and the Ink Machine; gameplay: mašina Bendy and the Ink Machine; gameplay: nápis Bendy and the Ink Machine; gameplay: Boris

Obrázek 1: Stroj na výrobu inkoustu spustí animovanou hrůzu na vaší obrazovce. Obrázek 2: Znepokojivost nápisů objevujících se na zdech postupně roste. Obrázek 3: Některé výjevy v Bendy and the Ink Machine by mohly být v učebnicích o hororových postupech.

Hodnotit Bendy and the Ink Machine bude náročným úkolem, protože nemusí každému sedět zde zvolené budování hororového zážitku. Z mého pohledu se totiž jedná spíše o graficky povedenou adventuru, u níž se občas leknu. Přesto na mě velmi kladně zapůsobila svým vizuálem a zajímavými nápady, takže za cenu okolo 500 Kč na Steamu může jít pro fanoušky žánru o zajímavou volbu. U systému PlayStation je cena o pár stovek vyšší, takže bych možná počkal na slevu, po níž se titul od Joey Drew Studios může stát zajímavou součástí vaší knihovny her.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

Mini Recenze Bendy and the Ink Machine: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 76 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
75 %
 Audiovizuální zpracování
85 %
 Znovuhratelnost
45 %
Bendy and the Ink Machine; mini recenze

Klady

  • Odvrácený pohled na animáky
  • Postupná gradace příběhu
  • Svěží nápady povzbuzující představivost během hraní
  • Netradiční audiovizuální zpracování

Zápory

  • Pro někoho možná málo děsivé
  • Občas se v prostoru ztratíte
  • Některé puzzly až moc jednoduché
i Mohlo by vás zajímat

Bendy and the Ink Machine vychází 10. února 2017 na PC a 26. října 2018 na PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovat.

P-DC1-WEB18