Herních telefonů je na trhu stále spíše jako šafránu. Mnohé se za ně vydávají, ale již na první pohled tak vypadají a fungují pouze některé. Smartphone Black Shark 5 Pro 5G mezi herní telefony patří a jeho příslušnost k dané kategorii jsme se rozhodli ověřit v naší recenzi.
Autor: Ondřej Chabr
Telefony pyšnící se nejlepšími procesory současnosti mají automaticky spadeno na to, aby se staly ideální volbou pro mobilní hráče. Mnohým se však tenká a luxusní těla mohou zdát pro herní zápolení až příliš choulostivá. Pro hráče je totiž důležitý tzv. grip neboli to, jak telefon padne do ruky. Není tedy žádoucí mobil s příliš tenkou a lehkou konstrukcí. Vhod přijde spíše odolnější tělo poctivějších rozměrů a hmotnosti.
Herní telefony jsou v zásadě snadno rozpoznatelné futuristickými motivy, tématy v systému inspirovanými herními tituly a občas i svítícími prvky. V současnosti není takových smartphonů mnoho, proto přichází zajímavá novinka od Black Shark, odnože smartphonů Xiaomi, rozvířit poměrně stojaté vody mobilního hraní. V druhé polovině roku 2022 se firma i na našem trhu pochlubila dvojicí modelů, přičemž my jsme zaměřili pozornost na nejvýkonnější Black Shark 5 Pro 5G.
Již podle kyberpunkového balení dává výrobce tušit, že máme co do činění s herní bestií. Po vybalení mi telefon vklouzl do ruky a já okamžitě ocenil jeho slušné proporce. Nejde o úzký herní telefon, který by zbytečně natahoval displej za účelem lepšího úchopu. Tohle je poctivější macek, který díky širšímu půdorysu nemusel růst tolik do výšky. Přední strana se nezaobluje, ovšem zaoblený je boční kovový rámeček. V ohybu pokračuje i zadní skleněná strana.
Záda jsou velmi hladká, sklo je matné s prvky kyberpunku. Nebýt kovového rámečku, kterého se prsty dotýkají nejvíce, mohl by Black Shark 5 Pro nebezpečně proklouznout mezi prsty. Plochu zad narušuje výstupek, který sám ještě nese druhý, už jen mírně vystouplý fotomodul se samotnými fotoaparáty. U konkurence jsme mohli vidět, že konstrukci zpestřuje zadní LED displej či alespoň svítící prvek. A my jsme se ho dočkali i zde.
Vedle výstupku si své místo našla barevná signalizace. Tu je v nastavení systému možné přizpůsobit pro různé akce jak barevně, tak i intenzitou a typem podsvícení. S tímto barevným prvkem počítá i přibalený silikonový kryt, jenž má v daném místě otvor. Kryt sedí přesně, má také prvky kyberpunku a nad displej a baterii foťáku se trochu zvedá, čímž je chrání. Kolébka hlasitosti na levém boku je však o poznání hůře hmatatelná.
Spousta prvků se usídlila na pravém boku. Lehce nad jeho polovinou nahmatáme zapuštěné zapínací tlačítko se čtečkou otisků prstů. Nad ním se nachází posuvník a vyskakovací tlačítko. Další posuvník s vyskakovacím tlačítkem jsou ve spodní části pravého boku. Standardně se tlačítka nachází v poloze souběžně s tělem telefonu a jejich vysunutí provede až na dotek hrubší posuvník. K čemu tato tlačítka slouží, si povíme níže.
Rozměrný panel s rychlou frekvencí obnovy obrazu je u herního telefonu samozřejmostí. Proto Black Shark 5 Pro 5G nešetří a potěší téměř 6,7" OLED displejem. Rozlišení neohromí, jednotlivé pixely při hustotě necelých 400 ppi ovšem vidět nejsou. Nejvyšší hodnotou jasu má dle výrobce být až solidních 1 300 nitů. Panel není vůbec zakřiven a již z výroby ho kryje ochranná fólie. Ve hrách můžete ocenit i detekci tlaku na displej v jeho obou polovinách.
Displeji nemohu nic vytknout. Pozorovací úhly má Black Shark 5 Pro 5G velmi dobré, samotné barevné podání, HDR10+ a jas přispívají ke spokojenosti s výsledným obrazem. Nejen ten, ale také plynulost pohybu má tato herní mašina ohlídanou. Jak jsme u podobných mobilů zvyklí, ani zde nechybí 144Hz frekvence zobrazení. Frekvence dotyků se dostala na úroveň 720 Hz. Systém Android 12 s herní nadstavbou JOYUI 13 pak přidává i pěkné, postupně se ztlumující plochy always-on displeje.
Prostorný vnitřek umožnil firmě nešetřit na komponentách. My jsme se tak dočkali špičkového procesoru, operační paměti, ale i vylepšené technologie pasivního chlazení. Třebaže už se Snapdragon 8 Gen 1 nepyšní titulem nejlepšího mobilního čipu od Qualcommu, na převažující paletu činností bude stále až zbytečně moc výkonný. K tomu si přičtěme i 12 GB operační paměti (LPDDR5) u testovaného kusu a máme zde smartphone, který může brzdit už jen špatně odladěný software.
Co je však dále velmi důležité, je grafická jednotka. Ve spojení s daným procesorem přichází do hry vysoce kvalitní Adreno 730. Pochyby ohledně plynulosti systému jsem měl pouze v případě aplikace Fotoaparát. Občas jsem byl na vyfocení snímku s plným rozlišením moc rychlý a telefon zvládl zachytit pouze jakýsi náhledový obrázek s nízkým rozlišením. Jinak systém plně pracuje s dobrou odezvou displeje.
Black Shark 5 Pro 5G se připojí k nejrychlejším současným mobilním sítím, dále pak k WiFi 6. Vnitřní úložiště paměťovými kartami nezvětšíte, takže vybrat musíte mezi rychlým UFS 3.1 s kapacitou 128 nebo 256 GB. V žebříčku Antutu se s 1 026 704 body mobil nachází aktuálně na 6. místě nejvýkonnějších smartphonů třeba za Asusem ROG Phone 6 či Asusem Zenfone 9.
Objemný mobil s náročnými vnitřními komponenty musí v rámci zachování slušné výdrže nabídnout působivou kapacitu baterie. Zde je 4 650 mAh na hraně, obecně by v dané kategorii nebylo vůbec špatné trochu přitvrdit. Reálné testování mě ovšem pozitivně překvapilo. I při celodenním použití a několika hodinách v mrazech si mobil počínal sebejistě a den jsem zakončil ještě s několika procenty k dobru. Bezdrátové nabíjení zde nenajdeme, s dodávaným adaptérem si ale kdekoliv telefon do 20 minut dobijeme 120W rychlonabíjením Hyper Charge.
O kyberpunkovém vzhledu a barevné signalizaci jsme si již řekli. To však Black Shark 5 Pro 5G herním telefonem nedělá. To hlavní najdeme v samotném systému JOYUI 13 a ve funkci zmíněných vysouvacích tlačítek. Na ně totiž můžete nastavit vyvolání jedné z mnoha akcí, spuštění aplikace či je využít při hraní her jako dodatečné ovládací prvky. Po stisku se na displeji vedle tlačítka vždy zobrazí ikonka zvolené akce či aplikace. Po kliknutí na ni pak snadno změníte požadovanou akci. Já jsem si například na horní tlačítko nastavil svítilnu, na spodní snímek obrazovky.
Stisk kláves je jistý a ukázaly se velice praktické i pro rychlý přístup k vámi vybraným aplikacím. Posuvníkům můžete při jejich aktivaci přiřadit i 9 zajímavých zvuků. Standardně jde o nabití zbraně, ale nechybí ani kočičí zamňoukání, vysunutí meče či to nechat na náhodném výběru. Mimo tlačítka ale i samotným posuvníkům nastavíte akci. Při jejich rychlém posunutí na jednu a druhou stranu lze provést další vybrané akce či spustit jinou aplikaci. Celkem tak z pravého boku telefonu zvládnete obsloužit promptně až čtyři úlohy.
Zatímco vyskakovací tlačítka se mohou hodit každému, vyloženě pro hráče pak slouží aplikace Shark Space. Zde máte přehled nainstalovaných her a k nim podrobně nastavíte požadovanou obnovovací frekvenci displeje, audio, využití mobilních sítí nebo citlivost dotyků na displej. Přejetím z pravého horního rohu displeje se při spuštěné hře objeví herní menu s rychlou blokací hovorů a zpráv, stavem WiFi sítě, počtem snímků fps, tlačítkem pro uvolnění RAM apod.
Sluchátkový konektor telefonu bohužel chybí, takže spolehnout se budete muset buď na svá bezdrátová sluchátka, či si užít zvuku samotného telefonu. A ten tedy stojí za to. Stereo reproduktory hrají výborně na všech úrovních hlasitosti. Dvojice mřížek na horní a spodní hraně je opravdu výrazná. Ne nadarmo si Black Shark 5 Pro 5G aktuálně hlídá konkurenty z 1. příčky audio žebříčku DxOMark s celkovými 161 body.
Při několikahodinovém herním zápolení bude chtít telefon průběžně chladit. O to se stará sendvičová chladicí konstrukce pořádných rozměrů, přibyla totiž jedna plocha navíc. Rozptylové plochy mají celkovou hodnotu 5 320 mm čtverečních. V telefonu není použita termální pasta, ale měděná slitina. Ani s telefonem v pouzdře byste se tedy neměli dostat do situace, kdy by vás přehřívání mohlo brzdit. Zato vy zahřívání v ruce ucítíte.
Fotoaparáty u herních telefonů nemusí být na prvním místě. Vlastně se to od nich vůbec nečeká a mohly by být jen okrajovou záležitostí. Přiznejme si ovšem, že po boku takových hodnot displeje, výkonu, baterie apod. by průměrné rozlišení fotoaparátů nevypadalo lákavě. Proto se firma uchýlila k integraci 108Mpx fotoaparátu a jeho doplnění dalšími dvěma. Konkrétně 13Mpx širokoúhlý fotoaparát a 5Mpx telemakro.
Kvalita fotografií není špatná, a to jak standardní výsledky s rozlišením 12 Mpx, tak plných 108 Mpx. Na můj vkus jsou snímky občas až lehce přesvětlené, což je stále lepší výsledek, než by byl opačný efekt. Za dobrého světla jsem byl spokojen i se snímky ze širokoúhlého fotoaparátu a překvapilo i kvalitní makro. Teleobjektiv bohužel v tomto případě postrádá optický zoom, ale je využitelný právě ke snímání drobných detailů.
Fotoaparáty si dále dobře vedou i v případě nočních scén a scén s umělým osvětlením. Detaily se zbytečně nevytrácí a telefon sám rozezná situaci a zvolí delší expoziční čas. Pouze u širokoúhlých snímků jde kvalita podstatně dolů a fotka se utápí v černé barvě. Přední 16Mpx selfie fotoaparát si dobře poradí i s rozmazáním pozadí. Video v rozlišení 4K mě potěšilo svým barevným podáním i absencí šumu. O stabilizaci se stará ta elektronická, optická bohužel chybí.
Mezi herními telefony jsou rozdíly kromě vnitřních komponent i v operačním systému a jeho úpravách právě pro potřeby hráčů.
Asi mnohým z nás se okamžitě vybaví Asus ROG Phone 6. Ten si s velikostí hlavu neláme a přidává ještě o desetinu palce větší úhlopříčku a pro absenci selfie průstřelu si zachovává dokonce i vrchní rámeček. Fotoaparát nabídne poloviční rozlišení, ovšem najdeme zde podporu 8K videa. Další kompromis hledejme u baterie. Kapacita 6 000 mAh Black Shark překonává, ale nabíjí už „jen“ 65W výkonem. Asus se pyšní větším zadním panelem a sluchátkovým konektorem.
Pokud se vám Black Shark zalíbil, ale rádi ušetříte pár tisíc, věnujte pozornost variantě bez přídomku Pro. Black Shark 5 5G se zdá být na chlup stejným mobilem, ústupky vás navíc nemusí trápit. Na první pohled se nic nemění. Zůstává skvělý displej i konstrukce. U fotoaparátu však místo 108 Mpx dostanete stále skvělých 64 Mpx. O něco slabší je i procesor Snapdragon 870, ale opět jde o ne tolik podstatný rozdíl. Tyto ústupky kompenzuje asi o 6 tisíc korun nižší cenovka.
I mimo čistě herní telefony se konkurence najde. OnePlus 10 Pro sice nemá tak promakaně pasivní chlazení, pokud ale hrajete hry jen občas, potěší podobnými parametry. Stejně veliký displej přidává několik pixelů navíc pro ještě větší jemnost obrazu. S Black Sharkem 5 Pro 5G sdílí i čip Snapdragon 8 Gen 1 a 12 GB RAM. Fanoušky fotografie a nejen je ale potěší přítomnost teleobjektivu s 3násobným optickým zoomem. Stále slušné 80W nabíjení doplňuje 5 000mAh baterka.
Parametry/ Model | Black Shark 5 Pro 5G | Black Shark 5 5G | Asus ROG Phone 6 |
---|---|---|---|
Displej | 6,67" (20 : 9) | 6,67" (20 : 9) | 6,78" (20,4 : 9) |
2 400 × 1 080 px, 395 ppi | 2 400 × 1 080 px, 395 ppi | 2 448 × 1 080 px, 395 ppi | |
AMOLED, 144 Hz | AMOLED, 144 Hz | AMOLED, 165 Hz | |
Zadní fotoaparáty |
hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
|
hlavní: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
|
hlavní: 50 Mpx, f/1,9, 8K video s 24 fps
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,2
|
|
makro: 5 Mpx, f/2,4 | makro: 2 Mpx, f/2,4 | makro: 5 Mpx | |
Přední fotoaparát |
16 Mpx, Full HD video s 30 fps
|
16 Mpx, Full HD video s 30 fps
|
12 Mpx, Full HD video s 30 fps
|
Čipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 | Qualcomm Snapdragon 870 5G | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
Paměť RAM | 12 GB | 12 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256 GB | 256 GB | 256 GB |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 4 650 mAh | 4 650 mAh | 6 000 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nab.: 120 W / – | rychlonabíjení / bezdr. nab.: 120 W / – | rychlonabíjení / bezdr. nab.: 65 W / – | |
Stupeň krytí | ✕ | ✕ | IPX4 |
Audio | symetrické stereo, 1. místo v DxOMark | symetrické stereo | symetrické stereo |
Rozměry | 163,9 × 76,5 × 9,5 mm | 163,8 × 76,3 × 10 mm | 173 × 77 × 10,3 mm |
Hmotnost | 220 g | 218 g | 239 g |
Cena od | 22 990 Kč | 16 990 Kč | cca 23 000 Kč |
Black Shark 5 Pro 5G
MobilyNebýt již několika dalších herních smartphonů na trhu, mohli bychom považovat Black Shark 5 Pro 5G za suveréna. Vyhrazená herní tlačítka a i světelné představení na zadní straně už jsme tu viděli. Black Shark však přidává pěknou integraci herního nastavení přímo do operačního systému. Fotoaparáty nezklamaly, na snímky se dobře dívá i na monitoru počítače. S opravdu rychlým nabíjením se setkáváme čím dál častěji, ani tento telefon nezklamal. Jen za deště telefon raději schovejte, jelikož výrobce bohužel negarantuje odolnost žádnou certifikací.
Klady
Zápory
Myslíte to s náročnějšími herními tituly vážně, nechce se vám kupovat příruční konzole a oceníte zařízení schopné pořizovat slušné fotky a rychle se dobíjet? V případě Black Shark 5 Pro 5G se zájemce bude rozhodovat mezi ním a několika dalšími. Tento smartphone má však dobře nakročeno a díky nepodceněným vnitřnostem a zajímavé ceně se konkurence příliš bát nemusí.
Mobilní telefony Black Shark 5 a Black Shark 5 Pro jsou nejnovějším počinem šenčenské značky Black Shark. Smartphony jsou po vrch nacpané výkonem a unikátními herními funkcemi, nezaostávají však ani po stránce fotografie nebo audia. Čím vším chtějí novinky zaujmout? A kdy a za kolik budou k dispozici?
Rozdílů mezi Black Shark 5 a variantou Pro je hned několik. Jednotný je však design. Black Shark zde volí již tradičně futuristický vzhled inspirovaný cyberpunkem v hlavní roli s trojitým fotomodulem. Záda tvoří zakřivené sklo se speciální nano-optickou vrstvou, která oběma herním telefonům dodává nejen ikonický vzhled, ale přispívá také k pohodlnému používání, zejména při delším hraní. Black Shark 5 Pro pak zdobí řada svítících mechanických linek, plně přizpůsobitelných v rámci spektra RGB.
Jak fanoušci mobilního gamingu nejspíš vědí, mobily Black Shark jsou poměrně populární volbou na e-sportových turnajích. Není tak divu, že si dal výrobce u série Black Shark 5 záležet na displeji. Telefony budou bojovat o zákazníky velkými 6,67" panely se skvělou obnovovací frekvencí 144 Hz a oficiální e-sportovou certifikací. Displeje, přičemž model Black Shark 5 sází na technologii AMOLED a 5 Pro na OLED, nabídnou 10bitovou barevnou hloubku a mimo jiné také podporu barevného prostoru DCI-P3 a technologie HDR 10+. Samozřejmostí je taktéž dynamické přizpůsobení obnovovací frekvence pro úsporu baterie.
Fotoaparát série Black Shark 5 rozhodně nezaostává, snaží se spíše o opak. Základní varianta potěší trojitým fotoaparátem se 64 Mpx (f/1,79) na hlavním snímači, model Pro tuto hodnotu ještě pozvedává na úctyhodných 108 Mpx (f/1,8). Jde tak o vůbec první herní telefon, který překračuje hranici sta megapixelů. Oba telefony pak doplňuje 13Mpx snímač se širokoúhlým objektivem f/2,4 a makro kamera. Ta je u základní verze 2Mpx, u modelu Pro pak 5Mpx.
Asi není překvapením, že herní telefony nemají o výkon nouzi. Základní model používá starší, ovšem stále nadupaný čipset Qualcomm Snapdragon 870, model Pro se pak spokojí jen s tím nejlepším. Pohání jej Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1.
To může být pro odvod tepla celkem fuška, model Pro má však ve výbavě zbrusu nové dvojité vodní chlazení s kapilární strukturou, která zajišťuje lepší pokrytí a rychlejší cirkulaci chladicí kapaliny. Z hlediska paměti si telefony nemají co vyčítat – oba přichází s 12 GB RAM a 256 GB interního úložiště, takže místo na hry by hráčům jen tak dojít nemělo.
i
Nepřestávejte hrát. Oběma modelům dodává energii 4 650mAh baterie a podporují bleskové, neskutečně rychlé 120W rychlonabíjení. Stejně jako další herní telefony je zde také možnost baterii úplně obejít a napájet komponenty při hraní přímo. Snížíte tak zátěž nabíjecího adaptéru a prodloužíte životnost baterie.
Co by to bylo za herní telefon, kdyby se Black Shark 5 nevytasil také s unikátními herními funkcemi. Tou první jsou speciální zóny na displeji snímající sílu dotyku, příhodně umístěné tam, kde máte při hraní palce. Různým tlakem tak můžete vykonat více různých akcí pouhými dvěma prsty. Tuto funkci měl již předchůdce, zóny Black Shark 5 jsou však větší.
Mezi další hlavní funkce patří vyskakovací magnetické spínače. Při běžném používání zůstávají kompletně skryté v těle telefonu, na hraní stačí zmáčknout pojistku na boku a spínače vyskočí. Tlačítka si můžete sami nastavit pro své oblíbené hry, případně jimi můžete ovládat systémové funkce jako snímek obrazovky, baterku a další. Při hraní byste se tak dle výrobce měli cítit jako s herním ovladačem.
Co by to bylo za gaming bez pořádného audia? Oba telefony používají dva symetrické reproduktory, vyladěné jak po hardwarové, tak softwarové stránce pro co nejlepší zvuk při hraní, ale i multimédiích. Naopak k nahrávání je připravena sada celkem čtyř mikrofonů s redukcí hluku, díky které by měly být hovory a týmová komunikace čistější a jasnější. Zásluhou toho všeho si Black Shark 5 Pro vysloužil s 86 body první příčku na žebříčku DxOMark Audio.
Nejdůležitější parametry obou nových herních žraloků jsme pro vás sepsali do následující tabulky.
Parametry/Model | Black Shark 5 5G | Black Shark 5 Pro 5G |
---|---|---|
Displej | 6,67" (20 : 9) | 6,67" (20 : 9) |
2 400 × 1 080 px, 395 ppi | 2 400 × 1 080 px, 395 ppi | |
AMOLED, 144 Hz | AMOLED, 144 Hz | |
Zadní fotoaparáty |
hlavní: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
|
hlavní: 108 Mpx, f/1,8, 4K video s 60 fps
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4
|
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4
|
|
makro: 2 Mpx, f/2,4 | makro: 5 Mpx, f/2,4 | |
Přední fotoaparát |
16 Mpx, FullHD video s 30 fps
|
16 Mpx, FullHD video s 30 fps
|
Čipset | Qualcomm Snapdragon 870 5G | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Paměť RAM | 12 GB | 12 GB |
Interní úložiště | 256 GB | 256 GB |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 4 650 mAh | 4 650 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 120 W / – | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 120 W / – | |
Stupeň krytí | ✕ | ✕ |
Audio | symetrické stereo | symetrické stereo, 1. místo v DXOMark |
Rozměry | 163,8 × 76,3 × 10 mm | 163,9 × 76,5 × 9,5 mm |
Hmotnost | 218 g | 220 g |
Cena od | 16 990 Kč* | 22 990 Kč* |
A kdy se nových Black Sharků dočkáme? Máme dobré zprávy, bude to již za pár dní, 21. září 2022. Základní varianta přijde v šedém a černém provedení, model Pro pak v bílé a černé. Následující ceny jsou aktuální ke 12. září 2022.
Telefony Black Shark patří mezi světovou herní špičku a řada Black Shark 5 tuto reputaci jen dále potvrzuje. Pro mobilní hráče, kteří to s hraním myslí vážně, je tento telefon splněným snem. Svými parametry by však mohl zaujmout i fanoušky konvenčních vlajkových lodí.
Black Shark 5 Black Shark 5 Pro Mobilní telefony