Obnovit stránku

Breez – lightningová super-apka (RECENZE A NÁVOD)

Aktualizováno • Autor: Juraj Bednár

Mezi Lightning peněženky druhé generace patří také lightning peněženka Breez. Je to zároveň jakási laboratoř Lightning technologií a je stavěná jako „super-apka“, podobně jako čínský WeChat. V Breez můžete poslouchat podcasty a streamovat saty svým oblíbeným podcasterům díky technologii podcasting 2.0. Má integrované množství dalších aplikací, které jsou dostupné přímo z menu Apps, kde máte přímo přístup ke službám jako Bitrefill, Wavlake, Boltz, Azteco nebo The Bitcoin Company. Breez také funguje jako point of sale terminál pro přijímání plateb v provozovně.

Breez

Breez (RECENZE A NÁVOD) – OBSAH

  1. Instalace a nastavení Breez
  2. Přijetí první platby
  3. Záloha
  4. Další funkcionalita
  5. Rozdíly mezi Breez a Phoenix
  6. On-chain platby a soukromí
  7. Závěr

Instalace a nastavení Breez

Instalace a nastavení Breez jsou velmi jednoduché. Po instalaci aplikace stačí odkliknout uvítací obrazovku (pokud nechcete obnovit zálohu) a informaci o tom, že apka je experimentální. Aplikace si vyžádá i povolení notifikací, což doporučuji, protože pro přijímání plateb se aplikace musí vzbudit a zprocesovat příchozí platbu. Také apce asi časem povolíte kameru kvůli QR kódům.

Po instalaci nemusíte už nic dělat pro fungování, aplikace automaticky funguje.

Breez
Breez má tlačítko Send (odeslat), Receive (přijmout) a tlačítko na skenovaní QR kódů.

Aplikace se ovládá třemi tlačítky: Send, Receive a tlačítkem pro skenování QR kódů, které se nachází mezi těmito tlačítky. Je to proto, že pomocí QR kódu můžeme nejen odesílat, ale i přijímat (díky standardu lnurl) a také se přihlašovat na některé stránky, takže jakákoli akce, která začíná načtením QR kódu, se spouští právě takto.

Instalace a nastavení Breez

Pokud chceme přijmout první platbu, klikneme na Receive a můžeme zvolit přijetí přes BTC adresu nebo pomocí Lightningu. Zadáte částku v satech a popis platby.

Breez
Přijetí platby přes Lightning. Pro vytvoření lightningové faktury musíte zadat částku v satech a volitelný popis platby. Breez rovněž napíše, jaké poplatky za vytvoření kanálu bude účtovat.

Na rozdíl od jiných peněženek Breez nemá jednoduchou možnost zvolit fiat menu, ale klepnutím na ikonku vpravo od políčka sumy otevřete kalkulačku, kde můžete přepočítat fiat menu na saty. Je to trochu „upřímnější“ přístup, než udělat fakturu denominovanou v eurech nebo českých korunách, protože přes Lightning se posílají pouze satoshi, ne eura. Takto je uživateli jasné, že to, co požaduje od protistrany, jsou saty, a pokud chce, může přepočítat fiat menu na sats v aktuálním kurzu, ale je to jen přepočet „fiat-bitcoin kalkulačkou“. I přesto, že je to správnější, je to asi méně uživatelsky příjemné, než mít možnost přímo zadat platbu v jednotce, kterou si zvolíte, jak to dělají jiné peněženky.

Záloha

Po přijetí platby ještě ani nezmizí létající kuličky reprezentující úspěšnou platbu a už vám Breez doporučuje provést zálohu peněženky.

Breez
Informace o tom, že si máte provést zálohu peněženky hned po první platbě. Zálohu samozřejmě můžete vytvořit i z menu. Doporučuji tento krok opravdu nepřeskočit.

Breez na rozdíl od Phoenixu zálohy neukládá „u sebe“ na serveru, ale umožňuje vám uložit je do „vašeho“ cloudu. Podporované cloudové služby jsou Google Drive na Androidu a Apple iCloud na iOS. Použít však můžete také vlastní server (například NextCloud) pomocí protokolu webdav. Záloha je ve formě šifrovaného souboru (šifrování je třeba povolit).

Záloha tedy není ve formě seedu, ale souboru se zálohou – protože potřebujete i stav kanálů. Appka zároveň ukazuje, jak se daří uploadovat zálohu – to dělá po každé platbě, odeslané či přijaté, abyste měli vždy aktuální stav kanálů. Pokud se nepodaří vytvořit zálohu, obdržíte o tom varování. Zálohu můžete zašifrovat pomocí seedu, ale tento seed je jen forma šifrování souboru se zálohou, sám o sobě vám je k ničemu.

Breez
Nastavení zálohy. Zálohu můžete uložit u různých cloudových poskytovatelů, samozřejmě doporučujeme zapnout šifrování.

Zálohu můžete obnovit buď v Breez peněžence, ale také pomocí standardní instalace lnd. Breez je totiž ve skutečnosti plný lnd uzel, který běží na vašem telefonu.

Další funkcionalita

Na to, že se jedná o koncept lightningové „super-app“, je úvodní obrazovka poměrně jednoduchá, ale když se dostaneme do menu, vidíme další funkce.

Breez
Menu s nastaveními a možnostmi. Najdete zde přehrávač podcastů, Point of Sale modul či přístup k Lightning apkám ze širšího ekosystému.

V menu s nastaveními naleznete kromě zobrazení fiat měn i zálohy, nastavení poplatků či menu pro vývojáře.

V menu naleznete point of sale systém, přehrávač podcastů a různé jiné lightning apky, které jsou více či méně integrovány přímo s peněženkou.

Ukázka fungování Breez jako point of sale pro přijímání Lightning plateb. Video je součástí kurzu Jak používat síť Lightning network pro platby v Bitcoinech mezi kamarády a za zboží a služby.

Samozřejmě, po vyžádání likvidity můžete platby přijímat také pomocí Phoenixu nebo jakékoli jiné Lightning peněženky. V případě Breez však můžete nastavit „manažerské heslo“, které je potřebné pro odesílání plateb nebo změnu nastavení. Zařízení v provozu tak můžete používat k přijímání plateb, ale ani v případě krádeže zařízení nepřijdete o Bitcoiny, protože k odeslání je zapotřebí dodatečné heslo.

V point of sale systému si dokonce můžete vytvořit produkty, a dokonce vám dokáže vytisknout potvrzení o platbě, pokud máte připojenou nějakou malou termotiskárnu. Nevýhodou je, že lze přijímat pouze Lightning platby, nikoli on-chain. Přesto doporučuji tuto funkcionalitu vyzkoušet.

Rozdíly mezi Breez a Phoenix

Jelikož jsme si představili i peněženku Phoenix, která představuje také lightning peněženku druhé generace, pojďme se krátce podívat na hlavní rozdíly mezi těmito peněženkami.

Phoenix na vašem zařízení provozuje minimalistický uzel, který pouze podepisuje nové stavy kanálů na základě plateb. Vše, co souvisí se stavem kanálu, tedy řeší přímo vaše aplikace, ale téměř vše ostatní dělá chytřejší server, který má přehled o stavu kanálu v síti, a proto může rychleji a snadněji najít cestu k platbě. Rychlost plateb je tedy v podstatě stejná jako u správcovských peněženek.

Breez naproti tomu provozuje na vašem telefonu plnou nodu. Ta se musí synchronizovat i s blockchainem (díky SPV peněžence Neutrino) a musí stahovat i informace o připojených uzlech v síti, aby uměla lokálně z vašeho zařízení najít cestu. To má dvě nevýhody – spuštění může být pomalé a datově náročné (nedělejte to přes datovou simku po delší době) a zároveň platby samotné jsou pomalejší a mohou častěji selhat. U Breez je lepší peněženku čas od času otevřít a umožnit mu aktualizovat si pohled na síť.

Výhodou u Breez je výrazně vyšší soukromí. Liquidity service provider (kterým je přímo Breez v tomto případě) vidí procházející platby, ale neví přímo komu platíte. Platební cestu end to end vytváří vaše zařízení.

Jinak jsou obě peněženky zajímavé a doporučuji vyzkoušet obě, každou používám na něco jiného. Phoenix je vhodná pro rychlé a bezproblémové platby bez ztráty vlastnictví klíčů. Breez je skvělý na levnější platby, na konverzi on-chain bitcoinů na lightning zůstatek a na využití pokročilých funkcí jako například point of sale terminál, či přehrávač podcastů (i když pro tento účel lze lépe použít appku Fountain.fm).

On-chain platby a soukromí

Přijímání do Breez pomocí on-chain platby funguje pomocí jejich vlastní služby. Po poslání prostředků na vygenerovanou adresu (získáte ji přes tlačítko Receive a možnost „Receive via BTC Address“) dostanete přesnou částku jakou pošlete, bez jakýchkoli poplatků, pokud již máte kanál. Pokud nemáte dostatečnou likviditu, navýšení kapacity stojí 0,4 % z přijímané částky. Tyto coiny, které pošlete navíc, nemají s vašimi kanály nic společného – Breez je sbírá a otevírá jimi nové kanály jiným uživatelům. Čili s vaší peněženkou nemají vůbec nic společného.

Breez
Po stisku tlačítka Receive si musíme vybrat, jak chceme přijmout Bitcoiny. „Receive via Invoice“ je přijetí přes síť Lightning network (to budeme používat asi nejčastěji). „Receive via BTC Address“ je přijetí pomocí on-chain platby. „Buy Bitcoin“ je integrovaná služba nákupu Bitcoinů.

Odesílání z Breez funguje přes službu Boltz.exchange, která je však integrována do peněženky. Nepřijdete o likviditu, odeslané Bitcoiny s vašimi coiny také nijak nesouvisejí, ale boltz za tuto službu vyžaduje poplatek. Kromě toho jsou to dvě on-chain transakce, což je důležité z pohledu bezpečnosti (nemusíte službě Boltz důvěřovat, jedná se o atomický swap), ale takové odeslání on-chain se prodraží. Co je však ještě horší, příjemce nevidí druhou transakci, dokud se první transakce nepotvrdí. Tím je posílání Bitcoinů na služby jako například platební brány, které vyžadují odeslat transakci do nějakého času, prakticky nepoužitelné, protože odeslání do nějakého času nemůžete garantovat – a to ani pokud dáte nejvyšší poplatek.

Závěr

Peněženka Breez je pro trpělivější uživatele – je třeba synchronizovat hlavičky bloků, zjišťovat topologii Lightning sítě kvůli směrování a podobně. Peněženka je díky tomu výrazně pomalejší a úspěšnost plateb je poněkud nižší. Na druhé straně obsahuje spoustu zajímavé funkcionality – PoS terminál, přehrávač podcastů s funkcionalitou value4value, či snadno dostupné lightning apky. Výhodou je také swapování do Lightningu s poměrně dobrým soukromím.


Juraj Bednar

Juraj Bednár

Jsem cypherpunker, mám rád svobodu, soukromí, peer to peer technologie a terminálová okna. Zkoumám chaotický svět, volatilitu a nejistotu, bojuji proti entropii - zakládám firmy a neziskové projekty, dělám kurzy a píšu knihy. Jsem spoluzakladatel Paralelní Polis, hackerspace Progressbar a bug bounty platformy Hacktrophy. Vystudoval jsem obor umělá inteligence a ta se vrátila tak, jako bych o ni nikdy ani neslyšel. O všech těchto zkušenostech píšu blog.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09