Obnovit stránku

BTC Prague 2023 (REPORTÁŽ)

Publikováno • Autor: Matouš Wachutka

Největší bitcoinová konference tohoto roku v Evropě, BTC Prague, je za námi. Sešly se na ní tisíce bitcoinerů z celého světa včetně nejvýznamnějších OGs, aby společně probrali vše od nových bitcoinových technologií přes současný kontext vývoje svobodných nestátních peněz až po jejich možný budoucí potenciál. O podrobnostech nejzajímavějších momentů BTC Prague 2023 si povíme v této reportáži.

BTC Prague 2023

BTC Prague 2023 – OBSAH

 1. BTC Prague v číslech
 2. Mise konference
 3. Industry day
 4. BTC Prague pitch contest
 5. Expo highlighty
 6. Michael Saylor o Bitcoinu jako investici a jeho budoucnosti
 7. Giacomo Zucco: Ordinals jsou retardované
 8. Samantha de Waal: Narozena s Bitcoinem
 9. Aleks Svetski: Bitcoinová cesta bojovníka
 10. Panelovka: Nadějnější budoucnost díky nízkým časovým preferencím
 11. BTC Prague doprovázely i zajímavé side eventy
 12. Závěrem k BTC Prague

BTC Prague v číslech

První ročník konference BTC Prague se konal v prostorném areálu letňanského výstaviště v Praze. Událost byla v základu rozprostřena do tří dnů, zúčastnilo se jí přes 7 000 návštěvníků, kteří mohli na 3 stagích sledovat celkem 130 přednášek, panelových diskusí a oznámení od téměř 150 tuzemských, ale především zahraničních speakerů. Zatímco venkovní prostranství nabídlo pódium s přednáškami pro bitcoinové začátečníky v češtině a mnoho příjemných míst pro relax nebo ochutnávání jídel z foodtrucků, ve kterých šlo mimochodem platit lightningem, vnitřní část konference byla rozdělena na dvě protilehlé sekce. Na jedné straně hala s desítky metrů táhnoucím se hledištěm a hlavní stagí, která byla místem pro stěžejní body programu. Na straně druhé pak expo hala se skromnější expo stagí, a hlavně stovkou stánků různých byznysů vystavujících hardwarové i softwarové vymoženosti a další bitcoinové produkty.

Atmosféra BTC Prague zachycená Trezor týmem v krátkém after-movie.

Mise konference

Misí BTC Prague 2023 a jejích hlavních organizátorů, bratrů Martina a Matyáše Kuchařových, bylo navázat na domácí úspěch jejich projektu Chaincamp, který je největší neanglicky mluvící bitcoinovou událostí na světě. Rozhodli se tedy v Česku uspořádat bitcoinovou konferenci pro mezinárodní publikum, která přispěje k překlenutí jazykových bariér a propojení doposud lokálně fungujících významných bitcoinových komunit, zejména napříč Evropou. Proto se BTC Prague věnovala primárně 4 tematickým okruhům:

 • Bitcoin jako nástroj svobody je na státu nezávislý, necenzurovatelný, nezkonfiskovatelný.
 • Bitcoin jako sound money znamená peníze s neelastickou zásobou a vysokým stock to flow.
 • Bitcoin jako open-source technologie vede k větší transparentnosti, bezpečnosti, dostupnosti a podpoření kreativity a inovací nově příchozích vývojářů.
 • Bitcoin jako silná komunita hrdá na své hodnoty a odhodlaná nepodlehnout státní ani institucionální opresi.
Zahájení konference bratry Kuchařovými.

A v neposlední řadě bylo cílem rovněž představit ČR jako bitcoinový pupek světa, jako místo, kde se zrodila spousta naprosto zásadních technologických inovací pro Bitcoin. Začínáme v roce 2010, kdy vznikl 1. těžební pool vytvořený Slushem, dodnes provozovaný společností Braiins, už v roce 2011 pak Praha hostila vůbec první mezinárodní bitcoinovou konferenci, roku 2012 přišla ryze česká první hardwarová peněženka na trh – Trezor, roku 2013 se na scénu dostavil dnes jeden z největších výrobců bitcoinmatů – General Bytes, dále tu máme revoluční bitcoinové standardy BIP39 a BIP44 pro pohodlné zapisování privátních klíčů, později v roce 2018 přichází první custom ASIC firmware od Braiins.

Úderný videospot o českých zásluhách ve vývoji bitcoinových inovací.

I v případě, že nejste zrovna patriot ani fanoušek velkých show, tento videospot nepochybně zapůsobil v kontextu mezinárodní konference plné cizinců možná spíše s menším povědomím o Česku a jeho významu pro Bitcoin jako elegantní představení příspěvků naší malé země ke snahám o vytvoření lepších peněz a svobodnějšího světa.

Industry day

Prvním ze tří dnů události byl tzv. „Industry day“ speciálně koncipovaný pro menší počet návštěvníků, kteří opravdu chtějí blíže prozkoumat bitcoinový „průmysl“ a mít příležitost hlouběji objevovat vznikající projekty, získat možnost blíže se setkat a pobavit se zakladateli bitcoinových start-upů, vývojáři, investory, partnery konference i dalšími lidmi skutečně posouvajícími bitcoinové odvětví kupředu a třeba navázat nové kontakty nebo si rovnou sehnat bitcoinový job. Industry day nabídnul, podobně jako další dny konference, panelové diskuse, přednášky, ale hlavně představování konkrétních produktů okolo Bitcoinu jak na hlavním pódiu, tak na expo pódiu. Na expo stagi navíc probíhal „pitch contest“ o nejzajímavější začínající bitcoinový byznys, jehož se zúčastnilo celkem 10 soutěžních projektů.

Sestřih zatím davy neobklopených expo stánků v rámci Industry dne.

Poutavé keynoty a oznámení

Industry day přinesl kromě poklidného networkingu v expo části také nabitý program na hlavním pódiu. Promluvil zde například Jan Pleskač, šéf dceřiné firmy SatoshiLabs – Tropic Square. Jan publiku představil jedinečný návrh vůbec prvního bezpečnostního čipu s otevřeným zdrojovým kódem na světě, TROPIC01 (TRuly OPen Integrated Circuit), který firma vyvíjí pro hardwarové peněženky a další zařízení pro zabezpečení dat.

Tropic Square open-source čip TROPIC01 pod mikroskopem
Detaily návrhu integrovaného obvodu čipu TROPIC01 bylo možné si prohlédnout na expo stánku pomocí elektronového mikroskopu. Foto: Marek Příhoda

Oproti tradičním hardware zabezpečujícím systémům, jež používají netransparentnost jako jeden z hlavních prvků ochrany, jde Tropic Square cestou založenou na Kerckhoffově principu prosazujícímu designování bezpečnostních systémů s předpokladem, že je budou potenciální útočníci znát do detailu, a přesto neuspějí v jejich prolomení. Mezi hlavní výhody open-source povahy bezpečnostních čipů má patřit možnost nezávislých auditů dosažené odolnosti a vyšší pravděpodobnost odhalení různých bugů, nebo i vážných zranitelností. To vše má ve výsledku vést k vytváření stále silnějších návrhů a inovování směrem k nejlepšímu možnému bezpečnostnímu řešení.

Celou keynotu Jana Pleskače už můžete shlédnout na YouTubu BTC Prague.

Kevin Loaec, CEO vývojářské společnosti Wizardsardine, pak představoval inovativní řešení pro bezpečnější držení bitcoinů a nakládání s nimi v rámci byznysů, kde se často praktikuje nezodpovědné sdílení privátních klíčů k firemním bitcoinovým prostředkům mezi více lidmi. Uvedl několik funkcí, jimiž disponuje Wizardsardine softwarová peněženka Liana. Ta používá jednoduché smart kontrakty jako multisigy (vícepodpisové transakce) a timelocky (časové zámky), které rozloží „přístupová práva“ mezi více jedinců či entit a zabrání v nastaveném časovém období provádění nežádoucích přesunů firemních bitcoinů například jedním nečestným zaměstnancem.

Liana wallet – mutisigy a timelocky
Redukující se multisigy v kombinaci s timelocky snižují práh zabezpečení v čase. Na začátku jsou třeba podpisy všech účastníků, po uplynutí přednastavené doby a případné ztrátě některých klíčů se stává dostatečným postupně pouze jediný podpis, v krajním případě i rezervní obnovovací klíč třetí strany.

Dalším řešením pokročilé úschovy bitcoinů pro organizace je Wizardsardine produkt zvaný Revault. Ten nabízí delegování prostředků s přednastavenými kryptografickými zásadami nebo možností využít „ruční vetovací“ funkce na odchozí transakce. Vysokoprahová multisignature peněženka snižuje potřebu vzájemné koordinace zúčastněných stran při delegování prostředků. Krajním stupněm zabezpečení jsou pak předem podepsané transakce, jež v případech snah o krádež, porušení nastavených zásad, chyb uživatelů apod. zabrání nežádoucímu pokusu o útratu nebo rovnou přesunou všechny prostředky do bezpečné nouzové peněženky.

Kevin Loaec za Wizardsardine
I řeč Kevina už lze shlédnout celou na YouTubu BTC Prague. Foto: Marek Příhoda

K étosu Bitcoinu a střežení finančního soukromí a svobody patří nepochybně taky udržování suverenity uživatelů na internetu. Micah Anderson, CTO Tor Browseru, softwaru pro anonymizované prohlížení internetu, v tomto kontextu označil současný internet za zlomený už v jeho základu. Web 2.0 je ovládán korporacemi, které už dávno míru sledování uživatelů dotáhly za hranice snesitelnosti. Každý, kdo se na internetu pohybuje bez patřičné ochrany, může být obětí masového či cíleného sledování státem, cenzury a omezování svobody slova, obchodu s osobními daty nebo se ocitnout v zajetí algoritmů korporací, z čehož pak vznikají problémy pro jednotlivce i celou společnost, o které nikdo nestojí.

Data v ohrožení
Bez dbaní na bezpečnost běžného používání internetu, ať už na obyčejné brouzdání weby či provádění bitcoinových transakcí, nikdy nevíte, kdo, proč a jaká data o vás zrovna sbírá.

Část těchto problémů dnes sice řeší pokročilé koncové šifrování a VPN služby, ale to nestačí. VPN šifrování nefunguje, protože nabízí soukromí založené na důvěře. Centralizovaný model je vadný v tom, že jsou data o vaší komunikaci, prohlížení či údaje platební karty, kterou platíte službu VPN, známy poskytovateli služby a je na něm, zda vás ochrání, nebo selže, případně data úmyslně zneužije. Častým problémem bývají úniky metadat. Edward Snowden k nim kdysi řekl: „Metadata mohou tomu, kdo vás sleduje, sdělit prakticky vše, co by o vás kdy chtěl nebo potřeboval vědět, kromě toho, co se ve skutečnosti odehrává ve vaší hlavě.

Úniky metadat
O něco děsivější poznámku k únikům metadat měl bývalý šéf NSA, Michael Hayden: „Zabíjíme lidi na základě metadat.

Tor Browser proto přináší nejen mnohavrstvé šifrování skrze „onion routing“, ale také kompletně otevřenou a decentralizovanou „private by design“ síť pro dokonalé splynutí s davem. Z pohledu sítě toho mají Tor a bitcoin mnoho společného, a proto už nyní existují různé integrace pro bitcoinové produkty, například torifikace softwarových peněženek Samourai, Wasabi nebo desktopového rozhraní Trezor Suite pro hardware peněženky Trezor. Tor v současnosti využívá okolo 60 % bitcoinových uzlů, je zde tedy prostor pro ještě hlubší propojení obou sítí, což Micah a jeho tým plánují popohnat snazší integrací torifikace do bitcoinových aplikací například přepsáním core kódu Toru do v bitcoinových protokolech široce používaného programovacího jazyku Rust, implementací proof-of-work systému za účelem zlepšení odolnosti vůči DDoS útokům nebo vyvíjením dalších mechanismů pro lepší škálování celé sítě.

Micah divákům v hledišti mezi řádky předává poselství, ve kterém spojuje přínos obou projektů v jednu misi. Bojujme za nápravu internetu, stejně tak jako bojujeme za nápravu peněz. Těmito dvěma přístupy, které jdou spolu ruku v ruce, se nám možná podaří vytvořit o něco svobodnější svět.

I tuto keynotu si už můžete poslechnout na vlastní uši přímo od Micah Andersona.

Výraznou přednášku s názvem „Vstoupili jsme do éry finanční tyranie“ si pro publikum připravila i Lea Petrášová, která přišla prezentovat poslání týmu projektu Vexl. Vexl je mobilní appka, která otevírá nové možnosti pro diskrétní nákup no-KYC bitcoinu. Původně ji vývojáři stavěli pouze jako „just in case“ řešení a do světa vypustili její první verzi k otestování českými a slovenskými uživateli v září roku 2022. Od té doby se ale stalo mnoho od návrhů striktních zákonů pro regulaci kryptoměnového průmyslu v USA Bidenovou administrativou přes bailouty amerických bank začátkem roku 2023 až po nedávné schválení finální podoby evropské regulace kryptoměn MiCA. Proto se tým rozhodl ještě více zapracovat na aplikaci a podpořit koncept marketplacu, který svým uživatelům poskytuje jednoduchý, dostupný a bezpečný způsob, jak najít protistranu v rámci sítě vašich nejbližších lidí a jejich známých a obchodovat bitcoin tak, jak bylo zamýšleno – peer-to-peer a bez KYC.

Vexl přináší novinky a jde do světa!

Prvním oznámením je appka Vexl 2.0 v updatovaném hávu, kdy z ní byly odstraněny bugy původní verze, zlepšilo se uživatelské rozhraní, rozšířily možnosti nastavování parametrů nábídek i poptávek a zpřístupnila se i zahraničním uživatelům. Vexl 2.0 je rovněž plně open-source, takže zdrojový kód může být volně auditován veřejností dle libosti. V základu však vše zůstává stejně jednoduché. Založíte si účet na základě vašeho telefonního čísla a naimportujete do appky své kontakty. Všechny poskytnuté údaje se zahashují a nikdo, ani lidé z týmu Vexlu, se k nim nemají jak dostat. Poté už vytváříte nebo odpovídáte na bitcoinové nabídky a poptávky, které lítají mezi vámi a vašimi kontakty, případně kontakty vašich kontaktů, takže získáváte, nebo prodáváte bitcoiny v důvěryhodném kruhu lidí z vašeho okolí.

Kromě nové verze aplikace Lea oznámila také vznik nové iniciativy – Vexl Foundation. Nadace má být reakcí na pokračující omezování finančních svobod jednotlivců a rostoucí ohrožení soukromí a autonomie. Bude se snažit podporovat a financovat projekty s otevřeným zdrojovým kódem, které tyto problémy nejen objasňují, ale také je řeší poskytováním praktických nástrojů. Zajímavou novinkou doprovázející vznik Vexl Foundation je i tzv. „Index finanční tyranie“ (Financial Tyranny Index – FTI), který je komplexním nástrojem pro měření rozsahu státních zásahů do finančního prostoru.

Lea Petrášová za Vexl
Lea na hlavní stagi představuje mezinárodní komunitě bitcoinerů cíle Vexl Foundation a vyzývá k ještě odhodlanější obraně individuální finanční svobody. Foto: Marek Příhoda

Industry day se nenechal zahanbit ani co se týká panelových diskusí

Zajímavou panelovkou byla například ta s názvem „Regulace nejsou řešením“. Mezi třemi speakery byli Jan Procházka, advokát a partner v Deloitte Legal, Giacomo Zucco, bitcoinový vývojář a konzultant, a Lyudmyla Kozlovska, obhájkyně lidských práv a propagátorka Bitcoinu. Panel moderoval novinář a podcaster, Bill Wirtz.

V úvodu diskuse panovala shoda na tom, že regulace Bitcoinu a kryptoměnového prostředí může mít pozitivní i negativní dopad a bude velmi záležet na komunikaci bitcoinerů s regulátory. Jan k tomuto zmínil, že v momentální situaci je podle jeho zkušeností komunikace spíše nedostatečná a úroveň vzdělání regulátorů v oblasti Bitcoinu neuspokojivě nízká, což může u bitcoinerů vytvářet falešný a dočasný pocit bezpečí. Giacomo potvrdil, že i podle něj je strategie spoléhání na nedostatek kontroly dlouhodobě neudržitelná. V minulosti se například dařilo regulátory mást informacemi o naprosté transparentnosti bitcoinové sítě, což už dnes nemusí zabírat. Na druhou stranu s postupem času okolo Bitcoinu vznikl složitý prostor dalších kryptoměn, který pro změnu odvádí od bitcoinu pozornost regulátorů v současnosti. Ve finále se ale podle něj budou muset regulátoři s bitcoinery střetnout s odhalenými zájmy na obou stranách a ukáže se, zda je Bitcoin dostatečně antifragilní na to, aby nepodlehl regulatornímu nátlaku.

Panel: regulace nejsou řešením
Zleva: Bill Wirtz, Jan Procházka, Giacomo Zucco a Lyudmyla Kozlovska. Foto: Marek Příhoda

K samotnému zodpovězení otázky, zda jsou regulace řešením, či nikoliv, se Lyudmyla snažila upozornit, že nedostatečná regulace může ztížit život zejména nevládním organizacím podporujícím lidská práva mimo jiné s pomocí Bitcoinu. Uznala však také možnost zneužití regulací, zejména ze strany autoritářských režimů, jež si dost nekompromisně vykládají předpisy proti praní špinavých peněz jako záminku k pronásledování aktivistů. Správnou cestou je za ni blízká spolupráce bitcoinerů s regulačními orgány, aby se sektor celosvětově co nejdříve mohl nacházet v jasném a jednotném legálním rámci.

Giacomo následně přednesl argument, ve kterém vyzdvihl protichůdnost jednoho ze základních dlouhodobých cílů Bitcoinu, omezení možnosti vlád využívat inflaci jako prostředek moci a financování vlastních programů, a zájmů politiků zejména v rozvojových zemích, kde je jejich kariéra postavena právě na kontrole, cenzuře, dohledu a vysoké inflaci. A i když mu přímé pokusy o regulaci Bitcoinu přijdou absurdní, právě kvůli obraně moci států a pozice politiků podle něj bude zesilování negativních regulačních tlaků nevyhnutelné. Čím dříve však tyto tlaky přijdou, tím lépe pro Bitcoin. Zvykání si na pohodlné fungování v rámci regulovaných institucí totiž může zpomalit rozvoj odolnosti bitcoinových nástrojů a celé sítě a vést k její větší zranitelnosti v budoucnu, kdy se mohou nakonec tvrdé regulace dostavit a zastihnout bitcoinery nepřipravené.

Panelovka „Regulace nejsou řešením“ v plné stopáži zde.

Zajímaví mluvčí se objevili také v panelu o inovacích v bitcoinové těžbě. Aktuální trendy v miningu spolu probírali Adam Back, CEO Blockstreamu a jeden z prvních vývojářů Bitcoinu komunikujícím se Satoshim Nakamotem, Xmei Lin, vedoucí prodeje v Bitmainu (největší výrobce ASIC minerů), a Jan Čapek, spoluzakladatel firmy Braiins zaměřující se na pool mining či vývoj těžebního firmwaru.

V úvodu diskuze se odkazovalo na vývoj těžby bitcoinů od individuálního domácího miningu přes těžbu v průmyslovém měřítku až po těžbu samotných států. Mezi nedávné příklady vstupu národních států do mining průmyslu patří Salvador, který zavedl tzv. sopečné dluhopisy na financování své energetické infrastruktury pro těžbu bitcoinů, nebo Bhútán, o jehož těžebních operacích se svět dozvěděl teprve nedávno. Panel se věnoval také v posledních letech zvyšující se rozmanitosti lokací těžebních center po celém světě, což odstartoval odliv velkého množství těžařů z Číny, kde byl mining zakázán. Bitcoin těžící společnosti jsou mistry ve vyhledávání míst s velkým množstvím levné či zbytkové energie, proto se dnes mnoho hashratu generuje v americkém Texasu i zbytku USA, Kanadě, skandinávských zemích Evropy, Kazachstánu a poslední dobou i v Spojených arabských emirátech či zemích Latinské Ameriky.

Panel: inovace v miningu
Panelová diskuse o inovacích v miningu a plné publikum. Foto: Marek Příhoda

V otázce vývoje hardwaru pro těžbu bitcoinů v různých zeměpisných lokalitách s různým klimatem se speakeři v panelu vyjadřovali hlavně k možnostem chlazení a jejich vlivu na výkon zařízení, optimalizaci firmwaru ASIC minerů nebo jejich přetaktování. Xmei mluvila o vývoji ASICů, které zvládnou prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí, jaké se nachází právě na Blízkém východě a v Latinské Americe. Pro takové účely se namísto zařízení chlazených vzduchem hodí spíše stroje s vodním chlazením, jako jsou Antminer S19 Pro Hydro nebo S19 XP Hydro, které i v subtropickém a tropickém podnebném pásu umožní mining s nízkou poruchovostí, stabilním provozem, nižší hlučností a lepší šetrností k životnímu prostředí. Další metodou je technologie ponorného chlazení, kdy se hardware ponoří do elektricky nevodivé kapaliny. U ponorného chlazení ovšem údajně existují větší rizika poškození drobných komponentů hardwaru.

Jan jako další složku optimalizace mining procesů zmínil za Braiins vývoj open-source firmwaru i pro těžební mašiny Bitmainu. Jejich cílem je mimo jiné přizpůsobit stroje různým klimatickým podmínkám tím, že umožní dynamické cílení výkonu. Například mohou automaticky snížit výkon při přehřívání za horkých dní a zvýšit jej zpět, když se podmínky zlepší přes noc. Adam s Janem souhlasil v otázce potřeby otevřeného přístupu k hardwaru pro účely jeho přeprogramování a implementace alternativních operačních systémů. K přetaktování vs. podtaktování strojů uvedl, že vše závisí na aktuální ziskovosti. V počátečních fázích nové generace strojů mohou chtít těžaři přetaktovat, aby maximalizovali produkci bitcoinů. S příchodem bearmarketu, kdy se obvykle zároveň blíží konec životnosti strojů starší generace, může naopak pomoci podtaktování k prodloužení jejich ziskovosti, a tedy i delšímu provozu a lepší udržitelnosti.

Adam Back
Spoluzakladatel a CEO Blockstreamu, Adam Back. Foto: Marek Příhoda

BTC Prague pitch contest

Industry day nabídl na expo stagi také pitch contest bitcoinových startupů. Zástupci každého z nich prezentovali své bitcoinové podnikatelské koncepty publiku i porotě a snažili se zaujmout s cílem získat dobrovolné finanční příspěvky nebo investorskou podporu pro nakopnutí svých byznysových iniciativ.

Mezi 10ti soutěžícími startupy byly:

 • Satochip představující dostupnou hardwarovou peněženku v podobě chytré karty.
 • Satsback jako evoluční platforma s cashbacky a věrnostními odměnami při nákupu za bitcoin.
 • Aplikace Conshax pomáhající podcasterům budovat udržitelný zdroj příjmů prostřednictvím přímého spojení s jejich publikem pomocí lightningových příspěvků.
 • Satoshi's Market budující bitcoin only e-shop, na kterém lze nakupovat hardware, počítačové příslušenství, nebo i domácí výrobky jako boxerky.
 • Slice je rozšíření prohlížeče, které monetizuje váš pohyb na internetu pomocí implementace reklam, za jejichž zobrazení lze získat nějaké ty satoshi.
 • Terahash se zabývá přetvářením zbytkové energie a zdrojů firem nebo jednotlivců v bitcoinovou hodnotu. Zároveň provozuje platformu pro vzdělávání o prospěšnosti bitcoinové sítě nejen v energetice.
 • Hotel Princess Plochinger představili svůj unikátní bitcoinový hotel, ve kterém bitcoinem zaplatíte ubytování, jídlo, prohlédnete si bitcoinové umění, zúčastníte se vzdělávacích přednášek a možná nakonec i bitcoin nakoupíte v ATMku.
 • Bolt Observer vyvíjí jednotnou platformu pro zjednodušení správy a monitoringu lightningových uzlů či balancování jejich likvidity.
 • Satoshi App má být komplexní mobilní aplikací pro bitcoinery. Kromě možnosti nákupu a prodeje bitcoinu, chce nabídnout taky lightningové služby, prostor pro vydělávání a utrácení bitcoinu, nebo bitcoinové půjčky a vzdělávací platformu.

A konečně OSMO, výherce BTC Prague pitch contestu, o kterém už existuje slušné povědomí nejen díky dřívější výhře 2. místa v pitch contestu na konferenci v Miami. OSMO je bitcoinová platební společnost s vizí stát se vedoucí platební společností v Latinské Americe. Její služby zahrnují OSMO Wallet (B2C), OSMO Business (řešení B2B pro platby u obchodníků) a OSMO Enterprise (služba B2B2C pro podniky k převodu peněz pomocí lightningové sítě).

Piero Coen, spoluzakladatel a CEO OSMO, přebírá cenu za 1. místo v BTC Prague pitch contestu.

Zatím hlavní produkt, OSMO Wallet, je mobilní platební služba dost podobná populárnímu Striku Jacka Mallerse, která umožňuje lidem v Latinské Americe posílat a přijímat peníze kdekoli pomocí mobilní appky. Nabízí integraci s bankami, účty ve více měnách a je plně interoperabilní s jakoukoli bitcoinovou peněženkou nebo burzou. Uživatelé v ní mohou vyměňovat také fiatové měny nebo používat integrovanou bitcoinovou směnárnu bez nutnosti znalosti nejrůznějších technikálií. OSMO rovněž umožňuje uživatelům provádět fiat převody levněji prostřednictvím Lightning Networku.

OSMO chce s pomocí Bitcoinu řešit problémy současného finančního prostředí Latinské Ameriky, kde šest z deseti lidí nemá přístup k finančním službám, 85 % ekonomiky funguje v hotovosti a převody peněz jsou pomalé a drahé. I proto společnost disponuje sítí 20 000 fyzických míst, která umožňují provádění cash-in a cash-out transakcí. OSMO generuje příjmy ze směn fiat měn, transakčních poplatků a potenciální budoucí nabídky finančních služeb, jako jsou např. půjčky.

OSMO a jejich kompletní prezentace na pitch contestu BTC Prague.

Expo highlighty

V expo části, která byla přístupná za méně než 10 EUR, mohli zájemci prozkoumat stovku všemožných stánků bitcoinových firem. V samotném centru expa se tyčil čtyř-stánek hlavního sponzora konference, SatoshiLabs, rozdělený na části prezentující jednotlivé projekty firmy. Kromě již zmíněného Vexlu s Vexl Foundation a Tropic Squaru nechyběl samozřejmě ani koutek s hardwarovými peněženkami Trezor, kde bylo možné zatočit si kolem štěstí a něco vyhrát, nebo koutek nativní kryptosměnárny pro Trezor Suite, Invity.

Davem zaplněná expo hala, na kterou jste se mohli rozhlížet z cool balkónu nad SatoshiLabs základnou (viz třetí fotka v tweetu).

Ve středu výstaviště šlo najít taky stánky Wasabi Wallet a RoninDojo, ke kterému neodmyslitelně patří i Samourai Wallet. Tyto konkurenční týmy budující pokročilé open-source softwarové peněženky s množstvím privacy nástrojů, nebo i hardware pro provoz vlastních uzlů, měly stánky téměř naproti sobě a u obou se hemžilo plno bitcoinerů, aniž by atmosféra houstla.

Oblíbený byl samozřejmě stánek Braiins, kde šlo zjistit, jak získat kompletní kontrolu nad vašimi těžařskými operacemi díky alternativnímu ASIC firmwaru Braiins OS nebo unikátnímu mining protokolu STRATUM V2. Mimo to jste si ale mohli nechat podepsat i knihy z Braiins Publishing jejich autory nebo hodit na záda „mining krosnu“.

Braiins mining krosna
Braiins mining krosna pro těžbu bitcoinů za chůze. Foto: Marek Příhoda

Zajímavé novinky se prezentovaly v koutku Blockstreamu, kde návštěvníkům představovali hlavně softwarovou Blockstream Green a hardwarovou Blockstream Jade peněženku. Blockstream Green nedávno získala podporu lightningu, jež firma do peněženky zapracovala skrze vlastní implementaci druhé bitcoinové vrstvy – Core Lightning.

Interview od stánku Blockstreamu.

Hodně zájmu vyvolal také nový projekt Firefish, který má sloužit jako marketplace spojující hodlery bitcoinu s fiat věřiteli. Na marketplacu budete moci prostřednictvím peer-to-peer půjčky zastavit své bitcoiny a získat za ně s domluveným úrokem fiat peníze pro vaše útraty. Nemusíte tedy nikdy prodávat váš bitcoin a danit z něj zisky, a zároveň jste schopni aktivně využívat vaši finanční hodnotu uloženou v bitcoinu dle potřeby. Mnoho lidí se dále pohybovalo okolo stánku firmy DCX Immersion Mining, která vyrábí do regálů instalovatelné ponorné chladicí soustavy pro profi bitcoinovou těžbu a menším domácím těžařům nabízí kompaktní systémy se schopností využívat teplo vyprodukované miningem pro ohřev vody v bazénu či vytápění domu.

DCX Immersion Mining
DCX Bitpod – kompaktní těžební jednotka s ponorným chlazením pro domácí využití. Foto: Marek Příhoda

Pozoruhodné bylo vidět i zatím osamocený stánek jediného národního státu, který na konferenci přijel prezentovat své bitcoinové zájmy a příležitosti. Na stánku Salvadoru jste mohli ochutnat tamní kávu a u toho poslouchat velvyslankyni republiky Salvador v ČR, jak vypráví třeba o zájmu českých firem investovat v středoamerické zemi do bitcoinové těžby z obnovitelných zdrojů.

Stánek Salvadoru
Stánek Salvadoru v samém srdci expa BTC Prague.

Michael Saylor o Bitcoinu jako investici a jeho budoucnosti

V samotné hlavní konferenční části si nejvíce pozornosti získal v bitcoinové komunitě už dobře známý Michael Saylor, který je momentálně jedním z hlavních hlasů Bitcoinu minimálně ve světě velkého byznysu. Michael je americký podnikatel, investor, zakladatel a CEO společnosti MicroStrategy, která patří mezi významné světové poskytovatele podnikových softwarových platforem. Právě MicroStrategy adoptovala bitcoin jako své primární rezervní aktivum a dnes patří s více než 150 000 mincemi mezi největší držitele bitcoinu na světě.

Michael na BTC Prague vystoupil dvakrát. Nejprve v diskuzi „Bitcoin jako investice“ se svým dlouholetým přítelem Ericem Weissem, který ho údajně k Bitcoinu přivedl. V poslední den konference měl pak samostatnou přednášku se slidovou prezentací s názvem „Budoucnost Bitcoinu“.

Michael Saylor
Michael Saylor na BTC Prague 2023. Foto: Marek Příhoda

Diskuze „Bitcoin jako investice“

V diskuzi Eric nejprve vyzval k shrnutí celkové makroekonomické situace světa. Michael vzpomínal na události „covidové doby“, extrémně rychlé zvedání úrokových sazeb v USA nebo následující kauzy FTX, spěšné záchrany Silicon Valley Bank, First Republic Bank apod. Americký Fed a další centrální banky podle něj kromě devastace hodnoty dluhů ničí nevědomky i hodnotu měn nejen zemí jako je Turecko či Argentina. Kam to vede? Nejspíše k nové éře, kdy „money printers“ pojedou dál, základová inflace se zvýší a budeme pravděpodobně sledovat, jak se s tím centrální banky a vlády budou snažit prát všemi možnými a zatím možná i nepředstavitelnými způsoby. K otázce, jak dopadne „krypto sektor“ jako takový, Michael řekl, že záleží jen na Bitcoinu, jenž celý tento sektor zastřešuje, slouží jako jeho rezervní měna a čeká, až se ti, kdo se na začátku éry krypta rozdělili na tábor „pojďme tvrdou cestou, vyvíjejme trpělivě lightning a další robustní technologie mnoho let“ a tábor „pojďme na Bitcoinu a kryptu vydělat, dostat Bitcoin do bank, získávat yieldy, pojďme udělat lepší Bitcoin s levnými transakcemi s rychlostí světla, mining bez spotřeby energie“, spojí do jedné skupiny a začnou makat na tom, na čem opravdu záleží. Protože alternativa bude pravděpodobně potřeba vzhledem k upadajícímu fiat systému. Samozřejmě nemůžeme očekávat naprosté sjednocení zájmů lidu, vládních představitelů i byznysmenů. Každopádně dosud se bitcoinerům dařilo prosadit nepředstavitelné a udržet síť ve fungujícím stavu a rozvoji filosofickém i technickém, takže máme velkou šanci, že Bitcoin tak rychle neskončí.

Diskuze: Bitcoin jako investice
Eric Weiss a Michael Saylor při diskuzi „Bitcoin jako investice“.

Na otázku, jak tedy na Bitcoin koukat jako na investici, Michael uvedl hned několik možných pohledů. Z pohledu současných podmínek a konstelací můžeme Bitcoin vnímat jako digitální zlato pro náš svět, nebo si můžete uvědomit, že čím déle a viditelněji bude ten BTC ticker vyskakovat v horní liště CNBC nebo na titulní straně Wall Street Journal, tím více vám bude docházet, že bitcoin je tím unikátním aktivem, které představuje jednotný monetární index pro celý svět. Záleží, kým jste… máme tu investory, kteří budou jeho relevanci určovat jen podle procentuálního výkonu, pak technokraty typu Zuckerberga, Gatese nebo Muska, a taky existují maximalisti typu Jacka Dorseyho, kteří neříkají „Ó wow to je skvělý produkt či technologie, kterou bude používat milion firem a miliardy lidí a její cena poletí do nebes.“, ale řeknou spíše „Bitcoin je morální dobro, dokáže milionům firem a miliardám lidí přinést hodnoty jako naději v celkovou suverenitu, finanční svobodu, necenzurovatelnost, nezkonfiskovatelnost, finanční soukromí.“ Ten poslední pohled je možná o něco lepší, ale každý si může vybrat. Podle Michaela největší smysl dává, aby si nakonec všichni vybrali cestu maximalisty.

Koncem diskuze se Eric ptal, co si Michael myslí o prohlašování bitcoinové kultury za náboženství, fanatismus, ideologii. Na to Michael odvětil, že jednoznačně Bitcoin považuje za ideologii. Jde podle něj však o povznesenou ideologii. „Myslím, že vše, co je na tomto světě krásné – létající letadla, pohybující se vlaky, plující lodě, elektřina, oheň – to vše je založeno na fyzice a termodynamice. Pokud věříte v kult ohně, v kult elektřiny, v kult plavební síly a v lodě, které plují a nepotopí se, pak ano, věříte v ideologii. Ale je to ideologie zakořeněná v matematice, racionálním uvažování a fyzice. Potřebujeme o tom jen vzdělávat svět.

Celá diskuze „Bitcoin jako investice“ je už ke zhlédnutí.

Prezentace „Budoucnost Bitcoinu“

V prezentaci „Budoucnost Bitcoinu“ představil Michael vizuální znázornění dat, aby zdůraznil význam investice do bitcoinu jako aktiva s dlouhodobým potenciálem. Vysvětloval, proč navzdory své malé tržní kapitalizaci ve srovnání s aktivy, jako jsou zlato, nemovitosti nebo fiat měny, přitahuje bitcoin značnou pozornost běžných lidí, startupů, investorů i vlád.

Začal slovy: „Na celém světě zuří nekonečná ekonomická válka, která trvá od počátku věků a probíhá právě teď. Tato válka se vede o přerozdělování ekonomické energie a my tomu říkáme bohatství.“ Následně na slidu ukázal momentální podobu mapky rozdělení světového bohatství do financí, dluhopisů, nemovitostí, akcií, zlata apod.

Současné rozdělení bohatství
Zatímco například v dluhopisech se nachází 300 bilionů USD, ve fiat měnách 120 bilionů USD, v akciích 115 bilionů USD a zlatě 12 bilionů USD, bitcoinu náleží zatím jen 400 miliard USD z celkové hodnoty světového bohatství – 900 bilionů USD. Zdroj: www.michael.com

Dále ustanovil tři hlavní hnací síly ekonomické energie ve světě: vlády, technologie a práce. Dluhopisové bohatství je do značné míry poháněno vládní politikou, stejně tak jako nemovitosti skrze vládní kontrolu kapitálu a nákladů na dluh. Technologie jsou zase hnací silou akcií, do kterých během posledních dekád přesunuly ekonomickou moc od nepříliš inovovatelného zlata. K tomu Michael přidal komentář: „Je smutné, že vláda je řádově silnějším ekonomickým motorem než technologie a technologie je řádově silnější než vaše práce. Vy pak můžete dřít tvrdě, jak chcete, ale budete muset vzít v úvahu vládní politiku a technologie, pokud se neplánujete v boji o ekonomickou energii nechat zničit.

Jaké jsou možnosti? Můžeme svou ekonomickou energii uchovávat ve světové rezervní měně, dolaru, či jakékoliv jiné fiat měně, nebo se rozhodneme střežit vlastní bohatství a rozšiřovat jej prostřednictvím investic do aktiv, jako jsou akcie, indexy nebo zlato. Zde ale přichází špatné zprávy. Nikdy se nevyhneme dopadům dlouhodobé inflace, jež prospívá vládám snižováním zátěže státního dluhu, ale komplikuje život investorům a běžným lidem tím, že vyčerpává jejich peníze a investice.

USD kolaps
Dolar za posledních 100 let ztratil 95 % své kupní síly. Zdroj: www.michael.com

Už jen při pohledu na výkon dolaru za posledních sto let, nejsou vyhlídky příliš pozitivní. Co pak ale u jiných fiatových měn? Pro příklad argentinské peso vůči dolaru utrpělo dlouhodobou ztrátu 99,8 %. Pokud národní měna ztrácí 90 % nebo více vůči dolaru, který za sto let ztratil 95 % své kupní síly, nemá podle Michaela smysl v národní měně operovat. Jeho komentář „Žádná tvrdá práce nevyřeší problém, že jste na špatné straně této ekonomické války... Existuje zde pouze jedna strategie: musíte se z toho pesa, dolaru, eura nebo čehokoli jiného dostat, musíte se vymanit.

Problémy s dlouhodobou inflací jdou ovšem ještě dále. Záchranou nejsou ani investice do aktiv. Ty nejvyužívanější jako index SPX složený z 500 akcií amerických firem, tzv. 60/40 nebo 40/60 portfolia spojující akcie a dluhopisy ani rizikovější akciová portfolia ve skutečnosti nebývají ziskovou záležitostí. Inflace dle CPI indexu spotřebitelských cen USA dlouhodobě cílená a udržovaná okolo 2 % je totiž klam a skutečná inflace se v USA pohybuje spíše okolo 8 %. S většinou ostatních aktiv tak vkládáte naději do centralizovaných finančních produktů plných rizik, které se vlastnostmi ani zdaleka neblíží kvalitním penězům.

Aktiva vs. inflace
Průřez výkonností nejpoužívanějších investičních aktiv vs. skutečná inflace. Zdroj: www.michael.com

Podle slov Michaela: „Peníze mají být způsobem, jak si uchovat ekonomickou energii a nenechat si ji ukrást vládou nebo špatnými investičními rozhodnutími.“ S cílem zachování a růstu bohatství je třeba investovat do aktiv nebo držet peníze, které jsou skutečně vzácné, žádané, snadno převoditelné, trvanlivé a snadno udržovatelné. To vše by měl bitcoin svou povahou splňovat například i na rozdíl od zlata, které sice aspiruje na dobrého udržitele hodnoty, ale v ostatních směrech jako peníze zaostává.

V budoucnu si podle Michaela začne svět ještě rychleji uvědomovat, že je bitcoin superiorní aktivum, čímž bitcoin začne postupně ukrajovat větší podíl světového bohatství a absorbovat více ekonomické energie do sebe. Nejprve demonetizuje zlato, protože to už pro dnešní dobu, a tím více budoucnost nedává žádný smysl, a pak i ostatní aktiva. Michael odhaduje, že by časem mohl bitcoin vstřebat až 200 bilionů USD.

Demonetizace ostatních aktiv bitcoinem
Demonetizace ostatních aktiv pro uchování hodnoty bitcoinem. Zdroj: www.michael.com

Prezentaci Michael zakončil jasnou zprávou slovy „Žádná země nemůže zastavit inflaci, 99 % společností a jednotlivců nedokáže inflaci porazit, zbylé 1 % může trh porazit díky svým schopnostem nebo štěstí. Nepředpokládejte, že budete tím 1 %. Každý si může koupit bitcoin, takže BUY BITCOIN.

Závěrečná slova Michaela Saylora na BTC Prague.

Giacomo Zucco: Ordinals jsou retardované

S výrazným vystoupením přijel na BTC Prague i Giacomo Zucco, italský bitcoinový podnikatel, aktivista autor a konzultant. Ve své řeči se zabýval v poslední době populárními Ordinals/Inscriptions a rozkryl, proč se nejedná o nic přelomového a už vůbec ne nového.

Ordinals jsou podle Giacoma výsledkem tendence nováčků v Bitcoinu přicházet s nápady, které už byly v minulosti vyzkoušeny a zavrženy. Současné implementaci inskripcí do blockchainu Bitcoinu už předcházely jiné projekty zabývající se tzv. „obarvováním mincí“ (coin coloring). Tato metoda spočívá v propojování konkrétních satohis (nejmenší jednotky bitcoinu) se specifickými metadaty, která mohou reprezentovat různá digitální práva nebo umožňovat tokenizaci akcií a dalších aktiv. Myšlenka coin coloringu, která vznikla v roce 2012 v rámci projektu Colored Coins, je ze své podstaty nekompatibilní například s bitcoinovými privacy praktikami a technickými řešeními, jako je třeba routing na Lightning Network síti. Dále může v podstatě sloužit jako nový nástroj společností zabývajících se analýzou řetězců, komplikuje těžbu vytvářením externí hodnoty (což vede k ohýbání incetiv těžařů) a nefunguje na SPV (Simplified Payment Verification) peněženkových klientech.

Giacomo Zucco
Giacomo Zucco na své BTC Prague přednášce „Ordinals jsou retardované“.

V průběhu let bylo navrženo několik variant a vylepšení metod obarvování mincí. Šlo o flexibilnější schémata coloringu nebo známé metaprotokoly jako Counterparty či Omni. Konečným pokrokem je zatím odstranění většiny dat z blockchainu a jejich zpracování mimo řetězec pomocí protokolů typu RGB. Off-chainová řešení s sebou bohužel zase nesou problémy nedostatečné decentralizace. Většina odvětví už dnes zkrátka uznává nedostatky myšlenky obarvování mincí. Mnoho projektů, které si kladly za cíl ji realizovat (Colu, ChromaWay, Coinspark, Coinprism), se buď obrátilo k jiným cílům, nebo ukončilo činnost.

Dalším zajímavým historickým aspektem souvisejícím s Ordinals je vývoj data encodingu do blockchainu využitím prostoru pro zápis dat v bitcoinové transakci. Takto zakódovaná netransakční data, pak může přečíst kdokoli, kdo zná formát jejich kódování. Existují příklady využití data encodingu jako nástroje pro záznam historických okamžiků nebo pro uchování sentimentálně důležitých informací. Mezi takové patří třeba symbolická zpráva uložená do bitcoinového Genesis bloku Satoshim nebo pocta zemřelému Lenu Sassamanovi.

Len Sassaman Tribute
Giacomo ukazuje poctu zemřelému Lenu Sassamanovi, belgickému cypherpunkovi, zapsanou do bitcoinového blockchainu v ASCII znacích.

Kromě podobných nevinných zápisů přináší ale data encoding i problémové faktory jako umožnění trollingu, spamování nebo ukládání nelegálního obsahu na bitcoinový blockchain. Na šíření takových praktik nemusí být navíc bitcoinový blockchain připraven, protože není navržen pro ukládání velkého množství netransakčních dat, takže při jejich velkém návalu mohou nastat potíže se škálovatelností. Dalším problémem může být i tzv. „free riding“, kdy bitcoinové uzly musí nést náklady na ukládání a přenos netransakčních dat, za které nedostávají zaplaceno, na rozdíl od těžařů. I zde existují metody přinášející částečná řešení. Účinnějšího zápisu netransakčních dat lze dosáhnout například použitím ořezatelných datových polí nebo hashových referencí namísto přímého zápisu dat v transakcích. Nejpokročilejším je zde asi projekt OpenTimestamps operující s časovými razítky, o jehož skutečné praktické užitečnosti se ale v bitcoinové komunitě stále vedou diskuze.

Historie okolo obarvování mincí a data encodingu spolu jasně souvisí – pro obarvení mince je třeba přidání metadat k vytvoření satoshi s jedinečným obsahem a pro přidání metadat je nutné provést jejich zapsání na bitcoinový blockchain. S příchodem NFT fenoménu byly ale do tohoto propojení vneseny incentivy pro zneužívání bitcoinového blockchainu ke spekulacím. První etapa spekulací s bitcoinovými NFTs se odehrála v podobě kolekce „Rare Pepes“ vytvořené někdy v roce 2016, ale vzhledem k tehdejším parametrům protokolu a retardovanosti celého konceptu byly tehdy spekulativní aktivity okolo JPEGů bitcoinery opuštěny a trend si převzali shitcoineři.

Hybridizace
Začarovaný hybridizační kruh coin coloringu a data encodingu.

Co ale přišlo s Ordinals, bylo jen znovuobjevení dřívějších konceptů. Tzv. „Inscriptions“ jsou pořád tím stejným obarvováním mincí, jaké už jsme znali. Protokol Ordinal Numbers k nim přidal jediný nový prvek – číslování jednotlivých „obarvovaných“ satoshis. Větší NFT vlna na Bitcoinu se tentokrát mohla zvednout díky SegWit soft forku z roku 2017, který upravil formátování transakcí a zlevnil zápis netransakčních dat až o 75 %. Velkou roli ale podle Giacoma hráli i aktéři, kteří podpořili znovuobjevení starých konceptů idelních pro spekulativní hry. Na propagaci Ordinals se ve velkém podílel v poslední době nedůvěryhodným krypto projektům věrný (Terra Luna, Celsius, FTX) vývojář Udi Wertheimer s jeho NFT kolekcí „Taproot Wizards“, dále nechvalně známý krypto youtuber BitBoy Crypto nebo bigblockerští spiklenci a zakladatelé projektu Bitcoin SV, kteří vyvinuli velkou část Orinals infrastruktury peněženek atp.

Giacomo tedy závěrem upozornil, že ke studiu Bitcoinu patří nejen všímání si trendů a honba za budoucností, ale i zkoumání minulosti a sledování zájmů lidí v komunitě. Ne všichni, kdo se podílí na vývoji nových věcí okolo protokolu, to dělají čistě jen z lásky k Bitcoinu.

Samantha de Waal: Narozena s Bitcoinem

Mnoho přednášek na BTC Prague se věnovalo také tématu bitcoinové komunity a šíření povědomí o technologii nestátních peněz. Mezi ně patřilo i vystoupení teprve 12leté Samanthy de Waal s názvem „Narozena s Bitcoinem“, které ukázalo zajímavý úhel pohledu teprve vyrůstající generace.

Samantha jakožto nejmladší vystupující na BTC Prague vyšla na pódium odvážně jako další na řadě hned po prvním z přednesů Michaela Saylora a mluvila o své celoživotní zkušenosti v „bitcoinovém standardu“. Na rozdíl od většiny ostatních uživatelů Samantha Bitcoin neadoptovala, ale narodila se do prostředí, kde se běžně používá. Své první placení bitcoinem zažila ještě tak mladá, že si to ani nemůže pamatovat. Její rodina totiž finančně funguje kompletně na Bitcoinu. Otec, Benjamin de Wall, je vývojář a vedoucí softwarového týmu největší bitcoin-only americké směnárny – Swan Bitcoin. K Bitcoinu se ale dostal skrze svůj anarchistický aktivismus už někdy v roce 2010, od kdy jej aktivně používá. Samantha zmínila, že se jí na Bitcoinu nejvíce líbí jeho otevřenost. Používat jej může kdokoliv, bez ohledu na věk, národnost, rasu, pohlaví nebo jiné škatulkovací sociální statusy. Také lidem v publiku poradila, jak probudit zájem o Bitcoin v jejich dětech například skrze její oblíbené knihy „Bitcoinové peníze: Jak v městečku Bitville objevili dobré peníze“, „99 bitcoinů a slon“ či „Dobrodružství Blockeeho da Blocka: Dětský příběh o blockchainu“, nebo například prostřednictvím tématu ochrany životního prostředí, které bývá pro mladé velmi relevantní a Bitcoin v něm může nabídnout v mnoha směrech zajímavé možnosti od využití přebytečné energie, až po požírání vedlejších produktů ropné těžby a jejich přetváření na ekonomickou hodnotu.

Samantha šla do představování výhod Bitcoinu na BTC Prague sebevědomě.

Aleks Svetski: Bitcoinová cesta bojovníka

Aleks Svetski, který spoluvytvořil knihu „The UnCommunist Manifesto“, vydává vlastní časopis „Bitcoin Times“, vede hluboké rozhovory s hosty ve svém pořadu „Svetski Wake Up Podcast“ a je obhájcem svobody a dobrovolnosti, se snažil přinést odlišný filozofický pohled na budoucnost Bitcoinu a položit si nové otázky, které jej napadly při studování nejrůznějších knih o transformaci člověka díky ctění „bojovnických zásad“. Co se stane, když Bitcoin uspěje, kým se jako bitcoineři staneme?

Podle Alekse existují tři možné výsledky: bitcoinová společnost se buď stane zdegenerovanou, vytvoří novou parazitickou elitou, nebo vydrží ctít vysoké morální hodnoty a stane se inspirací i pro zbytek společnosti. Přednášející vyjádřil obavu, že první dva negativní scénáře by mohly nastat v případě rychlého získání bohatství, k němuž by došlo při ekonomické transformaci poháněné Bitcoinem. Abychom se jim vyhnuli, navrhuje, aby se lidé snažili stát se muži a ženami ctnosti a aby se na této transformaci vědomě pracovalo, zejména při výchově dětí. Největší a nejušlechtilejší ctnosti lze podle Alekse nalézt ve válečnických kulturách, nikoli v mírových dobách. V těch jsou například odvaha, čest, spravedlnost, úcta, povinnost a sebeovládání vysoce ceněné a nezbytné pro přežití. Jelikož právě na základech takových válečnických kultur byly vybudovány největší a nejúspěšnější civilizace v minulosti, myslí si Aleks, že to může platit i pro budoucnost.

Aleks Svetski o bitcoinové cestě bojovníka – The Bushido of Bitcoin.

Na konci přednášky autor ještě zmínil, že na toto téma chystá knihu s názvem „The Bushido of Bitcoin“, což by se dalo přeložit jako „Bitcoinová cesta bojovníka“. Kromě téhle řeči vystoupil Aleks na BTC Prague ještě i další den se zamyšlením o propojení Bitcoinu a umělé inteligence, přičemž k té příležitosti oznámil i svůj nový projekt. Podle všeho pracuje na vývoji jazykového modelu, Spirit of Satoshi, který se učí z celého internetu včetně Nostru a má být otevřenou alternativou k ostatním closed-source a cenzurovaným jazykovým modelům. Rovněž má sloužit jako nový repozitář k veškerému bitcoinovému vědění.

Panelovka: Nadějnější budoucnost díky nízkým časovým preferencím

V poslední panelové diskuzi na hlavní stagi odpovídali podcasterovi Robertovi Breedlovovi na otázky ohledně nízkých časových preferencí tři speakeři. Saifedean Ammous, jeden z nejvýznamnějších světových ekonomů vyjadřujících se k Bitcoinu a autor knih „Fiatový standard“ a „Bitcoinový standard“. Dále Filip Karadjordjevic, dědičný princ Srbska a Jugoslávie, který v rámci společnosti JAN3 pomáhá národním státům, firmám a významným jedincům pomocí Bitcoinu dosáhnout suverenity a prosperity. A český ekonom, Josef Tětek, zakladatel československého Ludwig von Mises Institutu, působící také jako bitcoinový autor a analytik ve firmě Trezor.

Nízké časové preference
Zleva: Robert Breedlove, Saifedean Ammous, Filip Karadjordjevic a Josef Tětek.

V debatě mluvili o tom, jak nízké časové preference souvisí s fiat penězi, Bitcoinem a budoucností naší společnosti. Mít kvalitní „hard money“, ve kterých se dá šetřit a počítat s jejich hodnotou v dlouhodobém horizontu, je jedním z předpokladů ke schopnosti lidské civilizace fungovat v delších časových rámcích = snižovat naše časové preference. To znamená plánovat budoucnost, přemýšlet a rozvíjet naše vize. Takové podmínky v současném fiat systému chybí, a proto mnoho lidí přestává přemýšlet o budoucnosti, nemá vize, nemá sny a už vůbec si nedokáže představit nějakou za náš život sahající představu o světě, jaký bychom mohli budovat. Lidé mnohdy žijí od výplaty k výplatě a jejich ušetřené finance stejně jen ztrácí hodnotu, zvláště v zemích s hyperinflací je to tragický problém. Z dlouhodobého hlediska má navíc kvalita peněz vliv rovněž na celkové vztahy společnosti s vládami. Špatné peníze dávají moc lotrům a čím jsou horší, tím více se dynamika nevyrovnanosti moci rozjíždí a vznikají sílicí tendence tuto moc za každou cenu udržet, nebo naopak ze zoufalství svrhnout.

Shodují se, že potřebujeme peníze minimálně s vizí stability, jakou přináší Bitcoin používaný peer-to-peer, držený ve vlastní úschově a opatrovaný s ohledem na udržení soukromí. Peníze, které budou dlouhodobě spolehlivé a přinesou možnost vytvářet, inovovat a plánovat pro dalekou budoucnost.

BTC Prague doprovázely i zajímavé side eventy

Hranice BTC Prague nekončili branami letňanského výstaviště. Součástí akce byla i spousta doplňkových bočních událostí. Tak například ještě před Industry dnem proběhl také tzv. „Dev hack day“, jenž byl určen pro všechny vývojáře, zvídavé hlavy, nerdy a geeky. Zde měli účastníci čas se ponořit hluboko do detailů bitcoinových technologií. Dále se konal také bitcoinerský běh Prahou a každý den po konferenci probíhala oficiální after party, na níž jste si mohli dát pivo v příjemné večerní atmosféře města a pokecat s tuzemskými i zahraničními bitcoinery i trochu neformálně.

Tři večery BTC Prague after party.

Kromě hospodské after party byl uspořádán také koncert „Satoshi Rockamoto“, během nějž se na pódiu objevilo spoustu muzikantů i nemuzikantů z řad bitcoinerů. Mohli jste si tak poslechnout třeba rockové rytmy z úst Giacoma Zucca.

Záznamy ze „Satoshi Rockamoto“ koncertu. Velmi pěkné!

A kromě mnoha přípitků účastníci BTC Prague pokřtili Prahu jako bitcoinové město taky stovkami cool nálepek, kterých byly na konferenci plné stoly, a taky efektním promítnutím bitcoinového loga a hesla „study Bitcoin“ na budovu České národní banky a věž Prašné brány na Karlově mostě.

Studujte Bitcoin.

Závěrem k BTC Prague

Pokud jste si prvním ročníkem bitcoinové akce takového rozměru v Česku nebyli jistí, teď už vám musí být jasné, že se organizátorům podařilo konferenci uspořádat promyšleně, do detailu vytuněnou a vytvořit stejně příjemnou atmosféru, jakou už třeba znáte z ostravských Chaincampů. Bylo potěšující po konferenci sledovat plný Twitter pozitivních reakcí od bitcoinerů z celého světa. Mnoho z nich už se těší na již potvrzený druhý ročník BTC Prague, který je naplánován na 13.–15. června 2024.

Aftermovie a pozvánka na druhý ročník – BTC Prague 2024.

Možná už jsou pryč doby, kdy na velkolepou bitcoinovou show musíte letět až do Miami a od letošního roku bude stačit zaskočit na pár dní do Prahy. Dobrá práce, týme BTC Prague!

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB17