Chladiče na procesor mají za úkol odvádět ztrátové teplo a průběžně tím snižovat teplotu procesoru. Ačkoliv se většina procesorů dodává se základním chladičem, jeho výkon je omezený a nákup chladiče třetí strany bude vždy znamenat snížení teplot i hluku. Nižší teploty procesoru znamenají jeho delší životnost a potenciál pro přetaktování.
Hledáte-li výkonnější alternativu k boxovanému chladiči za rozumné peníze, vzduchové chladiče procesorů jsou pro vás tím pravým. Obvykle se pouze o jednoduchou kombinaci velké pasivní části a ventilátoru.
Vzduchové chladiče mají řadu výhod. Mezi hlavní patří nízká cena, spolehlivost a snadná instalace. Jsou ale zpravidla velké a někdy mohou kolidovat s dalšími komponentami, typicky s moduly operační paměti. Pasivní bloky vzduchových chladičů často váží i kilogram a větší z nemusí být kompatibilní s řadou běžných skříní. Rozměry je často vyřazují také z kompaktnch sestav nejen kvůli rozměrům. Vzduchové chladiče ke své správné funkci potřebují silný proud vzduchu, který obvykle v miniaturních
sestavách není.
iVyužijte službu Alza Individual! Počítač vám složí profesionál.
Vodní chladiče CPU
Pokud se bavíme o vodních chladičích na procesor, poukazujeme především na řešení All-in-One, která nabízí kompletní chladicí systém připravený k okamžitému použití. Taková chlazení mají výhodu v rozměrech. Celkově sice nejsou nijak kompaktní, místo, ve kterém se kapalina ochlazuje, takzvaný radiátor, se však nenachází v místě procesoru, nýbrž ho lze umístit na různé pozice ve skříni, kam teplo dopravuje kapalina. Díky tomu je chlazení flexibilní a můžeme ho umístit i do stísněných prostor.
Vodní chlazení však nelze namontovat do všech skříní, nýbrž pouze do modelů, které jsou pro jeho montáž uzpůsobeny. Je jich značné množství a můžete si je v odpovídající kategorii vyfiltrovat podle parametru „Podpora vodního chlazení“. Vodní okruhy jsou konstrukčně mnohem složitější a křehčí, proto se s jejich použitím pojí více rizik, než kterým budete vystaveni s chladičem vzduchovým, odměnou vám ale bude efektnější i efektivnější systém chlazení.
Parametry
Max. rychlost – maximální rychlost ventilátoru chlazení udává nejvyšší množství otáček, které je ventilátor schopen vykonat za jednu minutu. Vyšší rychlost zpravidla znamená lepší chladící schopnosti, také ale vyšší hlučnost, proto má jako samostatně stojící parametr jen omezenou vypovídající hodnotu.
Max. hlučnost – hodnoty hlučnosti chlazení měříme v decibelech (dB) a maximální hodnota platí při maximální rychlosti.
Průtok vzduchu – průtok vzduchu definuje reálné schopnosti ventilátoru, když přijde na protlačení vzduchu. Používají se dvě hlavní jednotky, kubické stopy za minutu (CFM) a krychlové metry za hodinu (m3/h). Optimální ventilátor je takový, který dosahuje co nejvyššího průtoku vzduchu při co nejnižší hlučnosti.
Automatická regulace otáček – procesorové chladiče s automatickou regulací otáček mění rychlosti ventilátorů sami na základě aktuálních teplot komponent.
Manuální regulace otáček – rychlost ventilátorů chladičů CPU s manuální regulací lze měnit ručně. K tomu obvykle slouží posuvný přepínač na samotném ventilátoru. I přesto však lze regulovat rychlost většiny těchto chladičů pomocí PWM.
Bez regulace otáček – ventilátory chladičů bez regulace otáček se točí konstantní rychlostí, kterou nelze měnit.
Socket – v tomto kontextu se bavíme o socketu procesoru, na který se chladič CPU montuje. Chladiče jsou často univerzální, není to však pravidlem, proto raději využijte filtr, ve kterém můžete vybrat konkrétní socket vašeho procesoru.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.