Nositelná elektronika nemá za cíl pouze čerpat informace z připojeného telefonu. Díky mnoha vnitřním i vnějším senzorům nám chytré hodinky mohou pomoci třeba s detekcí zdravotních problémů. Bezpečnostní funkce se však rozhodně neomezují pouze na zdraví.
V takovém případě jde především o zdravotní funkce – tam patří třeba měření tepu či EKG. V oblasti bezpečnosti, konkrétně zajištění bezpečnosti jejich nositele, naštěstí také výrobci nabízejí mnoho užitečných vychytávek, díky čemuž je možné mít dítě pod dohledem i na dálku. Takovými vnitřními komponentami, které toto zajišťují, jsou akcelerometr či gyroskop a dále možnost vložit SIM kartu pro osamostatnění se od mobilního telefonu.
Není výjimkou, že chytré hodinky mají funkci detekce pádu. Hodinky rozeznají náraz a mohou tuto informaci zužitkovat pro alarmování zdravotnické služby či vybraných kontaktů. Například chytré hodinky Apple Watch začnou vibrovat na zápěstí a zahájí odpočet jedné minuty, během které může uživatel informovat svým pohybem, že je v pořádku. Pokud ale v časovém limitu k pohybu nedojde, situace může být vyhodnocena jako ztráta vědomí. Hodinky v takovém případě vytočí záchrannou službu a informují vybrané kontakty.
Jak známe z mnoha seniorských telefonů, i chytré hodinky mohou mít integrováno SOS tlačítko. Pokud je osoba v nesnázích a ví, že nemá sílu či čas telefonovat, stačí dané tlačítko aktivovat. Tím dojde ke kontaktování předem navolených nouzových kontaktů. V hodinkách může být často vložena SIM karta, a jsou tak schopné fungovat zcela samostatně.
Hodinky se hodí i k tomu, abyste zajistili bezpečí svým dětem. Jednou z funkcí takových hodinek určených nejenom dětem je vymezení tzv. bezpečné zóny. Díky lokalizaci hodinek skrze vnitřní GPS přímo v nich či v telefonu pak snadno můžete být jako rodič či opatrovník upozorněni na případné opuštění bezpečné zóny.
Zpětné volání umožní dítěti vyžádat si hovor svého rodiče. A třeba vzdálený odposlech může být aktivován tím, že z vašeho telefonu na hodinky zavoláte. Jejich mikrofon se již postará o zaznamenávání okolních zvuků.
Cítíte se lépe, když má dítě hodinky na ruce, ale děsíte se situace, že by mu je někdo mohl sundat? Právě proto hodinky občas disponují funkcí detekce sundání hodinek ze zápěstí, což vyšle notifikaci rodiči. Ten si následně může třeba telefonátem ověřit situaci.
Detekce nehody funguje podobně jako detekce pádu. V zásadě jde především o detekci autonehody. Vysoké přetížení je častým jevem právě v takové situaci, a na tom schopnosti hodinek staví. Opět se děje to, že hodinky čekají na vaši výzvu, poté kontaktují další složky.
Funkce se liší podle výrobce a také modelu hodinek. Rozhodně nemají všechny chytré hodinky všechny výše zmíněné funkce. Jejich přítomnost si ověříte v popisu produktu, případně kontaktujte Alzu či výrobce.
Je dobré vybírat chytré hodinky s ohledem na jejich schopnosti. Zvlášť jde-li o hodinky pro seniora či dítě, ověřte si předem nastavení jednotlivých funkcí, které mohou opravdu hodně pomoci.