Obnovit stránku

Chytré hodinky s možností telefonování

Aktualizováno • Autor: Václav Švec

Chytré hodinky si své místo na slunci vydobyly nejen jako užitečný fitness doplněk, ale také v roli rychlé spojky se smartphonem. Rozhodně se ale tento chytrý pomocník na vašem zápěstí nemusí omezovat pouze na zobrazování notifikací. Co takhle využít chytré hodinky i k vyřizování hlasových telefonátů? A víte, že jsou na trhu i hodinky, které se obejdou zcela bez chytrého telefonu?

Chytré hodinky s možností telefonování – OBSAH

  1. Hodinky s bluetooth handsfree
  2. Co je to eSIM a k čemu je v hodinkách dobrá?
  3. Hodinky, do kterých vložíte klasickou SIM

Chytré hodinky jako bluetooth handsfree?

Začneme pěkně popořadě. To, že snad všechny chytré hodinky dokáží upozornit na příchozí hovor a případně zobrazí informace o volajícím, asi není nijak překvapivé. Některé hodinky pak umožňují hovor odmítnout či zároveň odeslat i některou z předdefinovaných SMS zpráv, zatímco s jinými hovor i přijmete, což se hodí například při sportování se sluchátky v uších. Pak jsou zde ovšem ještě hodinky, které zastanou úlohu bezdrátového handsfree, a to díky integrovanému mikrofonu a reproduktoru.

Google Wear OS
Wear OS se možná nedaří tak, jak by samotný Google chtěl, i tak jej ale nalezneme v celé řadě chytrých hodinek.

Telefon tak sice musíte mít neustále u sebe – nebo alespoň v dosahu bluetooth – ale k vyřízení telefonátu se jej nemusíte ani dotknout. Kvalita takového hovoru se pak pochopitelně může u různých typů hodinek lišit, nicméně obecně vzato ji lze srovnat s klasickým hovorem z telefonu při využití hlasitého odposlechu. Jak tuto funkci využijete v praxi, je pak zcela na vás.

Pozitivní pak rozhodně je, že se mikrofon i hlasitý reproduktor dostávají do čím dál většího množství modelů chytrých hodinek. Telefonování si tak můžete užít například prostřednictvím poměrně levných, ale jinak skvělých Huawei Watch GT 2 či podobně vybavených, ale čtvercových Amazfit GTS 2. Pokud hledáte vybavenější hodinky s otevřeným operačním systémem, do oka by vám mohly padnout například TicWatch Pro 3 s Wear OS od Googlu či Samsung Galaxy Watch Active 2 s operačním systémem Tizen. Na své si přijdou i příznivci jablečného ekosystému, například s Apple Watch Series 6 nebo Apple Watch SE.

Hodinky s eSIM aneb když není telefon potřeba

Existují však i modely chytrých hodinek, s nimiž můžete bez problémů telefonovat, i když se váš smartphone zrovna nenachází v dosahu bluetooth. První možností jsou hodinky s takzvanou eSIM neboli „embedded SIM“. Tu si lze představit jako čip, který v daném zařízení – v tomto případě hodinkách – nahrazuje známou plastovou kartičku s kontakty. Výhod je zde hned několik. V první řadě není nutný žádný fyzický slot a řešení v podobě eSIM tak nejenže zabere mnohem méně místa, ale také umožňuje hermetické uzavření daného zařízení. A obojí se náramně hodí právě u hodinek, u nichž může být přílišná velikost a hmotnost velkým problémem, a navíc je u nich odolnost vůči vniknutí prachu a vody prakticky nutností.

Samsung Galaxy Watch 3 LTE telefonování
Samsung Galaxy Watch 3 LTE s integrovanou eSIM.

Samotný provoz eSIM se pak nijak zásadně neliší od klasické SIM a tuto technologii v současnosti podporují všichni tři mobilní operátoři působící v ČR. Pro její aktivaci stačí nahrát do daných hodinek eSIM profil, k němuž veškeré potřebné údaje dostanete od svého operátora. Další výhodou eSIM je pak možnost mít nahraných více profilů, přičemž mezi jednotlivými profily lze přepínat. Bohužel však hodinky s eSIM musí mít jiné telefonní číslo než váš smartphone.

Apple Watch eSIM
Telefonovat s využitím eSIM umožňují i Apple Watch SE a Apple Watch Series 6 v cellular verzích.

Co se nabídky chytrých hodinek s podporou eSIM týče, ta je mnohem méně pestrá než v případě hodinek s funkcí bluetooth handsfree a vcelku pochopitelně hodinky s eSIM patří spíše mezi ty dražší na trhu. Jedny z levnějších jsou TicWatch Pro 4G spoléhající na operační systém Wear OS od Googlu. Alternativu sázející na OS Tizen pak představuje LTE varianta Samsung Galaxy Watch 4 a dobrou zprávu máme i pro zastánce produktů Apple, neboť jeho chytré hodinky Apple Watch Series 6 i Watch SE můžete zakoupit také v „cellular“ verzi s podporou eSIM. Výhodou Apple Watch Cellular je to, že eSIM duplikuje vaši stávající SIM z mobilního telefonu a nemusíte tak řešit další telefonní číslo. U ostatních výrobců chytrých hodinek zatím musíte pořídit vždy SIM s dalším číslem navíc.

Hodinky s klasickou SIM ocení rodiče malých dětí i senioři

I když budoucnost nepochybně patří chytrým hodinkám s eSIM, své místo na trhu mají a v dohledné době mít zajisté i budou hodinky se slotem na klasickou SIM kartu. Jedná se však o poměrně specifická zařízení určená zejména dětem a seniorům. Díky chytrým hodinkám s vloženou SIM kartou tak mohou mít například rodiče přehled o tom, kde se dítě pohybuje a zda třeba cestou do školy neodbočilo ze stanovené trasy. Hodinky pochopitelně podporují i telefonování, přičemž některé dovolují i vyfotit a odeslat obrázek. U většiny z nich pak lze nastavit, aby se na ně dovolala jen vybraná čísla. Ať už se jedná o hodinky pro děti, nebo seniory, důraz je kladen především na snadné ovládání, k čemuž často přispívá i dedikované SOS tlačítko či tlačítka pro přiřazení nejčastěji využívaných konktaktů.

Apple Watch eSIM
Díky chytrým hodinkám můžete být neustále v kontaktu se svými dětmi a mít přehled o jejich pohybu.

Ani zde pak není výběr tak široký jako u první zmíněné kategorie chytrých hodinek podporujících volání pouze přes spárovaný telefon. Pokud se budeme bavit vyloženě o chytrých hodinkách a ne například náramcích bez displeje, ceny začínají přibližně u 2 tisíc korun. O kousek víc pak stojí například hodinky Lamax WatchY2 či Helmer LK709, podporující videohovory. Z kategorie hodinek pro seniory můžeme zmínit například hodinky Helmer LK706 vybavené snímačem tepové frekvence či o něco decentnější TCL MOVETIME Family Watch MT40S.

Chytré hodinky slouží nejen k měření pohybových aktivit nebo zobrazení notifikací z telefonu, ale lze je použít i k vyřízení telefonních hovorů. Zároveň vám budou dobrým pomocníkem, chcete-li mít přehled o pohybu svých dětí nebo zajistit i starším členům rodiny pocit bezpečí.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB19