Obnovit stránku

S chytrými hodinkami Samsung nově změříme tlak i EKG

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

Hned dva modely chytrých hodinek jihokorejského výrobce Samsung obdržely významný upgrade. Ten rozšiřuje už tak rozsáhlý repertoár funkcí a umožňuje měření nejen krevního tlaku, ale i EKG, takže získáme větší přehled o vlastním zdraví než kdykoliv předtím.

samsung; chytré hodinky; wearables; nositelná elektronika

Chytré hodinky Samsung podporují EKG – OBSAH

  1. Dostupnost aneb dočkáte se i vy?
  2. EKG na chytrých hodinkách Samsung
  3. Měření tlaku na chytrých hodinkách Samsung

Dostupnost aneb dočkáte se i vy?

Současný příchod měření tlaku a EKG vlastně není ničím překvapivým, neboť výrobce zmíněné funkce přislíbil již v rámci představení konkrétních modelů. A zatímco některé země jako Spojené státy nebo Jižní Korea k nim měly přístup hned od začátku, větší část světa byla nucena vyčkat na patřičná povolení. V našich podmínkách šlo o označení CE, dokládající splnění všech legislativních požadavků v rámci Evropského hospodářského prostoru. Čekání ale skončilo a jihokorejský výrobce svou mobilní aplikaci Samsung Health Monitor konečně rozšířil i do dalších 31 států včetně České republiky nebo Slovenska.

Nové funkce dorazí výhradně na dvojici chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch 3 a Samsung Galaxy Watch Active 2. Podmínkou k jejich získání je ale stažení již zmíněné aplikace Samsung Health Monitor, která je dostupná pouze v Galaxy Store. EKG a měření tlaku tak mohou získat pouze majitelé chytrých telefonů značky Samsung, zatímco všichni ostatní mají v současné době smůlu. Nutný je také Android 7.0 (zvaný Nougat) nebo jeho novější verze, při čemž funkce mohou být omezeny i u uživatelů mladších 22 let.

EKG na chytrých hodinkách Samsung

EKG neboli elektrokardiografie je poměrně vzácnou funkcí, kterou v současné době najdeme jen na několika chytrých hodinkách. Je proto jedině dobře, že se k modelům Fitbit Sense, Withings ScanWatch a některým variantám Apple Watch připojí rovněž oblíbené Samsung Galaxy Watch3 a Galaxy Watch Active 2. Dle odhadů je totiž na světě 33,5 miliónu lidí s fibrilací síní, tedy abnormálním srdečním rytmem, přičemž mnozí z nich o tomto problému nemají ani tušení. Samsung pochopitelně nenabízí profesionální lékařský přístroj, zaznamenané anomálie ale následně můžeme konzultovat s patřičným specialistou.

A jak samotné měření vlastně probíhá? Není na tom nic složitého – stačí se pohodlně usadit, zkontrolovat správné nasazení hodinek, opřít si předloktí a položit prst druhé ruky na správné tlačítko. Pak už jen počkáme 30 vteřin a výsledek nám ihned prozradí, zda je rytmus našeho srdce pravidelný. Případné podrobnosti lze nalézt v detailně popsaném českém návodu, který je umístěn na oficiálních stránkách zde.

Měření tlaku na chytrých hodinkách Samsung

Ještě vzácnější než EKG je ale funkce měření tlaku. Vysoký krevní tlak je přitom dáván do souvislosti s chorobami mozku, ledvin nebo srdce, a je proto více než žádoucí mít o něm dostatek informací. Již zmíněné chytré hodinky značky Samsung nám naštěstí umožní změřit tlak kdykoliv a kdekoliv, stačí jen zůstat v klidu a vyhnout se situacím, kdy zrovna sportujeme, pijeme nebo kouříme. I v tomto případě mohou zájemci o podrobné informace využít připraveného návodu na oficiálních stránkách zde.

Každých 28 dní je nicméně zapotřebí provést kalibraci, kterou uskutečníme srovnáním naměřených hodnot z chytrých hodinek a klasického tlakoměru. Stejně tak je nutné počítat s limity takové diagnostiky, která pochopitelně nemůže definitivně určit hypertenzi nebo známky infarktu. I orientační hodnoty ale mohou hodně napovědět.

i Mohlo by vás zajímat

Měření krevního tlaku a EKG jsou vysoce pokročilé funkce, které můžeme označit za vítaný bonus pro stávající uživatele a zajímavé lákadlo pro nové zákazníky. Pokud vás chytré hodinky Galaxy Watch3 nebo Galaxy Watch Active 2 zaujaly, můžete si je pořídit prostřednictvím zeleného tlačítka níže.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07