Obnovit stránku

Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Typy sklíček chytrých hodinek, aneb každé má svá pro a proti

Aktualizováno • Autor: Václav Švec

Nejzranitelnější částí hodinek, ať už klasických nebo chytrých, je bezesporu jejich ciferník. Proto je při výběru nových (chytrých) hodinek vhodné věnovat malou chvíli i tomu, jaký typ ochranného sklíčka vaši favorité využívají. Na trhu je celá řada sklíček pro hodinky a každé má jiné vlastnosti a hodí se pro jiné použití. Které bude nejvhodnější pro vás?

Typy sklíček chytrých hodinek – OBSAH

  1. Plastová sklíčka
  2. Minerální sklíčka
  3. Chemicky tvrzená sklíčka
  4. Safírová sklíčka
  5. Mohsova stupnice

Plastová sklíčka

Dalo by se říci, že se jedná o ten nejzákladnější a zpravidla i nejlevnější typ ochrany ciferníku. Plastová sklíčka mají malou tvrdost a snadno se tak poškrábou. Dokonce i při šetrném používání je velmi pravděpodobné, že se na nich časem objeví vlasové škrábance. Ty pak dokonce mohou zhoršit čitelnost samotného ciferníku. Každá mince má však dvě strany a nejinak je tomu i zde. Hlavní výhodou plastových sklíček je jejich odolnost vůči prasknutí. To je dáno právě jejich malou tvrdostí, kdy plast dokáže lépe absorbovat energii nárazu. Navíc, pokud již dojde k prasknutí, či úplnému rozbití plastové ochrany ciferníku, netvoří se malé ostré kousky jako u klasického skla.

Sequent Supercharged 2.1, hybridní hodinky
Plastová sklíčka se hodí nejen na dětské hodinky, ale také třeba na levnější sportovní a outdoorové modely.

V neposlední řadě je pak plast také lehčí než minerální či safírová skla. Suma sumárum jsou pak plastová sklíčka vhodnou ochranou ciferníků například dětských hodinek. Zde se totiž počítá s nižší životností a vyšší odolnost vůči rozbití spolu s nižší hmotností jsou rozhodně na místě. Vedle toho někteří výrobci využívají plastová sklíčka například u levnějších sportovních hodinek. Například Suunto spoléhá u nižších řad svých hodinek na polyamidové sklíčka, která odolávají škrábancům o něco lépe než obyčejný plast.

Minerální sklíčka

V případě klasických hodinek jde o pravděpodobně nejčastěji využívaný typ ochranných sklíček, své uplatnění však nalezla také u hodinek chytrých. Zpravidla se jedná o sklíčka s vysokým podílem křemíku - jinak také “křemičitá” - a minerální sklíčka mohou být také tvrzená. Od toho se pak odvíjí jejich odolnost vůči poškrábání. Na Mohsově stupnici tvrdosti se pohybují na 6. až 7. stupni - v případě chytrých hodinek se však nejčastěji setkáte se sklíčky dosahujícími 6. stupně. Poškrábat tato sklíčka tak lze například při nešikovném kontaktu s klíči, či hřebíkem.

Sequent Supercharged 2.1, hybridní hodinky
Minerální sklíčka jsou typická spíše pro klasické hodinky, svou cestu si však našla i do segmentu hodinek chytrých.

Chemicky tvrzená sklíčka

V rámci chytrých hodinek se jedná se o hojně využívanou kategorii ochranných sklíček. Zpravidla vznikají z klasického skla, na jehož povrchu se vytváří tvrzená vrstva. K tomu dochází díky iontové výměně při ponoření skla do solné lázně při vysokých teoplotách (obvykle 300 až 400 °C). Během tohoto procesu jsou ionty skla nahrazeny ionty solí a vzniká onen kýžený tvrzený povrch. Sklíčko s touto úpravou pak nabídne při velmi malé tloušťce vysokou odolnost vůči škrábancům a vynikající optické vlastnosti. Právě i mikroskopické škrábance pak zvyšují riziko prasknutí sklíčka při pádu či nárazu. Chemicky tvrzená skla se tak skvěle hodí jako ochrana displeje nejen chytrých telefonů a hodinek. Nedosahují sice takové tvrdosti jako sklíčka safírová, zato lépe odolávají nárazům. Na Mohsově stupnici se tato skla, v závislosti na konkrétním typu, pohybují na 7. až 8. stupni.

Gorilla Glass

Na trhu je více výrobců takzvaných chemicky tvrzených sklíček, suverénně nejznámějším je však bezesporu americká společnost Corning a její skla Gorilla Glass. Ta si vydobila světové renové především díky masovému nasazení u chytrých telefonů, často na ně však narazíme také u chytrých hodinek. U levnějších chytrých hodinek nejčastěji nalézá uplatnění sklíčko Corning Gorilla Glass 3, na které často narazíme právě i u smartphonů. Dražší modely chytrých hodinek se pak mohou pochlubit sklíčky Gorilla Glass DX / DX+. Ta se často používají také jako ochrana čoček fotoaparátů a oproti Gorilla Glass nabídnou nižší odrazivost a tím pádem i lepší čitelnost displeje na slunci. “Plus” varianta pak přidává ještě vyšší ochranu vůči poškrábání a na Mohsově stupnici dosahuje 8. stupně.

Sequent Supercharged 2.1, hybridní hodinky
U chytrých telefonů extrémně populární sklíčka Gorilla Glass se dokázala prosadit i ve světe chytrých hodinek.

Ion-X

Nebyl by to Apple aby nepřišel s nějakým vlastním řešením ochrany displeje svých chytrých hodinek. Pod marketingovým názvem Ion-X se skrývá další variace na chemicky tvrzené sklo. Ion-X sklíčka přitom již od roku 2015 nalezneme na levnějších modelech Apple Watch, zatímco k dražším modelům s nerezovým pouzdrem automaticky náleží sklíčko safírové. Vlastnosti tohoto typu sklíčka jsou srovnatelné s Gorilla Glass.

Sequent Supercharged 2.1, hybridní hodinky
Na sklíčka Ion-X spoléhají základní modely i 7. generace Apple Watch.

Power Glass

Dalším, tentokrát trochu specifickým, typem chemicky tvrzeného sklíčka je Power Glass, které pro změnu nalezneme výhradně na hodinkách značky Garmin vybavených solárním dobíjením. Co se týče mechanických vlastností, také sklíčka Power Glass snesou srovnání s Corning Gorilla Glass. V tomto případě však výrobce věnoval zvýšenou pozornost minimalizaci odlesků a co nejvyšší propustnosti skla. Aby se k solárnímu panelu pod displejem dostalo co možná nejvíce slunečního záření.

Sequent Supercharged 2.1, hybridní hodinky
Solárně dobíjené hodinky Garmin využívají sklíčka Power Glass.

Safírová sklíčka

Sklíčka vyrobená ze syntetického safíru představují nejvyšší stupeň ochrany vůči poškrábání. To znamená, že v praxi je takřka nemožné tato sklíčka poškrábat - k tomu totiž potřebujete alespoň diamant. Ostatně i na Mohsově stupnici dosahují safírová sklíčka stupně 9 z 10 možných. Vzpomínáte ale jak jsme u plastových sklíček psali něco o dvou stranách mince? To pořekadlo platí i zde a zatímco safírová sklíčka skvěle odolávají škrábancům, nárazy jim už příliš dobře nedělají a snáze se tak roztříští. Další nevýhodou tohoto řešení je pak, tak nějak očekávatelně, relativně vysoká cena. Ta se v případě hodinek s větším průměrem ciferníku může hravě přehoupnout i přes 2 tisíce Kč. Velmi často pak musí být safírová sklíčka vybavena antireflexní úpravou a to kvůli jejich přirozené vysoké odrazivosti.

Sequent Supercharged 2.1, hybridní hodinky
Hybridní hodinky Sequent SuperCharger 2.1 se safírovým sklíčkem.

Mohsova stupnice tvrdosti

K určení tvrdosti (nejen) krycích sklíček ciferníků se používá stupnice sestavená Carlem Friedrichem Christianem Mohsem původně pro určení tvrdosti nerostů. Tato stupnice je založena na předpokladu, že tvrdší materiál zanechá stopy v měkčím materiálu.

Stupeň Minerál Sklíčko
1 mastek

2 sůl kamenná

3 kalcit

4 fluorit

5 apatit

6 živec
minerální
7 křemen
chemicky tvrzené
8 topaz
Gorilla Glass DX+
9 korund
Safírové
10 diamant

i Mohlo by vás zajímat

Máte už jasno v tom, jaké sklíčko by vaše příští chytré hodinky měly mít? Využijte filtry našeho katalogu a usnadněte si výběr.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09