Obnovit stránku

Návod (nejen) pro seniory: Jak na chytrý telefon?

Článek

Aktualizováno • Autor: Redakce

Senioři se někdy možná až často potkávají s myšlenkou, že dotykový telefon je pro ně moc složitý, má malou výdrž, je drahý a je těžké ho ovládat. Zkrátka že je rozumnější pořídit mobil tlačítkový, ideálně přímo seniorský s SOS tlačítkem. Je to pravda? Z malé části ano, z velké je to ale přežitek a výmluva, kterou bude s naším návodem snadné vyvrátit.

Smartphone pro seniory

Smartphone pro seniory – OBSAH

  1. Tipy, jak si rychle zvyknout na první chytrý telefon
  2. Výhody a nevýhody chytrého telefonu pro seniory
  3. Návody pro seniory: jak na to?
  4. Slovník cizích slov nejen pro seniory

Tipy, jak si rychle zvyknout na první chytrý telefon

  1. Čtěte, co je napsané na displeji telefonu, a nespěchejte. Mobil umí velmi názorně naznačit, co je třeba v každé situaci udělat.
  2. První dny s chytrým telefonem budou možná nezvyk, poté se to ale zlepší a používat telefon pro vás nebude žádný problém.
  3. Věnujte dostatek času prvnímu nastavení, ušetříte si pozdější komplikace.
  4. Spousta věcí se dá vyřešit přes internet, když máte v rodině pomocníka, kterému můžete přes internet ukázat dění ve vašem telefonu.
  5. V návodu se budeme věnovat především telefonům s Androidem jakožto levnější náhradě tlačítkového telefonu. Obecné principy však lze aplikovat i na iPhone.

Výhody a nevýhody chytrého telefonu pro seniory

Chytré telefony, stejně jako ty tlačítkové, mají své výhody i nevýhody. Nejprve stručně:

  • Snadné ovládání i bez brýlí
  • Lepší spojení s rodinou
  • Více možností s jedním zařízením
  • Snadnější přivolání pomoci
  • Placení mobilem
  • Chytrý telefon chrání vaše data
  • Chytrý mobil stojí víc
  • Týden bez nabíječky nevydrží
  • Někdy zdlouhavější nastavení

A nyní podrobněji. O výhodách smartphonů se většinou mluví v kontextu výkonu nebo kvality fotoaparátu. To je sice pravda, ne pro všechny uživatele je to ale to hlavní. Ti starší někdy ocení jiné věci.

Snadné ovládání i bez brýlí

Chytrý telefon je flexibilní a jde na něm nastavit spousta věcí. Například velikost písma. To si můžete zvolit tak, že i osoby se zhoršeným zrakem veškeré informace uvidí zřetelně.

Smartphone pro seniory, změna velikosti Smartphone pro seniory, změna velikosti Smartphone pro seniory, změna velikosti
Telefony se systémy Android i iOS umožňují měnit velikost prvků na displeji. Brýle tak kolikrát ani nebudete potřebovat.

Ovládání je navíc v chytrých telefonech koncipováno tak, že stačí sledovat tlačítka či ukazatele na displeji a k řešení vás vždy dovedou. Tlačítka sice nejsou mechanická jako na někdejších telefonech a nejdou nahmatat, na obrazovce je ale tolik místa, že například tlačítko pro příjem hovoru se zvětší tak, že jde trefit velmi snadno.

Tlačítka na dotykovém telefonu často mění svou podobu (i polohu). Ale nelekejte se, je to přirozené. Každá aplikace může mít jinou grafiku, jiné zaměření a také mírně odlišné ovládání. Tlačítka jsou ale vždy zvýrazněná, aby bylo jasné, co zmáčknout, abyste se dostali dál nebo věděli, co se děje.

Smartphone pro seniory, tlačítka Smartphone pro seniory, tlačítka Smartphone pro seniory, tlačítka Smartphone pro seniory, tlačítka
Aplikace se většinou snaží zvýraznit ovládací prvek, který vás posune dál k cíli.

Lepší spojení s rodinou

Chytrý telefon změní i vaše komunikační návyky. Nyní si možná voláte jednou denně, ale pokud se nedovoláte, začnete se strachovat, zda se něco neděje. Při komunikaci přes chytrý telefon většinou mladí píší průběžně, když mají chvilku. Díky tomu můžete být vy i oni klidnější. Proč? Vy proto, že nezačnete panikařit, když vám někdo okamžitě nezvedne hovor. Děti zase proto, že vám odpoví, až se budou plně soustředit, takže vaše komunikace bude kvalitnější.

Společný způsob komunikace

Telefonování a SMSky fungují pořád stejně, ale později narození už nechtějí počítat písmenka, aby se vešli do limitu 160 znaků v esemesce. Píšou dlouhé zprávy, fotí, natáčejí videa. To SMS neumí.

Pro mladé je tak snadnější používat, co je jim přirozené, co je baví. Už mnoho seniorů ale zjistilo, že když přejdou na aplikace, které používají jejich děti a vnoučata, budou spolu častěji.

Více možností s jedním zařízením

S tlačítkovým telefonem je to jako jít do malého sklepa – jedna místnost, kde nic moc neuvidíte, ale zvládnete si zapamatovat, co jste kde uložili. Se smartphonem je to jako jít do krásného parku, kde si můžete sednout na lavičku a sledovat vodní hladinu, pak jít s vnoučaty do lunaparku, do kina nebo do příjemné kavárny, kde si popovídáte s kamarádkou.

Máte víc možností, vše přitom na místě, kde to důvěrně znáte, takže nezabloudíte – s chytrým telefonem můžete komunikovat s rodinou či přáteli (ať už telefonicky či písemně), fotit, psát si poznámky, vyhledávat informace, sledovat zpravodajství, podívat se do mapy, hrát hry a spoustu dalšího.

Snadnější přivolání pomoci

Jednoduchost tlačítkového telefonu může někdy i škodit. Senior si s ním sice zavolá o pomoc, musí ale vědět, kde se nachází, aby sdělil svou co nejpřesnější polohu. Chytrý telefon ale dokáže říct, kde se nachází, i bez seniorovy pomoci.

K tomu je velmi dobrá aplikace Záchranka. V ní lze snadno zavolat pomoc stiskem tlačítka a operátor díky GPS vidí přesně, kde se senior nachází, i kdyby to bylo uprostřed lesa. Pomoc tedy při příjezdu nezabloudí.

Smartphone pro seniory, aplikace Záchranka Smartphone pro seniory, aplikace Záchranka Smartphone pro seniory, aplikace Záchranka Smartphone pro seniory, aplikace Záchranka
Záchranka je velmi praktická aplikace. Snadno si z ní zavoláte pomoc a napoví i s první pomocí nebo nejbližšími lékárnami.

Placení mobilem

Placení hotovostí je klasika, ale občas nastanou situace, kdy chceme vyrazit „nalehko“. Klíče do nutné výbavy patří, mobil taky, ale peněženka už díky placení telefonem nemusí. Odpadne tím počítání drobných, nepotřebujete na to dvě volné ruce a nemusíte se bát ani kapsářů, protože vaším telefonem stejně nezaplatí. A placení mobilem je navíc velmi bezpečné.

Chytrý telefon chrání vaše data

Bezpečnost a soukromí je v dnešním světě je často zmiňovaným tématem. Ve filmech jsou v rolích zloduchů hackeři terorizující svět od klávesnice, ve zprávách se občas objevují informace o útocích na data a únicích osobních údajů.

Skutečnost však není ani tak dramatická, ani zábavná jako ve filmech. Je třeba se chovat obezřetně a opatrně, ale že by si na vás někdo „počíhal“, to ne.

Telefon ví, kdo jste

Na počítači potřebujete spoustu hesel. Jedno k přihlášení, další do e-mailové schránky, třetí na Facebook, čtvrté do elektronického bankovnictví. Pokud ale jednou tato hesla naučíte telefon, můžete je přestat používat. Telefon vás zná. Můžete ho naučit, jak vypadáte, jaké máte otisky prstů a používat je místo hesel. Smartphone pak bude vědět, že je ve správných rukou a vyplní hesla za vás.

Smartphone pro seniory, záznam trasy
Telefon nejenže ví, kde jste, ale i kde jste byli. Snadno tak najdete, kdy a kde jste byli na dovolené nebo která místa jste už navštívili.

Potvrzení bankovních převodů

Pokud posíláte peníze přes elektronické bankovnictví, určitě víte, že banky omezují či zpoplatňují ověření platby kódem poslaným v SMS. Není divu, SMS přijde někdy hned, někdy za pár minut, zatímco smartphone máte pořád u sebe, a ještě se vyhnete nutnosti opisovat jakékoli kódy, protože je nahradí rozpoznání tváře nebo otisk prstu.

Focení dokumentů místo chození na úřad

Co je lepší, jít hodinu čekat na úřad, nebo vyfotit občanku z obou stran a poslat elektronicky za pár minut? I když to tak často nevypadá, digitalizace státní správy se pomalu zlepšuje, což vám může ušetřit čas i námahu spojenou s cestováním. Krásným příkladem bylo např. sčítání lidí, domů a bytů 2021, kdy aplikace pro telefon fungovala lépe než webové stránky.

Smartphone pro seniory, sken dokumentu
Chytrý telefon umí i poznat, že fotíte dokument a ořízne z něj pozadí. Všimněte si žlutého rámečku – co je za ním, se skenovat nebude.

Nevýhody chytrého telefonu pro seniory

Chytré telefony mají oproti těm tlačítkovým i nevýhody. Jsou to především kratší výdrž, vyšší cena nebo i větší rozměry. K nedostatkům se ale zároveň často počítají i věci, které se dají snadno vyřešit.

Chytrý mobil stojí víc

Provoz chytrého telefonu něco stojí. Sečíst musíte jak samotné zařízení, tak i služby operátora s ohledem na vyšší spotřebu mobilních dat. Pokud ale zohledníte, co vám to přináší, bilance vyzní veseleji.

Smartphone pro seniory, nejprodávanější tlačítkové telefony
Nejprodávanější tlačítkové telefony se vejdou do dvou tisíc. Pro chytré telefony je cena násobně vyšší.

Že je smartphone dražší než tlačítkový telefon, se nedá zpochybnit. Zatímco na tlačítkový telefon stačí i tisícovka, na základní smartphone potřebujete pětkrát tolik. Pokud ale nepovažujete internet za minové pole a občas počítač nebo internet využijete, zjistíte, že chytrý mobil nahradí tolik vybavení, že se vyplatí i cenově.

Položka Cena Položka Cena
Chytrý telefon 6 000 Kč Tlačítkový telefon 1 000 Kč
WiFi router 1 000 Kč Notebook 10 000 Kč
Domácí internet 600 Kč GPS navigace 1 000 Kč
Mobilní internet 600 Kč Domácí internet 600 Kč


Předplacenka 200 Kč
Pokud předpokládáme, že přístup na internet je nutný, rázem je porovnání součtu nákladů za provoz chytrého telefonu oproti tlačítkovému telefonu a dalším zařízení přinejmenším nerozhodné.

Smartphone nejlépe využijete s mobilním internetem

Pokud používáte tlačítkový telefon a platíte operátorům za tarif, pravděpodobně v něm kromě volných minut a SMS máte i mobilní data. S tlačítkovým telefonem v takovém případě platíte za něco, co nepoužíváte. Poměr užitku a ceny tím pádem klesá.

Týden bez nabíječky nevydržíte

Výdrž tlačítkových telefonů je legendární. Týden na chatě bez nabíječky? Bez problémů! Chytrý telefon tohle nezvládne, ale kolikrát je to omezení spíše teoretické.

Chytrý telefon vydrží jeden až dva dny

Omezení dané kratší výdrží chytrým telefonům neodpáře nikdo. Proč by vás to trápit nemuselo? Květiny zaléváme pravidelně, na nákup taky chodíme relativně často, stejně tak se smetím. Pravidelné nabíjení je tak jen dalším zvykem, který zabere pár vteřin, a po čase ho děláme naprosto automaticky.

Smartphone pro seniory, výdrž telefonu Smartphone pro seniory, výdrž telefonu
Během posledního týdne spotřeboval náš telefon průměrně 51 % celkové kapacity baterie denně. Všimněte si ale, že úsporný režim přidal k odhadované výdrži jen pár hodin.

Láska na první pohled se nekoná

Chytrý telefon dokáže spoustu věcí. I když z nich můžete využívat jen část, vždycky se hodí nastavit hranice, ve kterých se má smartphone v budoucích letech pohybovat. Ušetří vám to nepříjemná překvapení, ale i zajistí pomoc v případě, kdy si nebudete vědět rady.

Zdlouhavé první nastavení

Pokud máte doteď uložená čísla na SIM kartě nebo napsaná v papírovém diáři, skutečně chvíli zabere, než je dostanete do nového telefonu. Ale jde to! A nikdo neříká, že to musíte dělat sami! Buď vám pomůže náš návod, nebo technicky zdatnější pomocník v rodině, případně náš servis.

Instalace aplikací

V tlačítkovém telefonu je vše na jednom místě. Svalová paměť mnohdy nahrazuje znalost, které tlačítko kdy mačkat. Vybudovat si tyto návyky možná na chytrém telefonu chvíli trvá, ale zase jsou cesty k cíli mnohem kratší. Níže opět ukážeme, jak na to.

Smartphone pro seniory, chatovací aplikace Smartphone pro seniory, chatovací aplikace Smartphone pro seniory, chatovací aplikace Smartphone pro seniory, chatovací aplikace Smartphone pro seniory, chatovací aplikace
Aplikací na psaní zpráv můžete mít mnoho. Na obrázcích jsou SMS zprávy, Gmail, Hangouts, Teams a Facebook Lite. Všechny se ovládají prakticky stejně, takže jakmile se chytíte u jedné, zvládnete všechny.

Nebudete vědět všechno

U tlačítkového telefonu víte, co všechno v telefonu je a není. Funguje jako skladiště čísel, zpráv, kalkulačky, budíku a jiných funkcí. Nic se nedostane dovnitř ani ven. Chytrý telefon pracuje jinak. Připomíná spíše nádraží, kam vám mohou přivézt obrázky, dopravní zpravodajství nebo mapy. Zprvu to vypadá jako chaos, ale není. Stejně jako je důležité na nádraží číst informační tabule a nenastupovat do vlaků s neznámým cílem, na chytrém telefonu je třeba číst, na co se vás ptá, a odmítat to, s čím nesouhlasíte nebo čemu nerozumíte.

Jak si rychle zvyknout na chytrý telefon?

Jak se to zapíná, kam se strká nabíječka, jak se z toho volá? Prvními okamžiky po rozbalení se nenechte vyděsit. Mějte na paměti, že na to nemusíte být sami a až úvodní seznámení dokončíte, nebudete ho zase dlouho potřebovat, takže se námaha vyplatí.

Založte si nový účet

Když poprvé zapnete chytrý telefon, zeptá se vás na přihlášení k vašemu účtu, nebo vás požádá o založení nového. Dělá to proto, aby vám přiřadil místo v cloudu (viz slovníček pojmů), kde vám uloží vaše kontakty, aplikace a jiná osobní data. Právě díky tomuto účtu stačí stejné přihlašovací údaje zadat i do dalšího chytrého telefonu a telefonní čísla se do něj zkopírují sama.

Pokud máte v rodině či mezi blízkými někoho, kdo se v telefonech vyzná a 100% mu důvěřujete, můžete mu k tomuto účtu přihlašovací údaje svěřit. Některé funkce se totiž dají ovládat i přes internet. Hodit se to může pro instalaci aplikací, ale i k posílení zabezpečení. Přes internet je možné data v telefonu vymazat, pokud by vám ho někdo ukradl, nebo je možné donutit telefon vyzvánět. Přítel na internetu vám tak může pomoci najít mobil ztracený u vás doma.

Smartphone pro seniory, aplikace od Googlu
Nově založený Google účet můžete použít pro přístup k mnoha funkcím, které dokážou při nenáročném použití nahradit i drahé programy, jako je Microsoft Office. Znáte všechny aplikace Googlu?

Své údaje a aplikace z telefonu s Androidem najdete i přes webový prohlížeč na těchto odkazech:

  1. Kontakty – telefonní čísla a jména můžete upravovat i z počítače s klasickou klávesnicí. Změny se automaticky projeví i v telefonu.
  2. Kalendář – i tady se můžete dívat do kalendáře, aniž byste museli tahat telefon z kapsy.
  3. Poznámky – kombinovaný poznámkový blok a záznamník v jednom se jmenuje Keep.
  4. Časová osa – řekne vám, kdy a kde jste byli.
  5. Najděte svůj telefon – odtud si můžete prozvonit telefon přes internet nebo ho úplně zablokovat.
  6. Fotky – zde najdete fotky, které se zálohují do cloudu Google.

Telefony značky Apple iPhone vás po zapnutí místo Google účtu požádají o vytvoření tzv. Apple ID. Jde o účet, který lze použít k přihlášení i v dalších Apple zařízeních, jako je tablet iPad, počítač Mac apod.

Zbavte se hesel

Chytrý telefon toho o vás hodně ví. Určitě byste ale nechtěli, aby se o to podělil s kýmkoli, kdo půjde kolem. Zároveň psaní hesel obtěžuje. Naštěstí existuje řešení v podobě čtečky otisků.

V praxi pak telefon odemknete přiložením prstu na čtečku a v jednotlivých aplikacích nebo na webových stránkách pak stačí přihlašovací údaje a hesla napsat jen jednou a nechat telefon, aby si je pamatoval.

Krádež telefonu
Mnoho lidí si ztrátu telefonu vyčíslí jeho cenou. Ve skutečnosti ale cena dat v mobilu cenu zařízení násobně převyšuje. Právě proto jsou hesla tak důležitá. Zdroj: counterespionage.com
i Podceňovat zabezpečení telefonu se skutečně nevyplácí. Nespoléhejte na to, že ho nosíte na těle, a tím ho hlídáte. Útočníkům může stačit chvilka bez dozoru, abyste se stali obětí.

Zabydlete se ve vlastním telefonu

Nový telefon může působit nepřátelsky. Učíte se ho ovládat, pořád něco chce a máte pocit, že se nemůžete skamarádit. Naše rada sice nezaručí okamžitý úspěch, ale pomoci může. Nastavte si, aby na pozadí domácí obrazovky byl obrázek s lidmi, které máte rádi. Nebo si jako vyzvánění telefonu zvolte písničku, která se vám líbí. Někomu pomůže i vložení telefonu do krytu s motivem, který se mu líbí, ať už je to abstraktní kompozice, domácí mazlíček nebo filmový hrdina.

Podstatné je, že díky těmto změnám budete mít s telefonem něco společného, bude vám připomínat věci, které máte rádi. Psycholog by řekl, že s pozitivním přístupem půjde všechno lépe.

Smartphone pro seniory, přizpůsobení obrazovky Smartphone pro seniory, přizpůsobení obrazovky
Domácí obrazovku si můžete vyladit dle svého vkusu. S trochou snahy si na ni můžete přidat i poznámky, kterou ikonu kdy zmáčknout.

Níže najdete návody, jak si na konkrétních aplikacích nastavit to, o čem jsme výše v článku psali obecně. Na konci jednotlivých částí je vždy uveden postup pro telefony Apple iPhone.

Jak si založit Google účet?

Už jsme si řekli, že chytré telefony nejlépe fungují, pokud si na nich vytvoříte Google nebo Apple účet. Jeho vytvoření sice můžete přeskočit, ale nedoporučujeme to, protože si tak zkomplikujete ovládání i použití mobilu a ještě snížíte úroveň jeho zabezpečení. Netřeba se však bát, založení účtu a první spuštění je jednoduché:

  1. Na první obrazovce se vás telefon zeptá, jakým jazykem s vámi má komunikovat.
  2. Telefon dokáže detekovat podle SIM karty, jaký jazyk předvolit. Pokud by se tak nestalo, klikněte na text nad zvýrazněným tlačítkem Spustit (případně Start v angličtině).
  3. Objeví se menu podporovaných jazyků, vyberte ten, kterým se domluvíte nejlépe, a potvrďte žlutým tlačítkem.
  4. Telefon vás může vyzvat k zasunutí SIM karty, pokud jste tak již neučinili. Bez jejího vložení nebudete moci telefonovat, psát SMS, ani používat mobilní data.
  5. Další krok slouží k připojení k WiFi síti. Telefon totiž předpokládá, že prostřednictvím této technologie se připojí k internetu, který použije ke stažení zálohovaných kontaktů, aktualizací či aplikací, jež v telefonu potřebujete. Klikněte tedy na název sítě, kterou doma používáte. Pokud jste si její název neměnili, je možné, že ho budete mít na štítku nalepeném na routeru.
  6. Zadejte heslo k síti a nelekněte se, že místo znaků, které zadáváte přes klávesnici, se zobrazují jen tečky. Pokud se vám podaří k síti přihlásit, spustí se další krok automaticky – telefon se pokusí vyhledat aktualizace operačního systému.
  7. V dalším kroku Android nabídne zkopírování v cloudu zálohovaných dat. Tuto nabídku byste přijali, pokud by se nejednalo o váš první chytrý telefon. V našem scénáři ale používáme smartphone poprvé, tak musíme vybrat Nekopírovat.
  8. Následuje přihlášení Google účtem. Při prvním chytrém telefonu ho ale pravděpodobně mít nebudete, zvolíme proto Vytvořit účet. Mobil vám dá na výběr, zda pro vás, nebo pro dítě. To proto, že dítě by mělo třeba zakázaný přístup k nevhodnému obsahu.
  9. Teď se zobrazí průvodce, který vám poradí, jaké informace zadat. Začneme jménem a příjmením.
  10. Zadejte datum narození a pohlaví. Nebojte, nikdo vás kontrolovat nebude, zda jste si nevymýšleli.
  11. Průvodce vám navrhne, jak by mohla vypadat vaše nová e-mailová adresa, skrze niž se bude přihlašovat a přes kterou s vámi Google bude komunikovat. Vymyslet si ale můžete i vlastní unikátní adresu.
  12. Zadejte heslo, kterým se k zakládanému účtu budete přihlašovat. Heslo by mělo obsahovat velká i malá písmena i číslice. Jen v tomto kroku uvidíte heslo na obrazovce.
  13. K účtu můžete přidat i své telefonní číslo. To může sloužit k ověření vaší totožnosti, pokud by e-mail nestačil, ale nemusíte ho zatím sdělovat. Klikneme proto na Přeskočit.
  14. Další obrazovka je jen informační, zrekapituluje jméno pro váš účet a e-mailovou adresu.
  15. Následuje Volba nastavení personalizace. Google je totiž zároveň reklamní síť, zobrazování reklamy je zdroj jeho obživy. Tímto proto určujete, jak moc chcete obsah reklamy redigovat. Pro jednoduchost vybereme Expresní personalizaci.
  16. Telefon vám řekne, s jakými daty bude pracovat. Na výběr moc není, takže přejděte na konec textu a klepněte na Potvrdit.
  17. Předposledním krokem je prohlášení o ochraně soukromí a smluvních podmínkách. Opět je potřeba odsouhlasit.
  18. Poslední krok je nastavení, jak se budou data z telefonu zálohovat. Doporučujeme ponechat výchozí nastavení. Klikneme tedy opět na Přijmout.
  19. Následuje průvodce nastavením Zámku obrazovky, který si probereme v další kapitole.

U telefonů Apple iPhone je postup velmi obdobný. Ten vás požádá také o nastavení jazyka, regionu, čtečky otisků prstů či sken obličeje. Místo účtu Google si ale vytvoříte účet Apple ID.

Smartphone pro seniory, první nastavení Smartphone pro seniory, první nastavení Smartphone pro seniory, první nastavení Smartphone pro seniory, první nastavení
Smartphone pro seniory, první nastavení Smartphone pro seniory, první nastavení Smartphone pro seniory, první nastavení Smartphone pro seniory, první nastavení
Založení nového Google účtu se u telefonu s Androidem nevyhnete. Průvodce vám ale popíše, co dělá a proč.

Jak začít používat čtečku otisků prstů?

Telefon je třeba zamykat, skrývá v sobě cenné informace. Dveře od domova ostatně také zamykáte, ne? Protože ale telefon odemykáte několikrát denně, je nejpraktičtější nastavit si odemknutí otiskem prstu. Vyhnete se tak častému zadávání hesel. Ukážeme si, jak na to:

  1. Začínáme na obrazovce s výběrem, zda otisk prstu doplníme gestem, PINem (tzn. číslem), nebo slovním heslem. Pro maximální zabezpečení zvolíme kombinaci otisku a hesla.
  2. Nejprve zvolíme heslo. Budeme ho do řádku zapisovat dvakrát, abychom potvrdili, že si ho pamatujeme.
  3. Následuje upozornění, že i otisk prstu není neprolomitelný. Stále však poskytuje skvělý poměr mezi bezpečím a komfortem použití. Klikneme na Další.
  4. Teď najděte čtečku otisků prstů na vašem telefonu. Může být na zadní straně telefonu, na vypínacím tlačítku, ale i zabudovaná přímo do displeje, kde ji ani neuvidíte. Až ji objevíte, přiložte na ni prst, kterým budete telefon odemykat.
  5. Opakovaně přikládejte stejný prst ke čtečce v různých úhlech a s měnícím se přítlakem. Telefon se tak naučí číst vaše otisky za různých podmínek, čímž sníží šanci na chybné odmítnutí.
  6. Pokračujte, dokud se kolečko nevybarví celé.
  7. A máme hotovo! Nyní vám telefon nabídne prvotní nastavení, např. zapnutí hlasového asistenta, přidání platební karty nebo změnu velikostí písma. Volba je na vás, ke všem možnostem se můžete vrátit.

Telefony Apple iPhone neumožňují použít gesto. Otisk či sken obličeje doplníte již jen číselným PIN kódem.

Smartphone pro seniory, nastavení čtečky Smartphone pro seniory, nastavení čtečky Smartphone pro seniory, nastavení čtečky
Smartphone pro seniory, nastavení čtečky Smartphone pro seniory, nastavení čtečky Smartphone pro seniory, nastavení čtečky
Otisky prstů kombinují bezpečný zámek s rychlým a pohodlným odemknutím.

Jak se zbavit hesel v telefonu?

V chytrém telefonu existuje funkce nazvaná Automatické vyplňování. Provozuje ji Google, ale není to pravidlem, např. Samsung umožňuje i využití vlastní služby Samsung Pass. Uvedeme si příklad, jak ukládat hesla ve webovém prohlížeči Chrome.

  1. Spusťte aplikaci Chrome. Při prvním spuštění se zeptá, jestli chcete zapnout synchronizaci. Povolte ji.
  2. Jděte na webovou stránku, ve které se pravidelně přihlašujete. My jsme použili Seznam.cz.
  3. Zadejte přihlašovací údaje ke své poštovní schránce.
  4. Po úspěšném přihlášení vyskočí okénko, zda chcete zadané heslo uložit. Povolte ukládání.
  5. Při příštím pokusu o přihlášení na vás vyskočí okénko s doporučením využití uložených přihlašovacích údajů.

Toto umí i telefony iPhone. Také zde můžete ukládat vyplněná hesla na službách a následně si hesla zobrazit v Nastavení – Hesla.

Smartphone pro seniory, správce hesel Smartphone pro seniory, správce hesel Smartphone pro seniory, správce hesel Smartphone pro seniory, správce hesel
Jakmile jednou telefon hesla naučíte, dokáže je opakovaně použít.

Jak přenést kontakty ze starého telefonu?

První mobilní telefony, které se u nás používaly, ukládaly veškerá telefonní čísla na SIM kartu. Postupem času se novější modely naučily využívat i vlastní paměť, ale využití SIM karty pro přenos kontaktů je stále nejjednodušší.

  1. Ubezpečte se v tlačítkovém modelu, že máte potřebná čísla uložená na SIM kartě. Nejčastěji k tomu slouží menu pro telefonování nebo adresář. Hledejte volby nazvané např. Přesunout na kartu či podobné.
  2. Vyjměte SIM kartu z tlačítkového telefonu a vložte ji do nového, chytrého telefonu.
  3. Na smartphonu otevřete aplikaci Kontakty.
  4. Přejděte do jejich nastavení. Pokud neuvidíte přímo v menu stejnojmenné menu nebo ozubené kolečko, hledejte tři vodorovné čárky, kterými otevřete nabídku, v níž Nastavení budou.
  5. Hledejte položku Import kontaktů. Zde je většinou výběr, zda se mají kontakty ze SIM karty zkopírovat do paměti telefonu. Vyberte tedy tuto možnost.

Telefony iPhone toto mají trochu jinak. Více o přenosu kontaktů a dalších dat naleznete v článku Jak snadno přenést data na nový mobil.

i Co dělat, když chytrý telefon nabízí jen zpracování formátu .vcf? Není třeba zoufat, je to běžný formát souborů pro sdílení vizitek. Zpracuje ho většina chytrých telefonů, komplikovaný je hlavně přenos tohoto souboru z tlačítkového telefonu dál.

Jak si přizpůsobit domovskou obrazovku?

O rozmístění prvků na domovské obrazovce rozhoduje v případě telefonů s operačním systémem Android tzv. launcher. Používá ho každý telefon a základní ovládání je velmi podobné, rozdíly mezi různými launchery jsou minimální. Abychom však dokázali popsat postup na konkrétní aplikaci, zvolili jsme populární Nova Launcher ve verzi 6.2.19, který je dlouhodobě oblíbený.

Příprava aplikace Nova Launcher

  1. Otevřete aplikaci Google Play.
  2. Do vyhledávacího políčka napište „Nova Launcher“ a klikněte na stejnojmennou aplikaci.
  3. Zvolte Nainstalovat a posléze Otevřít.
  4. Nastavte si Nova Launcher jako výchozí aplikaci pro domovskou obrazovku v menu Nastavení / Aplikace / Zvolte výchozí aplikace / Aplikace pro domácnost a vyberte Nova rozhraní.
  5. Zvolte si základní možnosti, např. jestli jako výchozí barvu chcete černou, nebo bílou a jestli se ke všem nainstalovaným aplikacím chcete dostat klepnutím na ikonku, nebo potažením prstu vzhůru.
  6. Nyní uvidíte výchozí rozložení plochy s ikonami fotoaparátu, prohlížeče, obchodu s aplikacemi, mailem, aplikacemi od Googlu a vyhledávací proužek.
Smartphone pro seniory, instalace Nova Launcher Smartphone pro seniory, instalace Nova Launcher Smartphone pro seniory, instalace Nova Launcher
Smartphone pro seniory, instalace Nova Launcher Smartphone pro seniory, instalace Nova Launcher Smartphone pro seniory, instalace Nova Launcher
Nova Launcher se instaluje jako kterákoli jiná aplikace. Telefon se sám zeptá, jestli ji chcete používat jako výchozí, což je třeba povolit.

Přidání aplikace k rychlému spuštění

V seznamu aplikací najdete ikonky všech programů (aplikací), které jste do telefonu nainstalovali. Většinou z nich často používáte jen některé. Abyste je proto nemuseli pokaždé hledat v celém seznamu, je praktické si ty nejoblíbenější „připnout“ na domácí obrazovku, abyste je viděli hned po odemknutí displeje. Jak na to?

  1. Otevřete seznam všech aplikací. Tak učiníte podle preferovaného způsobu, buď tahem ze spodního řádku s ikonami aplikací, nebo dotykem na ikoně v podobě kruhu se šesti tečkami ve dvou řadách.
  2. Najděte aplikaci, kterou chcete umístit na domovskou obrazovku.
  3. Dotkněte se její ikony, ale prst nezvedejte.
  4. Vyskočí na vás nabídka aktivit. Pro některé aplikace obsahuje jen možnost aplikaci odinstalovat, zobrazit informace o aplikaci či upravit její vzhled, pokročilejší aplikace umožňují přejít přímo na konkrétní funkci (např. aplikace Alza umožňuje takto přejít rovnou k vytvořeným objednávkám nebo hledání zboží).
  5. Prst stále z dotykové obrazovky nezvedejte. Naopak, posuňte ho. Menu aplikací zmizí a ukáže se domácí obrazovka.
  6. Po uvolnění dotyku zůstane ikonka na místě, kde jste ji „drželi“ naposledy.
i Pokud ikonu přetáhnete na existující ikonu, vytvoří se tzv. složka, jakýsi kontejner na více aplikací zároveň. Kliknutím na něj se zobrazí všechny aplikace do něj umístěné.
Smartphone pro seniory, přidání aplikace na hlavní obrazovku Smartphone pro seniory, přidání aplikace na hlavní obrazovku
Když máte v telefonu více aplikací, je užitečné si ty nejpoužívanější dát rovnou na domácí obrazovku. Nemusíte je pak nikde hledat.

Vytvoření ikonky pro rychlé vytočení kontaktu

Máte pár kontaktů, na které voláte nejčastěji, a nebaví vás je vždy hledat v telefonním seznamu? Ukážeme vám způsob, jak si spojení hovoru maximálně zkrátit. Místo hledání ve Zlatých stránkách tak jedním klepnutím zavoláte synovi, druhým třeba doktorce.

  1. Podržte prst na domácí obrazovce.
  2. Zobrazí se nabídka používaných pracovních ploch, pod kterými budou tři volby: Tapety, Widgety a Nastavení. Vyberte Widgety.
  3. Najděte v seznamu řádek s nadpisem Kontakty. Pod ním je do strany posouvatelná nabídka možností, které s kontakty souvisí.
  4. Na řádku vyberte Rychlé vytáčení, podržením a tahem vyberete místo, kde na obrazovce má ikonka být.
  5. Automaticky vám vyskočí nabídka uložených kontaktů. Vyberte z nich ten, který chcete stiskem ikonky začít vytáčet.
  6. Pokud máte pod jedním z kontaktů uložený např. mobilní telefon a pevnou linku, vyberte ještě, které ze dvou čísel se má vytáčet.
  7. Telefon se zeptá, jestli smí aplikace Nova Launcher přistupovat ke kontaktům. Povolte jí to.
  8. Na obrazovce vznikne ikona, jejímž stiskem začnete nastavený kontakt vytáčet.
  9. Poprvé se vás může telefon zeptat, pomocí jaké aplikace chcete akci dokončit. To se jen trochu složitě ptá, která aplikace má vytočit hovor v případě, že jste si nějakou nainstalovali (třeba Skype).
Smartphone pro seniory, rychlé vytáčení Smartphone pro seniory, rychlé vytáčení Smartphone pro seniory, rychlé vytáčení Smartphone pro seniory, rychlé vytáčení
Nemusíte si čísla pamatovat, ani je pokaždé hledat. Často volaná čísla můžete vytočit jedním zmáčknutím.

Jak si nastavit vlastní tapetu na Androidu?

Tapeta neboli pozadí obrazovky je obrázek, který se zobrazuje za všemi ikonkami a tlačítky na pohotovostním displeji. Její výběr záleží na vašem vkusu, ale pocit, že je mobil skutečně váš, je k nezaplacení. Jak tedy změnit pozadí na displeji?

  1. Podržte prst na domácí obrazovce.
  2. Zobrazí se nabídka používaných pracovních ploch, pod kterými budou tři volby: Tapety, Widgety a Nastavení. Vyberte Tapety.
  3. V pruhu dole na obrazovce klikněte na možnost Vybrat obrázek.
  4. Objeví se menu obsahující složky v telefonu. V nich se ale hledá špatně, klikněte tedy v levém horním rohu na ikonku se třemi vodorovnými čárami.
  5. Objeví se další menu, které umožňuje vybrat, jak chcete obrázek hledat. Vyberte Galerii nebo Fotky. Ty totiž zobrazí náhledy všech obrázků uložených v telefonu, ať jsou schované ve kterékoli složce.
  6. Klikněte na obrázek, který chcete použít jako tapetu na obrazovku. Jeho zmenšenina se tím zobrazí v plné velikosti.
  7. Klepněte na Nastavit jako tapetu v levém horním rohu.
  8. Objeví se nabídka, jestli chcete tapetu nastavit jako obrazovku domovskou, uzamknutou, nebo obě. Uzamknutou obrazovku uvidíte po rozsvícení obrazovky tlačítkem, domovskou po odemknutí telefonu. Volba je na vás.
  9. Po zvolení se zobrazí nové pozadí obrazovky. Hotovo!
Smartphone pro seniory, nastavení tapety Smartphone pro seniory, nastavení tapety Smartphone pro seniory, nastavení tapety Smartphone pro seniory, nastavení tapety Smartphone pro seniory, nastavení tapety

Jak zprovoznit vzdálenou pomoc?

Častým argumentem seniorů, proč nechtít chytrý telefon, je zmatení, pokud telefon „něco chce“ a pomoc je v nedohlednu. Člověka napadají otázky: Nemůžu to rozbít? Nesmažu něco nechtěně? Co po mně ten mobil chce? S tímto návodem na podobné situace nebudete sami.

Jistě máte v rodině či mezi známými někoho, kdo vám dokáže vzdáleně pomoci. Místo toho, aby za vámi váš pomocník musel jezdit a vy jste trpěli výčitkami, kolik času ho to muselo stát, spojíte se přes internet během chvilky.

Jak to funguje? Vy i váš vzdálený pomocník si nainstalujete na chytrý telefon aplikaci, ve které váš protějšek uvidí to samé, co vidíte na obrazovce vy, stejně jako kdybyste vedle sebe seděli u stolu a koukali na jeden telefon. Má to jedinou podmínku, musíte si říci přístupové údaje a oba být připojení k internetu.

Detailní návod si ukážeme na aplikaci TeamViewer, která je na vzdálené ovládání snad nejpopulárnější, byť rozhodně není jediná.

Na ovládaném telefonu:

  1. Nainstalujte si aplikaci TeamViewer QuickSupport.
  2. Spusťte aplikaci a odsouhlaste podmínky jejího použití.
  3. Tahem prstu doleva si přečtěte stručné informace o funkcích aplikace. Na poslední obrazovce klepněte na Hotovo.
  4. Následně aplikace požádá o svolení, zda smí zprostředkovávat vzdálené ovládání telefonu. K tomu vyžaduje oprávnění tzv. administrátora, bohužel v angličtině. Naštěstí možnosti odpovědi jsou dvě: Storno, které otázku odloží na příště, a Open settings, které vás přenese do nastavení telefonu, kde je možné oprávnění udělit. Použijte tedy Open settings.
  5. Objeví se obrazovka s dotazem Aktivovat aplikaci pro správu zařízení? Na výběr máte Aktivovat tuto aplikaci pro správu zařízení pro udělení souhlasu, Zrušit pro odložení dotazu a Odinstalovat aplikaci, pokud byste nechtěli v budoucnu aplikaci TeamViewer používat. Pro vzdálenou pomoc je třeba zvolit první odpověď.
  6. Na obrazovce se objeví v horní polovině návod, jak se připojit k telefonu přes webový prohlížeč přes stránku https://start.teamviewer.com, v dolní polovině je pak devíticiferné číslo. To je v daném čase vaším unikátním identifikátorem. Kdokoli bude toto číslo mít, může se pokusit ovládat váš telefon. Stále však bude vyžadovat finální povolení, které zatím nemá. Ve spodním řádku byste měli vidět text Připraveno k připojení, který signalizuje, že je váš telefon v pořádku připojený k internetu a vzdálené ovládání může fungovat.
  7. Sdělte svému pomocníkovi vaše ID, tedy ono devíticiferné číslo. Použít k tomu můžete SMS, hlasový hovor i jiné komunikační aplikace, které používáte (e-mail, Skype, Viber apod.)
  8. Ve chvíli, kdy se váš pomocník pokusí k vašemu telefonu připojit, objeví se na vaší obrazovce dotaz na schválení či odmítnutí tohoto přístupu. Teprve pokud zvolíte Povolit, dokáže vaše pomoc přes internet telefon ovládat.
  9. Nyní telefon ovládáte vy fyzicky i váš pomocník přes internet. Domluvte se proto, zda třeba telefon neodložíte, abyste např. vy nechtěli psát SMS, zatímco vzdálená pomoc bude potřebovat měnit nastavení telefonu.
  10. V notifikačním řádku uvidíte ikonku s okem a obousměrnou šipkou v kroužku. Ty signalizují, že sdílíte dění na obrazovce a zároveň je k vašemu telefonu někdo připojený.
  11. Kliknutím na proužek v notifikacích přejdete do aplikace TeamViewer QuickSupport, kde uvidíte připojeného pomocníka spolu s časem, od kdy je přihlášený. Křížkem v pravém horním rohu můžete pomocníka kdykoli odpojit.
Smartphone pro seniory, ovládání přes Teamviewer Smartphone pro seniory, ovládání přes Teamviewer Smartphone pro seniory, ovládání přes TeamViewer Smartphone pro seniory, ovládání přes TeamViewer

Na ovládajícím telefonu:

  1. Nainstalujte si aplikaci TeamViewer Remote Control.
  2. Spusťte aplikaci. Ta vás požádá o potvrzení podmínek použití. Odsouhlaste je.
  3. Aplikace se v krátkosti představí a řekne, co dokáže.
  4. Aplikace vás vyzve k zadání ID partnera. Sem zadáte devítimístné číslo, které vám sdělí člověk, jehož telefon potřebujete ovládat.
  5. Počkejte, až na vzdáleném telefonu příjemce pomoci potvrdí, že vás do svého telefonu vpustí.
  6. Na svém telefonu nyní uvidíte obrazovku telefonu, ke kterému jste se přes internet připojili.
Smartphone pro seniory, ovládání přes Teamviewer Smartphone pro seniory, ovládání přes Teamviewer Smartphone pro seniory, ovládání přes Teamviewer Smartphone pro seniory, ovládání přes Teamviewer
Takto bude vypadat postup pro vzdálené připojení k vašemu telefonu přes aplikaci TeamViewer. S výjimkou sdělení vašeho unikátního číselného identifikátoru a vpuštění vzdáleného pomocníka není třeba nic nastavovat.
i Varování: nikdy neumožňujte vzdálený přístup k telefonu lidem, které osobně neznáte nebo jim nedůvěřujete. Stali byste se snadným terčem podvodníků. Vždy je rovněž dobré sledovat, co se s vaším telefonem děje, když ho ovládá někdo jiný. Pokud potřebujete pomoci s nastavením budíku, určitě není potřeba, aby vzdálený pomocník zkoumal obsah vaší poštovní schránky.

Jak najít telefon přes internet?

Typická domácí situace: víte, že máte telefon doma, ale nevíte kde. Zapadl za postel? Je na dně kabelky? Zůstal v kapse kabátu? Doufáte, že vám někdo zavolá, abyste mobil podle zvuku našli, ale jako na potvoru vás nikdo neshání. Pokud ale máte doma počítač a telefon je připojený k internetu, můžete ho nechat vyzvánět i povelem z internetu. Jak na to?

  1. Přejděte na stránku https://www.google.cz/.
  2. V pravém horním rohu klikněte na tlačítko Přihlásit se.
  3. Zadejte e-mailovou adresu, kterou jste psali do telefonu při jeho prvním spuštění, viz výše (kapitola Založte si nový účet), a heslo, které k ní patří.
  4. Objeví se vám stejná obrazovka jako v prvním kroku, ale už budete přihlášeni.
  5. Klikněte na obrázek v pravém horním rohu tam, kde dříve bylo tlačítko Přihlásit se.
  6. Objeví se malé menu s tlačítkem Spravovat účet Google. Klikněte na ně.
  7. Zobrazí se správa Google Účet (jak je psáno v levém horním rohu). Nás však bude zajímat ikonka visacího zámku níže. Klikněte na položku Zabezpečení.
  8. Ukáže se seznam možností, jak posílit či změnit zabezpečení vašeho účtu. Zde se dozvíte, zda nebyla některá vaše hesla prolomena, kdy a kde jste se naposledy přihlásili, jak může Google ověřit vaši totožnost apod.
  9. Nás bude zajímat sekce Vaše zařízení, u které je rovnou tlačítko Najít ztracené zařízení. Klikněte na něj, případně si můžete cestu k tomuto tlačítku zkrátit použitím odkazu https://myaccount.google.com/find-your-phone.
  10. Nyní si můžete prohlédnout seznam telefonů, ve kterých jste přihlášeni svým Google účtem. Pokud vlastníte jediný chytrý telefon, bude v seznamu rovněž jediný mobil.
  11. Klikněte na drobnou šipku vpravo.
  12. Na displeji se ukáže mapa s vyznačeným místem poslední zaznamenané polohy. U levého kraje pak můžete vybrat, co s telefonem udělat. Přehrát zvuk donutí telefon nahlas vyzvánět, což doma jistě uslyšíte. Zabezpečit zařízení slouží pro případy, kdy se k telefonu fyzicky nedostanete, ale stále je možná záchrana. Kliknutím telefon uzamknete proti neoprávněnému přístupu a můžete napsat vzkaz, který na jeho displeji bude vidět. Výběrem možnosti Vymazat zařízení smažete veškerá data v telefonu. To použijte v případě, kdy nepočítáte s tím, že se s telefonem ještě shledáte. Alespoň tak nikdo nezneužije informace z vašeho mobilu.

Pokud nechcete riskovat ztrátu telefonu iPhone, musíte si na něm zapnout toto vyhledání. V Nastavení klikněte zcela nahoře na své jméno, poté Najít – Najít iPhone a všechny volby si označte. Vyhledání pak probíhá přes stránku https://www.icloud.com/find/, kam se stačí přihlásit.

Smartphone pro seniory, vyhledání telefonu na dálku
Z počítače jsme na naší ilustraci zjistili, že hledaný mobil je v Praze, má nabitou baterii a je připojený k WiFi. Přes internet tak třeba váš vnuk dokáže, aby zazvonil váš mobil zapomenutý v kabelce.

Jak si hlídat spotřebu dat?

Noční můrou už z rané éry mobilních telefonů je nečekaná útrata v měsíčním vyúčtování služeb. Nečekané výdaje jsou pak pochopitelně pohromou pro každého důchodce. Pokud ale nebudete volat na erotické a reklamní linky, žádný šok skoro nehrozí, zvlášť pokud máte paušál a ne předplacenku.

Většina tarifů má na měsíc přidělený určitý objem dat, který můžete spotřebovat. Po jejich vyčerpání se buď zpomalí rychlost jejich toku, nebo se úplně vypnou. Je to jako byste měli na měsíc nádrž se 100 litry vody na pití. Po jejich vyčerpání by začal kohoutek maximálně kapat, v horším případě by z něj nevyteklo nic.

Proto se hodí znát způsoby, jak spotřebu mobilních dat plánovat, hlídat a kontrolovat. Ukážeme si triky, jak to zařídit.

i I v Nastavení telefonu funguje hledání (ikonka lupy). Mnohdy tak místo procházení různých menu stačí napsat, co potřebujete.

Nastavte si limity měsíční spotřeby

Tento tip je vhodný hlavně pro ty, kteří si platí měsíční paušál a mají tak pevně dané termíny, kdy se rezerva volných minut, zpráv a dat znovu naplní. V případě předplacenky je řízení spotřeby komplikovanější, hlavně proto, že moderní předplacené tarify velmi často kombinují sazebník účtovaný po minutách či megabytech (jednotka množství dat), ale za dobití či aktivaci nějakého balíčku si doplníte zásobu za výhodnější cenu. Výsledkem dále popsaného postupu by mělo být toto chování: při měsíčním nabití měsíčního paušálu se vám v telefonu vynuluje počítadlo spotřebovaných mobilních dat. Zároveň vás telefon upozorní, pokud spotřebujete tři čtvrtiny měsíční zásoby. A pokud vám bude zbývat jen 10 % dat, mobilní internet se vypne. Stále ho však můžete ručně zapnout a zbývající desetinu spotřebovat, na její překročení však už upozorněni nebudete. Spotřebu dat prostřednictvím WiFi tyto kroky nijak neovlivní.

Jak se dostat do menu pro správu datových limitů?

  1. Otevřete si Nastavení v telefonu, obvykle má ikonku plochého klíče nebo ozubeného kolečka.
  2. Přejděte do menu týkajícího se internetu, WiFi, režimu letadlo apod. Výrobci chytrých telefonů si toto menu mohou upravovat, takže na Samsungu se jmenuje Připojení, Sony používá označení Síť a internet.
  3. Najděte menu Použití dat, případně Využití dat či podobně znějící označení.
  4. Nenechte se vykolejit, pokud se i další menu bude malinko lišit. Některé telefony bez SIM karty nastavení limitů neumožňují a zobrazí jen spotřebu dat přes WiFi.
  5. Hledejte menu nazvané např. Limit dat a upozornění nebo Fakturační cyklus a upozornění na data. Různí výrobci toto menu pojmenovávají různě, ale vždy v něm objevíte možnost nastavení data, kdy se zásoba dat obnoví, kolik dat se obnoví, kdy chcete být upozorněni např. na spotřebovanou polovinu maximální kapacity a zda chcete nastavit limit pro vypnutí.

Na iPhone toto najdete v Nastavení – Mobilní data a zde sjeďte níže. Údaj se nachází v části Aktuální období.

Jak si nastavit limit čerpání mobilních dat?

  1. Najděte si měsíční vyúčtování, abyste věděli, kolik dat můžete během jednoho období spotřebovat. Hledejte číslo, za kterým je jednotka MB (megabyte), nebo GB (gigabyte, tisíc megabytů).
  2. Pro ilustraci vezměme, že váš tarif nabízí 2 GB měsíčně a obnovuje se po výplatě, cca 13. den v měsíci.
  3. Přejděte do menu Limit dat, Fakturační cyklus a upozornění na data nebo jim podobný.
  4. Najděte položku Zahájit fakturační cyklus, Cyklus využití dat aplikacemi nebo podobně znějící text.
  5. Klikněte na něj, telefon vám dá na výběr, kolikátý den v měsíci se data obnoví a jejich počítadlo se vynuluje. V našem případě můžeme nastavit tedy 13. den.
  6. Vraťte se o krok zpátky a najděte menu Nastavit limit dat. Kliknutím se odemkne možnost upravovat text o řádek níže nazvaný Datový limit.
  7. Sem zadejte hodnotu, kterou máte na měsíčním vyúčtování, např. 500 MB, 1 GB, 10 GB, podle vašeho tarifu. Doporučujeme však zadat o něco nižší číslo jako pojistku pro urgentní případy nebo operační systém, který takto může např. ukládat kontakty do cloudu. Malá, třeba 10% rezerva se může hodit, když ji nejvíc budete potřebovat.
  8. Vraťte se zpět a vyberte možnost Upozornění na data.
  9. Nastavte si, kolik můžete spotřebovat mobilních dat, než se objeví upozornění. Telefon vás automaticky opraví, pokud by objem pro upozornění byl větší než pro měsíční kapacitu.
  10. Pokud vás telefon upozorní, že jste vyčerpali nastavené množství dat, doporučujeme zapnout Spořič dat (většinou ikonka s plusem uvnitř kruhu, případně šipky v trojúhelníku). Ten způsobí, že mobilní internet bude moci využívat jen aplikace, na kterou se právě díváte. Pokud tedy s někým budete chatovat, budou zprávy chodit normálně, ale na nový mail v poštovní schránce vás telefon neupozorní, dokud si sami schránku nezkontrolujete.

U mobilu iPhone můžete alespoň omezit velké objemy dat přes Nastavení – Mobilní data – Volby dat – Režim malého objemu dat.

Smartphone pro seniory, limit dat Smartphone pro seniory, limit dat Smartphone pro seniory, limit dat
Smartphone pro seniory, limit dat Smartphone pro seniory, limit dat Smartphone pro seniory, limit dat
Pokud si správně nastavíte fakturační cyklus a limit dat, měsíční vyúčtování vás nemůže překvapit.

Jak se chovat na internetu, abyste šetřili mobilní data?

Zatím jsme se věnovali hlavně možnostem, jak řídit a kontrolovat spotřebu dat. Hodit by se vám ale mohly i tipy, co na internetu dělat a nedělat, abyste opatření výše uvedená vůbec nepotřebovali. Tyto tipy pomůžou i dětem s omezeným datovým tarifem.

  1. Čas od času zkontrolujte, které aplikace spotřebovávají nejvíce dat.
  2. Na videa se dívejte, jen pokud jste připojeni k WiFi. Jedno video může zabrat i stovky megabytů, zatímco obrázek jen jednotky.
  3. Na sociálních sítích jen zkontrolujte novinky od známých, ale přeskočte různé zájmové odbočky, jako jsou doporučené skupiny, hledání přátel apod.
  4. Pokuste se zjišťovat informace v textové podobě. Velmi často i z psaného slova poznáte, co je třeba, aniž by u toho byla třeba ilustrační animace.
  5. Vyhledávači pokládejte co nejpřesnější otázky. V triviálním příkladu, nehledejte auto, abyste zjistili, kolik má kol, ale položte rovnou dotaz – kolik kol má auto?
  6. Mapy pro navigaci aktualizujte po připojení k WiFi.
YouTube
Video je největším žroutem mobilních dat. Doporučujeme proto mobil používat jako televizi jen po připojení přes WiFi.

Slovník cizích slov nejen pro seniory

Okolo mobilních telefonů (a zvlášť těch chytrých) existuje spousta slov, kterým nemusí rozumět ani náctiletý, natož pak senior. I kvůli tomu může dotykový telefon vypadat složitější, než skutečně je. Ale nebojte, často jsou to jen cizí slova pro něco, co si umíme přeložit, jen kvůli pohodlí používáme kratší slovo než delší překlad. A představte si, jak budou vaši potomci zírat, až zjistí, že i jejich dědeček či babička vědí, co je appka a co cloud.

Zde vám zkusíme vysvětlit některé pojmy možná infantilně, ale snad o to srozumitelněji.

Smartphone Cizí slovo, které do češtiny překládáme jako chytrý telefon. Označuje komunikační zařízení, které funguje jako malý počítač do kapsy.
Hardware Cokoli, na co si můžete ve světě počítačů sáhnout. V případě telefonů je to samotný mobil a jeho součástky, v případě počítačů a notebooků pod hardware patří i příslušenství, jako jsou myši nebo tiskárny.
Software Protiklad hardwaru, tedy vybavení, na které si sáhnout nemůžeme. Sem řadíme programy, aplikace nebo operační systém. Pokud si v obchodě koupíte vědeckou kalkulačku, koupíte si hardware. Pokud si ale do telefonu nainstalujete aplikaci pro vědeckou kalkulačku, přibyde vám v telefonu software.
Operační systém Soubor funkcí v telefonu, který ovládá všemožné kamery a senzory a zároveň zprostředkovává jejich využití aplikacemi. Laicky řečeno, je to překladatel, kterému řeknete udělej fotku, a on telefonu řekne, jak se to dělá.
Aplikace, hovorově appka Pokud operační systém funguje jako překladatel, aplikace by odpovídala naučení se novému jazyku. Telefon se prostřednictvím aplikace naučí něco nového. To může být navigování v autě, ale i psaní poznámek nebo rezervace parkovacích míst. Telefon se označuje jako chytrý právě proto, že se prostřednictvím aplikací dokáže učit nové věci.
Instalovat Instalace znamená, že se telefon naučí novou aplikaci. Zatímco člověk se učí opakováním činnosti a jejím pochopením, telefon se učí tím, že si do své paměti uloží jakési obdoby encyklopedií a výpočetních vzorců, a pak je na požádání ukazuje.
Notifikace Upozornění na určitou událost. Podobně jako se od dveří ozve zvonek, když přijde návštěva, nebo telefon začne vyzvánět, když někdo vytočí vaše číslo. Chytrý telefon ale umí upozornit šikovněji a na víc věcí. Třeba na to, že jste ušli 5 000 kroků, že máte naplánovanou schůzku v kalendáři nebo že je čas připojit nabíječku.
Biometrické ověření Ověření vaší identity tím, kdo jste. Zatímco občanský průkaz vás identifikuje tím, co máte, tedy nějakou kartičkou, biometrie vás pozná podle toho, co vám vyrostlo. Nejčastěji to jsou otisky prstů nebo rysy v obličeji.
NFC Technologie, která umožňuje platební, přístupové i jiné karty simulovat čipem v mobilním telefonu. V obchodě tak ke čtečce karet přikládáte rovnou telefon místo kartičky.
Cloud Představte si, že máte v telefonu uložené fotografie a chcete si je zálohovat pro případ, že byste mobil ztratili. Snadno si je můžete uložit třeba do notebooku, který máte doma. Nic by vám ale nebránilo uložit je na kterýkoli jiný počítač, pokud byste věděli, že se k němu nedostane nikdo jiný. A právě tak funguje v tomto případě cloud – svá data máte uložená na vzdáleném počítači, ke kterému přistupujete prostřednictvím internetu. Vaše data jsou pořád soukromá, jen nevíte, kde fyzicky vzdálený počítač je.
Sdílet Slovo, které v kontextu telefonů může nabývat různého významu. Sdílet fotografie znamená, že někdo uvidí stejné obrázky jako vy. Sdílet obrazovku znamená ukazovat jinému to, co má na obrazovce váš telefon.
Internet Síť, kterou putují data. Představte si ho jako obchodní síť – zboží v ní vozí auta, náklaďáky, lodě, letadla, ale všechny tyto dopravní prostředky mají za úkol vozit náklad. Internet je stejný, jen místo fyzického zboží přenáší data, za která však platíte. Buď poskytovateli připojení (často shodnému s poskytovatelem televizního vysílání nebo pevného internetu nadoma), nebo mobilnímu operátorovi.
WiFi Pokud internet představuje dopravní síť pro data a informace, WiFi je jednou z možností, jak data fyzicky přepravovat. Je to tedy pomyslný náklaďák, který přepravuje data z místa na místo.
Mobilní internet Pokud WiFi vozí data jako kamion, mobilní internet by se dal přirovnat k letadlu. Přenáší data na delší vzdálenosti a je méně náchylný na rušení např. v městské zástavbě. Cena za přenesená data je však vyšší.
Účet Účet v oblasti telefonů je něco jiného než v bance. V případě mobilů je to kombinace přihlašovacího jména či e-mailové adresy a hesla, kterými se přihlašujete ke svým datům, ať už to je záloha fotek v cloudu, nebo seznam přátel a vzpomínek na sociálních sítích.
Webová stránka Jakýsi předchůdce aplikace. Zatímco ta se na telefon instaluje, webovou stránku si prohlížíte prostřednictvím prohlížeče webových stránek, jako je Chrome, Opera nebo Safari.
Domácí (též pohotovostní) obrazovka To, co vidíte na displeji poté, co ho odemknete. Většinou obsahuje ikonky aplikací, čas, obrázek na pozadí apod. Slouží jako rozcestník pro další používání telefonu.
Ikonka Obrázek zastupující aplikaci či nějakou funkci. Většinou i znázorňuje, co se po zmáčknutí ikonky stane, např. pokud je na obrázku sluníčko a mrak, pravděpodobně se po stisknutí dozvíte předpověď počasí.
Launcher Aplikace, která se stará o zobrazení domácí obrazovky. Určuje, kolik ikonek se vám na obrazovku vejde nebo co se stane, pokud po displeji potáhnete prstem.
Android Nejrozšířenější operační systém mobilních telefonů, používaný víceméně všemi telefony s výjimkou značky Apple.
iOS Operační systém telefonů Apple iPhone.
Widget Interaktivní okénko či ikona sloužící k rychlému zobrazení aktualit nebo jejich ovládání. Typickým příkladem widgetu z reálného světa by mohl být semafor pro chodce. U něj vidíte podle barvy, zda můžete přecházet, nebo musíte stát, a navíc máte možnost stiskem tlačítka zelenou přivolat.
Vyhledávač Nástroj, který za vás prohledává internet, aby vám ukázal stránky, které sháníte. Nejpoužívanějším vyhledávačem je Google, v ČR je populární i Seznam.
Chat Aplikace pro posílání krátkých textů. K jejich přenosu však na rozdíl od SMS zpráv slouží internet, ne telefonní síť. Díky tomu můžete při chatování posílat i obrázky, zatímco SMS mohou obsahovat pouze znaky abecedy.
Router Většinou černá krabička, která internet přivedený po kabelu šíří po blízkém okolí prostřednictvím WiFi.

Jak vidíte, klasický tlačítkový telefon a smartphone jsou odlišná zařízení. Díky mnoha radám se však ve světě moderních chytrých telefonů neztratíte a oceníte zejména jejich širší záběr možností a funkcí. Není třeba se obávat, jejich ovládání je intuitivní a často je v menu telefonu vše dobře popsáno.

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13