Obnovit stránku

Ciferníky chytrých hodinek: jak fungují a kde je stáhnout?

Aktualizováno • Autor: Ondřej Chabr

Výhodou chytrých hodinek neboli smartwatch je to, že si je můžete snadno přizpůsobit dle svého. Navíc je paradoxně ocení i příznivci klasických ručičkových hodinek. Ručičky, třebaže digitální, si snadno můžete vybrat mezi nepřeberným množstvím vzhledů. Koupili jste si chytré hodinky a nyní chcete vědět, kde si můžete mezi mnoha digitálními ciferníky vybrat ten pravý? Proto je tu náš článek.

Ciferníky chytrých hodinek, úvod

Ciferníky chytrých hodinek – OBSAH

  1. Z ciferníku hodinek můžete vyčíst daleko více než jen čas
  2. Ciferníky pro watchOS, operační systém Apple Watch
  3. Garmin OS spoléhá na zásobu ciferníků v Connect IQ
  4. Samsung si připravil velkou zásobu vzhledů pro OS Tizen
  5. Huawei se svým Harmony OS spoléhá na aplikaci
  6. Web a aplikace jsou zásobeny ciferníky pro hodinky Amazfit
  7. Wear OS od Google v hodinkách několika výrobců
  8. Watch face pro hodinky Fitbit jsou k vidění na webu
  9. Kde si stáhnout další ciferníky

Z ciferníku hodinek můžete vyčíst daleko více než jen čas 

Ciferníky, nebo také watch face či clock face, jsou velmi důležitou součástí veškerých hodinek. Nejde pouze o ty chytré či digitální, již u klasických hodinek byly časem přidávány dodatečné funkce jako ukazatel dne v týdnu či stopky. Jejich úkolem již dávno není jen sdělovat čas. V současné době chytrých hodinek je úprava a nastavení správných údajů na ciferníku obsáhlé téma. Nemusíte se nutně spoléhat na jeden vybraný ciferník. Jaké jsou možnosti?

Některé se hodí pro společenské příležitosti, kdy oceníte vzhled klasického číselníku a ručiček. Hodinky tak padnou k saku či košili. Nebo zvolíte minimalistický vzhled pouze s ručičkami. Při sportu bude pravděpodobně nejpřehlednější digitální zobrazení času. To však můžete doplnit ukazateli spálených kalorií a dalšími údaji. Dětské hodinky lze vyzdobit postavičkami z animovaných filmů. Hodinkami také můžete symbolizovat svou náladu či zálibu. Možností je také ciferník sladit s páskem.

Ciferníky chytrých hodinek, kombinace s páskem
Pokud watch face barevně sladíte s páskem, může být výsledný dojem více umocněn. Zdroj: huawei.com

Základní nabídku ciferníků většina smartwatch nabízí již v základu. Jde o nabídku, která se může rozšiřovat s tím, jak vychází nové updaty operačního systému. Vždy záleží na tom, o jaký systém a výrobce se jedná. Proto zde najdete přehled, v jakých aplikacích ciferníky pro konkrétní značku hodinek stahovat a jaké jsou možnosti editace těch předinstalovaných. A jsou vůbec všechny vzhledy zdarma, nebo existují i placené?

Ciferníky pro watchOS, operační systém Apple Watch

Ciferníky Apple Watch hodinek najdete pohromadě v již předinstalované aplikaci Watch na iPhonu, který je spárován s hodinkami. Nastavit Apple Watch ciferník je pak velmi snadné. Klikněte na tlačítko Přidat. Tím se ciferník do Apple Watch okamžitě přenese. Tahem prstu na displeji hodinek pak snadno vyberete jiný ciferník či podržením prstu upravíte stávající. Dokonce i v situaci, kdy nemáte po ruce iPhone, si Apple Watch ciferníky přizpůsobíte přímo na hodinkách.

iAplikaci Watch lze z telefonu smazat. Pokud jste tak dříve učinili a nyní aplikaci v iPhonu nenajdete ani přes systémové Spotlight vyhledávání, otevřete App Store a stáhněte aplikaci Watch odtud.

Úprava ciferníků se však nejpohodlněji dělá na iPhonu. Před kliknutím na přidání požadovaného vzhledu na hodinky je možné ciferníky editovat v mnoha ohledech. Ty komplexnější z nich jsou doplněny ukazateli po stranách či uvnitř hodin. Tyto ukazatele jsou nazvány komplikace. Pokud ciferník obsahuje komplikace, můžete si je přizpůsobit. Např. místo UV indexu si zobrazíte časy východu a západu slunce, kompas nebo přehrávanou hudbu.

Ciferníky chytrých hodinek Apple Watch, galerie Ciferníky chytrých hodinek Apple Watch, možnosti úprav Ciferníky chytrých hodinek Apple Watch, možnosti úprav
Apple Watch ciferníky najdete přehledně v galerii v aplikaci Watch na iPhonu. Bohatou zásobu bezplatných ciferníků lze navíc editovat, ať už barevně, tak i přiřazením jednotlivých ukazatelů (tzv. komplikací).

Od verze watchOS 7 je možné ciferníky pro Apple Watch sdílet s dalšími uživateli skrze libovolnou aplikaci pro sdílení zpráv. Vznikla dokonce webová stránka buddywatch.app, která umožňuje si snadno stáhnout uživateli vytvořené ciferníky. Stránku si otevřete na svém iPhonu v prohlížeči Safari a pak již u požadovaného ciferníku klikněte na Download. Pokud je součástí komplikace z aplikace, kterou nemáte nainstalovanou, bude vám instalace nabídnuta.

Garmin OS spoléhá na zásobu ciferníků v Connect IQ

Pro chytré hodinky Garmin si ciferníky stáhnete přes aplikaci Connect IQ (Android, iOS), kterou je možné stejně jako hodinky použít jak na Androidu, tak na iPhonech. Zásoba ciferníků je poměrně bohatá a potěší zastánce hodnotově bohatších designů. Na displeji tak s časem uvidíte i ušlé kroky, spálené kalorie, srdeční tep, počasí a samozřejmě notifikace z telefonu. Ale ani příznivci čistého a jednoduchého designu nebudou mít nouzi o výběr z mnoha dalších. Některé ciferníky jsou zpoplatněny pro hlubší možnosti editace.

Ciferníky chytrých hodinek, Garmin
Editace ciferníku zahrnuje leckdy daleko více než pouze barvu. Zdroj: garmin.com

Samsung si připravil velkou zásobu vzhledů pro OS Tizen

Operační systém Tizen najdeme v chytrých hodinkách Samsung. Jde o propracovaný systém, na kterém Samsung odvádí mnoho práce. Ciferníky najdete v oficiální aplikaci Galaxy Wearable, Samsung Health pro Android, potažmo Samsung Galaxy Watch v App Store. Samsung dokonce zveřejnil návod pro vývojáře, jak si vytvořit vlastní skrze Tizen Web API. V aplikaci je pak možné ciferník rovnou editovat, třeba změnit barvu pozadí či přidat komplikaci.

Ciferníky chytrých hodinek, Tizen OS
Na Samsung Tizen OS existuje spousta stylových ciferníků, díky nimž bude na hodinky radost pohledět. Zdroj: nerschalk.com

Mimo aplikaci stáhnete nové vzhledy přímo z hodinek. Stačí podržet prst na ciferníku, vstoupit do editace a v naběhnutém Galaxy Store se přepnout do Watch faces. Stejně tak na samotných hodinkách zvládnete ciferník i editovat. Vše je uzpůsobeno menšímu rozměru displeje.

Huawei se svým HarmonyOS spoléhá na aplikaci

Lite OS byl jednoduchý operační systém hodinek Huawei, přičemž novější modely již spoléhají na HarmonyOS. K ciferníkům se dostanete v oficiální aplikaci Huawei Health, kde jde spíše o editaci předinstalovaných vzhledů. Také zkuste oficiální obchod Huawei AppGallery, kde je ale většina ciferníků placená. Pokud chcete mít skutečně na výběr a rádi byste ciferníků zkusili více, nejvhodnější bude zkusit několik bezplatných.

Takovou spoustu dalších vzhledů si stáhnete např. z rozsáhlého katalogu na webu amazfitwatchface.com či z aplikace pojmenované AmazFaces (Android, iOS). Ta je k dispozici pro Android i iOS. Vždy je třeba dávat pozor, zda je daný vzhled kompatibilní právě s vašimi hodinkami.

i Ztrácíte se v nepřeberném množství výrobců chytrých hodinek? S výběrem vám pomůže náš článek Jak vybrat chytré hodinky (NÁVOD).

Web a aplikace jsou zásobeny ciferníky pro hodinky Amazfit

Velmi jednoduchý operační systém, u kterého by se mohly zdát možnosti customizace jako mizivé. Tak by se dal popsat systém pro hodinky Amazfit, Xiaomi a Huami. Pro modely hodinek jako Bip, T-Rex, Verge či GTS však najdete mnoho ciferníků v aplikaci Zepp, kterou stáhnete z Google Play a AppStore. Speciálně pro Xiaomi Mi Watch si výrobce připravil bezplatnou aplikaci Xiaomi Wear, která mimo jiné schopnosti otevírá cestu k dalším vzhledům.

Pro rozsáhlé možnosti úprav, tedy širší nabídku ciferníků, je zde pro značky Amazfit či Xiaomi opět k dispozici aplikace AmazFaces či webové stránky zmíněné výše. Komunita uživatelů tedy rozhodně nespí a na výběr je opravdu mnoho variant, některé i s podporou české diakritiky.

Ciferníky chytrých hodinek, hodinky Amazfit GTS
Hodinky Amazfit GTS a další si upravíte podle sebe díky vzhledům třeba z aplikace AmazFaces. Zdroj: notebookcheck.net

Wear OS od Google v hodinkách několika výrobců

I Google pronikl do kategorie chytrých hodinek a dodává operační systém Wear OS, dříve známý jako Android Wear, do značek Fossil, TicWatch, elegantních Withings, sportovních hodinek Suunto a nově i do chytrých hodinek Samsung. Systém čerpá z výhod obchodu Google Play Store, odkud si lze stáhnout mnoho různých ciferníků. Stačí do vyhledávacího políčka na svém Android smartphonu zadat „wear OS“. Nejen pro uživatele iPhonu je tu dále oficiální aplikace Wear OS by Google, která také nabízí úpravy základních ciferníků.

Ciferníky chytrých hodinek, ciferník Wear OS
Systém Wear OS od Google najdeme na větším množství chytrých hodinek. Zdroj: businessinsider.com

Watch face pro hodinky Fitbit jsou k vidění na webu 

Nakonec tu máme chytré hodinky Fitbit, jež spoléhají na aplikaci Fitbit (Android, iOS). Tu stáhnete do Android i iOS. Různé druhy ciferníků má výrobce ve své webové galerii. U každého je uvedena kompatibilita s modelem chytrých hodinek Fitbit. Některé vyžadují platbu, ovšem nejde o nijak závratné částky. Vývojáři si většinou za stažení účtují cenu mezi 1 až 2 dolary.

Ciferníky chytrých hodinek, ciferník Fitbit
Pro nalezení vhodného watch face na Fitbit hodinky určitě koukněte do oficiální aplikace. Zdroj: fitbark.com

Kde si stáhnout další ciferníky

V zásadě je zde analogie mezi operačními systémy hodinek i smartphonů. Mobilní systémy firmy Apple jsou uzavřené, takže na watchOS si můžete nastavit watch face pouze v aplikaci Watch na iPhonu. Těch je však dostatečné množství a můžete je upravovat a využívat komplikací. Ostatní systémy hodinek jsou podporovány oběma operačními systémy mobilních telefonů, možnosti získání nových ciferníků jsou tedy širší. Stahovat lze přímo z internetových katalogů či aplikací.

Ciferníky chytrých hodinek, katalog Facer.io
Katalog Facer.io má i stejnojmennou aplikaci. Jsou zde jak číselníky placené, tak zdarma. Roztříděny jsou do různých tematických kategorií.

První krok by měl směřovat do oficiální aplikace hodinek, kde se podíváte na dostupné ciferníky. Nejsnáze se ohledně možnosti získání dalších ciferníků právě pro vaše chytré hodinky můžete obrátit na obchod Google Play Store či App Store a do vyhledávání zadat název operačního systému vašich smartwatch. Je velká šance, že se objeví spousta aplikací ke stažení dodatečných vzhledů. Poslouží také webové katalogy jako amazfitwatchface.com, rozsáhlý facer.io včetně stejnojmenné aplikace a pro Apple Watch již zmíněný katalog buddywatch.app.

i Mohlo by vás zajímat

Zdrojů pro watch face je spousta. Ať už jde o oficiální aplikace, ve kterých si předinstalované ciferníky můžete editovat k obrazu svému, nebo o veřejné katalogy. Na jejich zásobování se podílí mnoho vývojářů, kteří dokáží zázraky. Projděte si zmíněné weby a určitě narazíte na povedené vzhledy, které vám zpříjemní používání vašich smartwatch.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB09