Jak se zbavit všudypřítomného prachu, pylu, roztočů, plísní a bakterií? Čističky vzduchu odstraní různé nečistoty a alergeny z ovzduší vašich domácností. Vybírejte podle typu nečistot, jichž se chcete zbavit, a velikosti místnosti, kde bude přístroj používán. Podle čeho dále zvolit správný model?
Čističky vzduchu, zvlhčovače a ionizátory vám pomohou se volně nadechnout
Problém se špatným ovzduším má každé větší město. Pokud žijete v prašném prostředí a chcete se alespoň doma volně nadechnout, jsou pro vás čističky vzduchu, zvlhčovače a ionizátory správnou volbou. Tyto elektrické spotřebiče ze vzduchu odstraní kromě prachu také pyl, bakterie a další nečistoty.
Vyfiltrují ze vzduchu prach, pyl, roztoče i toxiny.
Zabijí plísně, kvasinky, viry a bakterie.
Odstraní nepříjemný zápach kouře.
Zvlhčí suchý vzduch.
Uleví alergikům.
i
Spásou jsou čističky vzduchu pro alergiky a astmatiky, ale samozřejmostí by měly být i pro každého, kdo má doma malé dítě, kterému čistý vzduch prospěje při vývoji a ochrání jej před zdravotními problémy.
Jednotlivé čističky vzduchu mají svá specifika
Čističky vzduchu můžete vybírat podle toho, jaký máte doma problém. Všechny samozřejmě čistí vzduch, ale každá má ještě něco navíc. Vybírat můžete ze tří kategorií, ale existuje třeba i čistička vzduchu s ionizátorem a zvlhčovačem, která v sobě kombinuje vše, co by se vám mohlo hodit.
Chytré čističky vzduchu vás budou zajímat, pokud máte rádi moderní technologie, neboť je lze ovládat pomocí mobilní aplikace (iOS i Android) odkudkoliv, i když jste v práci, nebo ve vaně. Snadno telefon s přístrojem propojíte prostřednictvím WiFi – stačí si nastavit, kdy se má čistička vzduchu vypnout/zapnout, případně nastavit další funkce, jako je rychlost čištění, stav filtrů nebo aktuální stav vzduchu v domě.
Čističky vzduchu Siguro v sobě kombinují nejnovější technologie, krásný design a výborný poměr ceny a výkonu. Přesvědčte se sami.
Domácí solné jeskyně jsou ideální při dýchacích obtížích
Domácí solné jeskyně jsou perfektní při dýchacích obtížích, neboť zaručí čistý a dezinfikovaný vzduch. Jednoduše vám doma vytvoří plnohodnotné ovzduší solné jeskyně. Obsahují solné ionty, které si poradí i s bakteriemi, viry i alergeny. Přístroj umožňuje skvělou relaxaci a navozuje psychickou pohodu.
Čistička vzduchu podle typu filtrace
Filtry do čističek vzduchu mohou být různé – každý může být vhodný na jiné nečistoty. Většinou se kombinuje několik filtrů. Neplatí ale, že víc filtrů znamená čistší vzduch. Některé totiž dělají skoro tu samou práci, jen jiným způsobem. Nejběžnější jsou čističky vzduchu s HEPA filtrem, ale není jediný:
HEPA filtr zachycuje všechny pevné částice, bakterie, viry, plísně a roztoče s účinností dosahující téměř 100 %. Filtr je ale potřeba pravidelně měnit.
Ionizátor vzduchu (generátor záporných iontů) neutralizuje alergeny. Urychluje shlukování prachových částic a zvyšuje tak účinnost filtrace.
Fotokatalytický filtr zničí bakterie, viry i nebezpečné toxiny (benzen, toluen, formaldehyd), vedlejším produktem reakce je ale ozon.
Vodní filtr zachytí prach, mikroby a pomůže zvlhčit vzduch. Vodní čistička vzduchu má nižší účinnost, ale ušetříte za výměny filtrů.
Prachový předfiltr zachytí větší prachové částice a pomáhá tak chránit HEPA filtr před zanesením.
Elektrostatický filtr umí zachytit stejné nečistoty jako HEPA filtr a je navíc omyvatelný.
Plazmový ionizátor rozkládá viry, bakterie, plísně, kvasinky, smog a těkavé látky.
UV sterilizační lampa zabije všechny běžné viry a bakterie.
Pro ty, kdo chtějí ušetřit, je určitě vhodnější elektrostatická čistička vzduchu s omyvatelným filtrem. Ta se ale právě kvůli nutnosti čištění nedoporučuje k používání alergikům.
Čistička vzduchu s ionizátorem a UV lampou vás spolehlivě zbaví všech mikrobů i prachu a přispěje k vaší lepší náladě.
Na co dalšího se při výběru čističky vzduchu zaměřit?
Při výběru čističky vzduchu je potřeba zohlednit několik základních parametrů, jako je výkon, hlučnost, její spotřeba a v neposlední řadě cena filtrů.
Velikost místnosti a vzduchový výkon
Vzduchový výkon udává, kolik m³ vzduchu pročistí zařízení za 1 hodinu chodu. Měl by odpovídat velikosti největší místnosti, v níž ji hodláte používat. Vypočítáte jej tak, že objem místnosti v m³ vynásobíte číslem 2,5 (u alergiků 4).
Nebojte se koupit čističku s výkonem vyšším, než je potřeba. Ta totiž poběží na nižší otáčky a bude tak tišší a úspornější. Slabá čistička bude naopak hučet a vzduch dobře nevyčistí.
Hlučnost čističky vzduchu
Čistička vzduchu s ventilátorem dokáže hučet stejně jako pračka nebo mixér. Ty výkonnější budou samozřejmě hlučnější. Dobré je vybírat čističky vzduchu, u nichž hlučnost nepřekračuje snesitelných 50 dB. Možností je taky čistička s elektrostatickým filtrem, tu prakticky neuslyšíte.
i
Mnohé modely běžně mívají tichý režim pro noční chod se sníženou hlučností 30 dB.
Cena a životnost filtrů
Čistička vzduchu je sama o sobě nemalá investice. Připravte se ale také na to, že náhradní filtry vás vyjdou na další stovky až tisíce korun. Jejich životnost se však naštěstí (zejména podle výkonu) pohybuje většinou mezi 6 a 12 měsíci.
Důležitá je také spotřeba energie
Při každodenním provozu spotřebuje čistič vzduchu nemalé množství energie. Jeho spotřebu poznáte podle příkonu, jež výrobci uvádí jak při minimálním, tak při maximálním výkonu. Obecně se můžete řídit poučkou – čím nižší příkon, tím méně energie zařízení spotřebuje a vy zaplatíte nižší sumu za provoz.
Co musí umět dobrá čistička vzduchu? Testů na internetu najdete opravdu spoustu, ale jak se v tom vyznat? S výběrem té nejlepší vám také poradí náš přehledný článek s videem.
I design může hrát při výběru roli. Čistička vzduchu nemusí vypadat jen jako další bílý spotřebič. Může z ní být hezký bytový doplněk.
Jaké další funkce může čistička vzduchu nabídnout?
Každá lepší čistička vzduchu má digitální displej a časovač. Samozřejmostí bývá také regulace výkonu, jež nabízí zpravidla tři výkonnostní stupně. Co dalšího můžete očekávat? Veškeré funkce čističky vzduchu si můžete najít v našem parametrickém filtru.
Indikátor výměny filtru řekne, kdy je třeba výměna.
Dětský zámek čističku ochrání před nenechavýma rukama.
Noční režim vypne displej a sníží hlučnost čističky vzduchu na minimum.
Automatický režim nastaví optimální výkon čističky podle kvality vzduchu.
Dálkové ovládání (pomocí ovladače nebo telefonu) usnadní práci s čističkou.
Senzor kvality ovzduší vám ukáže kvalitu vzduchu v pokoji a řekne, zda zařízení funguje správně.
Jaké čističky vzduchu pro alergiky?
Nejlepší čistička vzduchu pro alergiky je ta s HEPA filtrem, který z ovzduší odstraní alergeny o velikosti až 0,3 mikronu. Vzduch v místnosti by měla přefiltrovat alespoň třikrát za hodinu. Čistička vzduchu s UV lampou vás zbaví většiny běžných bakterií a virů.
Čistička vzduchu pro kuřáky
Pro kuřáky je nejvhodnější čistička vzduchu s ionizátorem a uhlíkovým filtrem, která odstraní zápach i z nábytku a stěn. Jako čistič vzduchu do auta pro odstranění bakterií, formaldehydu, toluenu i nepříjemného cigaretového zápachu může posloužit také ozonový generátor.
Čističky a zvlhčovače vzduchu – rozdíl
Zvlhčovač (nebo naopak odvlhčovač) není to samé, co čistička vzduchu. Smyslem zvlhčovače je optimalizovat vlhkost vzduchu v místnosti. Ta by se měla pohybovat mezi 40 a 65 %. Příliš suchý vzduch dráždí sliznice a může vést k častějšímu onemocnění. Ve velké vlhkosti zas naopak hrozí bujení plísní.
Jak zjistíte, že bude potřeba kombinovaná čistička vzduchu se zvlhčovačem? Test vlhkosti si můžete udělat pomocí vlhkoměru, který mívají všechny běžné digitální domácí teploměry.
Kde by měla být čistička vzduchu umístěna?
Aby mohla čistička vzduchu správně fungovat, je třeba ji v pokoji správně umístit. Co to znamená?
Nejlepší místo pro ni je uprostřed pokoje.
Ideální je postavit ji do ložnice nebo tam, kde trávíte většinu dne.
Zařízení pro čištění vzduchu by mělo být umístěno ve výšce pasu.
Nezapomínejte pravidelně větrat. Čističku ale zapínejte až po větrání.
Nedávejte ji do pokoje, kde často větráte, a už vůbec ne přímo k otevřenému oknu.
Čistička vzduchu je účinná pouze v uzavřené místnosti. Celý byt nebo dům vám nevyčistí.
Pokud ji chcete používat ve více místnostech, rozhodně se vám bude hodit čistička vzduchu s kolečky.
Nezapomeňte také na příslušenství k čističkám vzduchu
Příslušenství k čističkám vzduchu zahrnuje jak filtry, UV lampy, žárovky, ionizátory, senzory kvality vzduchu, stojany a držáky na zeď, čističe a montážní sady, tak i doplňky, jako jsou esenciální oleje či dekorační sady.
i
Čistička vzduchu by měla být umístěna vždy mimo dosah dítěte a domácích mazlíčků. Jaká je ta nejlepší čistička vzduchu? Recenze vám napoví. Nebo se podívejte na náš článek Nejlepší čističky vzduchu.
Čistička vzduchu funguje na principu soustavy filtrů, přes které je nasáván vzduch z místnosti. Dochází k filtraci vzduchu, který je následně vyčištěný vypouštěn do prostoru. Pro svou schopnost zbavení vzduchu různých nečistot a tím eliminaci vdechování škodlivých látek, jsou čističky vzduchu vyhledávaným zařízením v domácnostech, kancelářích, školách i ve zdravotnických zařízeních. Podobně jako zvlhčovač vzduchu má tedy i čistička vzduchu příznivý dopad na lidské zdraví.
Čistička vzduchu odstraňuje veškeré polétavé částice a v závislosti na provedení je schopná zachytit i bakterie, viry a další škodliviny. Využívá k tomu sadu filtrů včetně HEPA filtru. Ionizátor plní svou úlohu při uvolňování záporných iontů, které na sebe vážou částice prachu, pylu, kouře nebo zvířecích alergenů. Ionizátor napomáhá k jejich zachycení na filtru a celkově má příznivý vliv na naše zdraví.
Výkon čističek vzduchu
Před koupí čističky vzduchu doporučujeme zaměřit se také na její výkon s ohledem na místo použití. Méně výkonnější čističky svou práci odvedou dobře i v malých místnostech, pro větší prostory však zvažte výkonnější čističku vzduchu. Kvalitní čističky vzduchu nabízí například společnost Bionaire. Vynikají spolehlivostí i moderním designem.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.