Obnovit stránku

Jak vybrat čističku vzduchu?

Aktualizováno

Jste citliví na polétavé částice ve vzduchu a prach, plísně či pyly vám působí alergie a dýchací obtíže? Investice do čističky vzduchu se vám vyplatí, a to i v případě, že máte doma novorozence, domácí zvíře nebo žijete v rušném městě. Čističky vzduchu pomáhají zvyšovat kvalitu vzduchu, který denně dýcháme, a mohou výrazně přispět ke zlepšení zdraví celé vaší rodiny. 

Jak vybrat čističku vzduchu

Několik tipů pro výběr čističky vzduchu

 1. Pro výběr čističky vzduchu je klíčová velikost místnosti – ve větších místnostech musí čistička disponovat vyšším vzduchovým výkonem

 2. Pokud v této místnosti budete také spát, zaměřte se na hlučnost čističky, která by v noci neměla přesáhnout 30 dB

 3. Rozhodněte se, jaký druh nečistot by měla čistička primárně zachytit

 4. Projděte si naši nabídku. Různé funkce a vlastnosti se odvíjejí od ceny čističky vzduchu

 5. Senzor znečištění filtru pomáhá šetřit peníze, jelikož sám odhalí, kdy je opravdu potřeba filtr vyměnit

 6. Některé čističky nabízí více výkonnostních stupňů, což má zejména při celodenním používání pozitivní vliv na její spotřebu

Základní parametry pro výběr čističky vzduchu

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon je parametr, který by měl odpovídat místnosti, ve které se bude čistička vzduchu nacházet. Vzorec pro jeho výpočet je: plocha podlahy (m2) × výška stropu (m) × 2,5. Výsledkem je potřebný výkon čističky v m3/h. V případě alergiků je třeba vyšší výkon, proto číslici 2,5 zaměňte za číslo 4.

Hlučnost

Aby čistička vzduchu plnila svou funkci, měla by se používat pravidelně a často. Proto je parametr hlučnosti velmi důležitý. Hlučnost je obvykle přímo závislá na výkonu a pokud chcete výkonnou čističku přes den, ale používat ji chcete i v noci, doporučujeme zvolit model s možností regulace výkonu. V noci by hlučnost čističky neměla překročit 30 dB (A).

Spotřeba energie

Spotřeba elektrické energie u čističek vzduchu obvykle závisí na jejich příkonu. Asi nejčastěji se můžeme setkat s příkonem 30 - 60 W, což lze považovat za optimální hodnotu. Obvykle platí: čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba energie. Ale čím nižší příkon, tím zase slabší výkon čističky vzduchu. Roli mohou hrát také různé výkonnostní stupně a módy nebo druh použitého filtru. Například čistička vzduchu s HEPA filtrem je sice účinnější než jiné typy, ale její používání spotřebovává více elektřiny. Pro vaši ještě lepší představu můžeme spotřebu čističky vzduchu obecně přirovnat ke spotřebě žárovky, se kterou svítíme v domácnosti.

Rozměry a design

Pokud plánujete čističku přesunovat mezi místnostmi, měla by mít kolečka a kompaktní rozměry pro snadné přemístění. Aby mohla čistička vzduchu pracovat opravdu efektivně, měla by být ideálně blízko středu místnosti, kde jí v čištění nebude bránit nábytek, rostliny ani dekorace. Pochopitelně ji nelze zakrýt ani schovávat, když je v provozu. Z tohoto důvodu je důležitý nejen její výkon, ale také design, který by měl korespondovat s vaším interiérem a stylově jej doplnit.

Náročnost na údržbu

Některé modely disponují omyvatelnými filtry, kde jsou náklady na údržbu výrazně nižší. U ostatních modelů je třeba pravidelně dokupovat nové filtry, které zabezpečí správný chod čističky. Modely se senzorem znečištění filtru šetří peníze, protože poznají, kdy je opravdu potřeba filtr vyměnit.

Ostatní doplňkové funkce

Při výběru čističky vzduchu si všímejte i dalších užitečných funkcí:

Typy čističek vzduchu

Čističky vzduchu s HEPA filtrem

 • Zachycují pevné částice, bakterie, viry, plísně, alergeny
 • Účinnost zachycení prachu je téměř 100 %
 • Zajistí opravdu čistý a dobře dýchatelný vzduch
 • Ideální pro alergiky, malé děti a starší lidi

Filtr HEPA funguje na mechanickém bariérovém principu zachycování částic, což je vhodný typ filtrace pro alergiky a jedince citlivé na drobné polétavé částečku ve vzduchu. Patří mezi nejdokonalejší filtry pro čištění vzduchu.

Výhody a nevýhody
 • Vysoká, téměř 100% účinnost
 • Dlouhá životnost
 • Nedochází k úniku kontaminovaných částic
 • Zlepšují domácí prostředí
 • Snižují zatížení organismu
 • V domácnosti se sníží nutnost utírání prachu
 • HEPA filtr je třeba pravidelně měnit
Čističky vzduchu s vodním filtrem

Čističky vzduchu s vodním filtrem

 • Zachycují prach a mikroby
 • Účinnost zachycení prachu 50 - 70 %
 • Pomáhají zvlhčit vzduch
 • Hodí se zejména v zimních měsících

Vodní filtr funguje na principu zachytávání nečistot na vodní hladině. Díky obsahu vody navíc zvlhčuje vzduch, což ocení zejména lidé s dráždivým kašlem a astmatici.

Výhody a nevýhody
 • Fungují zároveň jako zvlhčovač
 • Zlepšují domácí prostředí
 • Vhodné pro astmatiky
 • Některé obsahují ionizátor, který ještě účinněji odstraňuje koncentraci nečistot z ovzduší
 • Nehodí se pro alergiky
 • Nižší účinnost
 • Nutné pravidelné čištění a údržba (kvůli vodnímu kameni)

Nejčastější otázky při výběru čističky vzduchu

Kam čističku vzduchu správně umístit?

Čističky se vyrábí v provedení na zem či na polici. Čistý vzduch by měl v ideálním případě proudit směrem k místům, kde se zdržujete nejčastěji (střed místnosti, pracovní stůl apod.). Čističku neumisťujte na zem, pokud by čistý vzduch měl proudit příliš nízko, ani ke stropu. Čistička by měla mířit do volného prostoru, bez barikád, nedoporučujeme umístění u oken, ani u dveří.

Jak často a na jak dlouho je potřeba čističku pouštět pro dosažení maximálního efektu?

Čistička vzduchu by měla být zapnutá ideálně v uzavřeném prostoru (zavřená okna i dveře bez ventilace). Spuštění čističky na méně než hodinu není účinné, doporučují se 2 - 3 hodiny denně, v případě alergiků, kuřáků a zvířat v místnosti i déle. Čistička by měla být zapnutá při pobytu osob v místnosti.

Jaké funkce navíc mohou čističky vzduchu nabízet?

Mezi běžné funkce patří časovač, kdy můžete nastavit, aby čistička byla zapnutá jen po dobu potřebnou k vyčištění vzduchu. Pokud nevětráte celý den, není nutné mít čističku zapnutou nonstop. Další oceňovanou funkcí je regulace výkonu, kterou využijete v noci, kdy tím snížíte hlučnost pracující čističky. Lepší modely disponují také indikátory kvality ovzduší, na základě kterých můžete plánovat jejich sepnutí, případně samotná čistička může svůj výkon regulovat na základě těchto informací. V neposlední řadě je užitečnou funkcí detektor znečištění a zanesení filtrů.

Co je to ionizace?

Ionizace je poměrně častá funkce u některých čističek vzduchu, která pomocí elektrického výboje ionizuje vzduch. Dostatek těch iontů zlepšuje dýchání, a tím i okysličení krve, také má vliv na lidskou psychiku. Kromě toho ionizace pomáhá v čištění vzduchu. Jednotlivé nečistoty se na sebe nabalují a vytvářejí shluky v podobě prachu, který je poté eliminován čističkou vzduchu na základě jiného filtru (např. HEPA).

Existují čističky vzduchu s kombinací filtrů?

Na trhu dnes naleznete nejčastěji čističky vzduchu, které kombinují alespoň dva a více různých filtrů pro větší účinnost. Nejčastěji jde o oblíbený a účinný HEPA filtr pro zachycení pevných nečistot s UV lampou, která ničí bakterie a vzduch tak sterilizuje. Nejlepší čističky na trhu nabízejí až 7 různých filtrací pro perfektní výsledek.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB23