Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Dolby Atmos je budoucností zvuku i pro domácí kina

Aktualizováno

O prostorovém zvuku ve formátu Dolby Atmos se často hovoří jako o revoluci v ozvučení filmů. Po vítězném tažení napříč kiny po celém světě se pomalu, ale jistě stává součástí i domácích kin . Zejména s nástupem tzv. soundbarů je přechod na to nejmodernější, co může reprodukce pro domácí kina nabídnout, velmi jednoduchý. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, co to technologie Dolby Atmos je, jak funguje a co všechno potřebujete k tomu, abyste si ji mohli pustit i do svého obývacího pokoje.

Dolby Atmos

Co je Dolby Atmos?

Dolby Atmos je 3D objektová technologie pro reprodukci prostorového zvuku. Spočívá v přesnějším rozložení zvuku v prostoru. Děje se to jak použitím většího množství kanálů, kterými je zvuk distribuován (a to včetně stropních reproduktorů, které přidávají dosud neslyšený dojem výšky), tak i způsobem, jakým je zvuk namixován. Větší množství kanálů umožňuje pomyslné rozdělení zvuku na více samostatných složek. Jeden kanál tak může obsahovat střelbu, jiný zvuk mechaniky zbraně – dříve by zněly z jednoho bodu, ale v realitě z jednoho bodu logicky nezní. Pomocí technologie Dolby Atmos je tedy umístění zvuku v prostoru výrazně přesnější. 

Dolby Atmos a jeden datový proud

Technologický posun a výhoda Dolby Atmos spočívá také v tom, že zvukový signál je veden pouze jediným datovým proudem a není už předem dělen na separátní kanály, kterým musí odpovídat zvuková soustava. Příkladem takového nesouladu může být například pouštění pětikanálového mixu na klasických stereo reproduktorech. V takových případech zvuk není tak dobrý, jak by měl být. Bývá ochuzený o některé složky, které zvukoví inženýři napevno umístili např. do zadních reproduktorů.

Systém Dolby Atmos tedy nepoužívá předem určené zvukové toky. Tento jediný datový proud je v případě technologie Dolby Atmos rozdělen až dekodérem na základě daného nastavení a konkrétního prostoru. Zvuk tak v konečném důsledku působí mnohem realističtějším dojmem a zároveň se lépe adaptuje na soustavu reproduktorů, které máte doma. Výsledkem je kvalitnější zvuk, při němž má divák mnohem lepší možnost ponořit se do sledování filmu a jeho atmosféry. 

i Dolby Atmos je na světě od roku 2012
Technologii Dolby Atmos v roce 2012 představila společnost Dolby Laboratories a zajímavostí je, že filmoví diváci ji poprvé uslyšeli při projekcích filmu studia Pixar – Rebelka. Technologie však své využití našla nejen při ozvučování filmů. Na trhu jsou v tomto formátu také natočená hudební alba.

K dnes již standardním sestavám reproduktorů 5.1 nebo 7.1 přidává Dolby Atmos další menší „atmosférické“ reproduktory, které mohou být prakticky kdekoliv – na stropě, za promítací plochou, v různých výškách po obvodu místnosti apod. Podle vyjádření společnosti Dolby je možné zvuk ve formátu Atmos odeslat až do šedesáti čtyř samostatných stop. Každý reproduktor tak může znít úplně jinak než jeho soused. Díky tomu je možné vytvořit skutečně realistický zvuk, který diváka plně pohltí.

Dolby Atmos Demo Room

Zvuk se v Dolby Atmos chápe jako objekt

Výše jsme pro Dolby Atmos použili označení „objektová technologie“. Co myslíme tím přídavným jménem objektová? Zjednodušeně řečeno, za objekty jsou považovány ty prvky celého zvukového mixu, které nejsou vázány na konkrétní prostor, v němž je zvuk přehráván. Obvykle se „napevno“ umísťuje hudba a dialogy. Tvoří totiž základ zvukového mixu a jejich pevné umístění představuje pro diváka důležitý orientační bod. Vše ostatní – šumění deště, ruch velkoměstské ulice nebo hukot mořských vln – se stává zmíněným zvukovým objektem, jehož pozici neurčuje umístění reproduktoru, ale tzv. metadata. To jsou strukturovaná data, která nesou informaci o primárních datech. Jako nejjednodušší příklad může posloužit katalogizační záznam v knihovně: Kniha zařazená v regálu je těmi primárními daty, na katalogizačním lístku je popsána pomocí strukturovaných údajů, jako je název, autor, žánr, ISBN nebo její umístění.

i Kde se vzal název Dolby?
Společnost Dolby Laboratories založil v roce 1965 Ray Dolby. V současnosti je jedním z předních světových leaderů v oblasti zvuků a technologií. S jejím logem se dnes setkáme prakticky v každém kině. Není bez zajímavosti, že firma nevyrábí konkrétní zařízení, pouze prodává licence k použití svých technologií.

Na základě metadat pak systém dopočítává pozici zvukového objektu v prostoru, a to podle konkrétní soustavy reproduktorů, na níž je zvuk přehráván. Nezáleží na tom, jak velký sál si přejete ozvučit či jaký počet reproduktorů používáte. Objekt bude vždy přesně na tom místě, na kterém jej zvukař zamýšlel mít. To znamená, že pokud je potřeba zadat, že vrtulník má proletět nad divákovou hlavou z levé strany na pravou, zadá se tato informace do metadat. Není potřeba programovat jednotlivě každý kanál, aby se dosáhlo kýženého zvuku. Informace obsažená v metadatech se na základě zadaného algoritmu sama umístí na to správné místo.

Jak Dolby Atmos zní a jaké jsou rozdíly proti dřívějším technologiím?

Dolby Atmos přenáší posluchače přímo do centra dění. Zvuk není na rozdíl od předchozích technologií pevně vázaný na jeden konkrétní směr (a soustava takovýchto jednotlivých proudů pak vytváří iluzi prostorovosti), ale je pohyblivý v trojrozměrném prostoru. Dolby Atmos také přidává k reprodukci skutečný třetí rozměr, výšku. Dřívější technologie byly schopné zvuk rozprostřít pouze v rovině, přidáním třetí dimenze dochází k přesnějšímu rozvržení zvuku v prostoru, a tím i realističtějšímu dojmu z poslechu.

Pokud jde o samotnou kvalitu reprodukce zvuku, Dolby Atmos vytváří do detailu prokreslený prostor se širokou dynamikou. Dovede vykreslit šeptaný dialog i akční scénu plnou výbuchů. To vše beze ztráty orientace mezi jednotlivými zvuky, bez slévání jednotlivých kanálů.

Dolby Atmos v domácích podmínkách

Abyste si v domácích podmínkách mohli plně vychutnat zvuk ve formátu Dolby Atmos, nemusíte si hned pořizovat desítky nových malých reproduktorů a kilometry propojovacích kabelů. Obvykle stačí vaši 5.1 nebo 7.1 sestavu  doplnit o dva nebo čtyři stropní reproduktory, a tím ji rozšířit o kýžený třetí rozměr. Další možností je přidat další menší reproduktory na místa těch stávajících. Důležité je i použití kompatibilního zesilovače.

Dolby Atmos pozice reproduktoru

Zajímavé je i využití čím dál tím populárnějších soundbarů. Mnohé z nich už jsou navrhovány s podporou Dolby Atmos, a vám tak ušetří spoustu práce. Pokud tedy plánujete upgrade svého systému na Dolby Atmos, moderní soundbary jsou bezpochyby elegantním řešením.

P-DC1-WEB19