Fakt, že se v České republice přechází, byť poměrně pomalými krůčky, od analogového na digitální vysílání rozhlasu (i televize, ale to je jiný příběh), je dobře známý. V našem článku jsme pro vás shrnuli základní informace o tom, jak změnit typ příjmu signálu vaší oblíbené rádiové stanice, jak naladit DAB+ rádio, co je proto třeba udělat a také odpovíme na otázku, jestli je potřeba spěchat v případě, že stále používáte klasické FM rádio.
Zkratka DAB neboli Digital Audio Broadcasting je označení pro digitální rozhlasové vysílání. Stejně jako v roce 2011 vystřídala analogovou televizi její digitální nástupkyně, tak i rozhlasové vysílání začíná procházet digitalizací.
DAB byl prvním krokem v digitalizaci rozhlasového vysílání. Nyní už je naprosto běžná podpora vyšší verze DAB+, kterou podporují jak provozovatelé, tak samotné přístroje. V současné době je DAB+ pokryto více než 90 % území České republiky.
DAB+ se od DAB liší zejména širším pásmem signálu, který umožňuje přenášet i různá doplňková data, jako jsou obrázky, mapy apod. Na lepších zařízeních můžete dokonce objednávat a stahovat písničky, které zrovna slyšíte, nebo třeba hlasovat v anketách. Tato přidaná funkce je dobře vidět například u některých autorádií, která vám napíší nejen název stanice, ale přidají i interpreta a název právě vysílané písničky.
Obě technologie nicméně fungují zároveň, a pokud máte DAB rádio, není nezbytně nutné pořizovat nové jen proto, abyste mohli přijímat signál DAB+.
Co se týče změn k lepšímu, největší výhodou digitálního signálu pro běžného posluchače je pravděpodobně jeho dostupnost: oblíbenou stanici lze v rámci digitálního vysílání naladit i tam, kde to dříve nebylo možné. Analogový signál totiž byl na nějaká místa v naší republice příliš krátký (obyvatelé u hranic v horách by určitě mohli vyprávět), zatímco digitální signál se dostane téměř kamkoliv. Dále je to zejména:
Z hlediska rádiových stanic je hlavní výhodou možnost sdružovat jednotlivé programy do jednoho datového balíčku. Jinými slovy: představte si, že vlastníte rádiovou stanici. Řekněme, že chcete dát svým posluchačům na výběr, a proto vysíláte v určitý čas na jednom programu hudbu a na druhém zprávy.
Ačkoliv jsou výhody DAB+ (tedy digitálního vysílání) zřejmé a pro uživatele i provozovatele přínosné, úplný přechod na DAB a opuštění zastaralého a nedostačujícího FM v České republice naráží na neochotu některých soukromých provozovatelů opustit stávající frekvence a přejít na digitální vysílání. Už dvakrát byla posunuta doba, dokdy mají tento přechod realizovat.
Aktuálně platí rok 2025, do té doby budou obě vysílací technologie fungovat souběžně. Nicméně ani potom není nic jisté. Zmínění provozovatelé soukromých rádií stále doufají v to, že analogové vysílání nebudou muset vypnout. Nicméně pokud jde o DAB+ rádio stanice, to jsou dnes už prakticky všichni celoplošní rádioví provozovatelé, a to jak veřejnoprávní (kompletní Český rozhlas, který má v digitálním vysílání výrazně širší nabídku než při příjmu pomocí FM), tak valná většina těch soukromých.
Na druhou stranu jsou v Evropě země, které již analogové vysílání vypnuly. První vlaštovkou bylo v roce 2017 Norsko. Řidiče, kteří pravidelně jezdí do zahraničí a chtějí přijímat signál DAB+ v autě, bude určitě zajímat, že u něj to rozhodně nezůstalo a do budoucna nezůstane. Proto určitě není od věci zainvestovat do nového autorádia již nyní. DAB+ autorádio je dnes již naprosto běžným zbožím a většina modelů příjem tohoto typu signálu podporuje.
Mobilní telefony jsou naším každodenním společníkem, a je proto celkem namístě, že se staly i prostředkem k poslechu rádia. A to už poměrně od začátku, kdy i ty nejstarší telefony dokázaly přijímat FM signál pomocí antény, kterou se stával kabel od připojených sluchátek.
Digitalizace a připojení telefonů k internetu přidala možnost vybrat si ze širokého spektra internetových rádií. Jenže ta, jak jsme napsali v boxíku výše, potřebují internetové připojení, a pokud nejste zrovna na WiFi, spotřebovávají data. Logicky se tedy nabízí možnost příjmu DAB, resp. DAB+ signálu. Jenže to stále ze strany výrobců naráží na problém, resp. spíše neochotu, byť např. společnost Samsung uznala, že tento způsob poslechu rádia má nižší nároky na využití baterie.
Problém nese jméno DAB Tuner, tedy zařízení, které je schopné signál přijmout a dekódovat. A to výrobci do svých přístrojů nepřidávají. Jedním z mála dostupných telefonů, které DAB/DAB+ podporují, byl telefon LG Stylus 2. Od té doby je ticho po pěšině a milovníci poslechu rádia se musí vydat cestou internetových streamů, které podporuje většina rozhlasových stanic.
Digitální rádio (DAB, resp. DAB+) je rozhodně technologickým krokem, který přináší řadu benefitů. Ať už je to jednodušší hledání oblíbené stanice, nebo signál o vyšší kvalitě. Přechodu se není třeba obávat, téměř celá Česká republika je navíc už dnes pokryta vylepšenou verzí signálu, tzv. DAB+, jenž umožňuje i přenos dalších doplňkových informací. K příjmu DAB/DAB+ signálu je potřeba pouze jediné – radiopřijímač, který to zvládne. A to už jsou v dnešní době prakticky všechny.