Obnovit stránku

Prodloužili jsme otevírací dobu našich prodejen, ale pokud nemáte cestu kolem, objednávky nad 2 000 Kč stále doručujeme zdarma!

Co je to DAB a co uživatelům přinese?

Přechod na digitální rozhlasový signál DAB vzbuzuje u čím dál více posluchačů obavy. Co konkrétně DAB znamená? A co jeho nástup přinese? Nejen na tyto otázky vám v článku odpovíme.

DAB vysílání


Zkratka DAB neboli Digital Audio Broadcasting je označení pro digitální rozhlasové vysílání. Stejně jako v roce 2011 vystřídala analogovou televizi její digitální nástupkyně, tak i rozhlasové vysílání začíná pomalu procházet razantní proměnou.

Jak se nástup DABu blíží, někteří pravidelní uživatelé rádia jsou čím dál nervóznější. Kdyby se udělal seznam nejčastějších otázek ohledně přechodu z FM na DAB, vypadal by asi takto:
i- Je mé staré rádio schopné DAB vysílání přijmout?
- Budu muset pořídit dodatečné zařízení, které mění signál do FM přijímače?
- V čem je vlastně nové vysílání oproti stávajícímu lepší?
- Čeká nás hromadný přechod na novější technologii?

Starému rádiu ani DAB tuner nepomůže

První dotaz tedy zní: Je mé staré rádio schopné DAB vysílání přijmout? Odpověď je jednoduchá: bohužel, není. 
Není možné dokoupit ani nějaké dodatečné zařízení, které by jej přetransformovalo, jako tomu bylo v případě set-top-boxů u analogových televizorů. Nezbude vám tedy nic jiného, než si pořídit nové rádio.
DAB rádio přinese posluchačům nové možnosti

Co se týče změn k lepšímu, tak největší výhodou digitálního signálu pro vás pravděpodobně bude jeho dostupnost: oblíbenou stanici nyní naladíte i tam, kde to dříve nebylo možné. Analogový signál totiž byl na nějaká místa v naší republice příliš krátký (obyvatelé u hranic v horách by určitě mohli vyprávět), zatímco digitální signál se dostane téměř kamkoliv.

Digitální technologie zároveň umožňuje přenášet i různá doplňková data, jako jsou obrázky, mapy apod. Na lepších zařízeních můžete dokonce objednávat a stahovat písničky, které zrovna slyšíte nebo třeba hlasovat v anketách.

iVíce informací o digitální rozhlasové technologii naleznete v článku Digital Audio Broadcasting.

Z hlediska rádiových stanic je hlavní výhodou možnost sdružovat jednotlivé programy do jednoho datového balíčku. Jinými slovy: představte si, že vlastníte rádiovou stanici. Řekněme, že chcete dát vašim posluchačům na výběr, a proto vysíláte v určitý čas na jednom programu hudbu a na druhém zprávy.

Kdybyste užili klasické analogové technologie, je nutné odeslat dva samostatné signály. Díky DABu je možné tyto dva signály zkomprimovat do jednoho a odeslat dohromady, což je velká úleva pro vysílače i síť samotnou.

DAB rádioČeká nás hromadný přechod na DAB?

Navzdory výhodám DABu není hromadné ukončení FM vysílání zatím aktuální. Avšak vyrazíte-li do zahraničí, může se vám v blízké době stát, že nenaladíte žádnou stanici. Například Norsko již od letošního ledna vypíná stanice šířící FM signál a poslední ukončí činnost v prosinci.

Řidiče, kteří pravidelně jezdí do zahraničí, bude určitě zajímat, že další země budou příklad Norska následovat. Proto by možná stálo za úvahu zainvestovat do nového autorádia již nyní.

WEB8