Obnovit stránku

Parní hrnec – recepty a tipy, jak vybrat

Aktualizováno

Alfou a omegou zdravého životního stylu je kromě dostatku pohybových aktivit také strava. Způsobů zdravé přípravy pokrmů je hned několik, avšak málokdo z nás chce při vaření trávit hodiny v kuchyni. Vhodným řešením, jak efektivně připravit zdravé a chutné jídlo, je vaření v parním hrnci. Tento pomocník zvládne připravit hned několik pokrmů najednou. Párou vařené potraviny si přitom udrží svou původní barvu, chuť a hlavně důležité živiny, které se při běžné tepelné úpravě vytrácí. Čtěte dále a dozvíte se, jak vybrat parní hrnec nebo které suroviny v něm můžete použít. A pro ty z vás, kteří se do vaření v páře chtějí pustit po hlavě, máme připraveny také chutné recepty z parního hrnce.

parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci

Recepty a tipy, jak vybrat parní hrnec – OBSAH

 1. Zdravě a chutně – vaření v parním hrnci vás bude bavit
 2. Výhody a nevýhody vaření v parním hrnci
 3. Jak funguje parní hrnec?
 4. Jak vybrat parní hrnec? Zohledněte jeho výkonnost i počet strávníků
 5. Co vše dokáže připravit parní hrnec? Recepty jsou opravdu rozmanité
 6. Vaříme sladké a slané jídlo současně aneb jak rozložit potraviny v parním hrnci
 7. 3 tipy na recepty z parního hrnce

Zdravě a chutně – vaření v parním hrnci vás bude bavit

Parní hrnec je pro zdravé vaření přímo ideální. Obejdete se totiž bez jediné kapky tuku, a tak je kalorická hodnota jídla mnohem nižší. Z nutričního hlediska navíc vaření v páře patří k nejšetrnějším metodám tepelné úpravy. Takto připravené potraviny si oproti běžnému vaření udrží až o 50 % více vitamínů a živin. Na rozdíl od pečení, smažení či vaření ve vodě si zachovají i svoji přirozenou barvu a původní tvar, takže na pohled působí čerstvě a svěže. Pokrmy jsou tedy nejen mnohem zdravější a výživnější, ale díky absenci připáleného nádobí vás bude vaření v parním hrnci doslova bavit.

parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Oproti běžnému způsobu přípravy potravin udrží parní hrnec až o 50 % více vitamínů i živin.

Pokud si parní hrnec pořídíte, dočkáte se taky mnohem lepší chuti vařené zeleniny, masa i ryb. Kromě uspokojení vašich chuťových pohárků si však budete užívat i další výhody, a to zdravotní. Výrazné chuti potravin totiž docílíte bez přílišného kořenění a solení, což vaše trávicí soustava jistě ocení. Vězte, že pokrmy připravené na páře si oblíbíte natolik, že po čase ze svého jídelníčku vyřadíte těžko stravitelná smažená a pečená jídla plná přepálených tuků a mnohdy i připečených karcinogenních kousků. Parní hrnec jde zkrátka ruku v ruce se zdravým životním stylem. Není proto divu, že jej mnozí výživoví poradci s oblibou doporučují jako praktického pomocníka při redukci váhy.

i

Potraviny vařené na páře neztrácejí svou intenzivní chuť a stačí je jen lehce dokořenit. Kvalita jednotlivých surovin zde hraje prim, vybírejte proto jen ty nejlepší.

Výhody a nevýhody vaření v parním hrnci

Výhody parního hrnce

 • Příprava zdravých pokrmů bez tuku a oleje.
 • Vaření v parním hrnci zachovává důležité živiny a vitamíny. 
 • Připravené pokrmy mají lepší chuť a výživovou hodnotu.
 • Parní hrnec se snadno udržuje (některé díly lze většinou mýt v myčce).
 • Vařit můžete i několik pokrmů současně (slané i sladké).
 • Většina parních hrnců se po dovaření automaticky vypne.

Nevýhody parního hrnce

 • Zabírá poměrně dost místa při skladování. 
 • Pro začátečníky může být vaření v páře zprvu obtížnější.
 • Vaření v parním hrnci je oproti jiným metodám přípravy jídla pomalejší. 
 • Počet vložených surovin ovlivňuje délku přípravy. 

Jak funguje parní hrnec?

Vaření v parním hrnci není žádná věda a s přehledem jej zvládne i méně zkušená hospodyně. Všechny parní hrnce totiž fungují na stejném a zcela jednoduchém principu. Do spodní části nalejete vodu, která se po zapnutí hrnce začne zahřívat na 100 °C. Důsledkem toho bude vznikat pára, která skrze děrované dno prostoupí do vrchních pater a začne ohřívat vložené potraviny. Obrovskou výhodou je možnost vaření několika pokrmů najednou, aniž by se jejich rozdílné vůně prolínaly. Příprava celého obědového menu současně tak není jen pouhým snem – v parním hrnci můžete skutečně připravovat sladké i slané jídlo zároveň.

i

Příprava jídla v parním hrnci je díky jeho funkčnímu vybavení velmi jednoduchá. Díky průhlednému provedení jednotlivých pater máte navíc dokonalý přehled o celém procesu vaření. 

Jak vybrat parní hrnec? Zohledněte jeho výkonnost i počet strávníků

Všechny parní hrnce sice fungují na stejném principu, k dostání je ale spousta různých zpracování, která se od sebe v mnohých parametrech liší. Při detailnějším průzkumu zjistíte, že to není jen cena, velikost či počet pater, ale že důležitou roli hraje také funkční vybavenost spotřebiče. Přečtěte si, jak vybrat parní hrnec do vaší domácnosti a které parametry zohlednit.

parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Na co byste si měli dát pozor při výběru parního hrnce?

Příkon parního hrnce

Příkon ovlivňuje průběh vaření v parním hrnci. Odvíjí se od něj doba, za kterou se hrnec zahřeje a začne tvořit páru, a tedy za jak dlouho vám připraví požadovaný pokrm. Příkon se uvádí ve wattech a platí, že čím je jeho hodnota vyšší, tím rychlejší bude příprava jídla. Pamatujte, že s vyšším příkonem roste také cenovka i spotřeba energie. V některých případech však může být výkonnější model s vyšší spotřebou energie úspornější, protože zvládne pokrm připravit rychleji.

Velikost parního hrnce

Velikost je pro parní hrnec klíčová. V první řadě zohledněte rozměry spotřebiče, které by měly korespondovat s jeho budoucím skladovacím prostorem. Dále vás bude zajímat počet jednotlivých pater a celkový objem. Parní hrnce mívají běžně 2–4 patra. Výjimkou ale nejsou ani modely umožňující rozšíření až na 5 pater, kdy získáte možnost přípravy až 5 různých pokrmů. Objem i počet pater volte podle toho, kolik strávníků máte doma.

Výrobní materiál parního hrnce

Výrobní materiál parního hrnce plní spíše designovou funkci. Při výběru se setkáte se dvěma nejčastějšími materiály, kterými jsou nerez a plast. Celoplastový parní hrnec může působit lacinějším dojmem. Jeho výhodou je však barevná rozmanitost, díky níž spotřebič snadno sladíte s ostatními prvky kuchyně. Vsázíte-li na eleganci, bude vhodnější volbou nerezový parní hrnec. Prakticky ale pokaždé narazíte na kombinaci obou materiálů, jelikož se jednotlivá patra vyrábí z průhledného plastu.

Funkce a další praktické vymoženosti

Funkce a nejrůznější vychytávky parního hrnce dokáží přípravu pokrmů velmi usnadnit. Které patří mezi nejpraktičtější?

 • Automatické vypnutí,
 • odložený start,
 • programovatelný displej,
 • ukazatel hladiny vody,
 • udržení teploty pokrmu i po jeho dokončení,
 • nástavce pro vaření různých druhů surovin,
 • zvuková signalizace,
 • dětská bezpečnostní pojistka.

i

Při výběru nebude na škodu ani kontrola délky přívodního kabelu. Porovnejte, zda je hodnota u produktu dostačující dle místa, na které spotřebič umístíte. Nejčastěji mívají parní hrnce přívodní kabel o délce 1 metru.

Tipy na výběr parního hrnce

Co vše dokáže připravit parní hrnec? Recepty jsou opravdu rozmanité

Pokrmy připravené na páře mohou někomu připadat jako jednotvárná nemocniční strava. Nenechte se však odradit, přirozená intenzivní chuť pokrmů, jejich rozmanitost a vysoká výživová hodnota vás přesvědčí o opaku. Na páře uvaříte skoro vše, a to od příloh přes nejrůznější druhy masa až po omáčky a sladké dezerty.

Příprava rýže v parním hrnci

Dušená rýže je jednou z nejoblíbenějších příloh. Nejlépe ale chutná vařená na páře. Příprava rýže v parním hrnci přitom není nijak složitá. Jediné, co k ní budete potřebovat, je speciální miska, skrze kterou zrníčka rýže nepropadnou. Rýži vložíte do misky, zalijete patřičným množstvím vody a pak už jen vyčkáte, až se sama uvaří. Stejně snadným způsobem připravíte také těstoviny v parním hrnci či další přílohy jako bulgur, kuskus či quinou.

Brambory v parním hrnci

Recepty pro parní hrnec zahrnují nejrůznější přílohy, mezi něž patří i tolik oblíbené brambory. Přestože se obvykle vaří ve vodě, při vaření v parním hrnci je do vody vkládat nemusíte – pára si s nimi poradí. Používat můžete klasické brambory i sladké batáty se slupkou nebo bez ní. Příprava vám zabere zhruba 25 minut podle velikosti jednotlivých kusů.

parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Vyzkoušejte v parním hrnci připravit třeba jen obyčejné brambory!

Jak na bramborový knedlík v parním hrnci?

Je známo, že Češi milují knedlíky všech druhů. Tajemství jejich vláčnosti tkví v jejich přípravě. Neodolatelnými je dělá právě pára, díky níž knedlíky neoschnou a ani se nerozmočí. Bramborový knedlík v parním hrnci připravíte během 20–30 minut, stejně tak i houskový, který ale před vložením do hrnce musíte nechat vykynout. Napařováním můžete zkusit připravit také noky či nejrůznější druhy asijských knedlíčků.

Drůbež a kuřecí maso v parním hrnci

V parním hrnci můžete snadno připravovat také nejrůznější druhy masa. S délkou přípravy to bude zhruba podobně jako u klasického vaření – hovězí maso bude trvat nejdéle, naopak drůbež a kuřecí maso v parním hrnci připravíte za relativně krátkou dobu, a to 10–15 minut. Díky šetrné páře si budete moci vychutnat delikátní přirozenou chuť masa, která se dobře doplňuje s nejrůznějšími bylinkami.

parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Drůbeží maso je pro parní hrnec jako stvořené.

Máte doma malé děti? Využijte parní hrnec na příkrmy

Mateřské mléko představuje základní výživu miminka v prvních měsících jeho života. Postupem času se ale vaše ratolest začne zajímat o jídlo, které přijímáte vy jako rodič. Přijde proto chvíle, kdy dítě začnete seznamovat s prvními příkrmy a mateřské mléko nahradíte potravinami. Jídlo přijímané v prvních letech života ale výrazně ovlivňuje zdraví a vývoj dítěte a jeho budoucí lásku k jídlu a společnému stolování. A přestože je dnes nabídka dětských příkrmů skutečně pestrá, není nic lepšího, než je připravit doma – s láskou a s možností 100% kontroly nad složením surovin.

parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Parní hrnec zajisté ocení i ti nejmenší členové vaší rodiny.

Příprava dětských příkrmů v parním hrnci má hned několik výhod. Kromě toho, že si takto připravené potraviny udrží potřebné vitamíny a chuť, zůstane jim také původní barva. A vězte, že při stolování s dětmi pestré barvy surovin více než oceníte. S trochou kreativity vytvoříte z jídla obrázek a pozornost dítěte u stolu půjde najednou udržet mnohem lépe. Další výhodou vaření v parním hrnci je nemísení chutí, a tak v něm kromě příkrmu pro miminko zvládnete připravit i oběd pro celou rodinu.

Vaříme sladké a slané jídlo současně aneb jak rozložit potraviny v parním hrnci

Jednou z předních výhod parního hrnce je možnost vaření různých pokrmů současně. V jednom spotřebiči tak můžete připravovat například maso i přílohu zároveň. Pokud mají podobnou dobu přípravy, dbejte na to, aby jednotlivé kusy byly přibližně stejně velké. V případě, že se suroviny k sobě chuťově hodí, ale liší se jejich velikost i délka přípravy, obecně platí, že:

 • největší kusy potravin, které vyžadují nejdelší dobu přípravy, patří do spodního patra,
 • a menší kusy potravin s kratší dobou přípravy naopak do vrchního patra.

Při vaření v parním hrnci se vůně jednotlivých pokrmů téměř vůbec nemísí. Výjimku tvoří velmi aromatické suroviny, mezi něž patří například ryby, a dále suroviny náchylné k načichnutí – mléčné výrobky jako kaše či pudink. Chcete-li připravovat sladký a slaný pokrm současně a zároveň mít jistotu, že to na jejich chuti nepoznáte, zkuste tyto triky:

 • neutralizujte výrazné vůně pomocí citrusů,
 • náchylné sladké suroviny zakryjte potravinářskou folií či alobalem,
 • stejně tak zakryjte aromatické ryby či masa, u kterých se navíc díky obalu udrží šťáva.

i

Během vaření v parním hrnci otevírejte poklici jen minimálně. Při každém nakouknutí pod pokličku zbytečně uniká pára, a tím se doba přípravy jídla prodlužuje. 

3 tipy na chutné recepty z parního hrnce

Připravili jsme pro vás recepty na vaření v parním hrnci, které si můžete vychutnat společně s celou rodinou.

#1 Pestrobarevné rizoto plné zeleniny

 • 200 g rýže
 • 300 ml vody
 • sůl
 • zelenina
parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Klasické sypané rizoto plné barev připravíte v parním hrnci během chvíle.

Rizoto z parního hrnce je díky kvalitě takto uvařené rýže naprosto božské. V tomto případě se nejedná o krémové rizoto, které je typické pro Itálii, ale sypané rizoto takzvaně po česku. Rýži můžete ve speciální nádobě připravit buď zvlášť, nebo dohromady se zeleninou. Nic nezkazíte tím, když k rýži nebo zelenině přidáte bylinky. Celá příprava vám zabere zhruba 30–40 minut.

#2 Losos se zeleninou

 • plátek lososa
 • čerstvé bylinky
 • čerstvá zelenina
parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Co by byla zdravá kuchyně bez ryb? Parní hrnec si skvěle rozumí například s lososem.

Ryby patří mezi oblíbené pokrmy, které navíc obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Losos má sice větší procento tuků než jiné druhy ryb, ale na druhou stranu jsou to tuky zdravé a pokrm je díky nim chuťově mnohem rozmanitější. Lososa vařte na páře spolu se zeleninou a bylinkami, příprava vám zabere celkem zhruba půl hodiny.

#3 Ovocné tvarohové knedlíky

 • 250 g měkkého tvarohu
 • 200–250 g hrubé mouky
 • 50 g másla
 • 1 vejce
 • citronová kůra
 • vanilkový cukr
 • ovoce
parní hrnec; jak vybrat parní hrnec; recepty v parním hrnci
Sladká tečka na závěr v podobě ovocných knedlíků z parního hrnce.

Jestliže vás honí chuť na sladké, budou ovocné knedlíky pro vaše chuťové pohárky přímo ideální. Stačí si vypracovat těsto z tvarohu, mouky, másla, vejce a strouhané citronové kůry. Poté už jen rozdělíte na díly, naplníte oblíbeným ovocem a vytvarujete koule. Všechny je pak naskládáte do jednotlivých pater parního hrnce a necháte 20 minut vařit. Servírují se nejčastěji s máslem a moučkovým cukrem.

i Mohlo by vás zajímat

Ať už se chcete vydat na cestu zdravého životního stylu, nebo vás lákají různé metody přípravy pokrmů, za vyzkoušení určitě stojí parní hrnec. Recepty na slaná i sladká jídla, která si v něm můžete uvařit, jsou natolik rozmanité a chutné, že si je oblíbí celá vaše rodina.Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB13